Skocz do zawartości
daru

Ati Radeon 9600 Pro / Xt

Rekomendowane odpowiedzi

ok panowie .. to lecimy.

dzis doszla do mnie karta ...

pierwsze wrazenie ... chlodzonko wyglada na solidniejsze niz sie spodziewalem ... ale wymienic sie przyda bo przy całym moim kompie wydaje sie głosne ..

 

drugie spostrzeżenie ... przed tym radziem siedizalem chwile na m64 czekajac az karta przyjdzie .. i mialem w biosie ustawione agp x4 .. po wlozeniu karty zaczelem krecic .. memki poszly na 690 ...

potem zaczleme krecic core i gdy przesadzilem (albo glut pod rdzeniem nie daje rady bo nie zmineialem pasty jesio) VPU recover wywalilo zonka ..

no to restarcik .. wlaczam 3dmarka i testuje dalej .. a tu co? ZONK nawet na 620 memki nie ida .. arty na pol ekranu.. trójkaty zewsząd

PO PRZESTAWIENIU W BIOSIE AGP na X4 I USTAWIENIU TEGO SAMOEGO W STERACH (Smartgart) KARTA NADAL FRUWA WYSOKO..

 

WTF? tez tak macie?

Swoja droga core daje wiekszego kopa niz memki

memki z 600@690 to 12080 - > 12450 ... po wykreceniu core na 535 14,1k

 

3Dmark 2k1 14080

3Dmark 2k3 4297

 

 

to tyle ..

aha Catalyst 4.8 w sterach i wszedzie all na default .. bez zadnych tweaków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość artur.c

Chaos -> co to za karta, ciekawi mnie czy ktoś kupił Sapphira z tej aukcji http://www.allegro.pl/show_item.php?item=30382174, karty miały pamięci BGA 2,86

 

BTW. pytanie, fast write, wlaczyc/wylaczyc? czy wplywa to w jakiś sposób na kręcenie rdzenia, poza tym może ktoś ma jakieś pomysły co zrobić żeby wiecej wyciągnąć z GPU bez modów i wymiany chłodzenia, 520Mhz to trochę mało, czy niemarkowy zasilacz, przy niewielkiem (patrz wyżej) podkręceniu może powodować artefekty?

VPU Recover, wyłączyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chaos mi na Catalystach 4.7 z AGPx8 nie przechodziło 3dMarka nawet na defaultowych ustawieniach. Na catalystach 4.8 jest ok ale różnica w wydajnoći i O/C dla AGPx8 i x4 żadna. No ładnie pierwsze zabawy z kartą i już takie wyniki. No, no...

 

dawca_nerek tu masz jakieś vmody do 9600pro

http://www.extremereviews.net/data.php?rec...ge=1&type=guide

http://www.rojakpot.com/default.aspx?locat...var1=114&var2=0

http://unoid.net/9600pro/index.php

 

Następnym razem używaj przycisku "zmień". Już kilka razy wywaliłeś po trzy posty pod rząd.

 

artur.c też więcej nie mogę wyciągnąć z rdzenia. Przy 520 pojawiają się już małe czarne kropki. Radiator jak i druga strona karty są zimne. Wygląda na niedowoltowanie.

 

Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chaos -> co to za karta, ciekawi mnie czy ktoś kupił Sapphira z tej aukcji http://www.allegro.pl/show_item.php?item=30382174, karty miały pamięci BGA 2,86

Gigabyte 9600 pro .. taki jak ma Madnes .. wersja DH

 

Chaos mi na Catalystach 4.7 z AGPx8 nie przechodziło 3dMarka nawet na defaultowych ustawieniach. Na catalystach 4.8 jest ok ale różnica w wydajnoći i O/C dla AGPx8 i x4 żadna. No ładnie pierwsze zabawy z kartą i już takie wyniki. No, no...

spokojnie to dopiero pierwsze słowa :)

 

generalnei cos jest nawalone z Sideband adressing agp i fast writes .. jak dojde do tego jak to ma byc ustaiwone to dam znac... raz odpalam memki ise kreca a raz artami sypia

