Skocz do zawartości
vojt

Instalacja Mandrake

Rekomendowane odpowiedzi

Dopiero poznaję Linuxa więc proszę o wyrozumiałość za durne, być może pytania.

Podczas instalacji Linuxa mamy do wyboru pakiety oprogramowania do instalacji , jest ich mnogo.

Pytanie: które zainstalować z naciskiem głównie na internet, jednocześnie nie instalując zbędnych pakietów obciążających system ?

Komputer ma biegać jako stanowisko w kafejce internetowej więc głównie chodzi o internet.

Dziękuję za jakiekolwiek odpowiedzi i wskazówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer ma biegać jako stanowisko w kafejce internetowej więc głównie chodzi o internet

 

Nie wiem jaką dystrybucję linuxa będziesz instalował, ale ja przesiadłem się z Windowsa na Linuxa Mandrake 10.0 Official. Jeśli wybierzesz tą dystrybucję (ze względu na prostotę i "podobieństwo" do wingrozy) to instalując pingwina jako poziom bezpieczeństwa wybierz "standardowy". Wybranie wyższego bezpieczeństwa spowodu problem z wyświetlaniem X-ów (okienek graficznych), więc po co masz się na dzień dobry od razu wkurzyć, bądź zrazić do linuxa (informacja niesprawdzona, leż widziana kilka razy na różnego rodzaju forum, więc ręki sobie odciąć nie dam :wink: ). Ja używam go od 3 tygodni i podoba mi się już o wiele bardziej niż windows (gdzie na windzie siedziałem kilka lat).

 

Najlepiej jeśli wybierając pakiety podczas instalacji linuxa zapiszesz sobie na dyskietkę jakie pakiety zostały wybrane. Ja na początku parę razy instalowałem i odinstalowywałem pingwina, by w końcu mieć to, czego chciałem. Gdybym za każdym razem musiał na nowo zaznaczać co mnie interesuje, a czego nie chcę, to chyba bym się pochlastał :baranek: Kolega rosolini ma rację: instaluj do woli, a w praniu wyjdzie, czego potrzebujesz, a co jest ci zbędne. Jednak jeśli potrzebujesz linuxa tylko do kawiarenki, to część pakietów odpowiedzialnych za multimedia (odtwarzanie filmów, muzyki)może okazać się zbędna, więc najlepiej zainstalować tylko te najprostsze, które są od razu na płytach z daną dystrybucją.

 

Przyszła mi jeszcze jedna rzecz do głowy: konta użytkowników. Oczywiście przy instalacji jako nazwę administratora najlepiej podać root bo najczęściej z taką nazwą będziesz się spotykał na forum lub w opisach w necie. Ja mam oczywiście stworzone dla siebie normalne konto użytkowe (nie jako admin, lecz zwykły użytkownik). Jako root loguj się tylko w ostateczności, bo można nieźle namieszać na tym koncie doprowadzająć nawet do śmierci systemu. Jeśli twój komp będzie ci śmigał jako stacja w kawiarence internetowej, najlepiej stwórz jeszcze jedno konto użytkownika, np. "gość" i na tym koncie udostępniaj swoim klientóm dostęp do internetu. Jako admin nadasz prawa dostępu temu użytkownikowi.

 

Mam nadzieję, że choć trochę ci pomogłem i nakierowałem na pewien trop myślenia. Kiedyś usłyszałem, że linux jest dla "otwartych umysłów" i teraz dopiero go używając zaczynam rozumieć sens tych słów. Dużo szukaj w internecie, a system ci się odwdzięczy :lol:

 

Pozdro

-Lopez-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...