Skocz do zawartości
berkut

!! Chłodzenie freonem !!

Rekomendowane odpowiedzi

no jesli gaz sie gdzies skrapla to kapilara musi byc dobra tak samo ilosc gazu a o filtrze to chyba nie musze odpowiadac

 

myslalem nad tym i przyszlo mi do glowy to ze kapilara jest zbyt dluga :lol: i gaz sie wczesniej skrapla :lol:

ale to chyba nie mozliwe :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mi sie zatkala kapilara w systemie Lancera to freon tez sie skraplal, i tez siedzial w nie tym miejscu co trzeba. Sprawdz polaczenie filtr/kapilara. A jak to nie wina tego to jednak daj jeszcze troche tego gazu, zrob wczesniej pozadna proznie i jak dalej nie dziala to to przez zla dlugosc kapilary pewnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak np masz powietrze w ukladzie a nie gaz to słychac szum wydobywajacego sie gazu? jak nie slychac to kaplilata zatkana chyba... przy moim parowniku to słychac wyraznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy parownik:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Jego schemat.... NIE, NIE JEST to über evap... Jak widzicie jest to proste maze tylko ze usprawnione jest troche odbieranie ciepla z rdzenia (scianki w krzyz ustawione, gdzie w srodku jest zrodlo ciepla a ramiona promieniscie roznosza cieplo)... poniewaz mam akumulator cieczy na kompresorze bede go zdrowo zalewal wiec wydajnosc bedzie przednia :mrgreen:

 

Dołączona grafika

 

No i przyspawalem do kompresora ktory bede uzywal zawor serwisowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy parownik:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Jego schemat.... NIE, NIE JEST to über evap... Jak widzicie jest to proste maze tylko ze usprawnione jest troche odbieranie ciepla z rdzenia (scianki w krzyz ustawione, gdzie w srodku jest zrodlo ciepla a ramiona promieniscie roznosza cieplo)... poniewaz mam akumulator cieczy na kompresorze bede go zdrowo zalewal wiec wydajnosc bedzie przednia :mrgreen:

 

Dołączona grafika

 

No i przyspawalem do kompresora ktory bede uzywal zawor serwisowy

a po co ci na parowniku zawor? bedziesz zasysał gaz przez wąż serwisowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dioda miał podobno w ten sposob rurkę ssącą zrobiona tyle ze nie z rurki elastycznej tylko z weza seriwsowego i podobno co tydzien musial napelniac uklad bo były przecieki :/ ty nie masz przeciekow? czy te przecieki były spowodowane nieszczelnoscia rurki ssacej, układu czy moze tych łaczen zawór a wąż serwisowy? jesli tak mozna robic to ja tez bym sobie zrobil z weza serwisowego ssącą :D:D

 

ps. jak masz to daj jeszcze fote parownika z profilu....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakos mi nie przypada do gustu ten parownik, nie wiem czemu :P ten od szymka lepszy jak dla mnie. No ale jak mowisz ze zalewac bedziesz to pewnie bedzie dzialal dobrze, chociaz wolalbym chyba jak by caly freon parowal w parowniku :)

 

Powiem moze inaczej, konstrukcja niezla ale mi sie te rozmiary nie podobaja :P heh, no kto co lubi :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eee po 1: ja uzywam przewodu elastycznego z teflonu z zbrojeniem z nierdzewki- 2m waz kosztuje 700zl

 

to jest z zalozenia cienki parownik (cienki w sensie doslownym- plaski) bybylo go latwo izolowac + maly jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawet jesli to chyba wąż seriwsowy ta guma nie przepusci gazu tylko łączenie... a łaczenie wykonane jest w ten sam sposob przez zawor a nie przyspawane....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha no to inna sprawa :)

 

ale teraz mam pytanie... bo mam taki zawor ( zdjecie ponizej :

http://www.modernizacje.net/zdjecia/fc/cos.jpg

i tez jest takie cos jak zawor tyle ze troche wiekszy ten zawor :)

 

przykrecilem dosc mocno... zatkalem palcen i jak bylo bardzo duze cisnienie bo palec juz ledwo co trzymalem zaczal lecieciec tamtedy olej tak malutko... i syk powietrza byl nie wiem dokladnie czy to z tamtąd :D ale na moje oko to nie bylo szczelne....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, jutro z rana uSystem bedzie gotowe... (dopadne olej)Wlasnie przygotowalem cala glowice chlodzaca, jutro wytne z drewna cala forme do izolacji (glowica bedzie dokladnie taka sama jak u Szymka) i podczepie skraplacz....

 

Jesli bede mial fuksa to w thermo schiessel bedzie R23 i jutro odpale kaskade na R23 (po przerobieniu drobnym)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dioda miał podobno w ten sposob rurkę ssącą zrobiona tyle ze nie z rurki elastycznej tylko z weza seriwsowego i podobno co tydzien musial napelniac uklad bo były przecieki :/  ty nie masz przeciekow? czy te przecieki były spowodowane nieszczelnoscia rurki ssacej, układu czy moze tych łaczen zawór a wąż serwisowy? jesli tak mozna robic to ja tez bym sobie zrobil z weza serwisowego ssącą :D:D

 

ps. jak masz to daj jeszcze fote parownika z profilu....

