Skocz do zawartości
berkut

!! Chłodzenie freonem !!

Rekomendowane odpowiedzi

jeeezu po co az taki skomplikowany uklad. przeciez to starczyl by jeden mosfet i jedna dioda do zabezpieczenia prze przepieciami. Takim mosfetem mozna sterowac bezposrednio z lpt a wytrzymuja prad rzedu 20-50A

Moim zdaniem wystarczy jeden tranzystor, ale na elektronice się nie znam, a taki układ znalazłem jako "wzorcowy" do sterowania wtryskiem. Na dniach skonsultuję się z moim "etatowym" elektornikiem i wtedy dowiem się co i jak powinienem zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorki ze sie wtracam ale przekaznik nie wyrobi na duzych czestotliwosciach musi byc tranzystor kluczujacy tylko nie mam pojecia ile pradu pobiera wtryskiwacz ale mysle ze jakis 10A npn wystarczy BD711 z takich tanszych jest w TO220 wiec do radiatora bez proble,mu sie przykreci a i propomuje diode lub rezystor z kondensatorem rownolegle do wtryskiwacza bo bedzie sie na nim indukaowac napiecie bo jak by nie bylo to cewka (dioda psakiem do plusa) kondziol standardowo 100nF 2KV

niewiem slabo znam sie na tranzystorach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie ze jeden ale po co od razu mosfet tam mie ma czasow przelaczania z rzedu us, a tak naprawde to jeden sterujacy drugim czyli drlington i dioda ale nie zenera to musi byc szybka dioda schottkiego zeby "odbierac enegri zmagazynowana w cewce podczas braku zasilania", cewka wtedy ma przepiecie ktore uszkodzilo by tranzystor, a diode zenera to mozna dac po stronie portu ale 4,7V zeby nie uszkodzic go

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie testowalem izolacje, jest troche ze sie tak wyraze kontrowersyjna (chociazby uzycie silikonu i karimaty) ale spisuje sie niezle. Mam pytanko, czy jak sie zaklada fc na procka to trzeba zdjac copper shima? Bo wydaje mi sie ze tak ale wole sie upewnic.

OK, co do cs-a juz wiem, poczekam do wieczora i zobacze czy gaz nie ulecial, a jak nie ulecial to na proca (o ile znajde sposob izolacji srodka socketa :? )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W koncu koncze kleic izolacje pozostalo naprawde niewiele do piatku powinienem skonczyc (mam kupe sprawdzianow nie mam czasu, ach ta klasa maturalna), sobota niedziela testy na martym sprzecie a nastepnym tygodniu przewiduje jakies testy na moim kompie. Dodatkowo dostalem (kupilem) radiatorki Thermaltake A1414 na pamiec - na moje TWINMOSy: Dołączona grafika

Musze zakupic radiatorek na mostek poludniowy (po podkreceniu sie naprawde grzeje) i 2 wentyle (na 5V) na oba mostki i zobaczymy co moj komp potrafi... acha zostala jeszcze sugestia ogrzewania plyty glownej z strony zewnetrznej, ale to sie jakos zrobi... problem bedzie chyba jeszcze tkwic w zasilaczu bo mam jakis 350W Deer (obudowa FoxConn), ale chyba jakos na pocztek see poradzi z tym wszystkim... :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A oto układ jakiego będę używał do sterowania moim wtryskiwaczem.

 

Dołączona grafika

 

Dodatkowo dorzucę włącznik do pracy w trybie "ZAWSZE WŁĄCZONY". Teraz szukam wykonawcy bloku ... i jak tylko wyfrezuję elementy, zabieram się od razu za lutowanko ... i testy.

 

Szukam też czujników ciśnienia na 1-wire.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak przepuszczalem zrobilem izolacje i mam zaledwie - 5 C (jednak po dlzuszym czasie dlaej spada), potrzebna nowa kalibracja... torche spieprzylem izolacje ale wiem jak zrobic nowa i prostrza... :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie jade do castoramy po nowa butle propanu i tak sie zastanawiam czy moge uzyc do lutowania jakiegosa twardego lutu bo moj palnik topi mosiadz ale nie moze rozgzac czesci lutowanych do odpowiednich temperatur.Czy mogli byscie mi poradzic jakis twardy lut o dosyc niskiej tem. topnienia?

u swoim ukladnie zastosowalem zawory do oproznia ukladu wyglada to tak ze na rurce idacej do straplacza zamontowalem trujnik a na nim dwa zawory jeden jest polaczony dalej z rurka idaca do skraplacza a drugi wyglada tak jak serwisowy jest przylutowany z jedej sorony.Taki sposob polecil mi Arnie co o nim myslicie czy jest skuteczny ??