 

niby jak mam x4 @bios x4 w windzie fastfrite off sba on to jest git

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do zmiany timingów na moim Gigabyte'cie. Chcę wprowadzić te FIC'owskie. Stąd pytanie o bezpieczeństwo takiej operacji. Czy coś się może zepsuć :?: Na mój gust zmiana timingów na mniej wyżyłowane (bo takie są FIC'owskie) nie powinna wpłynąć na żywotność karty, tak samo jak to się dzieje ze zwykłymi pamięciami RAM. Może się mylę? Dlatego chcę się upewnić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm ta karta sie naprawde dziwnie zachowuje jak odpalam kompa i przy normalnej pracy bez grania memy wogole nie chca sie krecic artefaktami sypie, ale jak sobie pogram pol godziny w dooma3 i zrobie restart to odrazu ida na 670... dziwne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm ta karta sie naprawde dziwnie zachowuje jak odpalam kompa i przy normalnej pracy bez grania memy wogole nie chca sie krecic artefaktami sypie, ale jak sobie pogram pol godziny w dooma3 i zrobie restart to odrazu ida na 670... dziwne

no wlasnie w tym sek .. to cos jest zwioazane z agp u mnie albo kij wie z czym .. choidz potem odpalam i nie chodzi ..

core sie zawsze kreci .. a memki w zaleznosci od czegos czego nie wiem :D

 

edit .. ok .. wykluczam agp .. na x8 tez sie moze dobrze zakrecic ..

zainstalowalem omegi 4.5 bo te mialem pod reka .. po odpaleniu jest ok

dalem fastwrites on przy instalacji .. mimo ze w biosie mam off .. :O

i dziala ... zara restne

 

ta i po resecie .. i juz sie nie kreci :(

hehe

ale to nie jest ani FASTWRITES ani AGP ..

to ma jakis zwiazek ze smartgartem ..

za pierwszym razem po zainstalowaniu sterów on sie odpala i wtedy jest dobrze .. a potem to nie wiadomo co sie dzieje ..

 

ma ktos na to jakis pomysł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysły już mi się wyczerpały a z moją kartą próbowałem chyba wszystkiego. Chwilowo zwalam winę na zasilacz :wink:

tzn ze tez tak masz? ze po resecie karta sie gorzej kreci na memkach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO panowie ...

po lekkim googlowaniu i paru próbach rozwiazalem problem slabo krecacych sie memorek po drugi resecie ..

 

wine ponosi tak jak podejrzewalem Smartgart ze sterownika. (jak nie wiecie co to jest to zajrzycjie w zaawansowane macie tam zakladke Smartgart z ustawieniem FW AGP itp) .. no chyba ze cos jeszcze innego :D ale mnie pomoglo

 

poczytalem co robi smartgart

:arrow: http://www.ati.com/products/catalyst/SMARTGART-FAQ.pdf

:arrow: http://www.ati.com/products/catalyst/SMART...te-Paper-V2.pdf

 

i doszlem do wniosku ze skoro mozna go wylaczyc to trza spróbowac ..

jak bez niego zainstalowac driver pisze w faq wyzej podanym.

 

Chodzi o to zeby zainstalowac recznie drivery .. w tym celu potrzbny jest folder który tworzy sie przy intalacji catalystów (standardowo c:ati... itd)

wywalamy nasze catalysty (uninstal) .. potem recznie wskazujemy na sterownik ...

 

O dziwo mamy do wyboru

GIGABYTE RADEON 9600PRO

9600 SERIES ..

 

ja wybralem to drugie ..

zainstalowalem ... zniknal smartgart i control panel .. odpalalem kompa 3 razy i bylo za kazdym razem good ..

karta latala 540/696 .. no to z lekka niepewnoscia zainstalowalem Control Panel ...

znow 2 razy restart i all jest good ...

nie wiem czy u was to zadziala ale u mnie smiga ..

 

mozna jeszcze spróbowac wylaczyc sam SERVICE smartgarta zaraz po zainstalowaniu drivera jeszcze przed restartem .. moze tez zda egzamin

 

sprawdzcie i dajcie znac ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. To moj debiut na forum tweak.pl i musze powiedziec ze jestem pod wrazeniem wiedzy i umiłowania do overclokingu tu piszących. Prosiłbym was o rade. Nabyłem dwa dni temu radeona 9600 pro gigabyta i chciałem was prosic o radę co nalezy zrobic zeby go jak najlepiej wykorzystac( które sterowniki najlepiej zainstalowac czy te z firmowej płytki czy moze jakies inne, czy reinstalowac system po załozeniu radeona w kompie itd.) Za wszystkie porady będe bardzo wdzięczny. Mam procesor Atlon 1,7 nie kręcony ,płyte ecs k7s5a i 512 ddr 266mhz RAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Scypion gratuluje zakupu hehe. Każdy komp działa inaczej. Najlepiej będzie jeżeli sam poświęcisz trochę czasu i posprawdzasz wszystkie ustawienia, sterowniki i inne sztuczki. Z resztą prawie wszystko jest napisane w tym topicu. Przeczytaj go jeszcze raz dokładnie. Poza tym jeżeli nie podkręcałeś karty nigdy to poczytaj też tematy w dziale podstawowe zagadnienia. Główne rzeczy jakie trzeba sprawdzić jeżeli pojawią się problemy to:

-AGPx8, x4 ustawienie w biosie i w sterownikach

-Włączenie/wyłączenie Fast Write - ustawiane w biosie

-Włączenie/wyłączenie VPU recover w opcjach sterowników

-Inna wersja sterowników.

