Skocz do zawartości
Lumperator

Radeon 9000, 9100, 9200, 9250... kto da więcej :| ?

Rekomendowane odpowiedzi

To przypomnij sobie czasy VooDoo (ówczesnego monopolisty). Owszem, karty były kompatybilne, ale pieniądze wcale nie szły na rozwój, jak chciałbyś to widzieć, tylko na nabijanie kabzy akcjonariuszom. Gdy wyrosła konkurencja w postaci NVidii, która zaczęła produkować karty z 32-bitowym kolorem w 3D (z którym 3Dfx nijak nie mógł sobie poradzić - nie umniejszając nic jakości glide'a w 16 bitach), które były szybsze i tańsze. Poza tym znajomy kupował jako jeden z pierwszych w Polsce nowinki od NVidii (w czasach, gdy była praktycznie monopolistą na rynku) i płacił mniej więcej tyle samo za TNT, TNT2 Ultra, GeForce 256 - w granicach 2500-2700.

Wiadomo, że firma chciała osiągnąć jak największe zyski, ale mi chodzi o to, że przynajmniej część z fortuny jaką giganci wydają na walkę ze sobą poszłaby na badania. Oczywiście konkurencja powoduje rywalizację, ale w tym wypadku jest ona bardzo niezdrowa. Postę można porównać jak skoki spadochronowe do jazdy windą. W wyniku zbytniego pośpiech często wychodzą naprędce sklecone buble i inne różne wynalazki. Użytkownicy są często beta-testerami tych "cudeniek". Kiedyś było nie do pomyślenia sprzedawanie odpadów produkcyjnych, jak np. niemodowalne karty ati. Ot, jak nie chodzi któryś potok, to go wyłączyć i zamiast gpu do kosza to na kartę - czysty zysk, a i nowy model karty od razu gotowy (niech nie obrażają się posiadacze ati :) ).

Co do cen, które podałeś to jednak ciężko mi w nie uwierzyć, bo mam jeszcze gazetki z epoki, gdzie właśnie TNT i Gf to nowości i kosztują ~1000zł. Być może twój kumpel sprowadzał te karty na zamówienie, jeszcze przed ich polską premierą i dlatego tyle kosztowały?

Ogólnie jeszcze w kwestii numeracji: w sumie trzeba <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> pod uwagę, że obecnie większość sprzedawanych kart ma prawidłowe oznaczenia poza nieszczęsnym 9250. Nie są już produkowane 9100 i 9500, więc odnoszenie wydajności nowych modeli do nich nie jest uzasadnione. To trochę tak jakby porównywać Peugeoty 307 i 309 (mam nadzieję, że większość z was rozumie porównanie :D ). Nie zmienia to faktu, że były okresy, kiedy sprzedawane były równolegle "konfliktowe" oznaczeniami modele.

Taki 9250... Czy naprawdę nie można już było podnieść taktowania gpu na te 260-270MHz? Wszyscy byliby zadowoleni, numerek by się zgadzał, model rzeczywiście może być następcą swojego poprzednika (przynajmniej w dzisiejszych realiach - tak jak FX5500 "następcą" FX5200). Na marginesie dodam, że jak miał wyjść 9200 to według specyfikacji ati miał mieć właśnie gpu taktowany na 270MHz. Jak widać tak się nie stało.

Problem numeracji w zasadzie nie dotyczy nas - forumowiczów. Wydaje mi się też, że dla "przeciętnych" ludzi kupujących komputery w supermarkecie to nie jest problem tylko zaleta, bo:

1. Wciąż tylko ten 9200 i 9200, a tu nagle lepszy i "nowy" 9250 - trza brać (już ja widzę te boje jakie toczą między sobą producenci kompów do supermarketów o to, kto pierwszy dostanie partię "nowych" kart do montażu :lol: ).

2. Dzieciaki będą mogły się chwalić dzieciakom sąsiadów, że mają "lepszą" kartę graficzną w komputerze. :lol:

Ogólnie chodzi o to, że do większości ludzi nie przemawiają argumenty poparte faktami, tylko reklama. Oni i tak chcą żyć w błogiej nieświadomości. Skoro ktoś nie zasięga porady przed kupnem kompa, lub jedzie go kupić do supermarketu, to sam jest sobie winien.

