Skocz do zawartości
BENITO

Test Zasilaczy Już Jest.

Rekomendowane odpowiedzi

:D Test jak najbardziej ok. Można by jeszcze ewentualnie wspomnieć o zabezpieczeniach jakie stosuje sie w zasilaczach. Co te zabezpieczenia dają w praktyce, czy są potrzebne, itp. Myśle że niektorzy byliby tym zainteresowani.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra robota Benito. Moze konfig troszeczkę za słaby jak na testowanie 480w ale -> i tak dociążyłeś jak się dało ;-) Szacuneczek - [nie tylko] za włożoną pracę i rzetelne podejście do tematu! :-D

 

imo trochę te neotec'i nie wzbudzają zaufania jak się je od kuchni zobaczy :P

 

Jeśli masz mozliwosc - dolącz do testów kilku nieobecnych :-]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm - a mnie zastanawia jedno - wszyscy przekrzyują się z tymi zasilaczami.. jeden mowi berze te, tamte sa blee, durgi ze to tamte sa super - a tu w testach kazda zasiła wypadła ok - no może poza TT :lol:

 

Na forum czytam bierz tagana - ma najmocniejsze +12 - a w teście miał największe wachania na +12V :evil:

 

Co do oceny głośności - przydałyby się nagrane sample z tej samej odległości - bo to, że neoteca słychać z 15cm, a tagana z 3 to już lekka paranoja - nie trzymam co codzień głowy w budzie :lol: a Wy?

 

Po tym teście utwierdziłem sie tylko, że najlepsze zasilacze robi enermax :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety test nie wybil sie ponad poziom podobnych, niema tego co najwazniejsze czyli jak sie zasilacze zachowaja w czasie przeciazenia, czy ladnie sie wylacza czy zrobia cos innego ;-)

poza tym wady z oslonkami i dlawikiem uwazam za troche naciagniete

w koncu zasilacze nie sa poto zeby do nich cos wrzucac :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny test! Dobra robota Benito :) Tylko się zastanawiam, jaki procent czytających stać na TT czy Tagana 480? Moim zdaniem przydałoby się porównanie zasilaczy raczej z niższej półki cenowej, np. Chiefy 300-360, Modecomy 300-350, Fortrony 300, Hipery, czyli to co większość ludzi kupuje. :) Wtedy możnaby odsyłać nowych forumowiczów z pytaniem o zasilacz do tego testu Może z czasem ten test się poszerzy o te modele? Mam taką nadzieję przynajmniej :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja testuję co mi dają. Pretensje co do doboru zasilaczy proszę składać do Liska, nie do mnie. A gratulacje za fotki należą się również Liskowi i Zenfistowi. Tekst jest całkowicie mojego autorstwa.

 

LZIggy: a znasz się na elektronice? Bo jak masz niezabezpieczony dławik, to po jakimś czasie może wpaść w wibracje, co może wywoływać buczenie, piszczenie, lub w extremalnie skrajnym przypadku oddzielenie się od płytki na skutek pęknięcia lutu. Jeżeli chodzi o rezystory chodziło mi dokładniej o te większe znajdujące się na końcach pcb, gdzie może nastąpić styk z obudową i zwarcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no coz, jak sam napisales MOZE sie taka sytuacja zdazyc, ale nie musi i rozpatrujemy zwykle sytuacje a nie jakies extremum, duze rezystory maja grube nozki i tak latwo sie nie przekrzywiaja, a jak juz by dotykal do obudowy to by wyszlo to na testach hipot i obciazeniowych w fabryce

wiec nadal uwazam ze jest to naciagniete z lekka..

hmm

poza tym nie napisales co to konkretnie za obciazenie na 12 V dodatkowe, a w szczegolnosci w jakis sposob je dawkowales,

domyslam sie ze bylo wlaczone w kazdym tescie i tyle..jesli tak to nie zabardzo, bo zasilacz sobie z takim stalym obciazeniem poradzi bez problemu, klase zasilacz pokaze gdy nagle sie go bardzo obciazy :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny test... byłby gdyby sprzęt był chociaż trochę proporcjonalny w stosunku do tego jakie monstra tu testowałeś. Baaardzo podobny konfig u mnie śmiga na enlighcie 300W wszystko to co w podpisie + dodatkowy dysk i 3 wiatraczki (w tym jeden 140 Papsta). Procek 1,875V (ok 105W), Ram 2,9V itd. zresztą wszystko chyba widać

 

"Tak więc sumaryczne obciążenie zasilacza będzie wynosiło około 304W" ... a to ciekawe... mój zestaw na bank pobiera więcej prądu czyli ... po prostu mam perpetum mobile, bo moja 300 to uciąga.

