Skocz do zawartości
BENITO

Test Zasilaczy Już Jest.

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli myślicie, że przciętny użytkownik, czy nawet jakis "overclocker" kupi zasilacz za 300zł i więcej to się grubo mylicie

[...]

Dla mnie to jakiś kosmos po co wydawać 300-400zł skoro można mieć za ~80zł sprzęt "porównywalny" bezpieczny...

!? ...

Wiesz... nie trzeba 300zł bo za 150zł (chieftec 360W) możesz spokojnie zapomnieć o napięciach...

 

Dla overclocera zasilacz jest niezmiernie ważny... i ja wolałem wydać te 329zł na NeoTECa, aby mieć pewność, że reszta kompa

a przynajmniej elementy takie jak procek, płytka, ram... itp za które zapłaciłem ok. 4.000zł nie poszła z dymem... bo kupiłem za 80zł

"bezpieczny" zasilacz (jaki to jest Codegen ? Megabajt ?), dla ktorego założenie Raka 9800SE spowodowałe ze ów zasilacz "poszedł z dymem" i nie zjarał przy okazji połowy kompa...

 

Więc... Za 330zł zabezpieczyłem 4.000zł bo wolałbyś wyrzucić w błoto 330zł czy 4.000zł hmmm... ?

 

Jest na tym forum wielu użytkowników posiadających Chiefteci 420W za 300zł a nawet tacy mający zasiłki za ponad 400-500zł :)

 

Na prawde... Myslałem ze kierowcy powodujący wypadki nie mają wyobraźni ale okazało się, że są inni :)

 

I weź ty kup człowieku X800 czy 6800 z "bezpiecznym" zasilaczem za 80zł...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym (poprawcie mnie jeśli się mylę) fortron kosztujący 80pln jest to zazwyczaj - po naprawie, bez gwarki, albo są to tzw, leżaki magazynowe z Niemiec, a z tego co wiem i u Fortrona zaczęły się ostatnio oszczędności :wink: (co nie znaczy, że są to złe zasilacze!).

 

Zgadzam się z Tobą QUAM - do komputera za kilka ciężkich tysięcy warto dobrać porządny zasilacz - bo inaczej to tak, jakby do merola założyć hamulce od malucha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo kupiłem za 80zł  

"bezpieczny" zasilacz (jaki to jest Codegen ? Megabajt ?), dla ktorego założenie Raka 9800SE spowodowałe ze ów zasilacz "poszedł z dymem" i nie zjarał przy okazji połowy kompa

najlepiej napisać coś o czym w ogóle nie pisałem! słowem nie wspomniałem o codegenie i megabajcie, to jest zaledwie parodia zasilacza! Natomiast wszystkie modecom/forton (gtf gtp), tańsze chieftec uciągną konfiguację podaną w teście, po cenie dwu, trzy, nawet czterokrotnie niższej!

A ci którzy mają zasilacze za 400zł, cóż ulegli propagandzie tweaka, a póżniej są pytania typu 11.92V co mam zrobić, napięcia skaczą itd! Według mnie na forum zdecydowanie przeceniane jest znaczenie zasilaczy. Generalnie test jest słaby, na końcu autor dochodzi do absurdalnych wniosków, tagan jest ok, ale kilka stron wcześniej zarzucił że są niebezpieczne wyprowadzenia (czytelnik rozumie to tylko w jeden sposób, coś się może "zjarać"). Wnętrze Neoteca wygląda mi za to jak lepszy Codegen! Poza tym czemu zabrakło enermaxa, anteca, zalmana, topware i wcześniej wspomnianych jak dla mnie test jest jest niepełny, "połowa" testowanego sprzętu z tych samych firm, jedynie moc inna.

Test krótki, zakończenie na pałę, chyba autor nie lubił pisać wypracowań w szkole!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym (poprawcie mnie jeśli się mylę) fortron kosztujący 80pln jest to zazwyczaj - po naprawie, bez gwarki, albo są to tzw, leżaki magazynowe z Niemiec, a z tego co wiem i u Fortrona zaczęły się ostatnio oszczędności  :wink: (co nie znaczy, że są to złe zasilacze!).

