Skocz do zawartości
koniu997

Wszystko o Epox 8rda3(+)

Rekomendowane odpowiedzi

ok, epox dotarl :) rev 2.1, widze pewne widoczne roznice w stosunku do rev 3.1 ale nie o tym mowa :)

 

Chcialbym sie tylko upewnic ze dobrze rozumiem proces hotflash'a

 

1. Wyciagam kostke z biosem ze zwalonej plyty

2. Robie dyskietke bootojaca w biosem do zwalonej plyty

3. Odpalam normalnie dzialajaca plyte i czekam az odpali sie z dyskietki

4. Wyciagam "zdrowa" kostke z biosem i w jej miejsce wkladam zwalona

5. Przeprowadzam proces flashowania i jak sie komp rebootoje to go wylaczam

6. Instaluje "zregenerowana" kosc w zwalonej plycie i modle sie zeby dzialala ;)

 

Czy tak czy cos popieprzylem/przeoczylem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to sie hotflash nie udal :/

 

Robilem tak jak napisalem, w awdflash'u uzylem opcji /py/sn/cd/cp/cc/f

Wszystko sie wlaczylo jak trzeba ale caly czas bylo write fail, nie mam pojecia czemu.

 

Czy takie zachowanie sugeruje ze kosci jest uszkodzona czy moze ja cos gdzies przeoczylem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

--punek

Czy to aby na pewno jest Athlon XP 2600+?? Czy masz przestawioną zworkę JCLK na płycie na 133/166/200MHz FSB (2-3 pin)?

Hmmm... ja myślałem ze ta płyta jest bez zworkowa :/.. Przestawiałem w biosie na 166MHZ i to nic nie dawało... Tak to na bank jest AXP 2600+.. na Gigabyte Ga-7VAXP spokjnie go wykrywało.. I chodził tak chyba z rok czasu... BTW.. to jaka jest normalna temp tego procka? Bo na tym epoxie pokazywało 50*C... a za czasów jak siedział u mnie... nie zwracałem uwagi na radiator... gdzie nazbierało się tyle kurzu, że nawet nie było przeswitu.. i wtedy osiągnał temp 70*C... mam nadzieje ze nic mu się przez to nie stało.. :)

Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz mi przesłać biosa bo masz identyczną płyte ? najlepiej ten na ORT: ORT: ORT: kturym uzyskałeś 233x10.5 Działasz na takich ustawieniach cały czas ? . Jak ściągnełem biosa z jakiegoś linku to musiałem robić hot flasha !!

Tak trudno popatrzeć parę postów wcześniej? http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=84132&st=1080

 

Hmmm... ja myślałem ze ta płyta jest bez zworkowa :/.. Przestawiałem w biosie na 166MHZ i to nic nie dawało... Tak to na bank jest AXP 2600+.. na Gigabyte Ga-7VAXP spokjnie go wykrywało.. I chodził tak chyba z rok czasu... BTW.. to jaka jest normalna temp tego procka? Bo na tym epoxie pokazywało 50*C... a za czasów jak siedział u mnie... nie zwracałem uwagi na radiator... gdzie nazbierało się tyle kurzu, że nawet nie było przeswitu.. i wtedy osiągnał temp 70*C... mam nadzieje ze nic mu się przez to nie stało.. icon_smile3.gif

Pzdr

Sprawdź zworkę - masz opisane jak ją przestawić w quick installation guide.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakis miesiac temu moj komputer wyswietlil niebieski ekran i zaczal burczec od tego czasu sa same problemy.Komp wyswietal blue screeny za kazdym razem jak odpalilem jakas gre(chwile gra chodzila po czym crash),zaczalem kombinowac i udalo mi sie doprowadzic do stabilnosci po wyjeciu jednej kosci ram.Odziwo to nie byla wina pamieci bo komputer chodzil zawsze na jednej obojetnie jakiej.Probowalem resecik biosu ale nic nie pomoglo i tak chodzil przez miesiac az do wczoraj gdzie problem zaczal wystepowac juz z uzyciem jeden kosci.Mialem troche podkrecony procek (sprawdzone ustawienie chodzil tak przez 1,5 roku)wiec ustawilem wszystko na defoult i znowu jest dobrze,mam wrazenie ze z czasem bedzie coraz gorzej i wydaje mi sie ze to wina plyty.W grach objawia sie to czestym doczytywaniem(haczeniem) z HDD i w czasie tego doczytywania wystepuja critical errory i blue screeny.Czy moge cos jeszcze sprobowac zrobic? athlon 2000+xp, :mur: EPOX 8-RDA3+ :mur: ,2x512 kingston(dziala tylko na jednej na dwoch czesciej sie sypie),9800pro,tagan 360

