Skocz do zawartości
Zenfist

Spalił Ci Się Zasilacz? Zobacz...

Czy spaliles juz kiedys zasilacz?  

1654 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy spaliles juz kiedys zasilacz?

    • Tak
      1208
    • Nie
      815


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam maly problem,

sciagnalem komputer z polski do angli gdzie obecnie mieszkam, i po polrocznym nie uzytkowaniu na karcie graficznej pala sie 3 kontrolki na czerwono, komputer po podlaczeniu kablem hdmi do tv nie pokazuje obrazu, po wyciagnieciu karty tez nic nie wyswietla, i tak sie zastanawiam czy to wina karty graficznej czy moze cos sie stalo z zasilaczem, komputer przyjechal do mnie w takim samym stanie jak go zostawilem, pare razy uzytkowany przez kogos z rodziny.

 

Po podlaczeniu karty graficznej pod 1 slot pci express 16x na karcie zapalaja sie 3 diodki, za to jak podlacze do drugiego slota karta niby normalnie chodzi i zadne diodki sie nie swieca, ale i tak nie chce wyswietlac obrazu,

bateryjke z biosu juz wyciagalem dla sprawdzenia, kable posprawdzalem... nie bardzo mam gdzie sprawdzic sam zasilacz i grafe.

Zazwyczaj pomagal reset kompa, ale przycisk mi sie popsul i nie nie dziala na obudowie.

 

I teraz nie wiem czy sama sekcja zasilania na grafie padla, czy moze zasilacz..albo w ogole cos innego.

 

Mój set:

Edytowane przez panterml

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze to plyta glowna poszla, bo jak calkowicie wyjme grafe z kompa to po podlaczeniu do hdmi na plycie glownej tez nie wyswietla obrazu, a niby zasilacz chodzi gdy podlacze karte graficzna do 2 slotu pci Express x16.. bo te 3 diodki przestaja swiecic a konkretnie diody: D1602, D1601,D1603

 


 

Hehe, nie mialem kabla od obudowy docisnietego do plyty glownej od audio tzw case speaker ;]

dziala wszystko.

Edytowane przez Rikki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dziś spotkała mnie przykra niespodzianka przy włączaniu komputera (Athlon FX z sygnatury).

 

W trakcie bootowania (na ekranie ładowania Windowsa) komp się sam wyłączył.

Pomyślałem, że to kolejne kaprysy płyty głównej i jak odpalę kompa po raz kolejny wszystko będzie ok. Niestety wduszenie przycisku Power nie dało żadnego rezultatu.

 

Zdjąłem ściankę boczną – dioda mobo sygnalizująca obecność zasilania się świeci.

Wyjąłem wtyczkę z gniazdka, poczekałem chwilę, włożyłem wtyczkę na nowo i znów wcisnąłem Power.

Komp „zaskoczył”, ale nie do końca. Wszystko wyglądało ok, ale nie zaczął nawet ładować BIOSu (brak zwyczajowego pisku PC Speakera, diody diagnostyczne na RAM nawet się nie zapaliły, czarny ekran).

Komputer chodził tak przez 30 sekund. Potem go wyłączyłem.

Power znów nic nie daje.

 

Odłączam od gniazdka, wpinam na nowo. Power. Tym razem na 2-3 sekundy zakręciły się wentylatory i popracowała pompka, a po tym samoczynne wyłączenie.

Wciskanie Power nie daje rezultatu.

 

Wczoraj wszystko chodziło cacy, nic nie zmieniałem, ani nie kombinowałem.

Zasilacz zakończył żywot, czy ki diabeł?

Bo kurczę w końcu taka jednostka, w dodatku niezbyt obciążona i po półtorej roku od zakupu... To trochę dziwne.

 

Pytam się, gdyż

1) demontaż płyty głównej czy też PSU wiąże się z demontażem chłodzenia wodnego, co jest naprawdę czasochłonne

2) nie mam pod ręką osobnego zasilacza, aby móc na szybko sprawdzić, czy z innym wszystko działa; mogę jedynie przepiąć Tagana z drugiego komputera, ale to też nie jest zbyt szybkie, ani wygodne rozwiązanie

 

Będę wdzięczny za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No moze to byc wina zasilacza. Wiesz nigdy nie wiadomo kiedy jednostka moze pasc , moze byc jeden element slabszy i juz sie nie uruchomi , przewaznie w dobrych zasilaczach pada jakas blachostka ktorej koszt naprawy jest dosc maly .

Najlepiej wez podlacz tego tagana to sie dowiesz wszystkiego , skoro bequiet ma 1,5 to zapewne masz jeszcze na niego gwarancje.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No moze to byc wina zasilacza. Wiesz nigdy nie wiadomo kiedy jednostka moze pasc , moze byc jeden element slabszy i juz sie nie uruchomi , przewaznie w dobrych zasilaczach pada jakas blachostka ktorej koszt naprawy jest dosc maly .