 

Zgadzam się z Tobą QUAM - do komputera za kilka ciężkich tysięcy warto dobrać porządny zasilacz - bo inaczej to tak, jakby do merola założyć hamulce od malucha.

ja cie poprawie fortrony w polsce psrzedjae modecom :D sa to o wiele lepsze zasilki niz neoteci i maja 3 lata gwary^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe - właśnie widziałem cennik modecoma - 420 zyla za 400W zasilacz :lol: - faktycznie - biegne do sklepu, a spalonych tańszych modecomów widziałem u kumpla na serwisie mase - pewnie je sprzedajesz i nieźle na nich łoisz, ze tak zachwalasz co :wink:

 

Ja mam od miesiąca Tagana 380W i powiem Ci jedno żądzi :twisted: Nie wiem, tylko czemu tagan 480 tak słabo :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artur.c jeżeli wskażesz mi cytat "Tagan jest ok" to masz prawo oskarżać mnie o bzdurne wnioski. Jeżeli nie to się odpi...l. Jeżeli tagan spełnia swoje zadanie, to czemu mam go nie polecać????

 

Wiesz moje sugestie wczoraj trafiły do żółtych od TAGANA, mam nadzieję, że coś usprawnią w tej kwestii.

 

Powiem ci tak, przy konfigu, który miałem, już powoli zaczynały się rozjeżdżać napięcia modelowi FSP 300-60 GTP(patrz wahania w tabelach). IMO Model BT traktowany przez userów bardziej po macoszemu(ze względu na pasywne pfc i większą głośność) miał lepsze napięcia. Wyobraź sobie jakby wyglądały sprawy, gdyby wmontowac 300gtf. Podejrzewam że by wymiękł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zachwouj sie Benito i skup sie na tescie....

...i pamietaj o regulaminie

 

I. Na łamach forum kategorycznie zabrania się:

1. Umieszczania treści obraźliwych lub oszczerczych względem KOGOKOLWIEK. Dotyczy to w szczególności:

a) wypowiedzi skierowanych do innych użytkowników forum,

B) wypowiedzi skierowanych do osobowości prawnych, grup wyznaniowych, mniejszości rasowych, seksualnych etc.

 

 

wiec jeszcze raz,

dlaczego niema testow na pelne obciazenie zasilacza ?(kazdej z szyn z osobna, + sumarycznie wg specyfikacji dla 3.3/5 i 12 )

dlaczego niema testow na przeciazenie zasilacza ? duzo by to powiedzialo o jego jakosci...

w jakis sposob bylo dawkowane dodatkowe obciazenie 12 V ?

stale, zmieniajace sie w czasie z pozostalymi..?

co to za wada ze rezystory nie maja oslon na 'nozke' ?( biore zalozenie ze kazdy zasilacz jest testowany HI-POT)

dlaczego zestaw testujacy byl tak slaby ze kazda 300 W porzadna go uciagnie z palcem w nosie? ( nie mowiac o 460 W)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lubiący ciszę zawieszą oko (w tym wypadku ucho) na Taganach tu chyba chodzi o Neoteca :roll:

te zakończenie jest zdecydowanie za krótkie, 9 zasilaczy nie licząc fortronów, a podsumowanie tak ogólne jak tylko można, btw. to jest ten cytat. Bebechy tego tańszego Neoteca (nie wiem ile kosztuje) w każdym razie te radiatory żywcem wyciągnięte z codegenów, rubikonów!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daj mi ~8k PLN, to za miesiąc dostaniesz wyniki takich testów.

Z oscylogramami, wykresami ... i co tylko chcesz.

Aaa, i jeszcze załatw zasilacze do testów zniszczeniowych - bo tak skończy się badanie niektórych egzemplarzy.

Krytykować jest łatwo (sam napisałem parę uwag na priv do BENITO), ale z takiej krytyki nic nie wynika.

