Skocz do zawartości
Pinki

Temperatura dysku - 60 stopni :D Panikowac czy zapomniec?

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku lat mam dysk Seagate Barracuda II 20GB 7200rpm 2MB cache ST320420A i do tej pory mialem zawsze okolo 45-48 stopni przy otwartej obudowie i z 51 przy zamknietej :) Postanowilem jednak wyciszyc dysk i teraz ledwo go slychac, jestem bardzo zadowolony jednak temperaturka podskoczyla :( Zrobilem Gabka MOD`a http://www.pcprojekt.pl/forum/viewtopic.ph...?t=4234&start=0 i przy zamknietej obudowie temperatura wynosi okolo 62 stopnie w stresie :( W razie czego moge wlaczyc wentylek z przodu budy i temperatura spada do 42 ale jest on za glosny i dopiero za miesiac go wymienie :( Czy do tego czasu dysk moze miec taka temperature?

Znalazlem kilka tematow o temperaturach dyskow ale ludzie sie pytali czy 36 stopni to duzo ;) Wiem ze to rowniez zalezy od modelu itd.... Jak sadzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba musisz dac spokoj z wytłumianiem i kupic jakis konkrenty wiatraczek 80x80 i go coolingowac,ale ja mam taki patent ale nie wiem jak to bedzie w parktyc,mianowicie skolowac takie pudeleczko (hermetyczne) rozmiarow dysku (takie pudeleczko z takim kołeczkiem na gorze co niby trzeba jakis kod wykręcic (^^) no i do tego pudeleczka naypac lodu ,albo zrobic w nim lod,i wspomniane pudeleczko polzyczyc na hdd :D mowie nie wiem jak to bedzie ze skraplaniem wody,czy woda nie bedzie sie jakos skraplac poza pudełkiem??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja zadma pytanie czysto lamerskie:

czym drodzy koledzy sprawdzic temp dysku? SMART'a mam,ale jak wyczaic ta emp. to nie wiem.

W aidzie nie pisze, a w Sysfanie tez nie. Mam Maxtora :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektore dyski nie maja czujnika temperatury. Moj pierwszy WD800JB mial, teraz mam juz 4-ty taki sam :) i wlasnie nie ma.

Jesli SpeedFan 4.13 nie pokazuje w SMART pola Temperature to niestety nie ma czujnika...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SPRAWDZIŁEM - Seagate Barracuda 120 GB 7200 obrotów

@Pinki wiesz czemu ci temp skoczyła bo masz dysk na gąbkach i nic od niego nie odbiera ciepła , a jak masz przykręconego do obudowy to te ramki stanowią "naturalny" radiator !!!!!!!!! u mnie tak samo - gąbki 56 stopni, obudowa 39 stopni !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ladnie, jajka juz smazysz? ;-) a tak serio to dysk njabardziej sie nagrzewa po bokach i jak masz go przykreconego to obudowa odbiera cieplo a tak to d... - moze przykrec go na jakichs gumkach zeby przed wibracjami sie zabezpieczyc - z tego co czytalem to wtedy tak sie nie nagrzewa, bo z zadnej strony nie jest otoczony jakims izolatorem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[CUT...] (^^) no i do tego pudeleczka naypac lodu [CUT..]

no ofenz ale moze najpierw przyloz troche lodu na czółko,, potem wróć i napisz to samo raz jeszcze :-|

 

pinki - rozumiem ze budę wietrzysz 80mm. -> daj jej 7v i bedziesz mial cicho a dysk zachowa swoje stale ~50*C, jesli ma tak od dawna to już mu raczej nie zaszkodzi ;-) 60*C to lekka przegina...

 

Pozdro 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pinki napisał:

do tej pory mialem zawsze okolo 45-48 stopni przy otwartej obudowie i z 51 przy zamknietej

Dziwi mnie to ze przy zamkniętej obudowie masz więcej stopni.

Czym chłodzisz obudowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[CUT...] (^^) no i do tego pudeleczka naypac lodu [CUT..]

no ofenz ale moze najpierw przyloz troche lodu na czółko,, potem wróć i napisz to samo raz jeszcze :-|

 

 

kumpel napisął mi dokładnie to samo,tak wymyslem ten pomysl na spontanie ale widze ze nie przejdzie ;O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pinki napisał:

do tej pory mialem zawsze okolo 45-48 stopni przy otwartej obudowie i z 51 przy zamknietej

Dziwi mnie to ze przy zamkniętej obudowie masz więcej stopni.

Czym chłodzisz obudowe?

toż to raczej normalna sytuacja ;-) trzeba mieć niezły wiaterek w środku aby temp nie drgnęły. Poza tym w klasycznych budach z nawiewem pod dyskiem - koszyk jest miejscem w którym stosunkowow mało powietrza się porusza ;-)

 

gib - jest wiele sprawdzonych metod jak zrobić chłodniej,,, 80mm zawsze się gdzies znajdzie a w środku w budzie kazdy przy 1300rpm będzie na zewnątrz niesłyszalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jesli Pinki ma obudowe jak w podpisie to jest to bardzo dziwna sytuacja. Takie coś się zdarza na codegenach,że temperatura spada jak się bude otworzy. W przypadku Chiefteca obudowa

jest dobrze skonstruowana i powietrze jest cały czas wymieniane na świeże, jeśli otworzy się bok to rezultat jest taki ze już wiatraki nie wypompowywują ciepłego powietrza z obudowy i temperatura rośnie.

U mnie temp dysku : 37-40C z zamkniętą budą i 45-50 z otwartą na procku i karcie graficznej tez temp rośnie

jak się bude otworzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomysł jest gratis. sam zbudujesz to 3x taniej. radiatory dostaniesz w sklepach z elektroniką, do wyboru do koloru,

pod spód dysku np. gombka i worek anty-elektrostatyczny, trochę szitowej pasty termo i już... :) zamiast gombki mozesz od spodu zastosowac jakkies uszczelki ew. na rogach dysku zrobić nóżki z jakiejś gumy or smth...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie w srodku nie mam zadnych dodatkowych wentyli oprocz tego smigla z przodu na 12V ( przerobie na 7V ) wiec nie jest zle :) Niedlugo kupie kilka Arcticow i bedzie spoko :) Z wlaczonym wiatraczkiem z przodu dysk ma max 40 stopni i temperatury w srodku ( CPU, MOBO ) sa takie jak przy otwartej obudowie czyli srednio 4-5 stopni mniejsze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jesli Pinki ma obudowe jak w podpisie to jest to bardzo dziwna sytuacja. Takie coś się zdarza na codegenach,że temperatura spada jak się bude otworzy. W przypadku Chiefteca obudowa 

jest dobrze skonstruowana i powietrze jest cały czas wymieniane na świeże, jeśli otworzy się bok to rezultat jest taki ze już wiatraki nie wypompowywują ciepłego powietrza z obudowy i temperatura rośnie. 

U mnie temp dysku : 37-40C z zamkniętą budą i 45-50 z otwartą na procku i karcie graficznej tez temp rośnie 

jak się bude otworzy.

@st551 - wiesz?! zmartwie Cie, mam bude Codegena i temp, jak oworze bude to rosnie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...