Najlepiej wez podlacz tego tagana to sie dowiesz wszystkiego , skoro bequiet ma 1,5 to zapewne masz jeszcze na niego gwarancje.

 

Sądziłem, że jak tak długo działa, to już mu nic się nie ma prawa stać i niedawno go oplotłem, więc sądzę, że z gwarancją raczej krucho. Czy może się mylę?

Ech, tak czy tak, będę musiał Tagana podpiąć :?

Jeśli jest tak jak mówisz

pada jakas blachostka

to rozumiem że w miarę dobry elektronik byłby w stanie się z tym uporać?

 

Tak czy inaczej dzięki za pomoc.

 

Edit: hm, może padła linia 3.3V? -> nieaktywne diody pamięci

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak jezeli jest chodz troche kumaty to sobie poradzi z naprawa zasilacza bez problemu. I gdy nie bedzie zachlanny to spokojnie zaplacisz ponizej 50 pln za naprawe.

 

Ok, się zobaczy.

Ale nawet jak się go uda naprawić zostawię go sobie jako awaryjną jednostkę, a kupię Seasonica z serii X.

Nie wiem, czy może BQ przypadkiem nie zajechałem graniczącym z maksymalnym obciążeniem na jednej z linii 12V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jazda.

Podpiąłem Tagana i też **** blada.

Zasilacz nie włącza się na dłużej niż 1 sekundę.

Jak dla mnie wygląda to ewidentnie na zwarcie.

Problem w tym, że szukam tego zwarcia i go nie mogę nigdzie znaleźć... :huh:

 

Edit:

Do licha jestem przekonany, że nigdzie nie ma zwarcia na kablach.

Mogło się mobo sfajczyć, czy coś w tym guście?

 

Jakieś pomysły?

 

Edit 2:

Wycieku (i przez to zwarcia NA PEWNO nie ma i nie było). Próbowałem też drogą eliminacji zlokalizować jakąś część. I nic - została tylko pompka (która luzem podpięta działa), RAM, procesor i mobo.

RAM, anie proc raczej nie robią zwarcia xD, więc zostaje tylko mobo.

Jak w mordę strzelił płyta zdechła... :cry:

 

No nic, przynajmniej tyle, że BQ jest ok...

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłącz tylko atx20/24pin do mobo i spróbuj odpalić, potem podłącz zasilanie cpu i próba, dalej grafa itd.

 

Z tego co czytałem, nie powinno się NIE podpinać wtyczek zasilania procesora.

Ale mobek ewidentnie uwalony (post up).

Z podłączonym TYLKO ATX 20pin i CPU 4pin oraz włączoną pompką dalej żadnych oznak życia (objawy te same - zasilacz wyłącza się po sekundzie).

 

Kurde, nie było żadnego smrodu, dymu, trzasków, iskier, kondensatory na płycie są eleganckie, płyta nie była w żadnym wypadku katowana, miała eleganckie chłodzenie...

Tak po prostu mobek odszedł cichą i nagłą śmiercią? :mur:

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jeden początkujący składacz komputerów próbował uruchomi kompa bez zasilania cpu. Jest jeszcze możliwość uszkodzenia procesora. Rzadko to rzadko ale procesory też padają.

Jeśli padło mobo to... nie ma tego złego co by na nową rewizję WC nie wyszło :) Z niecierpliwością oczekujemy :rolleyes:

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jeden początkujący składacz komputerów próbował uruchomi kompa bez zasilania cpu. Jest jeszcze możliwość uszkodzenia procesora. Rzadko to rzadko ale procesory też padają.

 

E, ale chyba płyta by coś "mówiła" PC Speakerem. A tu po prostu kompletnie nic.

 

Jeśli padło mobo to... nie ma tego złego co by na nową rewizję WC nie wyszło :) Z niecierpliwością oczekujemy :rolleyes:

 

Heh, dzięki :)

 

Na worklogu jest już stosowna notka :wink:

 

 

Za parę dni jak czas pozwoli rozbiorę wszystko i z Athlonem 4000+ sprawdzę czy to na 100% mobo, a z Abitem AV8 zobaczę, czy proc żyje.

Heh, nie ma to jak mieć cały park części "zapasowych" :lol2:

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musi dawac oznak spikerem ze nie zyje , chodz fajnie by bylo :lol2:

Jest to dość prawdopodobne ze jednak plyta nie dziala , z jednej strony dobrze bo plyta raczej tansza od zasilacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musi dawac oznak spikerem ze nie zyje , chodz fajnie by bylo :lol2:

Jest to dość prawdopodobne ze jednak plyta nie dziala , z jednej strony dobrze bo plyta raczej tansza od zasilacza.

