Skocz do zawartości
HigBee

KATODY - regulacja jasności tzn. napięcia (???)

Rekomendowane odpowiedzi

.

 

na początku się usprawiedliwie, na wszelki wypadek:

TAK szukałem - ale nie znalazłem takiego wątku na forum

 

 

zaczynam robić moda, kupilem juz katody (SunBeam) i uważam, że świecą za jasno

bedę robił też rheobusa i chce podłączyć katody, tzn. inwerter pod jeden kanał

PYTANIE brzmi : czy regulacja napięcia nie zabije katod lub inwertera :?:

czy ktoś z Was już tego próbował ?

 

drugiej sprawy boje się mniej :

w instrukcji piszą oczywiście żeby używać tylko orginalnych inwerterów i wyłączników

a ja jednak zlikwiduje orginalny wyłącznik (jest na śledziu)

i na front-panelu użyje jakiegoś zwykłego przełączniczka do elektroniki

To chyba nie zrobi krzywdy tym katodom :?:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aa podepne sie...

ja mam katode coolermastera i panel rhoebusa. katoda nie ma jako tako wylacznika. czy jakbym podpial ta katode pod kanal na rhoebusie a nie sluzyloby mi to do regulacji jasnosci swiecenia a do np wylaczania katody na noc, byloby ok? inwenter musi byc tez podpiety?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aa podepne sie...

czy jakbym podpial ta katode pod kanal na rhoebusie [..] inwenter musi byc tez podpiety?

sama swietlówka katody wymaga z 600Voltów zasilania... aTwój 'rhoebus' potrafi dać tyle z siebie? :D

Byc moze regulacja napieca wejsciowego cos tu pomoze (jak pisze Feluke) ale zazwyczaj nie reguluje się jasności swiecenia świetlówek...

Zobacz : na sciemniaczach takich do lamp pokojowych pisze.. czy jest napisane zazwyczaj... nie stosować do świetlówek... nc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba gdzieś o tym było...

z tego co pamiętam to ktoś podpinał do rheobusa sunbeama katodę i po zabawie gałką świeciła tylko część katody, ale nic sobie za to nie dam uciąć :D

Konkretnie to ja podpiąłem katodę pod panel Zalmana i działa to tak:

1. Na minimalnym napięciu świeci słabo połowa katody

2. Po zwiększeniu napięcia zapala się cała

3. Podkręcając dalej napięcie na regulatorze regulujesz jasność świecenia katody

 

Fajnie to wygląda i ciekawe efekty można uzyskać.

 

A co do przełącznika to możesz użyć każdego jaki znajdziesz i ci się podoba, bo to tylko przełącznik ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.

wielkie dzięki LiZzArD

włsnie na taką odpowiedź czekałem :D

 

robie rheobusa z potencjometrem montażowym

wiec ustawie sobie na próg świecenia całej katody

a głównym potencjometrem będę regulował tylko jasność

:twisted:

 

nie piszesz nic o efektach ubocznych

wiec zakładam, że nic się nie stało z katodą

i dalej sobie świeci w Twoim kompie :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z katodami nic się złego nie dzieje :) Świecą tak jak na początku, a to już przwie rok jak je tak podłączyłem. Wnioskuję, że nie ma negatywnego wpływu na katodę powodowanego przez zmianę napięcia zasilania (oczywiście w granicach około 6-12 V)

R.i.P. - na pewno "rhoebusem" nie spalisz katody o ile nie daje on napięcia większego niż 12 V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też podłaćzałem katody przy niszym napięciu i nic im sie nies stało, wiec chyba jest to bezpieczne.

Zresztą Sunbeam podaje w opisie swojego rheobusa, że ma możliwosć regulacji jasnosci katod, i sądze zminiejsza popprtu napiecie i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest z przedłużeniem kabelków od katody??? Chodzi mi o to, żę ostatnio prubowałem je przedłużyć i katoda świeciła ciemniej, albo połowa katody zależało to od długości kabla, może do tego przedłużania są potrzebne jakieś inne kable??? (oczywiści muwimy o przedłużeniu od katody do inwentora)

Próbował ktoś, może komuś to wyszło?? bo mi nie bardzo :cry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedłuzaliśmy z kumplem kabel do Aurory niebieskiej- zamontowanej pod biurkiem do oświetlenia klawiatury i kabel ok 2 m nie miał żadnego negatywnego wpływu na świecenie katody. Przedłużaliśmy kabel przed inwerterem. Jak jest z kablem między inwerterem a katodą - nie wiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prąd wychodzący z invertera ma duzo voltów ale bardzo niski amperaż (w koncu jakby bezstratnie moznabylo robic 620v z 12v to byloby swietnie :)moze dlatego zbyt dlugi kabel jest niedobry jesli jest ZA inwerterem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prąd wychodzący z invertera ma duzo voltów ale bardzo niski amperaż (w koncu jakby bezstratnie moznabylo robic 620v z 12v to byloby swietnie :)...

to w końcu prąd czy napięcie? :D... pozatym powinienes sie cieszyc ze przy wysokim napieciu jest mały prąd a przy niskim - duży

 

wydaje mi sie powodem słabego swiecenie 'przedłuzonej' katody jest słaby kontakt przewodów w miejcu łącznia.. bo raczej sam kabel tu nic nie zamiesza... chyba ze jest jego 10m :D... możesz spróbować dać pzewód o większym przekroju (grubszy), będzie miał mniejszą rezystancję.. może pomoże

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...