Uff, ale kazanie walnąłem. :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość robot

niw wiem czy ktos tu na tym forum myslal ze ATI to firma charytatywna i 100% uczciwa solidarna i uwiebiajaca swoich klientow , nie stosujaca sztuczek marketingowych i innych byle tylko kase wycisnac z klientow ( glownie tych niedoswiadczonych) ??? jezeli tak to wspolczuje i dalej najezdzajcie na Nvidie bo to nvidia a nie boskie ATI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej branży niestety dla klienta oczywiście mozna nieżle mieszać w głowach i nasze ukochane NV i Ati to własnie robią. Wykorzystują po prostu ludzką niewiedzę i kuszą ludzi magią cyferek. Mnie jeszcze udaje sie w tym połapać bo siedze w tym codziennie ale przeciętny Nowak czy Kowalski z ulicy "łyknie" taki towar jak młody pelikan i nic sie na to nie poradzi. To jest produkt skazany na sukces. Czy ktoś widział gdzieś w hipermarkecie kompa z highendową grafą w środku?? Ja nigdy!! a co mamy: Gf4 mx440,R9200SE i GF5200FX 64bit i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a pomyslec jak jeszcze niedawno obuzenie wywołała zmiana nazwyr 8500 na 9100 .. heh ze klientow sie w bambuko robi ;-)

 

a teraz jest tak :

9200SE

9250

9200

9200PRO

9550SE

9550

9600LE

9600L

9600PRO EZ

9600PRO

9600XT

9800SE (128bit) |

9800SE (256bit) |

9800(256bit) |---- < plus wszelakie wersje taktowań jakie

9800PRO(128bit) | fundują producenci...

9800PRO(256bit) |

9800XT

x800pro

x800XT

 

by dodać do tego nieprodukowane juz /9000/pro ,9100L/9100/9500/pro/9700/pro to totalna kaplica :lol: :lol: a u NVIDI wcale nie lepiej..

 

gf 4 mx420

gf 4 mx440SE

gf 4 mx440

gf 4 mx4000

FX 5200 (64bit)

FX 5200(128bit)

FX 5500 (64bit)

FX 5500 (128bit)

----

FX5600XT

FX5600

FX5600ultra

FX5600 ultra II

--- nie wiem czy one jeszcze produkowane czy juz nie

FX 5700LE

FX 5700

Fx5700Ultra

FX 5900

FX 5900XT

FX 5900ultra

FX 5950ultra

6800

6800GT

6800ULTRA

 

niby pozadek wiekszy ale jak by dodac do tego serie Ti czyli gf 4 ti 4200/4400/4600/4800SE/4800 to tez tutaj niezłe namieszanie było :) przynajmniej w koncowce

 

co jak co ale ATI to tu sie nie popisało mimo ze wszystko to jednak NVIDIA zaczeła to ati ją pod tym wzgledem potem chyba nawet przebiło...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kart Ti4x00, 6800 i X800 nie mieszajmy, bo tutaj panuje jako taki porządek.

Najgorsze są właśnie FXy i Radki 9000-9800. Spójrzcie na listę

jaką sporządził kolega SmILek. Co jak co, ale nawet w produktach

high-end panuje totalny chaos. 6 odmian Radeona 9600 i

5 odmian Radeona 9800. No przecież to się w głowie nie mieści !!

Myślicie, że oni chcą zakołować dzieciaków i ich tatusiów ??

Już od dawna mają lamrów w garści. Teraz biorą się za nas.

 

Odetnij sie od kompa na 3 miechy, a jesteś zgubiony !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kart Ti4x00, 6800 i X800 nie mieszajmy, bo tutaj panuje jako taki porządek.

Najgorsze są właśnie FXy i Radki 9000-9800. Spójrzcie na listę

jaką sporządził kolega SmILek. Co jak co, ale nawet w produktach

high-end panuje totalny chaos. 6 odmian Radeona 9600 i

5 odmian Radeona 9800. No przecież to się w głowie nie mieści !!

Myślicie, że oni chcą zakołować dzieciaków i ich tatusiów ??  

Już od dawna mają lamrów w garści. Teraz biorą się za nas.

 

Odetnij sie od kompa na 3 miechy, a jesteś zgubiony !!!

nie od kompa tylko od netu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smiluś nie napisał jeszcze paru kart;]

 

radzio 9200pro :lol:

radzio 9550xt :D

5900albo 5950 jest jeszcze SE

 

to już wogóle wszystko fajnie będzie wygląadać;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...) a u NVIDI wcale nie lepiej..

(...)

