Skocz do zawartości
DocPL

Pucha z Tesco - homemade rezerwuar -update

Rekomendowane odpowiedzi

W topicu milosza.x ( http://forum.purepc.pl/viewtopic.php?t=86779 ) opisałem swój pomysł na rezerwuar oparty na stalowej puszce którą kupiłem w Tesco w Łodzi.

Potrzebne części :

4 x redukcja 1/2' (zew) na 3/8' (wew)

4 x nyple 1/2' (potem obcięte w połowie)

2 x króćce kątowe SM 10/12

1 x króciec prosty SM 10/12

1 x korek pod imbus na gwincie 3/8'

ponadto użyłem : Poxilinę i 4 x uszcelka na wąż 1/2' oraz 4 o-ringi.

i wreszcie stalowa puszka z Tesco o wymiarach wys 15cm , szer 11cm.

W wieczku tej puszki jest już fabrycznie zamontowana szybka z pleksy - cena puchy 9,99zł

Po wywierceniu 4 otworów (3 w denku i 1 na boku) wkręciłem w nie redukcje 1/2' na 3/8 od środka uszczelka + poxilina, na zewnątrz o-ring i poxilina. Wieczko : szybkę od środka uszczelniłem poksyliną, a także na brzegi puszki nałożyłem poxilinę a potem nałożyłem wieczko.

Efekty poniżej.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Pucha będzie zamontowana w poziomie (tak jak leży na zdjęciach) w małej obudowie AT (skróconej do 2/3 wysokości) wraz z pompką i nagrzewnicą od Kadeta, na tym całym ustrojstwie będzie stała moja obudowa Thermaltake Lanfire (jak w podpisie), planuje zrobić coś na podobieństwo Vapochila. Jak kupię sobie wiertło do stali o fi 5mm to dołożę jeszcze w denku dwie dziury na diody UV.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WYMIARY puchy (to są w tekście ) ale podam jeszcze raz:

WYSOKOSĆ 15cm

SZEROKOŚĆ 11cm

 

Widziałem jeszcze mniejsze puszki tzn o mniejszej średnicy - 7cm przy tej samej wysokości co moja pucha.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do ilości dziur.

Mam Uriela v2 z którego woda leci równolegle na GPU i na NB nie chcę stosować trójnka więc już potrzebne są 2 wloty ( to bedą te króćce kątowe) no i wylot do pompki też jest potrzebny (króciec prosty). Ostatnia dziura (ta co jest koło wieczka zrobiona w boku puchy) to jest odpowietrznik i służyć bedzie do napełniania układu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 x redukcja 1/2 na 3/8 cala - mosiężna 12 zł

Nypelki mosiężne 4 sztuki - 12 zł

Komplet uszczelek - 4 zł

Króćce - 10 zł za sztukę prosty i 13 zł kątowe , korek coś koło 6 zł

Poxilina 11 zł - połowa jeszcze została. :D

 

Całkowity koszt to około 75 - 80 zł

(robocizna moja własna - sama przyjemność)

Oczywiście dzięki zastosowaniu tych redukcji 1/2' na 3/8' mozna sobie w puchę wkrecić dowolny króciec byle mial gwint 3/8 '

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swoją kupiłem w dziale z garami i patelniami, ale widziałem ze puchy takie stoją też koło stoiska z plastikowymi pojemnikami na żywność.

 

Co do seryjnej produkcji - raczej to nierealne w moich warunkach i przy mojej pracy.

Specjalnie założyłem ten topic bo osobiście uważam że ta pucha idealnie się na rezerwuar nadaje - ma 2 wady: piekielnie trudno się wierci dziury, a po drugie każdy tłusty paluch na niej widać, poza tym jest cool. Ideę zbudowania takiego rezerwuaru podrzucił mi obrazek z zagranicznego sklepu z WC tam podobna pucha trochę mniejsza też z króccami kosztowała coś koło 56 Euro :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm mam nadzieje ze puszka nie będize wpadała w wibracje od pompki no i ze nie będzie hałaśliwa... Pozatym fajny pomysł, fajne wykonanie, musiałbym pomyśleć także nad podobnym sposobem wykonainia pojemnika, tylko jakos tak przyzywyczajiłem się do pojemniczków na chleb :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 x redukcja 1/2 na 3/8 cala - mosiężna 12 zł

Nypelki mosiężne 4 sztuki - 12 zł

Komplet uszczelek - 4 zł

Króćce - 10 zł za sztukę prosty i 13 zł kątowe , korek coś koło 6 zł

Poxilina 11 zł - połowa jeszcze została. :D

 

Całkowity koszt to około 75 - 80 zł

(robocizna moja własna - sama przyjemność)

Oczywiście dzięki zastosowaniu tych redukcji 1/2' na 3/8' mozna sobie w puchę wkrecić dowolny króciec byle mial gwint 3/8 '

Bardzo fajna robota - ale w porównaniu do wykonania pojemnika easy klik wypada o jakies 40-50 pln drożej, więc wg mnie jeśli komuś aż tak bardzo na pięknym wyglądzie nie zalezy mógłby z easy klika wykonać też ładny - i to za max. 40 pln (nawet poniżej 30 da się zejść)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 x redukcja 1/2 na 3/8 cala - mosiężna 12 zł

