Skocz do zawartości
HigBee

nowy standard BTX - kiedy

Rekomendowane odpowiedzi

.

zamierzam kupic nowa obudowe

ale kumpel bardzo mi odradza

bo podobno zbliża sie nowy standard BTX

 

wiązałoby sie to z wymianą praktycznie wszystkich komponentów

tzn. obudowa i płyta główna

a co za tym idzie: procesor, pamieci, itd.

(chyba tylko zasilacz zostaje ten sam)

 

czy ktos wie kiedy TO wejdzie w życie :?:

 

narazie mam sprzet taki jak w opisie

jesli zmienie bude i ją troche zmoduje

to czy sie naciesze ze 2 lata chociaż :?:

bo jestem na tyle mądry :wink: że nie rzucam się na nowości

tylko kupuje dopiero jak coś wejdzie w standard

(2 miesiace czekania i cena 2 ~ 3 razy mniejsza)

 

wiec pytanie brzmi :

czy czekac na BTX czy brac narazie jeszcze ATX :?: :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.

zamierzam kupic nowa obudowe

ale kumpel bardzo mi odradza

bo podobno zbliża sie nowy standard BTX

 

wiązałoby sie to z wymianą praktycznie wszystkich komponentów

tzn. obudowa i płyta główna

a co za tym idzie: procesor, pamieci, itd.

(chyba tylko zasilacz zostaje ten sam)

 

czy ktos wie kiedy TO wejdzie w życie :?:

 

narazie mam sprzet taki jak w opisie

jesli zmienie bude i ją troche zmoduje

to czy sie naciesze ze 2 lata chociaż :?:

bo jestem na tyle mądry :wink: że nie rzucam się na nowości

tylko kupuje dopiero jak coś wejdzie w standard

(2 miesiace czekania i cena 2 ~ 3 razy mniejsza)

 

wiec pytanie brzmi :

czy czekac na BTX czy brac narazie jeszcze ATX

 

Hehe - BTX kolejny epokowy wynalazek Intela. Nie sądzę żeby trzeba czekać na nowy standard (z tego co wiem to bardziej dotyczy zasilania i rozmieszczenia elementów na mobo - nowa wtyczka do mobo, niż reszty ...)

 

http://www.pcworld.pl/news/64046.html

Podobnie można czekać na PCI-E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

póki co płyty pod amd 64 sąna starym atx więc problemu nie będzie. btx chyba inhell wprowadza, oni zawsze chcą więcej hajsu wyciągnąć od ludzi i szukają sposobów.

Behehe a skad niby Intel ma osiagac zyski? Z tego co wiem to Intel obudow nie produkuje, nie bierze kasy za prawa do BTXa, wiec jakim sposobem ma ta kase wyciagac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy wejdzie BTX powiadasz? Pod AMD NIGDY, ponieważ rozmieszczenie pamięci na płycie w tym standardzie uniemożliwia zastosowanie kontrolera zintegrowanego w procu.

Intel obrócił płytę do góry nogami i myśli że ktoś to kupi. To już są normalnie kpiny!!! Niech lepiej jakiś sensowny standard opracują przewidujący chłodzenie wodne, a nie jakieś idiotyzmy.

 

Kupuj budę śmiało. Posłuży Ci jeszcze wiele lat. No chyba że przechodzisz na P4, ale to w takim razie nie ten dział forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy wejdzie BTX powiadasz? Pod AMD NIGDY, ponieważ rozmieszczenie pamięci na płycie w tym standardzie uniemożliwia zastosowanie kontrolera zintegrowanego w procu.

Wcale nie uniemozliwia ,a UTRUDNIA! To jest roznica zasadnicza. I wcale nie uniemozliwia zastosowanie kontrolera bo on tam jest i juz-conajwyzej utrudnia optymalne prowadzenie scierzek.

 

Niech lepiej jakiś sensowny standard opracują przewidujący chłodzenie wodne, a nie jakieś idiotyzmy.