Co nie lepiej? Każda kolejna karta (wyższy nr.) jest przynajmniej troche szybsza (wyższe taktowanie gpu/mem), gf4mx nie jest już produkowany. A to, że jest tak dużo wersji danego chipa (zarówno u Ati jak i nV) to plus, bo można lepiej dobrać kartę do swoich potrzeb i możliwości finansowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jejku raz sie ati trafilo ze walneli gafe ..karty nie sa ani ogolnie dostepne i nawet nie wiadomo czy beda i ile beda kosztowac a tu tyle szumu .. dajcie juz na looz .... a gf4mx4000 jak sie mial wydajnoscia do swoich braci z numerku wynika ze sa to mx440 itp ale z wielkosci numerka rowniez ze to seri 4200,4400,4600 wiec co tez gafa ale wtedy nikt nie robil tyle szumu albo pozneij ten 5500 z nr wynika ze bedzie troche slabszy od 5600 czy nie tak a jak bylo klapa jedna partia i papa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co nie lepiej? Każda kolejna karta (wyższy nr.) jest przynajmniej troche szybsza (wyższe taktowanie gpu/mem), gf4mx nie jest już produkowany.

może i 4mx nie jest już produkowana , ale jest ogólnie dostępna w ssklepach.

 

a co do numeracji to powiedz mi w którym miejscu fx5200 jest lepszy od mojego 4ti??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[(...)

a co do numeracji to powiedz mi w którym miejscu fx5200 jest lepszy od mojego 4ti??

Nalezy do nowszej rodziny kart ma PS 2.0, u nV wygląda to tak (imho) xyyy - w nazwie x oznacza generację (np. 4 - gf4; 5 - gf5 aka fx; 6 - gf6) natomiast yyy to określenie jej wzglentem innych tart z tej samej rodziny (np. 200 - to low-end, a 800 to już high-end). Proste :wink: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehh co wy tak placzecie ?? ludzie ??

 

Ponadto nie dopatrujmy sie odrazu w nazewnictwie kart (bo o to tu chodzi) spisku czy czegos podobnego.

To ze wprowadzaja karte z nowym nazewnictwem to ok, gorzej by bylo jak by sprzedawali ja po tej samej cenie co pelna 9200, wtedy to bylby spisek.

A tak to poprostu rodzina kart lowendowych sie rozszerza i tyle. nie ma co tu plakac i krzyczec o pomoc, poprostu takie nazewnictwo wprowadzaja firmy a my powinnismy sie do tego przyzwyczaic.

Nikt przeciez nie mowi ze 9200 jest lepsze od 9100, nikt nie klamie w zywe oczy.

kwestia to poprostu przed zakupem zapanowac troszke nad tym chaosem i wybrac to czego naprawde oczekujemy.

Mi takie numerowanie akurat nie przeszkadza, bo nie kupuje grafy z numerkiem a grafe z osiagami a to roznica :)

Przeciez placimy za wydajnosc a nie za numeracje no nie :) tak wiec placac kilka zlotowek za 9200 nie spodziewam sie wydajnosci lepszej od 9100, wrecz przeciwnie :)

 

Ktos wyzej pisal ze 9100 sa gorsze od 8500, no nie zupelnie, mimo ze w niektorych zdecydowano na zanizenie taktowania, doszedl pelen maly detal w 9100 ktory dal kopa wielu gierom wiec tego nie mozna lekcewazyc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktos wyzej pisal ze 9100 sa gorsze od 8500, no nie zupelnie, mimo ze w niektorych zdecydowano na zanizenie taktowania, doszedl pelen maly detal w 9100 ktory dal kopa wielu gierom wiec tego nie mozna lekcewazyc

Chodziło o to, że pełny 8500 (nie le) miał taktowanie 275/550, a 9100 250/500.

Jeszcze jedna kwestia odnośnie numerków - pomyślcie jak bardzo producenci kart ułatwiają życie naciągaczom. :)

Ot, np. taka 64 bitowa szyna pamięci. To trochę jakby ktoś sprzedawał np. VW golfa z silnikem malucha. :lol: Wygląda jak golf, ale kiepsko się nim jeździ. :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Kilka lat temu, bedac jeszcze czlowiekiem malo obeznanym w roznych zakretasach komputerowych technologii (tu w szczegolnosci specyfikacji kart graficznych) moglbym sie zzymac na to co robia dzis producenci kart graficznych. W chwili obecnej postrzegam jednach ich dzialaania prawie ze zrozumieniem.

Oto dlaczego:

1. Ktos powyzej wspomnial, ze za czasow Voodoo nikt nie pozwalal sobie na wypuszczenie jakiegos bubla. Moim zdaniem najzwyczajniej w swiecie nie bylo takiej mozliwosci. Mala zlozonosc struktury GPU, niewielkie ilosci tranzystorow, wlasciwie brak wyraznego podzialu na bloki funkcjonalne owczesnych ukladow nie pozwalaly na tworzenie "dowolnych" dziwolagow. Latwo to zaobserwowac jak lawinowo rosna wszelkie mutacje kart graficznych wraz z rosnaca zlozonascia ukladow. Zlozony proces produkcji ukladow graficznych jest niestety obciazonych sporym odsetkiem odpadow produkcyjnych, ktore w sposob zamierzony/niezamierzony w efekcie daja nam roznej masci karty z tzw. segment low-end.

