Skocz do zawartości
Memphis

kablowka, za NATem - dostep przez SSH

Rekomendowane odpowiedzi

Bedziecie krzyczec, za lame pytanie, ale szukalem. Jednak jedyne co znalazlem, to opisy stawiania Maskarady. Jednak mnie interesuje cos innego. Neta mam przez przez kablowke i jestem za natem. Nie mam , wiec publicznego ip. Chcialbym miec dostep do kompa, przez ssh. Zainstalowalem sshd . Jednak, co oczywiste z zewnatrz nie moge sie polaczyc. Nurtuje mnie to, ze serwer mojej szkoly tez stoi na laczu z tej kablowki. I moge loczyc sie z nim przez ssh, maja serwer www itd. Laczylem sie nawet z niego z moim kompem :D Tak wiec - czy bedac z NATem moge w jakis sposob poloczyc sie z moim komputerem przez ssh ?

 

edit:

 

OK, przed chwila udalo mi sie dowiedziec, ze da sie zrobic cos takiego przez przekierowanie portow. Jednak nie wydaje mi sie, zeby MSM (moja kablowka) chcieli zrobic to dla mnie :wink: :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chwila. Czy dobrze rozumiem, twoj komp i serwer szkoly znajduja sie w tym samym LAN? czyli lokalnie wchodzisz przez ssh na serwer i odwrotnie (z serwera na twoj komp?) jezeli tak, to ssh dziala poprawnie, wobec tego pozostaje ci sprawdzenie dwoch rzeczy:

1) Czy mozesz z zewnatrz sie polaczyc z serwerem. jesli tak to patrz punkt drugi, jesli nie to musisz zobaczyc jaki komunikat. jesli cos w stylu "connection refused" tzn, ze mozesz nie miec uprawnien do laczenia z ssh serwera i wtedy vide pkt 2. jezeli cos inego to moze znaczyc ze ssh jest zablokowane i wtedy patrz pkt. 2 :)

2) Blagac admina kablowki zeby ci zrobil przekierowanie ssh na twoj ip :) - najlepiej przez jakis niestandardowy port.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wiec - czy bedac z NATem moge w jakis sposob poloczyc sie z moim komputerem przez ssh ?

Witam, najprosciej byloby laczyc sie via ssh na serwer tej szkoly a potem z niego na Twoj komputer. Jezeli z jakis wzgledow to odpada, przekierowanie portow nie wchodzi w gre, to pozostaje Ci jeszcze cos innego. Jesli masz jakiegos znajomego admina czy kogos z serwerem i zew. ip to mozesz zrobic sobie tunel ipv4 pomiedzy Twoim komputerem a serwerem znajomego. Po zestawieniu takiego tunelu mozesz laczyc sie via ssh na serwer znajomego a z niego na Twoj komputer. Jesli natomiast znajomy ma jakies niewykorzystane ip publiczne moze Ci, za pomoca tego tunelu, udostepnic tak ze Twoj komputer, mimo iz za NAT'em, bedzie mial normalne publiczne ip.

Jakis opis jednej z implementacji tego jest tutaj: http://pl.docs.pld-linux.org/siec_pppssh.html Nie czytalem go zbytnio wiec nie wiem na ile poprawny. Ale ogolnie metoda dziala bo sam to stosowalem ;)

pozdr.

 

edit: ekhm, albo zaraz obok troszke innym sposobem, ale filozofia generalnie ta sama ;) http://pl.docs.pld-linux.org/siec_vtun.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No najwiekszy problem z tym, ze admin szkolnego serwera (nauczyciel informatyki) to paranoik (bez skojarzen ;) ). Jak po raz pierwszy zalogowalem sie na serwer z domu, a nie ze szkoly, a on zobaczyl to w logach malo w portki ze strachu nie zrobil, ze mu sie chakier wlamuje. I ogolnie nie jest zbyt liberalny jesli chodzi o dostep uczniow do serwa. :( Nie mam tez znajomgeo, ktory moglby mi konto uzyczyc... szkoda. A co do postu wyzej - nie, nie jestem w jednej sieci lan, z moja szkola. Po prostu jej daje net ta sama kablowka. Tak samo jak moim kumplom. I zarowno ze szkoly jak i od nich mam dostep do mojego kompa :). Szkola chyba ma wykupiony publiczny ip, ale ja aktualnie bez kasy jestem. Mowi sie trudno :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...