Skocz do zawartości
berkut

!! Chłodzenie freonem !!

Rekomendowane odpowiedzi

10- 15 bar ? spoko.. ^^

 

Arnie- spokojnie mozna propan techniczny uzyc, to jest bardzo dobry "zamiennik" :> coprawda kompresor ciezej chodzi ale w zasadzie kazdy powienien to spoko wytrzymac

 

R134A jest chyba najbardziej upierdliwym czynnikiem jaki jest bo z kazdym olejem sie "nie lubi" i szybo zuzywa...

 

Ale propan spoko- kazdy olej bedzie good

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo znalazlem sklepik niedalek mnie gdzie maja narozniejsze gazy ;] techniczne medyczne spozywcze(??) teraz musze pare zaworkow dokupic i dokonczyc przerobke kompresora 110W na pompe pruzniowa aaa wlasnie czy napelniac uklad mozna prosto z butli czy trzeba kompresorem tankowac??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiecie gdzie mozna kupic wysokocisnieniowe butle do gazow ??

A moga byc nurkowe ? :>

Jesli tak to czy 320 atmosfer wystarczy ? :>

chyba moga bo napisl "do gazow" a nie z gazem takie mogly by byc bo tam to chba azot sie trzyma (na jakims filmie widzialem ze gostek jeszcze mial tak mala z helem do glebokieo nurkowania)

a jeszcze berkut gdzie w miedz sie zaopatrujesz??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nawet fajnie jeszcze tylko musze wykombinowac jak tu L2 chlodzic

update

nawet wiem przylutuje sobie do bocznych krawedzi dwie blaszki miedziane w ksztalcie litery L :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanko.

Ktoś tam mi wczesniej dał odpowiedź ze parownik nie wiem już czyj ;) RaF'a Kuki'ego czy diody nie nadaje się do pracy w pionie ( tzn nie w pozycji horyzontalnej)

Ale poprzednie postaty dały mi do myślenia:

jeśli by w takim parowniku dać kapilare o dołu a rurke ssącą umieścić u góry to takie rozwiązanie powinno się chyba sprawdzić, wkońcu czynnik wrząc i parując bedzie się unosił do góry i będzie zasysany przez kompresor. Jeśli się mylę to mnie poprawcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pamietam czy dawalem czy nie ;]

 

Dołączona grafika

 

Kompresory wmontowane juz do podstawy. Po lewej Sanyo, zasila II stopien. Po prawej Tecumesh 10k btu/h, jest sercem I stopnia i system na nim oparty juz dziala i chlodzi elegancko ^^

 

Dołączona grafika

 

Nowe polaczenia elektryczne. Uznalem ze wprowadze sobie "swoj" system oznaczen, tj. czerwone kable sa od II stopnia a czarne od I. Ponadto zamocowanie tego gniazdka tam jest znacznie bardziej eleganckie i praktyczne. Czarne beda takze kable od soleneoidu (ale sa bardzo charakterystyczne- cienkie) a zolte beda od zabezpieczen. W ten sposob trudniej bedzie mi sie pomylic.

 

Dołączona grafika

 

Widac ze kompresory sa ustawione w 1 linii, zrobilem tak poniewaz bede mogl je sprawniej chlodzic, zamiast 4 wentyli na 2 kompresory bede mogl uzyc 2 wentylki, wstawie scianke dzialowa i bede mial ladny tunel w ktorym powietrze omywa kompresory. Ponadto latwiej jest mi zrobic izolacje dzwiekochlonna wokol kompresorow (do tlumienia wysokich tonow- szmer silnikow pracujacych itd.) Ostatnia rzecz jest taka ze w 2 komorze jest sporo czesci pracujacych przy niskich temp. , od -40C to -80C i mimo tego ze sa one dobrze zaizolowane to stracilbym na nich z 10-20W od faktu ze jest spory przewiew... W kaskadzie bede walczyl o kazy watt, musze miec jak najnizsze temp. ;]

 

Dołączona grafika

 

Tutaj widac juz gore kaskady gdzie stoi komputer (bedzie stal ^^). Miedziana rura to "centralka rozdzielcza" ukladu, pelni kilka funkcji.