Wlasnie o to chodzi, ze BTX jest w tej chwili niedopracowany i wiele trzeba jeszcze pokombinowac przy nim by stal sie standardem masowym. W obecnej chwili to je wtopa.

Zastosowanie seryjnego WC to jest dopiero kpina :lol: bo nikt narazie sie do tego nie posunie. Zaleta tego standardu jest wlasnie zoptymalizowanie przeplwy powietrza nietylko przez zmiane umieszczenia komponentow ale i nowe srodki chlodzace, ale WC... ROTFL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi o obudowy, ale zawsze jak ktos opracuje nowy standart to bierze kasę za patenty, w dodatku jest pretekst do zmiany płyty głównej a jest grupa idiotów, którzy lecą za każdą nowością nie patrząc, czy to coś wnosi czy nie. ważne żeby sie pokazać. i ta takich loli liczy inhell.

poza tym inne poukładanie nic nie wnosi, co innego kiedyś ATX który dał możliwość softowego wyłaczania kompa i zaawansowanego zarządzania energia, włączania zdalnego itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lacner

W kwestii formalnej... Intel robi budy

http://www.balta.pl/opis.php3?ID=7047 :),

a przynajmniej je firmuje swoim logo:)

Serwerowki tak, ale sie mnie rozchodzli o zwykle desktopy :)

 

nie chodzi o obudowy, ale zawsze jak ktos opracuje nowy standart to bierze kasę za patenty, w dodatku jest pretekst do zmiany płyty głównej a jest grupa idiotów, którzy lecą za każdą nowością nie patrząc, czy to coś wnosi czy nie. ważne żeby sie pokazać. i ta takich loli liczy inhell.  

poza tym inne poukładanie nic nie wnosi, co innego kiedyś ATX który dał możliwość softowego wyłaczania kompa i zaawansowanego zarządzania energia, włączania zdalnego itp.

Intel samodzielnie nie opracowuje stardardu tylko z grupa przemyslowa, konsorcjum wielu firm i nie jest to platne bo BTX to nie jest wlasnosc Intela. Standard ogolnodostepny. Patentowanie w tym wypadku tylko by wyszlo jeszcze gorzej dla Intela bo wszyscy by mieli go w pupie.

 

Skad wiesz co wnosi BTX, a czego nie skoro nie jest jeszcze specyfikacja skonczona :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lancer: może i ktoś tam powiedział że utrudnia, ale w praktryce przy wyższych FSB uniemożliwia. Znaczy kontroler może teoretycznie być w procu ale nie będzie to działać z rozsądnym FSB. Widziałeś płytę pod A64 w standardzie BTX? Bo ja nie i przypuszczam że nie zobaczę.

Ten "zoptymalizowany" przepływ powietrza to i w ATX można osiągnąć poprzez sensowną konstrukcję obudowy.

A co do WC w obudowie zacytuję tylko jednego pana który powiedział że "640kb pamięci powinno wystarczyć każdemu" czy jakoś tak.

A czy intel na tym zarobi? Oczywiście że nie. Przecież Intel nie będzie sprzedawał płyt głównych pod BTX. Prawda?

Fakty są takie że bardziej funkcjonalny standard to moglibyśmy tu na Tweaku opracować, bo zdolnych ludzi nam nie brakuje. A BTX to jest po prostu jedna wielka kpina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie BTX to wymysl Intela zeby zarobic troche kaski, ratowac wlasny projekt i naprzykszyc sie AMD.

Jaki baran wzial wywinal plyte glowna na lewa strone, przesunal troche procek i zadowolony bo ma nowy standard.

Producentom obudow i plyt glownych nie widzi sie pomysl zmiany na nowy standard bo przystosowanie fabryk do tego kosztowalo by je miliony tak wiec na nastepne pare ladnych lat mamy spokoj i jezeli jakiegos dobrego udogodnienia nie wprowadzi Intel to BTX bedzie kolejnym niewypalem.