Przecieki beda na tych przewodach, nie nadaja sie na dluzsza mete, najleprze i wmiare tanie sa przewody stalowe.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpalilem bydlaka....

 

Chlodzi ledwie do -37C, musze skrucic rurke kapilarna by bardziej go zalac bo mowiac "na cepa" nie ma nawet szronu na ssacej... Dodam ze uzywam propanu (R22 idzie na odstawke czekajac na elitarne systemy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

po dłuuugim czasie wracam do tematyki związanej z FC,

a konkretnie do wątku RUR CIEPLNYCH.

 

Jako że uwaga wszystkich osób związanych z freonami jest skupiona na tym wątku, pozwole sobie dodać moje dywagacje tutaj.

 

 

PROJEKT: rura cieplna do chłodznia CPU.

 

Założenia:

- parownik - jako że docelowa obudowa ma MoBo na płask, planuje zastosować cos jak to :

Dołączona grafika

 

- skraplacz - zapewne standardowy od klimy rzędu 750-1000W, z miedzianymi rurkami,

prawdopodobnie chłodzony wentylem 120mm, może większym

 

- połączenie - no właśnie - mimo że to drgań wielkich jak od kompresora nie będzie, wygodniej połączyć to (ze względu na wielkość skraplacza) przewodami gętkimi, choćby i na krótkim odcinku.

Pytanie - czy mogą być takie ? :

Dołączona grafika

 

jak u radka_marko ?

 

Jeśli będą ciekły - to jakie polecacie ?

Zakładam że długość połączeń giętkich to nie więcej niż 2 x 15-20 cm

 

- no i wreszcie - czynnik chłodzący.

Wiadomo że ma wrzeć powyżej powiedzmy 40 C i skraplać się powiedzmy poniżej 28 C.

Jaki freon spełnia te wymagania ?

R408a ? Propan ?

Oczywiście wszystko zależy od ciśnienia w układzie - jakie będzie relatywnie łatwe do uzyskania i UTRZYMANIA bez rozszczelnień ?

 

Generalnie - jeśli w czasie tzw. lata ktoś z 3miasta lub Elbląga, ewentualnie Wawki miałby ochotę poeksperymentować i ma narzędzia - bo ja dysponuje tylko warsztatem typu wiertarka stołowa i kątówka na stelażu - to poprosze o odzew.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sztywnieja i sie rozpuszczaja od freonow, na propan sa obojetne ale ja bym uzyl butanu

do napełnienia na tym etapie (próbno-eksperymentalnym) użyłbym zapewne gazu do zapalaniczek Ronsona, czyli afair butanu

(cyt: Aluminiowa puszka zawiera wysokorafinowany butan ...)

 

do heatpipe potrzebna jest tylko 1 rura

zgadza się - ale jeśli z skraplacza mam dwa odpływy to kombinując z ich zaślepianiem / łączeniem w jeden mógłbym zakłócić przepływ gazu.

 

Na http://www.benchtest.com/heat_pipe2.html gość twierdzi że rurki (zakładając że wewnątrz nie mamy układu kapilar używanego w heat pipe pracujących np. poziomo) nie powinny być ułożone pod kątem większym niż 45stopni od pionu.

 

Ergo - łatwiej będzie zbudować dwuwylotowy parownik, z niego dwie krótkie relatywnie rurki miedziane, potem poprzez dwa krótkie przewody elastyczne do skraplacza, mniej więcj tak :

Dołączona grafika

 

Dodam może jeszcze że nie zależy mi na podkręcaniu tylko ciszy - pojedynczy, duży, wolnoobrotowy wiartak mi ją zapewni.

 

Pytania:

-jakie czynniki chłodzące moge zaotosować przy takich przewodach

- jakie ciśnienie będzie wymagane przy np. butanie

(sam zaraz też poszukam wykresy ciśnienie / temp dla butanu)

- czy podwójnie cymbanty i odrobina silikonu wystaczą aby układ był szczelny ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z butanem ok. 1-2 bar bedzie w ukladzie wiec mozna zwyklym wezem zrobic

 

Mysle ze z skraplaczem mozesz miec problem z odprowadzaniem plynnego freonu z niego do parownika

 

nic wiecej jak butan nie potrzebujesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z nudow postanowilem zamiesciec zdjecie mojego parownika

Dołączona grafika

na zdjeciu tego nie widac ale parownik ma scianeke dolna jakies 4mm czy cos takiego

musze przyznac ze troche czasu mi to zabralo

 

niestety mam tylko takie zdjecie bo reszte stracilem przy formacie dysku

 

mam jeszcze gdzies taki drugi ale nie moge znalesc ale jak mi wpadnie w lapy to sie pochwale

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...