 

rozumiem ze zbudowanie czegos takiego

http://www.tomshardware.com/howto/20040122...upplies-04.html

jak na obrazku kosztowaloby 8 tys zl ....hmm...

na pytanie o rezystory i obciazenie 12 V mozna by odpowiedziec bez zbytniego wysilku umyslowego..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo kupiłem za 80zł 

"bezpieczny" zasilacz (jaki to jest Codegen ? Megabajt ?), dla ktorego założenie Raka 9800SE spowodowałe ze ów zasilacz "poszedł z dymem" i nie zjarał przy okazji połowy kompa

Natomiast wszystkie modecom/forton (gtf gtp), tańsze chieftec uciągną konfiguację podaną w teście, po cenie dwu, trzy, nawet czterokrotnie niższej!

 

Jaki to jest ten bezpieczny modecom... ten ?

ModeCom

Miałem go rok ponad i poszedł spać zabierając starą konfiguracje kompa za którego dałem 5000zł w 2001r... także dla mnie nie żal kasy za bezpieczeństwo...

 

EDIT : a wtedy to był zasilacz !! kosztował mnie 2x tyle...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam szerzej czytelników czy raczej pisaczy na tweak'u. Czas się szerzej wypoweidzieć, chociaż czytuje Wasze wypociny już ponad półtora roku.

 

sp1mta: nawet nie podobno :-) po weekendzie mój webmajster wróci do żywych i zacznę stawiać artykuły, może wreszcie wszystko wyglądać będzie jak planowałem, niestety nie jestem zbyt mocny jeżeli chodzi o php'a itp itd :-)

 

Dla wszystkich z Was, którzy ganią i narzekają na badania zasilaczy, na organoleptyczne testy jakie ostatnio są w modzie (ala Benito, pozdrawiam choć nie znam) kilka słów:

 

Testowanie zasilacza to wbrew pozorom, bardzo niewdzięczne i trudne zajęcie

 

Przedewszystkim koszt zbudowania kompleksowej platformy testującej, jest naprawde duży. Jezeli ja, miałbym policzyć koszty jakie poniosłem by postawić część elektryczną platoformy którą zbudowałem to zamkniemy się w kwocie przynajmniej 20000 pln.

 

Kosztem umysłowym, mogę nazwać edukacje potrzebną do zrobienia czegoś podobnego. Może w tym kontekście będzie to nieskromne i nie każdemu się spodoba - ale aby prawidłowo przeprowadzić badanie zasilacza, trzeba dysponować odpowiednią wiedzą, i chyba niewielu z Was narzekających na innych tu, takową wiedzę posiada. To przykre, że muszę to napisać ale podsumowuje rok czytania forum (głównie postów o zasilaczach od których już mi się chce nie powiem nikomu co)

 

 

Innym kosztem jaki trzeba ponieśc jest koszt samozaparcia, oraz poświęcenia naprawde bardzo dużej ilości czasu, szczególnie jeżeli chcemy zbudować coś "większego".

 

Narzekacze - spróbujcie zrobić coś samemu.

 

Ahh rozpisałem się - reasumując, mniej złośliwości, więcej pokory życzę na forum i w życiu.

 

dixi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozwin mysl dlaczego nie umozlwia wiarygodnych pomiarow

mam na mysli max obciazenie zasilacza

, kazda z szyn osobna i lacznie ...

Wetknę nos w nieswoje sprawy, odpowiadając na pytanie nie skierowane do mnie, a do sp1mta mając nadzieje że będe pierwszy :-)

 

To co widzisz na obrazku THG wygląda i jest prostym mostkiem zbudowanym z rezystorów mocy. Niestety:

 

- charakterystyka takich rezystorów, nawet tych z najlepszą tolerancją, jest tak rózna jak słońce. 10% różnicy po ich nagrzaniu w teori przeradza się nawet w 30% różnicy. przy dużych watażach, różnica ta niestety przeszkadza jezeli chcesz policzyć cokolwiek. pozatym elementy takie są awaryjne, rzekłbym bardzo, biorąc pod uwagę że chciałbyś np. jak ja, testować zasilacz 12 godzin przy jego maksymalnej wydajności.