 

Zmarnowałeś masę czasu na test zasiłek z najwyższej półki na powiedzmy sobie szczerze mocno średnim konfigu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogolnie jest OK, ale wkurza mnie powtazane w opisie kazdego zasilacza:

" W komplecie z zasilaczem możemy się spodziewać"

czyli, ze jak to jest, ze moze to byc albo i nie, bo wg. mnie to znaczy spodziewac sie.

dodatkowo czy "control panel" nei ma polskiego odpowiednika w "panelu kontrolnym" a "blower" w "turbinie" ??

 

co sie tyczy samego TT to ma takie same amperaze jak chieftec 420 by sirtec.

 

dodatkowo bylo pare ortow i bledow stylistycznych.

 

jak na pierwszy raz jest OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

popieram 100 procentach (cytat) Fajny test! Dobra robota Benito Tylko się zastanawiam, jaki procent czytających stać na TT czy Tagana 480? Moim zdaniem przydałoby się porównanie zasilaczy raczej z niższej półki cenowej, np. Chiefy 300-360, Modecomy 300-350, Fortrony 300, Hipery, czyli to co większość ludzi kupuje. Wtedy możnaby odsyłać nowych forumowiczów z pytaniem o zasilacz do tego testu Może z czasem ten test się poszerzy o te modele? Mam taką nadzieję przynajmniej

_________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pagadam z Liskiem to zobaczymy, co da się pożyczyć do testów. Inna sprawa, że nie każda firma produkująca zasilacz budżetowy udostępni swoje "cudo" do testów, heh. Niektóre wymiękną.

Na razie nie mogę się z naczelnym skontaktować, nawet jak jest na gg to nie odpowiada. No i mamy w planie coś w rodzaju SEMPRON vs CELERON.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester posiada NeoTeca, wiec nie wierze w jego obiektywizm ;)

A na powazniej to brakuje mi Topowera oraz zasilaczy Hiper w zestawieniu - analiza wnetrza zasilaczy podoba mi sie, no i foty dobrej jakosci :)

Sa pewne braki, ale recka moze sie rozwinie w koncu to ver 0.9 - pewnie mocna beta ;)

 

Po pierwsze:

 

Obecnie mamy 3 typy konstrukcji zasilaczy:

1. Chlodzone pasywnie, czyli konstrukcja "Fanless" - Ethasis , Yesico itp

 

2. Zasilacze ciche, zawierajace wolno obracajace sie wiatraki oraz duze radiatory wypelniajace prawie cale wnetrze zasilacza, slaba wentylacja obudowy:

BeQuiet, Tagan, Topower itd

 

3. Zasilacze o wiekszym natezeniu halasu, z glosnymi wentylatorami, posiadajace radiatory o mniejszych gabarytach - dzieki temu mamy lepsza wentylacje obudowy: Enhance, Sirtec, CWT, NeoTec.

 

Moim zdaniem nalezy te konstrukcje pod wzgledem budowy traktowac osobno zgodnie z zamyslem konstruktorow.

 

Konstrukcja nr 2 , czyli Tagany i podobne kiepsko zasysaja cieple powietrze znad procesora, bo ich sens konstrukcyjny skupia sie na minimalnym halasie.

 

Sila rzeczy inny typ konstrukcji nr 3 - najbardziej popularny, opiera sie na wiekszym przeplywie powietrza (tym samym wiekszym halasie), wiec i mniejsze radiatory sa wymagane. Obudowa jest lepiej wentylowana dzieki temu. Byloby nonsensem wrzucac do tego typu zasilacza wielgachne radiatory z Topowera, ktore przy szybko obracajacych sie wiatrakach beda hamowały ped powietrza, wiec argument:

 

cyt. : - Zbyt małe radiatory nieadekwatne do mocy znamionowej.