 

HigBee bierz ATX i sie nie zastanawiaj bo predzej sie zestarzejesz jak doczekasz tego standardu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lancer: może i ktoś tam powiedział że utrudnia, ale w praktryce przy wyższych FSB uniemożliwia. Znaczy kontroler może teoretycznie być w procu ale nie będzie to działać z rozsądnym FSB. Widziałeś płytę pod A64 w standardzie BTX? Bo ja nie i przypuszczam że nie zobaczę.

Ten "zoptymalizowany" przepływ powietrza to i w ATX można osiągnąć poprzez sensowną konstrukcję obudowy.

A co do WC w obudowie zacytuję tylko jednego pana który powiedział że "640kb pamięci powinno wystarczyć każdemu" czy jakoś tak.

A czy intel na tym zarobi? Oczywiście że nie. Przecież Intel nie będzie sprzedawał płyt głównych pod BTX. Prawda?

Fakty są takie że bardziej funkcjonalny standard to moglibyśmy tu na Tweaku opracować, bo zdolnych ludzi nam nie brakuje. A BTX to jest po prostu jedna wielka kpina.

Wytlumacz mi pojecie wysokie FSB w Athlonie 64.

WC nie bedzie seryjnie montowane w obudowach z uwagi na koszty, duze niebezpiecznstwo i obawe ludzi. Wyobrazasz sobie obudowe robiona przez chinczyka kosztujaca 120zl z WC? Bo ja nie. Przynajmniej nie przez najblizsze 5lat. I wlasnie dlatego staja na glowie by jakos powietrzem schlodzic te 100W.

Wytlumacz mi tez jaka roznice dla Intela robi czy sprzeda jakas plyte w standardzie ATX czy BTX. Tak czy siak jakas sprzeda roznica tylko jest w tym co wybierze klient.

Wymyslenie obudowy to nie wszystko, trza to jeszcze skosultowac z producentami obudow, urzadzen rozszerzen, zajmujacych sie projektowaniem ukladow chlodzacych, inzynierow projektujacych plyty by sie nagle nie okazalo ze jest fajne, funkcjonalne ale wcale nie dzial, tak jak sie to teraz okazuje w starciu BTX vs AMD.

Zreszta ja nie rozumiem czego wy tak sie czepiacie. BTXa nie ma jeszcze, a powszechnosci nie mozna mowic zadnej, a najzezdzacie jakby byl on standardem przemyslowym i mozna by bylo wybierac miedzy jednym a drugim. Ale wyboru nie ma bo i BTXa nie ma. To jak gadka o tym ze GF6800 na beta sterach jest do bani bo ma slabe AA. Wyjdzie na rynek, bedzie wszystko klarowne to mozna bedzie ocenic. Narazie to jakis beta projekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I wlasnie dlatego staja na glowie by jakos powietrzem schlodzic te 100W.

Wytlumacz mi tez jaka roznice dla Intela robi czy sprzeda jakas plyte w standardzie ATX czy BTX. Tak czy siak jakas sprzeda roznica tylko jest w tym co wybierze klient.

no właśnie hcodzi o to, ze Intel robi wszystko zeby urtudnic życie konkurencji (AMD) i to dla nich jest właśnie taka róznica, ze po wprowadzeniu standardu BTX jest duze prawdopodobieństwo, iz AMD będzie miała duze problemy z przystosowaniem sie do niego co będzie skutkowało spadkiem sprzedarzy i przejeciem kolejnej czesci rynku przez Intela .... poza tym klient nie ma nic do gadania bo jeśli jakieś tam "zjednoczone konsorcjum" zdecyduje, wprowadzic BTX wszedzie a zaprzestanie sieprodukcji ATX to klient choćby sie zes... to nic na to nie wydoli .... no chyba, ze zdecyduje przez najbliższe 5 lat nie kupować wcale sprzętu ...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż BTX to nic innego jak próba ożywienia rynku... nie wiem czy ktoś zauważył (jeżeli nie pracuje w branży to pewnie nie) ale od ok dwóch lat mamy niewiarygodny zastój na rynku... zauważcie że konfig poskładany ok rok-nawet 2 lata temu (choćby poczciwe ti4200) to wciąż sprzęt całkiem przyzwoity nadający się często bezproblemowo do grania w nawet najnowsze giery... powiedzmy AMD 64 już stosunkowo długo na rynku a i tak mało kto kupuje takie coś, stawiając na poczciwego duronka/athlonka... AMD poprostu nie ryzykowało wpakowania drożyszch prcocków w mainstreme nie chcac tracić potencjalnych kientów koncentrując A64 na rynku dla entuzjastów/znawców tematu. Intel ostatnio natomiast ostro zaczyna pogrywać, pierwszą próbom ożywienia rynku są nowe chipsety intela z socked T, PCX, DDR2, BTX miał poprostu skłonić ludzi do wymiany starego (ok 2-3 lata) a często spełniającego aż nadto ich oczekiwania sprzętu na nowy zgodny z owym standardem...

