Skocz do zawartości
berkut

!! Chłodzenie freonem !!

Rekomendowane odpowiedzi

jak wpadnie w moje lapy agregat od klimy to zrobie fc na jego podstawie jak wyniki beda niezadawalajace lub bedzie mi sie nudzic to skombinuje drugi agregat i wezme sie za kaskade albo zrobie sobie klime w pkoju :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2500 post ?

 

ja niedlugo bede 3100 swietowal ale ilosc postow o niczym nie swiadczy...

 

 

kaskada ma te nie mila przypadlosc ze jak jest zle zlozona / zaprojektowana lubi sobie wybuchnac...

 

Powiem ci odrazu ze zabezpieczenia do kaskady prawie 1000zl kosztuja... i NIE RADZE bez nich nawet myslec o niej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do rady by jak skraplacz dac miedziana rurke chlodzona woda, to trzeba by jeszcze te wode chlodzic, a jak? Albo konwekcyjnie - rurki rozwalone po pokoju, oddaja cieplo dazac do wyrownania temperatury z otoczeniem. Albo za pomoca chlodnicy. Jesli wybierzmy 2. rozwiazanie (a chyba tylko ono ma dostateczna wydajnosc) to robia sie juz duze koszty, bo 30zl pompka, 100zl chlodnica, 4x20zl wentylatory, 15zl rurki plastikowe, 3zl pojemnik na wode. A wiec juz mamy troche kasy, sadze ze na tyle duzo ze mozna by juz miec dobry skraplacz do bezposredniego chlodzenia freonu - nie za pomoca wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takaba wez nie dziaduj ,do kompresorów o mocy 200W (a mocniejszego watpie ze bedziesz uzywał) bez problemu powinien starczyć ci ten skraplacz : http://mcs.pc.pl/sklep.php?id=36 .cene tez ma niezawygórowaną Sam takiego używam i uwazam ze jest fajny. Chłodzenie wodoą skraplacza to musisz miec pompe + chłodnice i droche ciezko jest uszczelnić weze na wejsciach rurek ,pozatym taki skraplacz zajmuje duzo miejsca. Pozatym jak budujesz FC to nastaw sie na koszty powyzej 500zł!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jelen: no qrcze 500 zl to sporo (a wydalem juz 150zl na wc), szczegolnie ze mi to nic nie da, bo proca nie podkrece... A co do tej chlodnicy to mam pytanie czy dla troche slabszego kompresora nie wystarczyla by pompka i oddawanie ciepla przez konwekcje - bo to wyjdzie mi chyba taniej.

Btw i jeszcze gdzie moglbym dostac kapilary, i zbiornik na freon, bo jeszcze takie rzeczy chyba beda potrzebne, bo miedziane rurki to w castoranie. A milbym qpic 2 agregaty? Drugi do uprozniania 1 z powietrza? Qrcze... Nie da sie bez tego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takaba jak nie masz kasy a chcesz sie w to pakowac to odradzam ci to, stracisz pieniadze a zlozysz (o ile) cos co bedzie ledwo dzialac i na pewno nie bedzie szczelne. Wiem bo mialem tak z pierwszym freonem, myslalem ze to sie da zalatwic po taniemu a mylilem sie. Teraz na przyklad zaluje za pierwszy projekt. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ales mnie pocieszyl, no ale dobrze ze otwozyles mi oczy... A mam jakies szanse zeby bylo szczelne i dzialalo lepiej niz ledwo? I czy te ograniczenia maja zwiazek z moim budrzetem, tzn jesli przeznacze na to wiecej kasy, to czy bedzie lepiej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ales mnie pocieszyl, no ale dobrze ze otwozyles mi oczy... A mam jakies szanse zeby bylo szczelne i dzialalo lepiej niz ledwo? I czy te ograniczenia maja zwiazek z moim budrzetem, tzn jesli przeznacze na to wiecej kasy, to czy bedzie lepiej :)

Sluchaj jezeli bierzesz sie za cokolwiek nawet za podkrecanie czy modowanie komputera to zawsze musisz liczyc sie z kosztami bo jak ci sie łapa obsunie i uszkodzisz cos w komputerze to jak nie wylozysz kasy to go nie uruchomisz spowrotem.

 

Kto nie gra ten nie wygrywa a ryzyko zawsze istnieje..

 

Ja lutowalem swojego abita na zywca, przecinalem sciezki nożem i zawsze mialem swiadomosc ze po kolejnym lucie lub cięciu ściezek plyta juz nie wstanie.

 

Tu musisz miec budzet !

