Skocz do zawartości
berkut

!! Chłodzenie freonem !!

Rekomendowane odpowiedzi

a moje fc poszlo w pizdu bo jak sie okazalo mialem kapilare tuz za odwadniaczem przy wejsciu do ssacej zatkana wiec musialem wszytsko pociac, i wogole kupa oleju z kompresora zamiast krazyc po ukladzie to sie zmagazynowala w filtrze i kompresor sie spalil :x

kiedys moze zaczne jeszcze raz budowe no ale przynajmniej bede miec juz jakies wieksze pojecie o tym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zal mi ciebie jak znajdzie sie ktos znajacy na rzeczy kto przeczyta co Jelen napisal.... albo chociaz beda to ludzie na poziomie..

 

 

Nie ma optymalnego cisnienia, kalibrowanie tego to bardzo trudna sprawa i wskazane byloby znac temp parownika, rurki ssacej 10cm od kompresora, czynnik chlodniczy i cisnienie

Berkut to nikt tego nie bedzie czytac, a chodzi tylko oto zeby cos bylo i zajelo pare linijek wiecej..... w pracy dyplomowej :oops: poprostu nie chce mi sie pisac..... nikt nie ma pojecia na temat chlodnictwa w tej szkole, nawet moj promotor, czasmi na zbyt powaznie bierzesz pewne sprawy...

 

Dobra mam bardziej inny powazny problem. jest taki myk dzisiaj w niedziele odplailem swoje Fc no i spoko zszedl na niskie temp ale gdy wlaczylem kompa do [gluteus maximus] tempertura wzrosla do - 9 C a na procku to -2 C, tylko co sie dzieje jakies wycieki gazu ??? czy co ???, cisnienie uklad trzyma przynajmniej na to wychodzi bo sprawdzalem spuszczajac deko gazu z ukladu przez zawor serwisowy, jutro jade do dziadka dokladnie to sprawdzic..... prosze o wszelkie sugestie...... :cry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra mam bardziej inny powazny problem. jest taki myk dzisiaj w niedziele odplailem swoje Fc no i spoko zszedl na niskie temp ale gdy wlaczylem kompa do [gluteus maximus] tempertura wzrosla do - 9 C a na procku to -2 C, tylko  co sie dzieje jakies wycieki gazu ??? czy co ???, cisnienie uklad trzyma przynajmniej na to wychodzi bo sprawdzalem spuszczajac deko gazu z ukladu przez zawor serwisowy, jutro jade do dziadka dokladnie to sprawdzic..... prosze o wszelkie sugestie......  :cry:

Sprawdź izolację i czy parownik przylega odpowiednio... on chyba pracuje

prostopadle do pionowej płyty głównej? To byłoby możliwe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź izolację i czy parownik przylega odpowiednio... on chyba pracuje

prostopadle do pionowej płyty głównej? To byłoby możliwe

Ale to juz dziala prawie tydzien tyko dzisiaj mnie zaskoczylo... prosotpadle pracuje od poczatku..., jutro bede cos kombinowac....no nie wiem przed zaizolowaniem sprawdzalem szczelnosc przewodow ale no nic trzeba bedzie zobaczyc co sie stanie po zmianie gazu......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisaj rozwailem izolacje parownika, <span style="color:red;">[ciach!]</span>a to nie to.... trzyma jak trza, mydliny nic nie pokazaly, szczelnosc 100% wiec bede dalej szukal, tylko sie nameczylem bo musialem cala izolacje rozwalic i od nowa robic - ma to swoje zalety - zrobilem z deka grubsza i usunolem zbede ilosci plasteliny.... zobacze teraz przy kompresorze..... jak nie to bede sprawdzac spawy na skraplaczu.........

 

Berkut a wogole ile kosztuja weze stalowe te co pisales ze sie bezposrednio wspawuje do parownika , kompresora...gdzie to dostac moze jakies zdjecia...bo chce miec pewnosc w koncu jesli nie znajde przyczyny....bo moze jednak te weze sa lewe ale mydliny nic nie pokazuja to ja juz niewiem.

 

A moze gaz r409A nie nadaje sie do tego kompresora przeciez jest on na r12...... :cry: :cry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Berkut a wogole ile kosztuja weze stalowe te co pisales ze sie bezposrednio wspawuje do parownika , kompresora...gdzie to dostac moze jakies zdjecia...bo chce miec pewnosc w koncu jesli nie znajde przyczyny....bo moze jednak te weze sa lewe ale mydliny nic nie pokazuja to ja juz niewiem.

http://www.berling.com.pl

 

A moze gaz r409A nie nadaje sie do tego kompresora przeciez jest on na r12...... :cry:  :cry:

Hmm... a powiedz mi, jaki olej zastosowałeś? Estrowy czy mineralny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co sie dzieje, sprawdzilem caly układ, rozpuszczonym mydlem wszystkie spawy sprawdzielm wlacznie z przewodem elastycznym, i niczego.... przeciekow, zadnych baniek tyko splywa...... mysle ze jest jeszcze jedna sprawa podejrzewam ze dziadek kiedy napuszczal freonu nie odpowietrzyl weza byc moze jakies powietrze jest wsrodku filtr moze padl - ale sie nie poci.... wiele mozna gdybac.... olej jest raczej orginalny Danfossa ale tego nie wiem bo nie sprawdzalem.... poprostu jutro napelnie uklad ponownie gazem i podepne manometr do zaworu serwisowego i bede kontrolowac cisnienie przez okres tygodnia.... moze cos pozostalo po wczesniejszym gazie nie wiem... wiem tyle ze wychodzi na to ze uklad jest szczelny chyba ze rozszerzalnosc temperturowa ma jakis wplyw na zawor czy przewod przy - 35 C bo tak przy wlaczonym ukladzie i wylaczonym normalnie nic... sprawdzajac stan cisnienia w ukladzie spuscilem za duzo gazu teraz to ledwo co mrozi....... c.d.n...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Caly czas mysle na tym, pod jaki gaz kupic sprezarke

Nasuwa mi sie jedno pytanie:

Dlaczego w prometei uzyto R134a skoro R22 czy R404 sa wydajniejsze ?

Na poczatku odrazu chcialem brac r22 a teraz bardzo sie wacham.

Biore pod uwage tez to ze R134a juz mam wiec wybor tego wlasnie gazu zaoszczedzil by mi troche klopotu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zalezy jaki masz budzet, jak masz troche wiecej kasy to bierz sprezarke przystosowana do r404a i wlasnie ten gaz, a jak nie to proponuje gaz r22, a sprezarke pod r134a lub r22.

A dlaczego najpierw proponujesz R404A?

 

Dodam, że do R22 może być kompresor przystosowany do R12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sie sprzedaja juz komresorow pod R12

No tak

 

Jak sadzicie z czego wynika tak duza cena prometei skoro nawet jest na R134a ??

Hm... chora mania pieniędzy? ;)

 

Mam problem - nie mogę znaleźć informacji o moim kompresorze

 

Są jakieś literki i cyferki.. ale podejrzewam, że są jakieś zmazane

 

Tu piszę co jest napisane na nim

 

[rozmazane] YB - 08 - AB

0474

220V

 

Może ktoś bedzie w stanie mi pomóc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzis napelnilem uklad na r12 w fazie testow.... jesli uda sie pomyslnie - po dokreceniu przewodow to spoko, jesli nie to zalatwilem sobie w serwisie proby cisnieniowe i prozniowe na azocie, oni twierdza ze tu nie lezy wina przewodow ale to nic sie wyda...

 

Berkut co do tych przewodow stalowych o nazwie "Anaconda" to jest tak ze to nie jest z metra lecz na odcinki, bo to jest tzw. "Vibraflex" słuzy do tłumienia drgan w układach o duzych sprezarkach....aby ztlumic te drgania... :wink:

 

A tak przy okazji to teraz tak jest.... EVAP -34C/CPU -23C przy R12...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Dodam, że do R22 może być kompresor przystosowany do R12

naprawde??

Gdzieś tam wyczytałem w temacie :lol:

 

A tak przy okazji to teraz tak jest.... EVAP -34C/CPU -23C przy R12...

Może spróbujesz skombinować R22?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tonic dlatego ze 404a jest bardzo wydajny do chlodzenia i ma temp parowania -46C. Mozna na nim dosc troche lepsze temp uzyskac. No i chyba lepiej miec kompresor przystosowany do danego gazu nic pakowac r404a w sprezarke na r134a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tonic dlatego ze 404a jest bardzo wydajny do chlodzenia i ma temp parowania -46C. Mozna na nim dosc troche lepsze temp uzyskac. No i chyba lepiej miec kompresor przystosowany do danego gazu nic pakowac r404a w sprezarke na r134a.

Rozumiem, gdzieś przeczytałem, że R404A to zamiennik R22 i dlatego

pytałem się. Potem poszukałem informacji i faktycznie, R404A jest

wydajniejszy o -6 stopni od R22

 

 

Przy okazji znalazłem opis do kaskadowego waterchillera i jestem w szoku :shock:

 

http://www.f11view.net/misc/chiller.htm

 

I coś ciekawego po polsku

 

http://www.wentylacja.com.pl/technologie/t...gie.asp?ID=2201

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Dodam, że do R22 może być kompresor przystosowany do R12

naprawde??

Gdzieś tam wyczytałem w temacie :lol:

 

A tak przy okazji to teraz tak jest.... EVAP -34C/CPU -23C przy R12...

Może spróbujesz skombinować R22?

Cos sie moze pokombinuje bo butla jest po R22 ale napelniona ponownie R12, pogadam z dziadkiem musze pogrzebac u niego ....dokladniej :!: ....... wiem tyle ze mam ponad 5 litrow r12 :) bo butla ciezka az az.... chlupalo skroplonym gazem.......... przynajmniej tak mi sie wydaje..... :lol:

 

Ciekawe jaka jest roznica miedzy r404A a r409A bo szczerze tak dokladniej gazami sie nie zajmowalem ani interesilem sie.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Berkut co do tych przewodow stalowych o nazwie "Anaconda" to jest tak ze to nie jest z metra lecz na odcinki, bo to jest tzw. "Vibraflex" słuzy do tłumienia drgan w układach o duzych sprezarkach....aby ztlumic te drgania...

 

W Berlingu to Vibraflex, w Thermo Schiessel to anakonda...

 

Moje przeowdy kupuje sie na metry, nie sluza z zalozenia do chlodnictwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...