więc nie nalezy tarktować BTX jak kolejne zapędy rewolucyjne, ale jako zapędy ekonomiczne. Kropka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie hcodzi o to, ze Intel robi wszystko zeby urtudnic życie konkurencji (AMD) i to dla nich jest właśnie taka róznica, ze po wprowadzeniu standardu BTX jest duze prawdopodobieństwo, iz AMD będzie miała duze problemy z przystosowaniem sie do niego co będzie skutkowało spadkiem sprzedarzy i przejeciem kolejnej czesci rynku przez Intela .... poza tym klient nie ma nic do gadania bo jeśli jakieś tam "zjednoczone konsorcjum" zdecyduje, wprowadzic BTX wszedzie a zaprzestanie sieprodukcji ATX to klient choćby sie zes... to nic na to nie wydoli .... no chyba, ze zdecyduje przez najbliższe 5 lat nie kupować wcale sprzętu ...

Ty sie zastanow o czym ty piszesz... jakie utrudnianie zycia? To by bylo kompletnie bez sensu. Przeca wlasnie o to chodzi by byl to standard uniwersalny, a nie IntelTX. Nie chodzi wcale o przejecie rynku. Takie dzialanie jak wiemy z histrorii dzialanie tylko przeciw samemu Intelowi by wyszly, bo nikt nie bylby skory robic 2 rozwiazania -jedno dla AMD, drugie dla Intela. A ze jest narazie to niedorozwiniety standard wiec wychodza takie szopki jakich wiemy. A na tym polega piekno architektury PC, ze komponenty sa wymienne. Zreszat podejrzewam ze jesli kiedys to wejdzie na rytnek (jak kilka innych niedoszlych standardow) to ATX wszak nie zniknie tak odrazu (vide babyAT & ATX).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż BTX to nic innego jak próba ożywienia rynku... nie wiem czy ktoś zauważył (jeżeli nie pracuje w branży to pewnie nie) ale od ok dwóch lat mamy niewiarygodny zastój na rynku... zauważcie że konfig poskładany ok rok-nawet 2 lata temu (choćby poczciwe ti4200) to wciąż sprzęt całkiem przyzwoity nadający się często bezproblemowo do grania w nawet najnowsze giery... powiedzmy AMD 64 już stosunkowo długo na rynku a i tak mało kto kupuje takie coś, stawiając na poczciwego duronka/athlonka...  AMD poprostu nie ryzykowało wpakowania drożyszch prcocków w mainstreme nie chcac tracić potencjalnych kientów koncentrując A64 na rynku dla entuzjastów/znawców tematu. Intel ostatnio natomiast ostro zaczyna pogrywać, pierwszą próbom ożywienia rynku są nowe chipsety intela z socked T, PCX, DDR2, BTX miał poprostu skłonić ludzi do wymiany starego (ok 2-3 lata) a często spełniającego aż nadto ich oczekiwania sprzętu na nowy zgodny z owym standardem...

więc nie nalezy tarktować BTX jak kolejne zapędy rewolucyjne, ale jako zapędy ekonomiczne. Kropka