 

1. Zwieksza objetosc ukladu po stronie niskiego cienienia (w ten sposob "wiecej" r23 bedzie w ukladzie bez koniecznosci zwiekszania cisnienia)

2. Pary / kropelki freonu plyna w niej szybciej. osadzaja sie na sciankach i splywaja nia powoli, jednakze jest ona owinieta kapilarami ktore beda chlodzic R23 dochodzacy do wtryskiwywaczy- subcooling.

 

Dołączona grafika

 

Tutaj widac dalsze zastosowania:

 

3. prowadzone sa w niej rurki kapilare do gornej czesci (czy jest lepszy sposob na izolacje tych kapilar niz umieszczenie ich w parach -80C gazu ? ^^

 

4. Kropki widoczne na rurce to: wloty kapilar (2 gorne kropki), podlaczenie do zbiornika upustowego (ostatnia na dole), podlaczenie do soleneoidu (do wyrownywania cisnien, 2 od dolu), na korku jest otwor 10mm do ktorego jest podlaczona rurka ssaca od kompresora.

 

5. Rura ta jest solidnym oparciem dla wezy elastycznych oraz beda do niej przyspawane koncowki od nich.

 

To tyle narazie, czekam teraz na czesci, ojciec obiecal ze weze z koncowkami beda w srode, wtryskiwywacze takze na dniach, licze na to ze Shiz podesle mi ten odolejacz w tym tygodniu i ze Raf jakos niedlugo sie wyrobi z tymi kapilarami ^^ W miedzyczasie w tygodniu zaczne robic parowniki. I potem dopasc butle do R23 :|

 

Czego to czlowiek nie zrobi zeby miec -80C na procesorku ^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

berkut schodki sobie zrob do tej odudowy :D ;)

a i chyba ostatnie pytanie ile zaworow serwisowych powinno byc w ukladzie do opruznienia i napelnienia ukladu (2 kompresory mam jeden za pompe pruzniowa robi) i czy zowor serwisowy moze to byc zwykly kulowy?? bo jakos niechce mi sie ganiac do warszawy po zaworek za 5zl ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Berkut natrafilem przypadkiem na twojego posta na temat kaskady na xtreme forum... doszedlem do strony 15 i wymieklem.... powiem tak masz nierowno pod sufitem :twisted: (ale w pozytywnym sensie :D:D:D)

Aha taki maly offtopic: ty naprawde czytales encyklopedia majac 5 lat ??!! 8O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta, mniejwiecej wtedy nauczylem sie czytac...

 

na poczatku bylo tak ze czytalem ale niewiele kumalem i potem bylo "Dada (amerykanskie tata + spolszczenie z Daddy), a jak to dziala i czemu tak jest" i jak juz zaczleem dobrze kumac to to bylo wprost proporcjonalne do szybkosci czytania...

 

nastepny projekt po skonczeniu kaskady: gokart zasilany turbina gazowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy te foto to twa obudowa do kompa bo jezeli tak to musisz procki na lampy zmienic by te rozmiary mialy jakis sens :twisted:

moze do gokarta dasz silnik od malucha i zalozysz podwujna

turbine ;) z tego co widze to dla ciebie wszystko mozliwe do wykonania :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym gokartem to chodzi ci o taki silnik jak na okretach atomwych

tylko ze zamiast reaktora butla z gazem abo kompresor jest tak?(cos jak wiertarka dentystyczna tam sprezarka jest kerci turbina ktura z koleji obraca wiretlo a to ma duze obroty :D )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

voytar - wielkie dzieki za linki, jutro sobie kupie taka butle

No problem, zawsze sluze pomoca :)

 

gokart zasilany turbina gazowa

Proponuje na Oslej zamiescic o tym topik i przykleic, sadze, ze bedzie sie cieszyl duza popularnoscia :)

Jak bedziesz mial z tym jakies problemy to mow, postaram sie pomoc - moj tata zajmuje sie turbinami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...