Przeinstalować system zawsze warto, zwłaszcza jeżeli dawno tego nie robiłeś, a w kompie siedziała do tej pory karta nvidi. Ze sterownikami jest różnie. Najlepiej abyś to też sam sprawdził. Proponuję zacząć od Catalystów 4.8 ze strony Ati. Do podkręcania karty programów jest dużo: Ati tool, Ati tray tools, Rad linker który jest także razem w pakiecie ze sterownikami Omega. Nie polecam firmowego V-tuner'a dołaczanego do karty. Do testowania głównie 3dMark2001, 2003, Aquamark3 oraz jakieś wymagające gry. Wszystko możesz znaleźć za pomocą www.google.pl. Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chaos, piwo dla Ciebie zrobilem tak jak napisales i teraz wszystko działa tylko zamaist catalystow zainstalowalem ostatnie omegi robilem nawet kilka resetow dla pewnosci pamiec poszla na 680 :) aa pytanko jak zainstalowales control panel ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to ja sie teraz zabieram do przerobki :D Musze tylko sciagnac stery 4.8 i teraz pytanko: Jaka byla koljnosc odinstalowywania sterow ?

1 uninstal z windowsa --> restart -->F8--> tryb awaryjny --> drive cleaner --> i wlaczenie w normalnym trybie ? :P

 

i teraz pytanko jak sciagne tylko stery bez panelu kontrolnego to ten smartgart bedzie czy nie ? Z gory dzieki za odpowiedz !! :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogiel dzieki za porady. Mam jeszcz pytanko ochoco chodzi z tym fast write i tą opcją w sterowniku karty do czego to słuzy? I jeszcze małe pytanko podkręcałem karte ati tool i jak podkręciłem rdzen i zapisałem nic sie nie stało. Po podkreceniu pamieci i zapisaniu na ekranie pojawiły sie rózno kolorowe pasy. Zresetowałem dalej to samo dopiero po chwili zaczeły znikać. Teraz wszystko ok. Czy przegrzałem pamięci? Moze to jakas wada karty ? Z pomoc z góry dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Scypion fast write słuzy do przyspieszenia zapisu między AGP a szyną proca. Jednak przy kartach ATi i procach AMD (nie 64bit) nic to nie daje. Najczęściej opcje tą się wyłącza. Co do podkręcania to widocznie zbyt wysoko je zakręciłeś. Na początek radzę nie więcej jak na 324 - 330MHz (to jest w DDR 650 -660 MHz). Pamiątek raczej nie przegrzałeś bo one nawet po przetaktowaniu potrafią być chłodne :wink:

Grunt to kręcić z głową.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chaos, piwo dla Ciebie zrobilem tak jak napisales i teraz wszystko działa tylko zamaist catalystow zainstalowalem ostatnie omegi robilem nawet kilka resetow dla pewnosci pamiec poszla na 680 :) aa pytanko jak zainstalowales control panel ??

hehe normalnie .. po paru restartach

wchdozisz tam dotego wolderu gdzie ati sie wypakowolo (w sensie catalysty) i tam jest "Cpanel" wchodzisz setup.exe i smiga :D

 

tyle ze teraz reinstalnelem winde i cos sie wali znow :))

ale ciesze sie ze wam smiga ..

przeslij pocztą browca :D

 

p.s: cos nie moge sobie tego zrobic teraz na czystym systemie ..

musze wyczaic w czym bład ..

spróbuje bios zmienic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Crusio, a może podasz swoje magiczne timingi ?  8)  

Czy może dla każdego egemplaża to sprawa indywidualna i lepiej samemu kombinować ?

No wiec chodzilo mi dokladnie o timingi pamieci RAM (nie pamieci na karcie grafiki, ale to szczegol :P).