 

w przypadku NeoTeca 4200 i 4202 nie ma wg mnie wiekszego sensu. Bo zrozumialem, ze autor testu uznaje ze adekwatne do mocy ok 400W sa radiatory z rodziny Topowera. Chlodzenie trzeba rozpatrywac w calosci - mniejsze radiatory to szybsze wiatraki, ktore nadrabiaja niedostatek gabarytow radiatorow.

Nalezaloby zmierzyc temperature radiatorow w kazdym zasilaczu i wtedy wysnuc bardzo ogolny wniosek, czy radiatory sa wystarczajace, czy tez nie.

 

Faktem jest, ze w NeoTecach nie sa one zbyt duze i mogliby zastosowac ciut wieksze.

Jesli juz sie mam doczepic to sadze, ze powinny byc anodyzowane na czarno i miec inny ksztalt bardziej uzebrowany.

Poza tym nie rozumiem sensu wyginania ich do poziomu, skoro o ile dobrze pamietam poziome ustawienie powierzchni radiatora pogarsza znacznie ich mozliwosci rozpraszania energii cieplnej w stosunku do orientacji pionowej.

Nie rozumiem, tez sensu obciecia finow radiatora w zasilaczach NeoTec - naprawde pozorna oszczednosc, a biorac pod uwage prostote konstrukcji radiatorow w NeoTecach te finy jednak odgrywaja jednak duza role. Skrocenie ich dla mnie oznacza to samo co wrzucenia zwyklego kawalka blachy aluminiowej jako radiatora.

 

Po drugie:

Brak testu maksymalnego obciazenia oraz sprawdzenia dzialania zabezpieczen przeciwprzeciazeniowych to powazna wada.

Wiec skad niby autor jest pewien, ze NeoTec dysponuje tak duza moca,ze radiatory sa nieadekwatne do mocy zasilacza - moze w specyfkacji producenta pisze te 400W ;), ale szczerze w to nie wierze,ze dysponuje taka realna moca.

Mam podobny konfig do testowego - tyle, ze mam mniej podkrecony procesor, ale za to dwa HDD i dodatkowo nagryware DVD - ciagnie 230W Enhance (Enlight) i komp jest stabilny "like a rock", jak to pisza na anglojezycznych forach. Wiec jesli te 380 i 400W potwory maja rzeczywiscie taka realna moc jak pisze w ich specyfikacji, to napiecia nie powinny nawet drgnac !!! :P

Takze mam podobne odczucia do kolegi, ktory ma 300W zasilacz Enlight i wypowiedzial sie pare linijek wyzej :)

 

Jestem sklonny nawet stwierdzic, ze albo mamy do czynienia z choroba zwana "przesadna mania mocy"(napedzana przez producentow zasilaczy) i w rzeczywistosci 300W realnej mocy naprawde starczy kazdemu, albo tez teraz produkuje sie strasznie kiepskie i przereklamowane zasilacze, ktorych specyfikacja nijak sie nie ma do mocy rzeczywistej urzadzenia :P

 

Przydaloby sie jakies stanowisko do testow, a jesli takowego nie ma to znalezienie jakiegos zyczliwego energoelektronika na jakiejs uczelni technicznej, ktory bylby w stanie przetestowac zasilacze fachowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zasilacz z aktywnym pfc ma sprawność około 80% to przy mocy 400 W pobiera z sieci 500W i musi wydzielić 100W w postaci ciepła, a czy uwazasz, że te ponakrawane blaszki nadają się do odprowadzenia około 100W, bo ja nie.

 

Tak samo w tym thermal take'u, który ma mieć 480W, w co szczerze wątpię radiatory są trochę większe, ale i tak moim zdaniem za małe, bo tu musimy odprowadzić już 120W mocy strat.

 

Tak czy inaczej w pod tym względem radiatory w zasilaczach powinny mieć jakąś rezerwę na wypadek, gdyby np. wiatrak się zatarł, albo zatrzymał. Przeciez trzeba dać czas na zadziałanie zabezpieczeń, które w tym wypadku nie reagują natychmiastowo.

 

No i rzecz ostatnia. Ja nie twierdzę, że od razu musisz kupic sobie potwora typu 480W itp. Sam wiem, że dobra 350tka wystarczy dla każdego. Prześledźcie moje wypowiedzi na forum, a nie wmawiać mi czegoś, czego nie powiedziałem!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny teścik :). W NF7 procesor mocno trzęsie +12V, a tu jeszcze na 2500MHz :) .A jak z Chieftec'ami 420 i 360Df - dołączą do testu ?