Zasadniczo sie zgodze, ale nalezy wspomniec o kupie jaka zrobil Intel, a nazywa sie Prescott & Tejas. Na szczescie kupa tak smierdziala ze po Tejasie posprzatano, a dla Pentium 5 BTX moze okazac sie zupelnie zbedny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie hcodzi o to, ze Intel robi wszystko zeby urtudnic życie konkurencji (AMD) i to dla nich jest właśnie taka róznica, ze po wprowadzeniu standardu BTX jest duze prawdopodobieństwo, iz AMD będzie miała duze problemy z przystosowaniem sie do niego co będzie skutkowało spadkiem sprzedarzy i przejeciem kolejnej czesci rynku przez Intela .... poza tym klient nie ma nic do gadania bo jeśli jakieś tam "zjednoczone konsorcjum" zdecyduje, wprowadzic BTX wszedzie a zaprzestanie sieprodukcji ATX to klient choćby sie zes... to nic na to nie wydoli .... no chyba, ze zdecyduje przez najbliższe 5 lat nie kupować wcale sprzętu ...

Ty sie zastanow o czym ty piszesz... jakie utrudnianie zycia? To by bylo kompletnie bez sensu. Przeca wlasnie o to chodzi by byl to standard uniwersalny, a nie IntelTX. Nie chodzi wcale o przejecie rynku. Takie dzialanie jak wiemy z histrorii dzialanie tylko przeciw samemu Intelowi by wyszly, bo nikt nie bylby skory robic 2 rozwiazania -jedno dla AMD, drugie dla Intela. A ze jest narazie to niedorozwiniety standard wiec wychodza takie szopki jakich wiemy. A na tym polega piekno architektury PC, ze komponenty sa wymienne. Zreszat podejrzewam ze jesli kiedys to wejdzie na rytnek (jak kilka innych niedoszlych standardow) to ATX wszak nie zniknie tak odrazu (vide babyAT & ATX).

mimo wszystko to Intel wy,myślił coś co nie pasuje AMD a nie odwrotnie

 

sama obsługa zintegrowanej magistrali pamieci dla AMD jest w formacie BTX utrudniona dla obecnych czestotliwości nie mówiąc o ich zwiększaniu ... a powyzej pewnych wartosci staje sie wrecz mało mozliwa

 

poza ytm być moze całkowite przejecie rynku szkodzi postępowi technicznemu i rozwojowi myśli informatycznej ale napewno nie zaszkodzi wynikom finansowym jakiejkolwiek firmy ... nikt mi nie wmówi ze pod względem finansowym monopol moze bycdla firmy szkodliwy (Microsoft, TPsa itp.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lancer o tym standardzie slychac od jakiegos czasu ale pare lat temu Intel wtedy probowal wprowadzic ten standart ale ATX byl jeszcze dosc mlody i nikomu niechcialo sie przesiadac na BTX.

Teraz Intel spowrotem chce wdrozyc swoj pomysl bo przyda sie w walce z AMD. NIestety ale taka jest prawda, standart wcale nie daje zajebistych zyskow a ten kanal powietrzny z lepszym chlodzeniem to mozna teraz na ATX zastosowac bo wystarczy troche inaczej wpakowac pamieci, przeniesc dyski i juz mozemy walnac taki kanal powietrzny.

JAk myslisz kto mial by patenty na tunel wntylacyjny?? Moze Intel w gescie dobrej woli odda patent zeby inni mogli produkowac chlodzenie? Jakos nie widzi mi sie cos takiego. :?