2. Ani firma ATI, ani nVidia czy jakakowiek inna firma nie jest towarzystwem, ktore zebralo sie tylko po to, aby robic uzytkownikom dobrze. Glownym celem jest zarabianie pieniedzy i jesli da sie z uzbieranych odpadow (badz rozmysnie zredukowanych z tej samej archtektury) stworzyc nowa karte o jakims tam oznaczeniu to dlaczego nie maja tego zrobic (ja i pewnie wiekszosc z Was by tak zrobila).

3. Producenci kart graficznych wyraznie okreslaja (jesli nie, to tego obowiazku musi dopelnic sprzedawca) specyfikacje kazdej z kart i jesli osoba zainteresowana ma troche cierpliwosci poszukac/poczytac w Internecie moze sobie wylonic obraz wydajnosci poszczegolnych kart lub po prostu skorzystac z porownan kart w dziesiatkach serwisow internetowych (lub na odpowiednim forum).

4. Ktos rowniez powyzej stwierdzil, ze wiekszosc osob nie ma zielonego pojecia o komputerach (nie mowiac o technologiach drzemiacych w kartach graficznych). To zbyt delikatnie powiedziane: miazdzaca wiekszosc spoleczenstwa nie ma o tym zielonego pojecia, co wiecej znakomita wiekszosc uzytkownikow komputerow (nawet paroletnich) nie wie z jakim zegarem pracuje ich procesor. Nie ma co zatem kruszyc kopii, bo uwierzcie mi, takie osoby przewaznie maja totalnie w d... czy maja model 9000, 9200 czy 9250 z szyna 128/64 bit. Jesli natomiast im to nie zwisa to zawsze moga sie poradzin np.: na forum lub sprzedawcy (i tutaj odpwiedzialnosc spada juz na sprzedawce, a nie na producenta karty, ktory moze swoim belkotem przekonac, ze karta 9250 jest lepsza od np.: 9100). Po za tym takie osoby raczej kieruja sie tutaj stwierdzeniem: "mam 2500 zl i chcialbym super komputer z monitorem". Takie podejscie raczej wyklucza sens zaglebiania sie w menadry rozmaitych zonaczen producentow (oczywiscie zawsze mozna cos wybrac z kilku oznaczen).

5. Sam uzytkuje karte 5200 Pixelview Ulitimate. Kilka miesiecy temu wymienialem sobie karte i szukalem GeForce3 Ti200, Radeona 9100 (lub 9000 Pro). Zalezalo mi na nowej karcie i z uwagi, ze nie moglem juz takich kupic w sklepie wybralem opluwanego czesto najslabszego FX'a (oczywiscie byl to przemyslany zakup). Dzis stwierdzam, ze zegar 300/600 z jakim chodzi na codzien karta pozwala jej uzyskiwac wyniki lepsze od GF3Ti200 (GF3 kosztowal w chwili wejscia na rynek 800 zl, a ja kupilem swojego FX'a za 385 zl). Na pewno nie jest to krok w stecz, bo dla mnie jest to przynajmniej ze wzgledu na cene skok 50% do przodu (karta dwa razy tansza w analogicznych okresach sprzedazy), a gry, w ktore gram (np.: Call od Duty) chodza bajecznie.

 

Moim zdaniem wybiegi jakie stosuja producenci kart nie uderzaja w osoby, ktore jesli chca, zagladaja w takie miejsca jak to formum, poniewaz zawsze mozna uzyskac porade od kogos kto sie na tym zna.

Nie znam sie na samochodach, ale jesli juz bede kupowal samochod to na pewno przejrze mase materialow i pojade kupowac z mechanikiem samochodowym, bo przeciez nie bede mial pozniej pretensji do VW, ze chcialem Golfa 2.0 diesel, a kupilem przez moja niewiedze 1.4 benzynowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smiluś nie napisał jeszcze paru kart;]

 

radzio 9200pro :lol:  

radzio 9550xt :D  

5900albo 5950 jest jeszcze SE

 

to już wogóle wszystko fajnie będzie wygląadać;]

hehe bo jak by nie patrzec 9550XT to wymysł GexGube jak sie nie mysle... poprawcie mnie jesli taki model jest w specyfikacji ati :)) a cio do 9200 PRO to niestety nie ma go nigdzie w polsce a nawet szkoda bo ma zegary 300/600 3,3ns ( tak tak zegary wyzsze jak 9000pro ) jak sie nie myle i by mogł w jakims stopniu zastapic 9100 250/460...