 

FC - nowe spawy, uszkodzenia, przegrzanie rurek (nowe trzeba kupowac), docinac, itp itd

 

To normalne majsterkowanie a nie budowanie czegos Z GOTOWEGO ZESTAWU...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co ty robisz z ta biedna plyta? No tak, tak ryzyko zawsze istnieje, interesowalo mnie tylko czy ja w ogole mam szanse zrobic to no powiedzmy w miesiac tak zeby to dzialalo i moze (tak niesmialo powiem) -15C w stresie mialo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jelen: no qrcze 500 zl to sporo (a wydalem juz 150zl na wc), szczegolnie ze mi to nic nie da, bo proca nie podkrece... A co do tej chlodnicy to mam pytanie czy dla troche slabszego kompresora nie wystarczyla by pompka i oddawanie ciepla przez konwekcje - bo to wyjdzie mi chyba taniej.

Btw i jeszcze gdzie moglbym dostac kapilary, i zbiornik na freon, bo jeszcze takie rzeczy chyba beda potrzebne, bo miedziane rurki to w castoranie. A milbym qpic 2 agregaty? Drugi do uprozniania 1 z powietrza? Qrcze... Nie da sie bez tego?

kapilare dostaniesz w serwisie z lodówkami ,serwisach klimatyzacji i tego typu specjalistycznych sklepach. Co do gazu to potrzebujesz butle z freonem R22 (najlepiej ten) . cena 13kg butli to wydatek ~300zł do tego waz napelniajacy 50zł .Co do odsysania układu to będziesz potrzebował drugi kompresor. Ewentualnie jak masz swoją butle to gaz kosztuje ~25zł za 1kg napełnienie (polecam ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziasc</span> 2kg na eksperymenty :D ). Czesci i ceny:

 

Skraplacz 130zł

Kompresor doecelowy 100zł uzywka 350zł nowy

Kompresor serwisowy ,starczy uzywka 100zł

kapliara + filtr ~25zł

zawory ~20zł

rurki (ssąca karbonowana + 6mm i 8mm) ~40zł

parownik (zalezy od projektu ,ale taki prostszy frezowany) ~50zł

waż serwisowy ~50zł

palnik + lut 100zł

izolacja (outulinowa +tasma) ~15zł

gaz ~50zł jeżeli masz butle!

 

razem 680zł

 

to są orientacyjne ceny układu najprostszego!!! , jeżeli chcesz mieć taki już fajny układ zrobiony full pełny nie budżetowy i jak ten powyżej i robisz od zera to dolicz:

100zł za wąż stalowy jako rurke ssąca (lepszy bo leastyczny)

250zł dopłaty do nowego kompresora

250zł do butli jezeli nie masz

80zł do lepszego sprzetu lutowniczego

160zł stacja manomentrów

 

wychodzi ~1550zł razem z izolacja rubaflexu ,no i jeszcze przyda ci sie dremmel za ~100zł

 

nieradze robić układu z tzw. śmieci które dostaniesz za piwo! lub rzeczy odpadowych bo zazywaczaj olej w takich kompresorach jest stary ,pozatym kompresor jest zjechany i duzo raczej nie pociagnie a to dosyc niebezpieczna zabawa. Ja ceny dawałem takie z które kupisz te czesci raczej napewno ,może znajdziesz taniej ale nieznacznie ~10%-15%. Zanim zaczniesz składać przemyśl to dwa razy bo czesci do FC pozniej jak bedziesz chcial zrezygnowac nie jest latwo sprzedac...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oki dzisiaj postanowilem rozbudowac swoj uklad o manometry

 

chcial bym sie dowiecdziec o nich czegos wiecej np ile kosztuja jaka skale powinny miec i czy sa zakonczone jakas rurka miedziana ?

stacja manometrów zakończona jest zakretkami wężami z końcówkami na zawory (te na których kupno cie kiedyś namawiałem :D ). Cena stacji dwu kanałowej (taka ci bedzie potrzebna) to wydatek 160zł ,ciśnienia to chyba o ile dobrze pamiętam do 10bar i do 35bar ale i tak kalibrujesz najczesciej na 0 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupuj stacje bo nie duzo drozsza a ma odrazu zawory wezyki itp

jesli chcesz same manometry to muszisz dodatkowo kupic indukcje bo maja gwint nietypowy, muszisz sie bawic w trojniki itp; nie mozesz przygrzac manometru bo sie spieprzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nieradze robić układu z tzw. śmieci które dostaniesz za piwo! lub rzeczy odpadowych bo zazywaczaj olej w takich kompresorach jest stary ,pozatym kompresor jest zjechany i duzo raczej nie pociagnie a to dosyc niebezpieczna zabawa.

Co to znaczy niebezpieczne? Ze jak sie zepsuje to procowi sie zrobi za goraco i sie spali, czy jakies inne zagrozenia sa? A jak olej wycika z kompresora to co powiniemen zrobic? W ogle przestac sie nim interesowac, czy mozna go jakos napelnic tym olejem? A jakby miec cala stara lodowke to czy odpadly by koszty tych kapilar, filtrow, itd, itp? Dla niskich temperatur to lepiej jak skozystam ze sprzecioru od zamrazarki czy to kompletnie bez roznicy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...