Skocz do zawartości
pio

Jaki subwoofer? Aktywny czy pasywny?

Rekomendowane odpowiedzi

Po kilku latach od zakończenia moich poszukiwań instrukcji obsługi do mojej miniwieży sony, udało mi się przez przypadek ją znaleźć i okazało się, że moja wieżyczka ma wyjście chinch na subwoofer (kto by pomyślał, że ta poczciwa staruszka ma takie wyjście). Parametry tego wyjścia to: napięcie 1V i impedancja 1 kiloohm. I teraz mam problem, czy jeśli bym chciał dokupić jakiś mały subwooferek, to czy musi to być subwoofer aktywny (a co za tym idzie droższy) czy też może być pasywny? Sugerując się datą zakupu wieży powiedziałbym, że wystarczy pasywny, bo 6-7 lat temu chyba nie było aktywnych, ale mogę się mylić, a parametry tego wyjścia niewiele mi mówią. Pomóżcie laikowi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieża jest z serii MHC konkretnie MHC-NX3AV. W instrukcji ograniczyli się do napisania, że jest możliwość przyłączenia subwoofera i nic więcej. W szczegółowych danych technicznych wieży doszukałem się parametrów wyjścia na subwoofer.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ostateczności można podłączyć subwoofer pasywny - wtedy podłącza się go pod wyjścia głośnikowe, zaś głośniki pod odpowienie wyjścia w subie. Ale taki subwoofer musi mieć wbudowane filtry, czyli musi być przystosowany do takiego podłączenia. Uzyskany efekt będzie napewno dużo gorszy niż w przypadku suba aktywnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to moze ja jeszcze sie przylacze do dyskusji.

 

rozgladam sie za kolumnami. chcialbym 2 kolumny satelitarne + sub. posiadam wzmacniacz z dwoma kanalami po dwa wyjscia glosnikowe na kanal. Jak najlepiej ten zestaw skonfigurowac? sub aktywny czy pasywny? jak i gdzie go podlaczyc oraz gdzie podlaczyc satelity?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie kupno subwoofera pasywnego zupełnie mija się z celem (w zasadzie brak konkretnej regulacji i kłopoty z jego zasilaniem).

 

:arrow: maarchewa

W przypadku wzmacniacza stereo i subwoofera aktywnego pozostaje w zasadzie tylko opcja tzw. podłączenia wysokopoziomowego (czyli z zacisków głośnikowych na wyjściu wzmacniacza). Jest oczywiście jeszcze możliwość podłączenia z pętli magnetofonowej, ale to bardzo niewygodny sposób, zatem nie będę go opisywał.

 

Subwoofer podłącza się w sposób równoległy, a ze względu na jego wysoką impedancję wejściową nie obciąża on zewnętrznego wzmacniacza (w tym przypadku pobiera tylko sygnał) a wykorzystuje wzmacniacz wbudowany w subwoofer.

 

Należy jednak zauważyć iż w tym przypadku sygnał podawany na głośniki główne nie jest w żaden sposób filtrowany - (w przypadku kolumn dobrze radzących sobie z niskimi tonami to oczywiście zaleta - czasem filtr stosowany w zwrotnicy woofera potrafi zniekształcić dzwięk. W przypadku małych satelitek jest gorzej - muszą radzić sobie z pełnym pasmem)

 

Sam stosuję takie połączenie wraz ze wzmacniaczem stereo i przyznam, że jestem z tego bardzo zadowolony.

 

Dla zobrazowania omawianego połączenia :

Dołączona grafika

 

A tak to wygląda w praktyce :

Dołączona grafika

Tu akurat widać tylko kable biegnące do subwoofera, gdyż druga para jest podłączona pod zaciski wzmacniacza.

 

Update:

 

A tu połączenie od strony wzmacniacza

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za dodatkowe kable przy wzmacniaczu ?(sonic link) I czy jesli mam soob pasywny ze zwrotnica w srodku to tez moge pod nia podlaczyc satelity, tak jak pokazales ? Obecnie mam osobno soob do wzmacha i satelity (soob ma zwrotnice dajaca mu tylko niskie dziwieki)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To kable do kolumn głównych - tak jak jest pokazane na diagramie (tyle że mnie było wygodniej podłączyć je przy wzmacniaczu a nie przy subwooferze).

 

Jeśli masz sub pasywny ze zwrotnicą to najpierw podłączasz do niego kable głośnikowe wychodzące ze wzmacniacza a później z filtrowanego wyjścia subwoofera (powinna być nazwa w stylu "High-Pass Output") do satelit - moje podłączenie dotyczy subwoofera aktywnego.

 

Oczywiście powinieneś mieć dość mocny wzmacniacz, gdyż w tym przypadku będzie on znacznie obciążony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok leci to tak: Wzmacniacz (2 kanaly, 3 pary wyjsc) 1 para na satelitki.

Lewy kanal z drugiej pary wyjsc na zwrotnice, ze zwrotnicy na glosnik w soobie. 3 para wolna. I teraz moje pytanko czy da rade jakos zrobic zeby i prawy i lewy kanal podpiac pod zwrotnice ? Bo probowalem zrobic 2 koncowki w jednym kablu i podpinac ale wszystko harczalo.. lipa.

 

ps. zdjec nie mam czym zrobic sorry :|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No chyba czegoś tu nie rozumiem. Skoro to wzmacniacz stereo to dlaczego piszesz o nieparzystej liczbie wyjść ?. Spotkałem się już z róznym określaniem pojęcia "para wyjść" - może tu się nie rozumiemy.

 

Otóż moim zdaniem najprościej określić "parę" jako komplet wyjść dla obu kanałów L(+,-) i R(+,-) - czyli 4 zaciski. Wzmacniacz może mieć zdublowane wyjścia - czyli dodatkowe 4 zaciski (razem 8 ).

 

Skoro nie możesz zrobić zdjęcia to naszkicuj np w Paincie złącza we wzmacniaczu i subwooferze - to ostatecznie rozwieje moje wątpliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wyglada to tak:

Dołączona grafika

 

Wzmacniacz 450W firmy Nordmende :D

 

Kolumny maja być robione od podstaw wiec chciałbym dobrać optymalne rozwiązanie. Tak jak wczesniej pisalem mysle nad 2 satelitami + sub. I teraz pytanie brzmi: lepiej sub aktywny czy pasywny?? (tak nawiasem mowiac mam stary zasilacz od kompa 250W czy jakos go moge wykorzystać :D :?: )

 

jeszcze jedno pytanie dotyczace samego laczenia. Jest napisane ze minimalna impedancja 4Ohmy. Czy dobrze rozumuje ze moge podpiac 4 glosniki po 8Ohm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:arrow: Neon69

 

Naprawdę dziwna ilość tych gniazd - zazwyczaj połączenie tego typu realizuje się na 4 przewodach a nie na 2 jak w Twoim przypadku. Być może druga para gniazd (te w lewym dolnym rogu na szkicu) służy do podpięcia prawego kanału - ale na 100% nie jestem pewien. W każdym razie nie podpinaj żadnego kabla wychodzącego ze wzmacniacza pod OUT subwoofera :).

 

Tu można poczytać o różnych sposobach podłączenia :

http://audio.lukar.net/art06.html

 

:arrow: maarchewa

a) Aktywny.

B) Sam zasilacz od kompa ma niewiele wspólnego ze wzmacnianiem sygnału :).

c) Tak. Równoległe podłączenie 2 par kolumn 8-omowych da w efekcie wspominane 4 omy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...