 

Wdrozenie BTX producentow obudow i plyt glownych kosztowalo by majatek bo w stosunku do ATX nic sie nie zmienia a trzeb przeprojektowac cale ulozenie elementow na plycie. JEzeli udalo by sie wdrozyc BTX to ATX szybko by zniknal z rynku bo nie oplacalo by sie produkowac 2 rzeczy naraz. Rowniez szybko "support" by sie skonczyl podobnie jak w przypadku Windows ME na rzecz XP choc sam nie wiem co ludzie widza w tym systemie, dziurawy jak sito, caly czas jakies latki sa potrzebne a duzo nowego nie wnosi a jakos wszyscy producenci robia oprogramowanie wlasnie pod ten system a o ME zapominaja. Podobnie bedzie z BTX i ATX. Ten drugi bedzie istniec ale tylko dlatego ze niechce sie ludzia wydawac pieniedzy i zmieniac wszystkiego na nowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sama obsługa zintegrowanej magistrali pamieci dla AMD jest w formacie BTX utrudniona dla obecnych czestotliwości nie mówiąc o ich zwiększaniu ... a powyzej pewnych wartosci staje sie wrecz mało mozliwa

przepraszam... czestotliwosci czego??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz Intel spowrotem chce wdrozyc swoj pomysl bo przyda sie w walce z AMD. NIestety ale taka jest prawda, standart wcale nie daje zajebistych zyskow a ten kanal powietrzny z lepszym chlodzeniem to mozna teraz na ATX zastosowac bo wystarczy troche inaczej wpakowac pamieci, przeniesc dyski i juz mozemy walnac taki kanal powietrzny.

 

W jakiej walce? Ty tez uwazasz ze BTX powstal tylko dla platfromy Intel, a AMD niech sobie wymysli wlasny standard? Dla mnie to by byla skrajna glupota i niemozliwosc. Zreszta jest cos takiego jak wzjemna wymiana patentow miedzy AMD a Intelem.

Co do kanalu, to spojrz na obecne obudowy ATX i dobuduj do tego ten kanal. To wymaga srodkow na przeprojektowanie obudowy, bo wobecnych ATXach miejsce na wlot znajduje sie u spodu obudowy, dyski na srodku. Zbudowanie jest bardzo trudne z uwagi na rozmieszczenie elementow. w BTX dsyki znajduja sie NAD procesorem a nie pod nim jak w ATX

 

JAk myslisz kto mial by patenty na tunel wntylacyjny?? Moze Intel w gescie dobrej woli odda patent zeby inni mogli produkowac chlodzenie? Jakos nie widzi mi sie cos takiego. :?

To nie jest zaden patent, a jeden z podstsawowych elementow BTXa jako calosci. Jesli Intel mialby za kase oddawac patent na BTX to by sam sie na poczatku pograzyl bo malo kto by chcial dla niego robic obudowy. To tak samo jak panentem mialo by byc robiebie plyt pod CPU Intela. BTX dziala na takiej samej zasadzie jak PCIe czy DDR. To ogolny standard. (www.formfactors.org)

 

Wdrozenie BTX producentow obudow i plyt glownych kosztowalo by majatek bo w stosunku do ATX nic sie nie zmienia a trzeb przeprojektowac cale ulozenie elementow na plycie.

To zaden problem. Wszak kazda plyte sie robie od nowa. Zreszta zobacz jakie fikusne sa plyty pod A64 (CPu na srdoku plyty, pamieci nad prockiem). Im blizej do BTXa niz plytom Intela.

 

JEzeli udalo by sie wdrozyc BTX to ATX szybko by zniknal z rynku bo nie oplacalo by sie produkowac 2 rzeczy naraz. Rowniez szybko "support" by sie skonczyl podobnie jak w przypadku Windows ME na rzecz XP choc sam nie wiem co ludzie widza w tym systemie, dziurawy jak sito, caly czas jakies latki sa potrzebne a duzo nowego nie wnosi a jakos wszyscy producenci robia oprogramowanie wlasnie pod ten system a o ME zapominaja. Podobnie bedzie z BTX i ATX. Ten drugi bedzie istniec ale tylko dlatego ze niechce sie ludzia wydawac pieniedzy i zmieniac wszystkiego na nowe.

 

Ile czasu minelo zanim ATX calkowicie wyparl babyAT? Nic nie ginie z dnia na dzien.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...