Skocz do zawartości
Dyferencjal

Co z partycjami?

Rekomendowane odpowiedzi

Otóż przeglądnąłem wszytkie strony z tematu - "Zajrzyj zanim...." i nie znalazłem -może ślepy jestem? Ile powinny mieć optymalnie partycje Linux Native i Linux Swap i co się stanie jeśli zamiast systemu plików ext2 lub ext3 ustawię fat32? Czy Windows widzi partycje w systemach plików ext2 i ext3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak optymalna partycja. Wszystko się dobiera pod kątem zastosowania i sprzętu.

Jeśli dasz fat32 to będzie rzeźnia z ustawianiem praw dostępu. Nie jest to system plików odpowiedni pod systemy nix'owe.

Może widzieć za pomocą na przykład programu explore2fs.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczepie sie pod temat. :D JAki jest najwydajniejszy system plików pod linuksa?? Nieobchodzi mnie journaling ani inne zbedne bajery. Pod linuksem co będzie najlepsze na partucje systemową ?? jaki rozmiar klastra itp a jaki format pod swapa bo mam obecnie fat 16 tam ale jak zaisntluje linuksa to jaki wybrać. I ile linuks miejsca wymaga tak około chodzi mi tu o mandrake

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to troche o tym poczytaj - po polsku nawet o tym sporo jest. Co do fs'a to ja uzywam ReiserFS i jestem z niego bardzo zadowolony - braki pradow, burze tajfuny itp. nie zniszczyly jak dotad mojego systemu. Co masz na mysli mowiac partycja systemowa? /usr? /? co? Jaki rozmiar klastra pod SWAP'a? O co chodzi? Jaki format - tu juz sie chyba domyslam:) ze chodzi o fs - no to na swapa polecam Linux swap (82 numerek w fdisku/cfdisku) :) .A linux wymaga niewiele miejsca - na 50MB sie zmiescisz.

P.S. Wybacz moja zgryzliwosc ale jesli bedziemy sie poprawnie wyslawiac to nasze problemy beda prostsze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hurtem:

Swap - wielkość zależy od zastosowań. Jeśli zamierzasz uruchamiać jakieś duże kompilacje (KDE, XFree) lub obrabiasz duże zdjęcia, to wtedy musisz dać więcej swapu, tak, żeby RAM+swap wystarczył. U mnie jest 1GB RAM i 1GB swap. Zasada, że swap=2*RAM nie zawsze się sprawdza.

Rodzaj partycji: Jeśli na filesystemie jest dużo małych plików to chyba najwydajniejszy będzie ReiserFS, jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie, to polecam XFS lub ext3 - sprawdzony, stabilny kod.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hurtem:

Jeśli na filesystemie jest dużo małych plików to chyba najwydajniejszy będzie ReiserFS, jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie, to polecam XFS lub ext3 - sprawdzony, stabilny kod.

Ale nie twierdzisz ze ReiserFS jest mniej bezpieczny od ext3? xfs nie znam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nie twierdzisz ze ReiserFS jest mniej bezpieczny od ext3? xfs nie znam

Nie twierdzę. Reisera miałem tylko raz jako filesystem na produkcyjnym serwerze i miałem z nim kłopoty - po awarii zasilania system nie wstał i żadne narzędzia nie potrafiły naprawić. Na szczęscie miałem backup. Ale jeden raz to za mało, żeby wyrokować o stabilności kodu, a ja nie miałem czasu, żeby dociekać przyczyn awarii. Teraz na produkcyjnym serwerze jest ext3, a na domowym kompie XFS - jak dotąd żadnych niespodzianek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JAki jest najwydajniejszy system plików pod linuksa??

To prawie jak pytanie co lepsze AMD czy INTEL - zawsze taka sama wojna - ilość odpowiedzi = ilościom testów i wynikom. Jak nie musisz kombinować (czyt:maszyna nie ma jakiś specjalnych zastosowań) to został bym przy ext3 i ext2 - ze względu na popularność i brak problemów ze wsparciem w jakichś rescueCD i tp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A reiser4 czyli kolejna wersja systemu plikow pana Hansa Reisera niesie kilka nowosci i przyznaje, ze zapowiada sie to ciekawie (szczegolnie kwestia metadanych i traktowania pliku jak katalog).

 

Wydajnosc systemow plikow przy obecnych dyskach jest srednio wazna dla systemu domowego uzywanego przez szarego statystycznego uzyszkodnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...