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio sprawilem sobie taka plytke(8RDA3I), uzywana ale od dobrego kolegi wiec czegos zepsutego specjalnie by mi nie dal. Wszystko dziala w porzadku tylko jak sie wejdzie do biosa to w "pc health status" napiecie -5v jest rowne -62v(szescdziesiat dwa). Co to moze byc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Bartosj

Wgrywałem tego biosa 8RDA3+ TaiPan 0.2 Bpl 3.19C 11.10.2004 by -=Merlin=- . i sprawdzał chyba płyte bios pokazało mi się jakieś 2 komunikaty ale nie zdarzyłem ich zapisac coś zaczynało się od V oby dwa i odrazu przesadłe po szukaniu instalowac tego biosa i nastepne zapisywanie kratek odbtwało sie z opcją OK.

 

FSB 200 optimal dzwiek off i działa spoko,Colin chodzi 5 tras zrobione. ale jak przełącze na agresive juz lekka zwiecha.

FSB 230 optimal dzwiek off i działa spoko,Colin chodzi 5 tras zrobione Nawet w Memtescie czystko przy 1 tescie wykonanym.

O co chodzi z tym dzwiękiem.

Jaka jest róznica i %zwiększenia wydajności systemu miedzy optimal a agressive.

Wojownicy pomorzcie siwemu,zmeczonemu,z postrzepionymi nerwami dzadkowi bo już się powoli wykacze chyba

 

Mam pytanie czy jak kupie karte jakiego SB na PCI to bedzie dzwięk i nie bedzie się wieszac. Moze ten bioś merlina ma kłopoty z integrowanym dzwiękiem na płycie i musi byc karta na PCI?

Ludzie jak jest stabilnie to znowu dzwięku nie ma na Merlinie bo się wiesza, na nie merlinowskich jest dzwięk al enie ma takiego stabilnego FSB.

Jaja nie z tej ziemi.

Witam

Dalej działam na biosie:

8RDA3+ TaiPan 0.2 Bpl 3.19C 11.10.2004 by -=Merlin=- .

Jak tobie wgrywanie biosa, kaze mi czekac,pokazuje się szybko coś takiego i dalej ładuje biso i wszedzie jest ok.

NVMAC:LAN=000040F000E73904

NVGUID:1394=000000044B808003

CO TO OZNACZA.

Windows działa ok gry tez tylko jak mówie musiałem wyłaczyć w biosie dzwięk.

W memtesie przy 240 FSB czysto.

Jakas rada?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na mojej trochę archaicznej konfiguracji ostatnio zaczeły dziać się cuda:

D800, 8rda3+, 256RAM Twinmos i kilka innych mniej ważnych części zasilanych Huntket'em HK-350AP.

 

Mianowicie: oglądam sobie wczoraj film aż tu nagle wyskakuje BSOD (potem już się nie pojawił) coś tam IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL, restet kompa i moja myszka usb Logitecha padla, mysle hmmm cos jest nie tak, sprawdzam usb pendrivem i zaden nie dziala :? wylaczylem kompa, wlaczam ponownie i mysz dziala, jednakze po kilku godzinach sie zawiesza (reszta usb tak samo, klawiatura na ps2 dziala). Do tego wskazniki softowe pokazujace napiecia szaleja: +5V mam ~4V, +12V mam ~13,8V, zaś mierzone miernikiem pokazują stabilne 5,16V i 12,17V. Nigdy bios aż tak sie nie mylił! Do tego czasem sobie komp na starcie zawisnie :?

 

Procek dałem na default i bez różnicy... Nic już nie ma w tej chwili kręcone a komp jest niestabilny ;(

 

Jak myślicie co się stało? co może być winne? jak zdiagnozować problem?