Poza tym zastanawiam się nad stabilnością tego radeona 8500, jeśli ma on pobierać 60W (45W to max dla AGP1,5V).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcale Ci nie zarzucam, ze wciskasz ludziom zasilacze o duzej mocy. Napisalem ogolnie co mysle na ten temat.

Co do chlodzenia to ktos to wyliczyl teoretycznie, a pozniej sprawdzil i skoro dziala to jest OK. Mocy realnej nie zmierzyles, wiec te mocowe, gdybanie mozna sobie darowac :)

Skoro mam znacznie wyprofilowane i naciete blaszki w zasilce Enlight'a to pewnie mam 600W monstrum wg Power Ratingu NeoTeca heheh :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3. Zasilacze o wiekszym natezeniu halasu, z glosnymi wentylatorami, posiadajace radiatory o mniejszych gabarytach - dzieki temu mamy lepsza wentylacje obudowy: Enhance, Sirtec, CWT, NeoTec.

tu sie nie zgodze, bo neo jest naprawde cichym zasilaczem. nie miales go wiec nie mozesz sie wypowiadac nt jego glosnosci.

 

 

BENITO => czemu nie odpowiedziales na moje uwagi?? :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

limerro - nie wiem czy widziałeś zdjęcia neoteca z profilu - międy wentylatorem, a radiatorami jest około 4mm odległości :!: oto dlaczego radiatory są poobcinane. Nowy zasilacz, którego premiera będzie na początku grudnia będzie już inaczej chłodzony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasilaczu nie tylko tranzystory MOSFET i diody sie grzeją, ale rowniez transformatory i wieksze rezystory... zauwazcie ze radiatorami chlodzone sa tylko MOSFET-y i Diody, wiec radiatory nie "oddaja' do otoczenia w 100% tego co musi oddac caly zasilacz... sa elementy chlodzone "samym powietrzem" tylko ze nikt tego nie widzi.

Pije do tego ze co niektorzy mowie ze male aluminiowe naciete blaszki musza oddac iles tam W ciepla. Po pierwsze - te blaszki chlodza 3 tranzystory MOSFE-t "srednia liczac - jedna taka blaszke"

Biorac pod uwage : maksymalna temperature takiego tranzystora (150 stopni) , i uwzgledniajac ze ilosc oddawanego ciepla to roznica ciepla blaszki od otoczenia.... mozna sie domyslic ze producent zalozyl ze transytroy/diody (blaszka) bedzie miala podczas pracy 70 stopni ... i przy roznicy temperatur np 21 / 70 stopni ... taka blaszka z powodzeniem odda odpowiednia ilosc ciepla. Tylko ze kazdemu 70 stopni kojazy sie z bluescreenami w windowsie od przegrzanego CPU a nie tranzystorami MOSFET.

Jezeli juz mowa o przegrzewaniu sie i grzaniu.... to OLEJCIE tranzystorki i inne takie..... kondensatory elektrolityczne... same z siebie sie nie grzeja jednak nagrzewaja sie od reszty elementow, niestety nie lubia byc podgrzewane bo powoduje to ich 'wysychanie' - utrate pojemnosci z czasem - I TO JEST GLOWNY PROBLEM "codegenowatych zasilaczy"

 

_tu pochwala dla producentow dbajacych o wiatry w zasilaczu, a nie chlodzenie biednych MOSFET-ow radiatorami od Pentium 4_

 

A zabezpieczenia przed przegrzaniem/przeciazeniem .... to czysta elektronika, przetwornica w TV albo w VIDEO u was w domu potrafi sama sie wylaczyc jak cos zrobi zwarcie w urzadzeniu chroniac tym samym przed dalszymi uszkodzieniami i dzialajac jak bezpiecznik. Konstrukcje elektroniczne niektorych zasilaczy pozostawie bez komentarza.

 

Sprawnosc zasilaczy impulsowych wacha sie w granicach ok 90%...