Wiem ze niektore moje pytania moga wam sie wydac glupie ale mam dopiero 15 lat i nie znam sie zabardzo na tym wszystkim

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto screen z pierwszej wersji programu do sterowania wtryskiem. Program umożliwia ustawienie czasu wtrysku/czasu spoczynku w zakresie 5-60000 ms dla każdej z wartości. Min. czas cyklu to 10ms, a max to dwie minuty.

 

Dołączona grafika

 

Dodatkowo obrazowanie na wykresie no i oczywiście pokazanie aktualnego stanu cyklu (wtrysk/spoczynek).

Do dociekliwych - program jest wielowątkowy - wykorzystuje specjalnie dedykowany wątek do sterowania wtryskiem ...

 

Druga wersja w przygotowaniu - zamierzam dodatkowo monitorować temperaturę ....

 

Czekam na uwagi i propozycje odnośnie rozbudowy programu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeby mozna bylo to uzywac miedzynarodowo, Radek jest po prostu dalekowzroczny

 

Dzisiaj testowalem kaskade z II stopniem (na R22)... Bez absolutnie zadnej izolacji, z obciazeniem w postaci mojego palnika do spawania (tak, ten co spawam parowniki itd brazem) z tym malym lipnym parownikiem... nie rozmarzl ]:- ) SST coprawda wzroslo z -65C do -40C ^^

 

Na poczatku wymiennik ciepla dzialal strasznie beznadziejnie ale po kalibracji I stopnia dala mi temp. -22C na wyjsciu z parownika i 18C SCT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe poszedl mi zasilacz z dymem (dobrze ze jest na gwarancji), mam pytanko prosze sie o wypowiedzenie sie na temat zasilacza ktory by sie nadawal w pewnym stopniu do FC, mam zamiar kupic (doplacic) Q-Tec'a Dual Fan 550W Gold Version co wy na to, wiem ze temat odbiega od topicu ale chcialbym posluchhac innych sugestii. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eno berkut nie przesadzaj... nie kazdy jest w stanie wybulić tyle na zasiłke!. Jeżeli chcesz coś taniego to polecam Fortrona FSP-300GTP z allegro ma PFC i naprawde jest bardzo mocny ,posiada też regulacje napięć! docelowo ja osiągnołem 3.67V :D na 3.3V :D ale tak sobie wykalibrowałem że wszystkie napięcia mam takie jakie powinny być :D , jak braknie na nim mocy po podkręceniu na FC to go jeszcze raz wykalibruje :D te pokrętła mi sie bardzo podobają :D. A jeżeli nie chcesz sie tak bawić to sobie kupi Chiefteca 360W albo 420W to są dobre zasilacze w super cenie ,moim zdaniem bardziej opłacalne niż Antec czy Enermax ,poprostru różnica cen moim zdaniem jest za duża

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budowe komputera zaczyna sie podobnie jak domu: najwazniejsze sa fundamenty, nie buduje sie od dachu... ja poscilem z lepszymi grafami, prockami zeby miec podstawy solidne tak ze jak krece to wine moge zwalic tylko na mobo i procka / grafe a nie na to ze zasilacz slaby, chlodzenie czy cos innego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przetestowalem tego Q-Teca'a u kumpla ma 400W i powiem ze zadecydowalem sie kupic Q-Teca 550W Dual Fan naprawde jest stabilny na OC u kumpla napiecia byly naprawde stabilne.... dosyc sporo doplace ale to nic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Q-tec 550W

+3,3V - 30A

+5V - 40A

+12V - 20A 240W

-5V - 1A 5W

-12V - 1A 12W

+3,3V plus +5V - 285W

antec 430W

+5V/36A,

+12V/20A,

-5V/0.5A,

-12V/1A,

+3.3V/28A

 

dla mnie wybor jest prosty (im wieksza moc tym lepiej)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za wysoko miezysz Berkut mnie poprostu nie stac na Anteca !!!, w cenie sie mieszcze na tego Q-Teca, jak narazie, moze w niedalekiej przyszlosci se kupie cos leprzego... chcialby mmiec Anteca wiem jakie to ma mozliwosci ale nie na moj portfel :cry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedno pytanie czemu po angielsku ? ;)

Uwaga co do wersji językowej jest jak najbardziej słuszna - moim zdaniem nie każdy musi znać np. angielski, a powinien mieć możliwość obsługi programu w jego OJCZYSTYM języku.

 

Plan jest taki, że zrobię wersję WIELOJĘZYCZNĄ ... ale nie w tak krótkim czasie - poświęciłem na napisanie tego programu około 1,5h więc nie oczekujcie cudów i wodotrysków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...