 

z góry dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://members.lycos.co.uk/m4rd0k/Bios/Epox%208RDA6+/

 

obydwa są takie same z T1

 

config akurat obecnie mam troszke gorszy, bo w nic niegram i niechce katować procka takim napięciem, ale normalnie mi lata :)

Jot_Er_Ka Wielkie dzięki za link do biosów !! Problemy znikneły z przekroczeniem bariery 220 fsb !! Przy napięciu 2.0 V procek rozpędził się do 10x250=2.5GH :D , niewiarygodne jest to że GOODRAMY też wytrzymały takie taktowanie 500 Mhz 3-5-5-10 2.9 V ! Najwyrzszym stabilnym zegar to 11,5x235=2.7GH przy 2.05 V :D

 

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Wielkie dzięki za link !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam Panowie,

mam problem, posiadam płyte Epox 8rda3+pro, mobilnego bartona 2400+, zasilacz Aerocool Aeropower 450W, ram A-Data 512Mb/400Mhz, bios od Merlina od 8rda6+pro (teraz jestem w pracy więc nie pamietam ktora wersje) obecnie procek chodzi na ustawieniach 12x200.

 

Problem polega na tym, ze nie moge ustawic fsb wiekszej niz 200 np. 210, za kazdym razem konczy sie wszystko clear cmos'em, napięcie zwiekszałem do 1,8V bałem sie dac wieksze zeby nie załatwic procesor. Moim marzeniem jest 230x11, ale to chyba utopia.

 

W czym jest problem?

Jot_Er_Ka: jakie dałes napiecie ze udało sie cie osiagnać twoj config?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zworka jest cały czas ustawiona w pozycji 2-3 czyli 133/166/200, płyte główną mam tę samą co ty, procek podobny 2400+ wg. opisu jego napięcie domyślne to 1,35V, a temp. 100C, bios też ten sam od Merlina z dnia 17.01.05

 

Sprawdzałem przed chwilą ustawienia 11x215 przy Vcore 1,85V, Vdimm 2,77V domyślne, napięcie chipsetu też domyślne czyli 1,6V.

Próba ta zakonczyła sie fiaskiem. Coś czuje że należy dać wieksze napięcie na chipset.

 

Jakie napięcia nie zabiją procesora i chipsetu, nie chciałbym zjarać kompa, ktorego właśnie złożyłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za wsparcie. Tak jak myślałem a Ty potwierdziłeś to kwestia napięcia na chipsecie.

W tej chwili ustawiłem 11,5x210, Vcore=1,8V, Vdd=1,8V. Prime95 bez błędów pokazuje 51C w stresie, 36C w idle.

Powalcze z mnożnikiem i Vcore.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem sobie płytę EPOX 8rda3+ rev.4 2.1 za 140 zł na allegro, z 1 miesiącem gwary. Wszystko fajnie, ale płyta resetuje bios gdy odetnę zasilanie i odkręce bok obudowy bez przestawiania zworki. Czy to jest wada płyty, czy tak po prostu jest? Mój Athlon XP 2000+ chodzi na 215x9,5 na napięciu 1,7V, ale jak chę, żeby chodził np. na 10,5x200 to musze podnieść napięcie do 1,775V :mur: Ilę mogę jeszcze podnieść napięcie, aby było w miare bezpiecznie?

 

EDIT: Idzie gdzieś sprawdzić temp na chipsecie? W SpeedFanie są jeszcze dwie inne temp, jedna ma minus, druga raz 20^ raz 50^ :mur:

Edytowane przez BArt_X

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

Ponieważ wydaje mi się, że mój problem leży w płycie postanowiłem napisać w tym wątku.

 

A więc tak moim celem jest uzyskanie stabilnego 2.2 (11x200) przy moim 1 GB ramu w dualu.

 

Procesor do Barton 2600+ który standardowo chodzi na FSB 333, pamięci to 2x Kingston HyperX 512 (cl 2-3-2-6) najprawdopodobniej na kościach Windbond CH-5.