 

Rzecz w tym, że tu się o cenę niespecjalnie rozchodzi.

1) miałem fajną platformę AGP; teraz wszystko poszło się kochać, bo żadna inna płyta się po prostu nie nadaje

2) dostań gdzieś takiego mobka jak miałem - życzę szczęścia w poszukiwaniach (a jak już jakimś cudem znajdziesz to nie byłbym taki pewien co byłoby tańsze)

 

Ech, **** zbita i tyle.

 

Ale dobra, bo tu dzielimy skórę na niedźwiedziu - jak przetestuję wszystko, to będzie na bank pewne.

 

Żeby nie robić więcej offtopu dalsze przygody z kompem będę opisywał na worklogu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj naprawiałem kompa znajomemu. Był tam FEEL 300W. Kondensatory popuchnięte i powylewane, napięcia tańczyły hopkę-galopkę, wymieniłem zanim zdążył narobić szkód.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość marantz5003

Posiadam zasilacz bq streight power e7 550watów i od kilku dni z mojego zasilacza dobiegają trzaski. Nie wiem co to może być iskry nie lecą wentylator odpada bo zatrzymałem palcem i dalej te trzaski. przypominają prace dysku tzw. mielenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tagan U15-530W stanął ogniem dosłownie :D

Miał jakieś 4,5-5lat sprzęt z jakim śmigał to wpierw Asus A8n32SLI Delux + 6800GT czasem w SLI + 3dyski + DVD + X-FI; następnie ciągnął E8400@3,6GHz + P5Q Premium + 9600GT zmienione na 460GTX@800/1600/2200 + 3dyski + DVD + X-FI.

 

Po zgonie stwierdziłem wylane kondensatory i przyczynę zapłonu kondensatory polipropylenowe.

 

Moja rada jak tylko się kończy gwarancja rozbierać zasilacz, czyścić i sprawdzać elementy wlutowane w płytkę.

 

Pozdrawiam

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś 5 miesięcy temu miałem starego kompa na athlonie xp 2800+,płytka msi niepamietam jaka, 768mb ramu ddr1, grafa fx 5200 no i codeshita...

Próbowałem podkręcić procka, w biosie wszystko ustawiłem (50 mhz w górę) no i po restarcie zasilacz dosłownie wybuchł... a co się stało z częściami ? sam się zdziwiłem bo absolutnie nic.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie:

Pół roku temu temu Chieftec 650W stanął w ogniu i zabrał ze sobą Asusa M4A79T-Deluxe i X4 955.

Corsair 700W Gaming Series - wybuchł kondensator po trzech miesiącach, zabrał kolejny egzemplarz M4A79T-Deluxe (i dobrze, ta płyta to jedna wielka porażka).

Przedwczoraj umarł roczny BQ Dark Power Pro 850W. Po prostu się wyłączył, co ciekawe w idle, przy obciążeniu poniżej 100W.

I po co płacić tyle za zasilacze skoro zdychają jak wszystkie inne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałeś pecha i tyle. Na kilkanaście różnych zasilaczy ( markowe i mniej markowe ) padł tylko jeden Tagan 580W z 2x80mm wentylem, po około 1.5 roku pracy. Najśmieszniejsze, że na konfigu który ciągle pracował w idle na poziomie 100w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Corsair i BQ były podłączone do UPS (Orvaldi 2000RT), Chieftec nie - ale w momencie zapłonu (solidnego, osmalił z metr kwadratowy ściany) obok działało kilka innych komputerów i żaden nie narzekał. Wesoła anegdotka - przyczyną odmowy uznania gwarancji na Chiefteca było, cytuję: "uszkodzenie od ognia". Normalnie geniusze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby ten ups ma sinus na wyjściu. Nie można chyba jednak do końca wykluczyć, że zasilacze z APFC nie mają lekkiej współpracy z tym zasilaczem i przyczynia się on ich przedwczesnej śmierci.

 

PS. Nie znam się ups, obiło mi się kiedyś o uszy, że żadne ups nie mają sinusa na wyjściu takiego jak z prądnicy synchronicznej. Wszystkie mają aproksymację sinusoidy a te które mają przebieg bardziej zbliżony do sinusa, są określane jako "sinus". Może wypowie się ktoś bardziej zorientowany w temacie ups.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie.Padł mi stary zasilacz( Be Quiet 450W ) więc kupiłem sobie nowy XFX 550w i podłączyłem do kompa co by sprawdzić czy nic przez BQ nie padło.Niestety padła co najmniej grafika a komp się zrestartował nawet do końca nie ładując systemu.Stąd pytanie moje czy XFX moge bezpiecznie podłączyć do nowego kompa??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem od klientów. Modecom Feel III 400W. Kondensatory napuchnięte, napięcia szalały, komputer się wieszał. Wymienili na chiefteca.

Edytowane przez teraw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...