Wiec 10% musi oddac w cieple.... daje sobie reke obciac ze tranzystory MOSFET i Diody (tw wasze pociete blaszki) oddaja 5% calych strat albo i jeszcze mniej ... policzcie sobie ile to MOCY. uwzglednijcie dane katalogowe tranzystorow MOSFET ... wydaje sie ze tranzystory sa na wczasach ;)

 

Dwa problemy do rozwiazania w zasilaczach "no name"

-wysychajace kondensatory

-oddzielne sprzezenie zwrotne dla kazdego napiecia 3,3 5 i 12V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z TYMI 90 % to już przesadziłeś. Nawet z aktywnym pfc realnie tyle nie mają, a co dopiero zwykłe zasilacze. he he

 

Po drugie specjalnie nie uwzględniałem grzejących się innych elementów, ponieważ zaokrągliłem obliczenia dodając ich pomijalne straty. Chciałem żeby brzmiało prościej.

 

Po trzecie, twoje teoretyczne wywody są ładne na papierze. Ja kiedyś zrobiłem sobie doświadczenie ile coś w rodzaju codeshita (takie same radiatory) wytrzyma bez wiatraków. Odp: 5 sekund do spalenia pierwszego elementu. No i gdzie te twoje małe straty co??

 

Co do problemów w no nameach to się zgadzam. Ale z tym "olejcie tranzystorki" to sie jeszcze doucz.

 

Poza tym niby moga pracować w wysokich temperaturach, ale tu nie chodzi o badanie ich wytrzymałości, ale o jakość charakterystyki pracy tych elementów. Wiadomo im niżasza temperatura pracy, tym zasilacz lepiej stabilizuje napięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z TYMI  90 % to już przesadziłeś. Nawet z aktywnym pfc realnie tyle nie mają, a co dopiero zwykłe zasilacze. he he

 

Po drugie specjalnie nie uwzględniałem grzejących się innych elementów, ponieważ zaokrągliłem obliczenia dodając ich pomijalne straty. Chciałem żeby brzmiało prościej.

 

Po trzecie, twoje teoretyczne wywody są ładne na papierze. Ja kiedyś zrobiłem sobie doświadczenie ile coś w rodzaju codeshita (takie same radiatory) wytrzyma bez wiatraków. Odp: 5 sekund do spalenia pierwszego elementu. No i gdzie te twoje małe straty co??

 

Co do problemów w no nameach to się zgadzam. Ale z tym "olejcie tranzystorki" to sie jeszcze doucz.

 

 

 

Poza tym niby moga pracować w wysokich temperaturach, ale tu nie chodzi o badanie ich wytrzymałości, ale o jakość charakterystyki pracy tych elementów. Wiadomo im niżasza temperatura pracy, tym zasilacz lepiej stabilizuje napięcia.

Co do spalenia pierwszego elementu w 5s. Wiesz ile mocy wystarczy zeby taki element spalic bez radiatora ? nie wiecej niz 5W ;) "moc w cieple" - tak wiec gdzie te twoje "duze straty" :P

 

sp1mta : znam TL494 - siedzi w prawie kazdym codegenie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie wypisuj głupot i herezji. Jak mówisz, że 5 W wystarczy bez radiatora żeby spalić układ :lol:.....................ale one mają radiator i w tym szkopuł.:lol: Poza tym pracując bez radiatora część ciepła oddawane jest w ścieżki na pcb, co jest nieuniknione, a ścieżki spokojnie te 5 twoich watów rozproszą. Nawet nie jestem pewien czy te 5W podane w odpowiedni sposób na wejściu wysteruje (pomijając diody) odpowiednio te tranzystory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli myślicie, że przciętny użytkownik, czy nawet jakis "overclocker" kupi zasilacz za 300zł i więcej to się grubo mylicie, a ten artykuł tak naprawdę nawet nie pokazuje przewagi, różnicy; przykład 3 razy tańszy FSP wypadł "prawidłowo"! Dla mnie to jakiś kosmos po co wydawać 300-400zł skoro można mieć za ~80zł sprzęt "porównywalny" bezpieczny, w każdym razie podczas którego pracy nie odczujemy żadnej różnicy, no chyba że komuś sprawia przyjemność patrzenie na skoki napięć! Jeśli chcecie sprzedać te swoje zabawki, to lepiej niech tam nie będzie tych fortronów/mode

 

PS. Sam mam enermaxa i cieszę się, bo wiem co to cicha praca komputera, ale jak widzę te fortrony, to się zastanawiam czy było warto płacic te ... dwa lata temu! Powinno być zaznaczone, że przeciętnemu użytkownikowi, wystarczy modecom 300gtf. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...