 

Problem polega na tym, że :

na standardowych napięciach Vcore 1,65 i Vdd 1,6 :

11x200 = nie włącza w ogóle kompa. (Single Channel)

10,5x200 = komp startuje i jest w pełni stabilny (Single Channel)

10,5x>200(obojętnie ile powyżej)=albo blue screen albo nie włącza już nie pamiętam

Wszystko to przy mitingach 2-3-2-6

Przy dual chanel :

Przy standardowych napięciach maksymalnym napięciem które odpala kompa jest 12,5x170 ale prime wywala błąd po 2 minutach. Po podniesieniu napięcia Vcore 1,7 Vdd 1,8 komp jest chyba stabilny nie miałem czasu długo wytestować, przeszedł godzinę w primie i 3dmarka 2003.

Teraz pytanie jak uzyskać 2.2 (czyli 3200+) (200x11) przy pamięciach jak powyżej ???

Acha bios płyty to oryginalny bios Epoxa z 29/07/2004. Pomoże wymiana na jakich bios Merlina? Doradźcie coś bo mówiąc szczerz trochę mnie wkurza, że nie mogę zrobić tego 2.2 a to nie jest jakiś wielkie wymaganie chyba.

 

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym szedł w FSB większe i dał większe napięcie na pamięciach, wtedy osiągniesz lepszy wynik. Bios od merlina polecam, przynajmniej u mnie, bardzo poparawia osiągi pamięci. Aaa no i 2200 osiągniesz już na FSB 210MHz, a to chyba nie problem, co?

Edytowane przez pwlj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnożnik jest oblokowany inaczej ciągle prawocałbym na 11,5 chyba bo standardowo ten barton to 1983 czy jakoś tak. Nie mogę polecieć FSB powyżej 200 bo nie wstaje komp poza tym głownym problemem jest czemu nie chce wyciągnąć więcej niż 200x10,5 przy pamięciach w singlu i czemu na Boga w dualu leci tylko 170x12,5 a nie na przykład 200x11 jak bym chciał.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj mu więcej V, na pamięciach też wanij więcej, jak nie, to poluźnij troszkę timingi może. Jakie to są dokładnie pamięci? Podaj oznaczenia z naklejki, bo słyszałem, że któreś były strasznie lipne...

Edytowane przez pwlj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci :

2xKHX3200A/512, Week 43, Year 05, Serial: 463064E4,48305FE4 nie wiem czy są lipne może ale 400Mhz 2-3-2-6 powinny robić. W nocy się pobawię jeszcze ile dać na procka ? 1,8 ? na pamięciach mam 2,7 później jest tylko 2,9 - nie za dużo ? Najgorsze że dual nie chce iść powyżej 170. Musze jeszcze sprawdzić czy pamięci pojdą na innej płycie 400 2-3-2-6 w dualu jak tak to plyta coś miesza.

Podsumowując napiecia w gore timinigi na 2,5-3-3-6 i od 170 bede próbował w góre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eee potestuj pamięci osobno w memtest86+ na stabilnych ustawieniach niby. Wyższego napięcia się nie bój. Twoim celem powinno być jednak wyższe FSB, aniżeli mnożnik... Na procesorze to masz jeszcze niezły zapas napięcia, ale nie dawaj więcej niż 2,0V i monitoruj temperaturę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie leci prime na Vcore 1,7 Vdd 1,8 FSB 210x10 jak pochodzi troche zmienie na 10,5 i zobaczymy co wtedy to wszystko niestety w single z dualem bede walczył później.

 

EDIT:

 

Ponieważ 210x10 wydaje się stabilne dzisiaj będę próbował dalej narazie w Single Channel. Zastanawiam się czy próbować jechać dalej FSB np. 220x10 na bank przyniosło by to lepsze efekty niż 200x11 ale procesor standardowo jedzie na 166 i zastanawiam się czy 220 to nie za duzo. Próbować ? Procek i płyta przeżyją ? Temperatury na razie spoko idle 37-40 load do 47.

Edytowane przez bziumak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie... Bartony są podatne na o/c, a nawet taki sempron jak mój, ludzie puszczają na FSB230 (moja sztuka tak nie pójdzie, bo mam felerną akurat), a domyślnie ma 166MHz. Z resztą, bać się możesz tylko wysokiego napięcia, nie taktowania...