Nypelki mosiężne 4 sztuki - 12 zł

Komplet uszczelek - 4 zł

Króćce - 10 zł za sztukę prosty i 13 zł kątowe , korek coś koło 6 zł

Poxilina 11 zł - połowa jeszcze została. :D

 

Całkowity koszt to około 75 - 80 zł

(robocizna moja własna - sama przyjemność)

Oczywiście dzięki zastosowaniu tych redukcji 1/2' na 3/8' mozna sobie w puchę wkrecić dowolny króciec byle mial gwint 3/8 '

Bardzo fajna robota - ale w porównaniu do wykonania pojemnika easy klik wypada o jakies 40-50 pln drożej, więc wg mnie jeśli komuś aż tak bardzo na pięknym wyglądzie nie zalezy mógłby z easy klika wykonać też ładny - i to za max. 40 pln (nawet poniżej 30 da się zejść)
ta ja moge kupić pudełko za 5zł dwie rujki miedzien i mam rezerwuar za 10zł ale trza się zastanowić nad efektem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WYMIARY puchy (to są w tekście ) ale podam jeszcze raz:

WYSOKOSĆ 15cm

SZEROKOŚĆ 11cm

 

Widziałem jeszcze mniejsze puszki tzn o mniejszej średnicy - 7cm przy tej samej wysokości co moja pucha.

Pozdrawiam

a no fakt :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna robota - ale w porównaniu do wykonania pojemnika easy klik wypada o jakies 40-50 pln drożej, więc wg mnie jeśli komuś aż tak bardzo na pięknym wyglądzie nie zalezy mógłby z easy klika wykonać też ładny - i to za max. 40 pln (nawet poniżej 30 da się zejść)

Wszystko się zgadza. Ale przecież można w taką puchę wstawić 3 ruki miedziane i też będzie rezerwuar - za jakieś 30 zł :D. Mnie zalezało na wyglądzie , a także na funkcjonalnosci, mogę sobie króćce wymieniać ile razy zechcę. W pierwszym projekcie króćce miały być wsadzone w puchę na sztywno (tzn bez tych redukcji 1/2 na 3/8' czyli około 30 złotych taniej) ale wtedy za każdym razem gdy będę chciał zmienić coś w swoim WC bym musiał je na siłe wyrywać. Można jeszce inaczej zrobić rezerwuar a mianowicie postawić go w pionie a króćce lub rurki (jak kto woli) wsadzić przez wieczko z pleksą, na pewno pleksę się prościej wierci niż stal :) . A oto pierwowzór mojej puchy :

Dołączona grafika

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

A oto co chcę zrobić ze swoja puchą, pod spodem jest schemat mojego WC ver 2 ( w budowie)

Dołączona grafika

1 = Uriel v2, 2 = Abadon, 3 = Atira, 4 = Kadett nagrzewnica,

5 = Hydor L30, 6 = Zbionik wyrównawczy czyli pucha z tematu.

W założeniu cała maszyneria ma stać w oodzilnej małej budzie, na której ma stać moja obudowa Thermaltake (jakos nie mam sumienia jej za bardzo rozwiercać i modować). Po spodem zapodaje foty mojej przerobionej budy AT na maszynownie od WC ;-). Tak oceniam że jest ukończona w 50%.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dzięki temu układowi pozbywam się grzejącego Hydorka z wnetrza właściwego PC. Maszynownia będzie przykręcona na stałe do dna PC i bedzie miała kółka. Wysokość całości w przybliżeniu będzie równa Big Towerowi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W środku aktualnie to jeszcze nic nie ma , poza nagrzewnicą ze shroudem. Więcej fotek będzie w miarę postępu prac. Jeżeli chodzi o kontrolę przepływu to mam przepływomierz Innovateka. Jeszcze nie wiem jak go wepnę w układ, ale mam dwa pomysły. Pierwszy - wpiąć go pomiędzy rezerwuarem a pompką , i drugi wpiąć go w odnoge od NB zwiększy sie wtedy opór przepływu w tej części układu a tym samym więcej wody popłynie na GPU. Wersja druga mi się bardziej podoba, gdyż nie interesują mnie bezwględne wartości przepływu a tylko alarm w przypadku braku przepływu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzebuje temacik bo mnie zacikawiła taka pucha-sam mam pare w domu.

Wykożystał bym mniejszą.. ale jest 1 problem to nierdzewka....

 

I teraz pytanie mocno bedzie zachodziła korozja? czy napełnienie układu borygo z wodą w proporcjach np 1/3 borygo reszta wody wtystarczy?

 

bo pucha mi sie spodobała naprawde...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ukrywam ze archeolog :P

 

Gdyby nie spis mechl!ka to bym tego nie znalazł a tak mysle nad taki czymś.

Może jestem zboczony ale mnie sie podoba :)

 

edit:

 

 

oczywiście rezik-puszka nie mechl!k :lol:

Edytowane przez 99tomcat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...