Skocz do zawartości
berkut

Turbina Gazowa - film + zdjecia

Rekomendowane odpowiedzi

No jak slusznie Arnie zouwazyl po moim GG odpalilem dzis moj starszy projekt jakim jest turbina gazowa ;)

 

Zdjecia:

 

Dołączona grafika

 

Miernik cisnienia oleju + upust cisnienia (potrzebne by odpalic silnik na zimnym oleju oraz by go rozkrecic)

 

Rozruch wyglada tak ze otwiera sie troche odplyw oleju, rozkreca sie silnik duzo latwiej i jest gitara ;) z olejem @ 2.5 bar nie chce za bardzo sie rozruszac.

 

 

Dołączona grafika

 

Te male butle dzis zuzylem na testy, duza starcza na duzo dluzej i o wiele wyzsze cisnienie paliwa jest wiec moge sobie poeksperymentowac.

 

Dołączona grafika

 

Wrzechpotezny osprzet silnika : aparat zaplonowy i pompa oleju z systemem olejenia :o To jest taki system tylko do tego by te turbine dalo sie uruchomic, nie ma mowy o dluzszej pracy.

 

Dołączona grafika

 

Brzydkie ale dziala. Aktuator chwilowo odlaczony (mam co do niego pozniej plany rozne)

 

Dołączona grafika

 

Tutaj widac czemu uzylem plastikowej butelki: chce widziec co sie dzieje z silnikiem (bardzo wazne podczas rozruchu i pracy - czy sa drgania, czy kreci sie itd)

 

Dołączona grafika

 

Tak prezentuje sie calosc.

 

Na dole widac dmuchawe po lewej z AN-2, niestety @ 12V okazala sie za slaba by rozkrecic silnik ale dzieki niej opracowac moglem metode rozruchu silnika.

 

Dołączona grafika

 

A tak prezentuje sie silnik. Bardzo elegancki, prawda ? :mrgreen:

 

Musze jeszcze zalozyc chlodzenie woda, uszczelnic przecieki miedzy komora spalania a turbina i jestem prawie w domciu.

 

Widac na zdjeciu takze termometr do mierzenia temp. gazow wylotowych ktora podczas odpalania dochodzi nawet do 800C by przy rozkreceniu sie turbiny spasc do 450C przy stalej pracy i 650-700C podczas rozkrecania sie.

 

Za godzine kiedy skoncza sie uploadowac filmy dopisze post z nimi. Apeluje do kazdego posiadajacego serwer i troche dobrej woli by umiescic na nim 23mb filmow o zrobienie tego by mozna bylo sprawnie przeprowadzic "dystrybucje" tego filmu.

 

Co mi sie podoba a co nie w silniku tym (praca)... Ciezko powiedziec co nie, moze bedzie to dosc problematyczne uruchomienie go (odkurzaczem itd).

 

Z czego jestem wybitnie szczesliwy to moja komora spalania ktora utrzymuje niskie temp. gazow wylotowych i co najwazniejsze, z czego jestem wybitnie duny nie dochodzi (jeszcze nie doszlo) do zjawiska flame out'u (nagla zmiana gazu doprowadza do zdmuchniecia plomienia), pod tym wzgledem jest NIEZWYKLE stabilna i nawet gwaltowne zmiany nie szkodza jej.

 

berkut

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no - ale Ty warsztat musisz mieć ;) Bo o zdolnościach nie trzeba wspominać bo wystarczy popatrzeć =)

 

PS. Ile całość kosztowała? (bez butli z gazem :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 20min powinien sie uploadowac 2 film.

 

Hehe, narazie nie dalem doladowania >0.3 bar na tych filmach (0.2 bar bylo mniejwiecej maxem), bedzie 2 bar.

 

Huk na poczatku filmu to wybuchajacy w komorze spalania propan, potem to juz pali sie po prostu. Huk jest dlatego ze komora napelnia sie gazem i powietrzem a swieca znajduje sie na 2 jej koncu w stosunku do wlotu paliwa -> wybuch ok. 2L mieszanki.

 

Na koncu filmu slyszycie ile halasu daje odkurzacz a ile turbina podczas pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyzwanie inzynieryjne (czy podolam) + duzo dobrej zabawy (jedni pija, pala ziolo i biora piguly skaczac caly dzien w klubach i dyskotekach a inni jak ja wola robic cos kreatywnego). bedzie to to po 1 modelem silnika wiekszego + moze bedzie malego gokarta napedzac jesli bedzie elegancko chodzilo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

muahahaha uwielbiam takie rzeczy :P a bedziesz sie bawil w gokarta poduszkowca zrob ;] nie musisz sie w przekladnie bawic przy odpowiednim smigle 1:1 moze byc a jak zrobisz smiglo ze zmiennym skokiem lopat to wogule swiatynie ci postawie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...