a co do listy to pisałem ją z głowy no i głupa sprawa z MX bo ich niby nie ma juz w produkcji ale w prawie kazdym sklepie idzie dostac :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi o to ze wiekszośc producentow zaniza takty 9100 do 250/460mhz.. chociaz specyfikacja ATI mowi własnie o 250/500 mozna spotkac i takie ktore mają normalne takty ale jak wiadomo są i takie kwiatki z taktowaniem 230/400 : ) ja sam mam r 8500 takty uwaga ... 275/440 mhz hehe :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale i twoja karta ma VRamu ? Bo taki R8500 jakiego masz w  

w kompie jest bardzo śmiesznym okazem. To jest o 110MHz

mniej niż w pełnym 8500 i o 60MHz od wersji LE. Ehh... jak tyś

trafił na takie cudo ?? ;)

heheh to sie nazywa 8500LE w wydaniu Super Grace :lol: 8) memorki to 4ns Samsung BGA kreci sie na 300/535mhz a kupowałem 1rok i 8 miesiecy temu wtedy dałem 399zł .. po 370zł stały 9000 64mb OEM ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siema,

 

poradźcie:

 

chce kupić R9200 64MB za 239zl, zeby qpić R9200 128 MB musze dorzucic 90 zelka.

Wedlug mnie to sie nie oplaca. Co wy na to??CZy dopacic za wieksza ilosc ramu??

 

Z drugiej strony R9250 128 MB kosztuje 279, czyli taniej niz R9200 128MB. Wiec moze jednak TAK NIE LUBIANĄ 250-tke kupic??

 

what to do?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie masz co doplacac do wersji 128MB. roznica w predkosci to 0.0% a w cenie troche wieksza. 128MB to za duzo dla tej karty. lepiej kup wersje 64MB ale koniecznie ze 128bitowa szyna pamieci (w skrocie "64MB 128-bit"). no i oczywiscie wybierz model z najwyzszym taktowaniem (moj starenki r9000 ma standardowo 250/400 nie kupuj nizej taktowanych, wyzej moze byc :)

 

r9000, r9200 i r9250 to praktycznie takie same karty o takiej samej wydajnosci. roznica jest taka ze dwie ostatnie obsluguja AGP8x. ale przyrost predkosci w stosunku do AGP4x jest ok ...0% - podobnie jak 128MB to tylko chwyt reklamowy.

 

r9250 odpusc-ma nizsze taktowanie.

 

koniecznie wybierz model ze 128bitowa szyna. roznica w predkosci moze byc nawet dwukrotna!!!!

 

moze znajdziesz w tej cenie r8500/r9100 (64MB,128bit). ma 2 razy wiecej jednostek teksturujacych i drugiego vertex shadera. wydajnoscia bije powyzsze na glowe ale jest juz nieprodukowany...

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki sobrus za odpowiedz.

polookam za R8500 lub R9100 jak pisales.

Ale jeżeli nie znajde, kupie R9200 64 MB i 128bit.

 

Co do predkosci, np. 250/400, to 250 oznacza taktowanie GPU a 400 ramu??

 

uptade

 

a nie da sie odblokować potoków renderujących czy czegoś innego w 9200 SE by uzyskać 128 bity ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki sobrus za odpowiedz.

polookam za R8500 lub R9100 jak pisales.

Ale jeżeli nie znajde, kupie R9200 64 MB i 128bit.

 

Co do predkosci, np. 250/400, to 250 oznacza taktowanie GPU a 400 ramu??

 

uptade

 

a nie da sie odblokować potoków renderujących czy czegoś innego w 9200 SE by uzyskać 128 bity ??

Oczywiście, że się nie da :D A co do 1 pytania I częstotliwość to procesor karty GPU, a II właśnie RAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

huh nie czepiajcie sie gf4mx440, on miał zastąpić gf2ti, przypomnijecie sobie wcześniejszą generacje: gf2ti, gf3ti200 i gf3ti500, tak samo było z seria 4: gf4mx(420, 440se, 440 i 460) miał być dal ludu więc był rozwinięciem gf2ti-logiczne posuniecie, a gf4ti miał wypełnic rynek droższych katr więc był rozwinięciem gf3 i to tyle, ale fxy to juz inne oznaczenia i tam to sie narobiło... np. 5200ultra szybszy od 5600xt i 5700le itp. ale to juz przemilczmy bo wszystkie fxy (poza 5900xt0 to szajs :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...