Skocz do zawartości
lspider

ZAIKS - czy muszę płacić haracz?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kawiarnię i jak to w każdej kawiarni w tle leci sobie muzyka.

Kilka dni temu dostałem list z ZAiKS’u, w którym „poproszono” mnie o przyjście do siedziby ZAiKS w celu podpisania umowy. Ponieważ czerpię korzyści puszczając muzyką zostałem zobowiązany od opłaty na rzecz ZAIKS’u 90zł/miesięcznie.

 

  • Nie ma znaczenia, czy utwory, które puszczam w kawiarni są autorów zrzeszonych w ZAiKS.

Nie dostanę faktury za wpłacane pieniądze!

Oceniając wygląd bura ZAiKS mieszczącego się w centrum artyści nic nie dostają nic z tych pieniędzy.

Jeśli przyjdą do mnie członkowie innego stowarzyszenia, będę zmuszony im także płacić.

 

Mogę i chcę płacić artystom za ich pracę, ale nie mogę ścierpieć tego, że banda darmozjadów z ZAIKS mnie okrada :!:

 

Pytanie z tematu: Czy muszę im płacić :?:

 

 

ps.

Nie wiem, dlaczego nie działa mi podstrona zaiks -> podstawy prawne

ZAiKS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CHyba zartujesz... jak nie dostaniesz faORT: ORT: ORT: ktury, to mozesz najwyzej ich pozdrowic srodkowym palcem... poza tym posiadasz oryginalne kopie płyt, jesli bys puszczal np. to w radio to musisz zaplacic ale z tego co wiem (mam człowieka w radiu) dostają zaświadczenie ze wpłata została ujszczona i costam costam... jak sie uda to moze zamieszcze skana tegoż pisma..... Poza tym zawsze mozesz sie zaklac ze nei puszczasz muzyki polskiej w kawiarni... hmmm.. poza tym znajomi rodziny maja b. dobrze prosperującą kawiarnie w bieszczadach i nic nie słyszałem o tym zeby płacili zaiksowi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest kawiarenka Internetowa czy zwylkła.

 

Własnie rozmawiałem z kolego z radia i jesli puszczałbys jakies radio z Netu ( rmf czy inne ktore nadaje via internet) to nie muszisz płacic haraczu,

Warunek: Nie mozesz miec w tedy w lokalu zwykłago radia.

 

Dla wszystkiego sprawdz to jeszcze sam, bo sie duzo zmienia ostatnio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaiks to jakas bzdura jest w ogóle jak zakłądałęm radio IT to wysyłąęlm maile do nich pisałem próbowałem sie zkontaktowac nie dawali znaków zycia po miesiecznych próbach zkotaktowania sie z nimi olałem ich i teraz piszczam muze i nie obchodzi mnie ich zdnaie ja chciaęłem płacic :P oczywiscie jeszeli była by to rozsądna kwota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

(ZAiKS nie reprezentuje wszystkich twórców, ale tego na ich stronie też nie znajdziesz). 

...

Prosiłem o listę artystów zrzeszonych w ZAiKS, ale otrzymałem odpowiedz, że nie mogę jej dostać, bo to fizycznie nie możliwe. :(

Chciałem wybrać artystów nie zrzeszonych i tylko ich muzykę puszczać.

 

...

Poza tym zawsze mozesz sie zaklac ze nei puszczasz muzyki polskiej w kawiarni... 

Podobno to nie ma znaczenia z jakiego kraju są twórcy, bo ZAiKS ma podpisane jakieś umowy międzynarodowe.

 

 

To jest kawiarenka Internetowa czy zwylkła. 

 

Własnie rozmawiałem z kolego z radia i jesli puszczałbys jakies radio z Netu ( rmf czy inne ktore nadaje via internet) to nie muszisz płacic haraczu,

Warunek: Nie mozesz miec w tedy w lokalu zwykłago radia.

 

Dla wszystkiego sprawdz to jeszcze sam, bo sie duzo zmienia ostatnio.

Kawiarnia zwykła. Jesteś pewny, że jak muzyka idzie przez net, to nie trzeba płacić? To chyba nie ma znaczenia, bo to tylko inne medium. Dla pewności zadzwonie jeszcze do nich.

Mogę obyć się bez radia, wystarczą płyty, ale podobno to nic nie zmienia.

 

 

Jak na razie to widzę tylko jedno rozwiązanie: założyć związek wyznaniowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy leci radio to nie musisz im placic. Jezeli juz puszczasz muzyke z cd lub kasety to niestety musisz placic aby nie naruszac wszem i wobec znanego prawa o antypiractwie. Mowi ono wyraznie, ze nie mozesz brac korzysci majatkowych ani jakichkolwiek z danej plyty cd. A niestety tak sie dzieje, ze gdy poszczasz muze w knajpie to czerpiesz z tego zyski.

