Skocz do zawartości
fipa

Moje WC - odpowietrzanie, ułożenie w budzie [foto 8x ~60kB]

Rekomendowane odpowiedzi

Juz nie wiem jak to wszystko ułozyć. Zamieściłem zdjęcia, żebyście wiedzieli o co chodzi. Mianowicie: W takim ułożeniu chłodnicy nie mogę dobrze odpowietrzyć układu, bo odpowietrznik jest niżej (w połowie) chłodnicy. Co radzicie tu zrobić? Od razu mówię, że nie mam zamiaru wkładać w to pieniędzy.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy przypadkiem podstawa bloku nie powinna być przesunięta o 90 stopni w lewo...tak jak teraz jest to totalnie bez sensu...jakieś dziwaczne ułożeni względem wlotu/wylotu 8O - przecież woda ma przepływać między tymi finami ... a u Ciebie wpadając do bloku wali w powierzchnie boczną jednego z finów, opływa go i właściwie prawie od razu wypływa wylotem...powinna walić przez środek przecież :!: 8O

radzę założyć cybanty metalowe a nie te pierdzielnikowate plastykowe zaciskaczki...można je o dupę rozbić imho...z takimi cybantami jak dobrze je skręcisz to będziesz miał spokój , że wąż ci się nie zsunie...polecam cybanty ze śrubą krzyżakową - łatwiej się je dokręca do oporu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy przypadkiem podstawa bloku nie powinna być przesunięta o 90 stopni w lewo...tak jak teraz jest to totalnie bez sensu...jakieś dziwaczne ułożeni względem wlotu/wylotu 8O - przecież woda ma przepływać między tymi finami ... a u Ciebie wpadając do bloku wali w powierzchnie boczną jednego z finów, opływa go i właściwie prawie od razu wypływa wylotem...powinna walić przez środek przecież :!:  8O

radzę założyć cybanty metalowe a nie te pierdzielnikowate plastykowe zaciskaczki...można je o dupę rozbić imho...z takimi cybantami jak dobrze je skręcisz to będziesz miał spokój , że wąż ci się nie zsunie...polecam cybanty ze śrubą krzyżakową - łatwiej się je dokręca do oporu...

Ja tam cybanty kluczem dokręcam (chyba 6 tką) - nic się nie zmyka lux ;)

 

Ablok źle skręcony - te 90 stopni podstawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Buahahaha, jak zobaczyłem ten blok to mało co z krzesła nie spadłem :D

 

A teraz porada - zmniejsz ilość kolanek. Im jest ich więcej tym większe prawdopodobieństwo że nastąpi gdzieś przeciek !! (wiem to z doświadczenia ;) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cybanty skreca sie 7 :wink: i lepiej je tam daj bo te opaski zaciskowe cos nie za bardzo mi sie widza.

 

Odpowietrznik najlepiej dac zaraz przed wlotem do pompki - ja tak mam i nie ma duzych problemow z odpowietrzeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie z blokiem to dales ciala.

 

Polaczenie miedz - PCV mozesz robic za pomoca Cyjanoakrylu. Dobrze radzi sobie rowniez Kropelka (jest na bazie cyjanoakrylu). Jest to na pewno duzo bardziej pewne niz opaski zaciskowe, ktore przy lebku lubia przeciekac.

 

Kardynalnym bledem jest takie kolanko tuz przed wlotem do pompy. Nalezy szczegolnie minimalizowac opory po stronie ssacej - dlatego uzywa sie 2x45* zamiast 1x90*. Zaraz za UZIEL'em dalbym 2x45 jednokilichowe 15mm i potem juz przeszedl na waz 15-16 ID. Przy takim rozwiazniu przed pompa mozesz juz wkleic 2x45* 18mm i nie bedziesz potrzebowal dodatkowych redukcji przed wlotem do pompy.

 

Sam nie wiem po co jest tam ten trojnik. Nie rozumiem jego zastosowania, bo na pewno nie jest to odpowietrznik.

 

Jesli chcesz odpowietrzac uklad trojnikiem to trzeba najpierw troche pomyslec:

1. nie jest prawda, ze trojnik musi byc w najwyzszym punkcie ukladu!!!. Nie wiem kto gada takie bzdury, ale coraz wiecej ludzi w to wierzy.

2. Trojnik musi byc zwrocony strona z wezem i korkiem do gory! Chyba dla wszyskich powinno byc jasne, ze powietrze leci w wodzie do gory, a nie w bok.

 

Aha, przy takim ustawieniu, chlodnica jest napelniona woda w ~75%. Reszta powierzchni sie marnuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blok poprawię dziś wieczorem, a sprawa kolanek... to, że 2x45 jest lepiej niż 1x90 to wiem doskonale, ale nie chciało mi się tyle tego lutować, aczkolwiek przy wlocie do pompy zmienię na 2x45. Ten niby odpowietrznik zamontuję także poziomo (wylot powietrza ku górze) przy wlocie do pompy. Zamierzam jeszcze także zmienić wentylator na chłodnicy (na 12v kręci się tak wolno, że czasem przy starcie trzeba pomóc mu ruszyć palcem) na jakąś 120mm i dać ją na 7v. Jak radzicie zamontować chłodnicę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... nie chciało mi się tyle tego lutować, aczkolwiek przy wlocie do pompy zmienię na 2x45.