oczywiscie możesz monitorowac ich parametry na bieżąco, dodając sobie dodatkową atrakcję i utrudnienie, jednakże szybko zauważysz że w życiu tak bywa, że pomimo tych samych warunków kondycyjnych, wyniki ciągle róznią się od siebie. jak dla mnie - nie można mówić o jakimkolwiek sensie pomiarowym, choć w pewnych przypadkach - lepiej wogole niz wcale

 

- piszesz ze kazda szyne z osoba i razem. zajrzyj w katalogi elektroniczne, poszukaj rezystorow mocy, zobacz jakie sa dostepne na rynku detalicznym (wyjdz poza .pl bo u nas poza elfa nie znajdziesz nic rozsadnego), zobacz koszt, pomysl ile byloby Ci tego wszystkiego potrzebne i odpowiedz sobie na pytanie czy to co zrobili popaki z THG ma sens pomiarowy - jezeli mowimy o "teście zasilacza" a nie przeglądzie zasilacza

 

- dolicz sobie spadek wydajności związany ze wzrostem temperatury, na każa linie napieciowa, upraszczajac, moge powiedzieć że jest to około 3,5W na stopien celcjusza. i nie pomylilem sie piszac tofpsy, dB, kB/S - łatwo zmierzyć, VA - niestety nie.

 

 

łacząc powyzsze fakty razem, jak chcesz dojść do czegokolwiek ?

 

byłem pierwszy ? :-)

 

pozdrawiam

dixi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia i doświadczenia innych wiem, że dobry zasilacz w dzisiejszych prądożernych komputerach to podstawa.

 

Ale powiedzmy sobie wprost: sam drogi zasilacz nie wystarczy, wielu użytkowników zapomina jak ważną rolę spełnia listwa zasilająca. Co z tego, że kupimy NeoTeca czy tagana za 350-400 zł skoro komputer nie będzie wyposażony w porządną listwę chroniącą przed nagłymi skokami napięcia w sieci. Wiele osób czytających testy zasilaczy będzie przekonana, że gdy kupi sobie Tagana do swojego A 64 to na 100% nie straci ukochanego sprzętu za xx tys. zł. Tymczasem podstawowa ochrona zaczyna się od listwy lub najlepiej dobrego UPS'a. Więc jeżeli zdecydowałeś się na dobry zasilacz pomyśl też o dobrej listwie. Zapewne część osób myśli sobie, że jeśli straciła sprzęt to na pewno przez zasilacz, a tymczasem powodem spalenia może być właśnie brak ochrony w formie listwy. Mojemu kumplowi spalił się PII wraz z mobo i ramem przez to, że miał włączonego kompa wtedy gdy właśnie trwały jakieś naprawy na linii energetycznej, a komp był bez listwy. Dość dużo czasu spędzam przy kompie i widzę jak bezpieczniki w mojej listwie po kilku miesiącach trzeba wymienić na nowe, ponieważ spaliły się przez nagłe skoki napięcia (a pomyślmy sobie jakby to wyglądało bez wspominanej listwy zasilającej).

 

Pozdrawiam

 

EDIT: Benito teścik jest OK !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, jeżeli tweak da mi odpowiedni sprzęt, to mogę test nawet powtórzyć. Tylko w większości przypadków taki technobełkot nie nikomu nie powie. Sprawdziłem jak zasilacze zachowują się w codziennym użytkowaniu, bo na tyle miałem sprzętu. Więcej niestety tweak nie oferuje, więc ewentualne pretensje nie do mnie. Zrobiłem, co mogłem i dla większości użytkowników z dylematem, "Co kupić?" powinno to wystarczyć. Starałem się z premedytacją nie typować faworyta, żeby każdy mógł sobie sam wybrać na czym mu bardziej zależy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

voila - przykladowa platforma do testow :)

Chyba nie czytałeś tego co napisał dixis?