I to nie jest ZAiKS tylko ogolnie prawa autorskie. Czy grajac w FIFE placisz Zidanowi bezposrednio ?

Nie, on podpisal super umowe z FIFA, ze moze udostepniac jego dane, twarz, itp. ale on zgarnal za to ogromna kapuche.

Atysta, ktory wydaje plyte podpisuje zawsze cos takiego za odpowiednie dla siebie honorarium.

Nie wiem jednak czy to kosztuje az 90pln/msc

Raczej na rok lub pół.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy leci radio to nie musisz im placic...

Skąd ta pewność :?:

 

I to nie jest ZAiKS tylko ogolnie prawa autorskie. Czy grajac w FIFE placisz Zidanowi bezposrednio ?

Nie, on podpisal super umowe z FIFA, ze moze udostepniac jego dane, twarz, itp. ale on zgarnal za to ogromna kapuche.

Atysta, ktory wydaje plyte podpisuje zawsze cos takiego za odpowiednie dla siebie honorarium.

Nie wszyscy autorzy to robią, a ZAiKS nie udostępnia listu tych, którzy podpisali z nimi umowę.

 

Nie wiem jednak czy to kosztuje az 90pln/msc

Raczej na rok lub pół.

To kosztuje dokładnie 90zł za miesięc :!: To najniższa stawka. Duże lokale płacą znacznie więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ty sie nie kontaktuj z nimi, tylko skontaktuj sie z jakims prawnikiem, ktory bedzie potrafil odpowiedziec rzeczowo na postawione pytania, bo oni to Ci powiedza, plac i nie gadaj :|

Mój prawnik już tym się zają i jak na razie znalazł tylko jedno wyjście - założyć związek wyznaniowy. Może coś jeszcze wykombinuje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

boze co za glupota...sami pod soba dolki kopia...a "artysci" (taaaa jasne 90% z nich niegdy prawdziwymi artystami nie bedzie) maja juz tak poprzewracane we lbie ze trudno to sobie wyobrazic...tylko kasa kasa i kasa...i to jak najmniejszym kosztem...a potem sie dziwia ze piractwo rosnie, jak takie szopki zaiks odwala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz obowiązku płacić ZAIKS, jeśli np. zakupisz licencję od bezpośredniego autora. ZAIKS działa w dziwny sposób, bo najpierw musisz wydać płyte, a potem chronią utwory ale finansowo, nie prawnie (cytuje słowa pracownika ZAIKS). Nie moge zarejestrować moich piosenek, bo nie są wydane (chore, bo na wydanie zezwolą by wziąć kasę, od każdej płyty ileś tam procent). A zatem jeśli licencje na płyte wyda Ci bezpośrednio muzyk, możesz nie płacić ZAIKSU. Polecam swoją stronkę http://www.allegro.pl/show_item.php?item=42279242. Wskocz, przeczytaj. Chcę w najbliższym czasie założyć stowarzyszenie niezależnych muzyków, dzięki temu płytek pojawi się więcej. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam temat rzeka wałkowany przez red. Weiss'a (chyba tak się pisze). Wyjście chamskie, ale walić to, złodziejstwu należy powiedzieć stanowczo NIE. Musisz dopisać do działalności handel płytami, czy tak jakoś, że niby sprzedajesz płyty z muzyką. Za szybką wystawiasz kilka sztuk z ceną, teoretycznie mogą być same pudełka tylko legalne i prawdopodobnie mogą Cię wtedy pocałować w d*pę. Jeżeli zakładając firmę, jako przedmiot działalności wybrałeś wszystko co się da, to spoko, jeżeli nie to będzię kosztowało i to chyba kilka stówek. Ale IMO warto wywalić parę groszy na słuszną sprawę, niż dawać bydlakom i krwiopijcom na to żeby mieli "lepsze" warunki do pracy (czyt. pensje, samochody, lokale).

 

BTW.ZAiKS chyba także reprezentuje artystów zagranicznych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli lipa :angry: , pozostaje tylko prawnik, może on znajdzie jakieś wyjście. Teoretycznie to powinni udowodnić, że puszczanie muzyki wpływa na zyski, bo na dzień to ci idioci wychodzą chyba z założenia, że jak jadę autobusem i słyszę ulubioną muzykę, to z radości kupuję drugi bilet :mur: .

Wie ktoś jak to jest rozwiązane w innych krajach ?

 

BTW. Jak coś wymyślisz, to napisz, może się komuś przyda :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...