Jak sie juz cos robi to porzadnie.

 

Jak radzicie zamontować chłodnicę?

Aktualnie jest dosc srednio, bo przy zamknietej budzie wiatrak pompuje ciagle gorace powietrze (jesli to przezyjesz, to mozesz cicac boczny panel). Pokombinuj troche, moze uda Ci sie ja zmiescic w pozycji pionowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... nie jest prawda, ze trojnik musi byc w najwyzszym punkcie ukladu!!!. Nie wiem kto gada takie bzdury, ale coraz wiecej ludzi w to wierzy.

2. Trojnik musi byc zwrocony strona z wezem i korkiem do gory! Chyba dla wszyskich powinno byc jasne, ze powietrze leci w wodzie do gory, a nie w bok ...

w tych dwóch punktach sam sobie zaprzeczyłeś, jak trójnik nie będzie w najwyższym punkcie układu to powietrze będzie się zbierać w najwyższym punkcie układu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic sobie nie zaprzecza .. koledze chodzilo o to ze jak powietrze leci wezem to leci przy jego górnej sciance .. dlatego łątwiej mu sie wylatuje jak trójnik jesty wylotem do góry ..

ja mam nagrzewnice na budzie a pompe na samym dole .. trojnik przed wlotem ..

jak na poczatku troche popukasz to wiekszosc wyleci .. po paru dniach uklad sie calkowicie odpowietrza SAM!

 

Rysunek pogladowy

(troche niewyrażny ale za to z opisem)

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... nie jest prawda, ze trojnik musi byc w najwyzszym punkcie ukladu!!!. Nie wiem kto gada takie bzdury, ale coraz wiecej ludzi w to wierzy.

2. Trojnik musi byc zwrocony strona z wezem i korkiem do gory! Chyba dla wszyskich powinno byc jasne, ze powietrze leci w wodzie do gory, a nie w bok ...

w tych dwóch punktach sam sobie zaprzeczyłeś, jak trójnik nie będzie w najwyższym punkcie układu to powietrze będzie się zbierać w najwyższym punkcie układu

No to wiemy, kto rozpuszcza takie plotki. Chaos juz zaczal dobrze tlumaczyc.

 

W ukladzie, za sprawa pompki, powietrze jest rozbite na malutkie babelki. Wlasciwie to na ogol prad wody jest na tyle mocny ze sa one rowniez w dolnej czesci przekroju, a nie tylko przy samej gorze (zeby tak bylo to waterflow musialby byc naprawde bardzo maly). Dlatego, zeby dobrze odpowietrzyc uklad przy uzyciu trojnik potrzeba troche czasu.

 

Powietrze w wodzie krazy po calym ukladzie. Jesli najwyzszy punkt ukladu stanowi waz to prad wody nie pozwoli nie zbieranie sie tam babelkow powietrza. Wlasnie dlatego nie musisz ladowac trojnika akurat tam. Nawet jesli bedzie on na samym dole to nie zmieni to jego dzialania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nalezy szczegolnie minimalizowac opory po stronie ssacej - dlatego uzywa sie 2x45* zamiast 1x90*

a czy to jest az tak kolosalna róznica w oporach miedzy nimi ??? bo teraz mam same kolanka 90* i nie wiem czy bedzie sie oplacało rozmontowywać uklad i zmieniać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Powietrze w wodzie krazy po calym ukladzie. Jesli najwyzszy punkt ukladu stanowi waz to prad wody nie pozwoli nie zbieranie sie tam babelkow powietrza.  Wlasnie dlatego nie musisz ladowac trojnika akurat tam. Nawet jesli bedzie on na samym dole to nie zmieni to jego dzialania.

...a co jeśli tam jest chłodnica?

Lepiej ustawić chłodnice pionowo z finami na górze/dole, czy poziomo?

Nie zaszkodzi Eheim'owi jak będzie stał wlotem do góry?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. a czy to jest az tak kolosalna róznica w oporach miedzy nimi???

www.overclockers.com - tam byl bardzo dobry artykul o tym, ale dokladnego linka nie mam.

 

2. chlodnice samochodowe sa dosyc problemowe w kwestii odpowietrzania - dlatego niektore modele maja wlutowywane zaworki do odpowietrzania. Bardzo czesto w zbiornikach zbiera sie powietrze i bardzo trudno jest je wypchac (tutaj maja przewage konstrukcje rurowo-finowe). Oczywiscie nie ma znaczenia gdzie mamy umieszczona taka chlodnice - nie musi byc to najwyzszy punkt ukladu.

 

3. Ustawienie chlodnicy zalezy od jej budowy. U mnie z przodu, na dole siedzi HC i jestem pewny, ze w zbiornikach jest jeszcze troche powietrza. Najlepiej jesli mamy mozliwosc krecenia nagrzewnica na wszystkie storny, ale np.: u mnie jest to raczej niemozliwe dlatego do odpowietrzania sluzy 3 bieg pompy.

 

4. turtles5 ma racje - mialem tak ustawionego EHEIM'a. W instrukji sa obrazki przedstawiajace bezpieczne mocowanie pompy i do takiego ulozenia przeciwskazan zadnych nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...