Potestuj, czy pamięci są na pewno sprawne i czy na drugiej w singlu też dobrze działa, bo zachowanie twojego kompa jest co najmniej dziwne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na obecną chwile sytuacja ma się tak:

Single CHannel:

215x10 Vcore:1,7 Vdd:1,8 RAM:2,7 winda sie włącza prime sypie błędami 2,5-3-3-11

215x10 Vcore:1,7 Vdd:1,8 RAM:2,7 winda sie włącza prime sypie błędami 2-3-2-6

210x10.5 Vcore:1,7 Vdd:1,8 RAM:2,7 winda sie włącza prime sypie błędami 2,5-3-3-6

210x10.5 Vcore:1,7 Vdd:1,8 RAM:2,7 winda sie włącza prime sypie błędami 2-3-2-6

210x10 Vcore:1,7 Vdd:1,8 RAM:2,7 full stable

200x10.5 Vcore:1,65 Vdd:1,6 RAM:2,7 full stable

 

Dual Channel:

170x12,5 full stable

 

Nie miałem dzisiaj za wiele czasu więc na razie tylko tyle, zastanawiam się czy nie dać na RAM 2,9 może pomoże. Spróbuje też dać 1,8 na procesor i potestuje.

Edytowane przez bziumak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na procesor to bez sensu - on nie ma nic do gadania w sparwie ramu, daj wyższe napięcie na pamięciach, może, a jak nie to zamień tą, co ciągle na singlu testujesz z tą drugą, którą masz wyciągniętą. Słuchaj.... Eee Vdd to napięcie chipsetu? Od czego to skrót?

Edytowane przez pwlj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Bartosj

Na obecną chwile sytuacja ma się tak:

Single CHannel:

215x10 Vcore:1,7 Vdd:1,8 RAM:2,7 winda sie włącza prime sypie błędami 2,5-3-3-11

215x10 Vcore:1,7 Vdd:1,8 RAM:2,7 winda sie włącza prime sypie błędami 2-3-2-6

210x10.5 Vcore:1,7 Vdd:1,8 RAM:2,7 winda sie włącza prime sypie błędami 2,5-3-3-6

210x10.5 Vcore:1,7 Vdd:1,8 RAM:2,7 winda sie włącza prime sypie błędami 2-3-2-6

210x10 Vcore:1,7 Vdd:1,8 RAM:2,7 full stable

200x10.5 Vcore:1,65 Vdd:1,6 RAM:2,7 full stable

 

Dual Channel:

170x12,5 full stable

 

Nie miałem dzisiaj za wiele czasu więc na razie tylko tyle, zastanawiam się czy nie dać na RAM 2,9 może pomoże. Spróbuje też dać 1,8 na procesor i potestuje.

 

215x10 Vcore:1,7 Vdd:1,8 RAM:2,7 winda sie włącza prime sypie błędami 2,5-3-3-11

 

co do tego to sprawdzaj memtestem jak tam niebedziesz maiłe błedów to w prime tez.

dual powinien chodzic ci na 215 spróbój pamieci zamiast T1 na T2 zrobic.

Pamieci zostaw podnies napiecie procka na 1,75V jaktonie da podnies napiecie do 2,9v jak to nic nie da podnies napiecie na 1,775v.

napiecie na nb zostaw i ni eprzekraczaj 1,8V.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pwlj

Mówiąc szczerze nie mam pojęcia od czego to skrót (Vdd) ale takie jest oznaczenie w biosie do zmiany napięcia na chipsecie. Jeśli ktoś wie co on oznacza to też z przyjemnościa się dowiem :)

 

a jak nie to zamień tą, co ciągle na singlu testujesz z tą drugą, którą masz wyciągniętą Mam włożone cały czas 2x512 tylko teraz chodzą w single channel a chciałbym w dualu. Poza tym pamięci nie są dedykowane do duala tzn to nie komplet 2x512 tylko 2 pojedyńcze kości.

 

@Bartosj

Powiedz mi jeszcze jak ja mam zmienić z 1T na 2T bo nie mam opcji w biosie do zmiany Command Rate. Po probuje jeszcze dzisiaj wieczorem pobawić się napięciami i dam znać co i jak

 

Dzięki za pomoc

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj, a czy te pamięci to kupowałeś naraz, czy w jakimś większym odstępie czasu? Bo one po prostu mogą się nie lubić i za nic nie będą chodzić razem. Sprawdzaj memtestem. Do T2 musisz mieć specjalny bios od merlina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...