To jest dokładnie taki sam sprzęt jak ten z którego korzysta np. THG czy Benchmark.pl

DBS-2100 PSU load tester. Made specifically for testing computer power supplies, it consists of a large bank of high power precision resistors along with an extensive selection of switches on the front panel calibrated in Amps (current) and grouped into 6 voltage lines: +5, +12, -12V, +3.3, -5, +5SR. Leads from the PSU plug into the front panel, and there are taps for taking voltage readings for the 3.3V, 5V and 12V lines.

czytalem i co ???

napisalem, ze przykladowa :P

z ciekawosci mozna poczytac i zobaczyc.

wyglada jednak sporo lepiej niz sprzet THG ;P

narazie to zadnych konkretow o platformie testowej na psureview.com nie przeczytalem, a szkoda :/

zrobcie moze chociaz ogolny schemat blokowy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia i doświadczenia innych wiem, że dobry zasilacz w dzisiejszych prądożernych komputerach to podstawa.  

 

Ale powiedzmy sobie wprost: sam drogi zasilacz nie wystarczy, wielu użytkowników zapomina jak ważną rolę spełnia listwa zasilająca. Co z tego, że kupimy NeoTeca czy tagana za 350-400 zł skoro komputer nie będzie wyposażony w porządną listwę chroniącą przed nagłymi skokami napięcia w sieci. Wiele osób czytających testy zasilaczy będzie przekonana, że gdy kupi sobie Tagana do swojego A 64 to na 100% nie straci ukochanego sprzętu za xx tys. zł. Tymczasem podstawowa ochrona zaczyna się od listwy lub najlepiej dobrego UPS'a. Więc jeżeli zdecydowałeś się na dobry zasilacz pomyśl też o dobrej listwie. Zapewne część osób myśli sobie, że jeśli straciła sprzęt to na pewno przez zasilacz, a tymczasem powodem spalenia może być właśnie brak ochrony w formie listwy. Mojemu kumplowi spalił się PII wraz z mobo i ramem przez to, że miał włączonego kompa wtedy gdy właśnie trwały jakieś naprawy na linii energetycznej, a komp był bez listwy. Dość dużo czasu spędzam przy kompie i widzę jak bezpieczniki w mojej listwie po kilku miesiącach trzeba wymienić na nowe, ponieważ spaliły się przez nagłe skoki napięcia (a pomyślmy sobie jakby to wyglądało bez wspominanej listwy zasilającej).

 

Pozdrawiam

 

EDIT: Benito teścik jest OK !

I sprawdzic czy jest uziemienie w sieci domowej bo bez uziemienia to listwa nic niedaje poprostu sluzy jako przedluzacz a nie listwa antyprzepieciowa. Podobno dobre listwy produkuje ACAR z tranformatorami. Ale ja sie nieznam 8O

 

A wlasnie ja mam CODEGENA 400W hmmm powiem tak teraz troszke zmodowalem komputer dodalem 3 wentylatory 2 katody i po wlaczeniu katod napiecie na lini 12V spada na leb na szyje a to tylko 6W ktore pobieraja katody, ale wlasnie zamowilem chifteca 420W i zobaczymy co z nim sie stanie.

 

Takie mam napiecie na codegenie

Po wlaczeniu ut2004 12.160 spada na 12.039

napiecie na vcore skaka stranie w gore i spowrotem

-5V z -5.149 zmienia sie na -5.200

bez katod +12-- 12.160

po wlaczeniu 12.099

Pytam sie gdzie tu stabilnosc napiecia.

a to tylko katody a ten zasilacz ma co ciagnac chodzby tylko karte moja radeon9800pro podkrecona do granic wiec ja wole sie ubezpieczyc i wydac troche kasy a miec stabilne napiecie bez zadnych niespodzianek przy extrmalnym uzytkowaniu komputera

Niewiem czy ja tu glupot niewypisuje, poprostu odzczytuje z Usdm EPOX monitoring plyty i widac dokladnie jak napiecie skaka jak daje odsiwerzanie na 0.5s to napiecie skaka jak oszalale wtedy widac co sie dzieje z zasilaczem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...