 

ZMIANA BIOSU NA GIGABYTE 9600 PRO FAQQ

Operacja jednak jest prosta. Sciagasz bios od Sapphire 9600 Pro FireBlade, otwierasz go RABITEM i edytujesz jego timingi na maxymalne wartosci, czyli:

-- In BIOS memory timings --

tWL = 1.0

tCL = 4

tCMD = 0 clock

tSTB = equals tWrL

tRcdRD = 4

tRcdWR = 1

tRP = 4

tRAS = 9

tRRD = 3

tR2W = CL + 1

tWR = 3

tW2R = 1

tR2R = 2

MemRR = 24

tRFC = 17

tRBS = CL + 3.5

tERST = CL + 0

tQSREQ = CL + 0

tDQM = WL - 0.5

tDQS = WL - 0.5

tDQM_Adv = 1 clock earlier for WL 1 clock and more

tDQS_Adv = 1 clock earlier for WL 1 clock and more

 

Nastepnie wszystko zapisujesz i wgyrwasz na dyskietke (dyskietke startowa). Dorzucasz do tego programik do flashowania Gigabyta GVF11 wraz z plikami potrzebnymi do uruchomienia programu. W dosie fasciach!esz bios komenda GVF11 -u -f nazwabiosu.bin I w ten sposob dostajesz Sapphira ze znakomitymi timingami. Podkrecasz na sam koniec karte tyle ile wlezie :P i sprawdzasz o ile sie wydajnosc polepszyla. Zycze powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu maly update wynikow :D

3DMark 2001 - 15556pkt. NOWY REKORD!!!http://service.futuremark.com/compare?2k1=8093303

 

3DMark 2003 - 4559pkt. - tylko tyle bo na Catalystach 4.9 BETA (4.8 sa wydajniesze i to dosc znacznie w 2003, lecz u mnie pojawiaja sie te glupie arty na nich nawet przy taktowaniu pamieci @620 MHz, wiec uzywam narazie 4.9BETA)

 

Aquamark - 34182 - nie wiem czemu tak slabo.... n/c.

 

Storm czekam az mnie pobijesz w 3Dmarku 2001, bo ja chociaz w tym moge z Toba rywalizowac. Ty masz swietnie podkrecona grafe, lecz ja wywalczylem ten wynik dzieki swietnie wykreconym innym podzespolom kompa. Good Luck :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu maly update wynikow :D

3DMark 2001 - 15556pkt. NOWY REKORD!!!http://service.futuremark.com/compare?2k1=8093303

 

3DMark 2003 - 4559pkt. - tylko tyle bo na Catalystach 4.9 BETA (4.8 sa wydajniesze i to dosc znacznie w 2003, lecz u mnie pojawiaja sie te glupie arty na nich nawet przy taktowaniu pamieci @620 MHz, wiec uzywam narazie 4.9BETA)

 

Aquamark -  34182 - nie wiem czemu tak slabo.... n/c.

 

Storm czekam az mnie pobijesz w 3Dmarku 2001, bo ja chociaz w tym moge z Toba rywalizowac. Ty masz swietnie podkrecona grafe, lecz ja wywalczylem ten wynik dzieki swietnie wykreconym innym podzespolom kompa. Good Luck :P

 

hyhyhh spoko wkoncu http://service.futuremark.com/compare?2k1=8094012 :) ja itak skupiam sie ciagle na 2k3 i bariera 5k hyhyhhyh swoja droga niezle ci idzie :)

 

pozdr :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

p.s: cos nie moge sobie tego zrobic teraz na czystym systemie ..

musze wyczaic w czym bład ..

spróbuje bios zmienic

mam tak samo, na świezym systemie coś nie działa, trzeba będzie z tym powalczyć
denerwujace to jest jak nie wiem

 

Update ..

co do czystego sytemu .. u mnie pomaga ustawienie agp na x4 potem wlaze w smartgart daje wyłącz AGP (suwak na max e lewo) daje zastosuj .. komp sie restartuje agp jest nadal x4 a memki smigaja wysoko :D

niestety jeszcze 100% sposobu nieznalazlem .. potem skonsultuje s Crusiem pare rzeczy .. generaljie chodzi tu o ustawienia AGP .. a one sa w rejestrze .. i tam bede szukal winy

 

zmienilem bios na bios od saphire ktory dal mi Crusio :) potwierdzam ze jest "bezpieczny"

pare marków wiecej sie zrobilo ;]

 

http://service.futuremark.com/compare?2k1=8094306 2k1 14329

http://service.futuremark.com/compare?2k3=3054086 2k3 4395 ... (czemu mi zawsze brakuje 3-5pkt do tej wyzszej setki ;])

 

link do zmodyfikowanego biosa "SAPHIRE ATLANTIS 9600PRO"

 

r96p7dh.f1 :arrow: to orginalny bios od Gigabyte'a jakbyscie chcieli do niego wrócic

Saphire2.rom :arrow: to biosik od Crusia ..

 

flasciach!emy komenda

gvf11 -u -f Saphire2.rom

i na pytanie czy napewno chcemy go sflashowac z pewnoscia wsciakamy "Y" ... :twisted:

(spod dosa of coz 8) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...