Skocz do zawartości
berkut

!! Chłodzenie freonem !!

Rekomendowane odpowiedzi

wszystko samemu zaprojektowalem

 

widze ze jestem takim pionierem w sprawach FC :mrgreen::mrgreen:

Jesteś spoko gość, ale w jedny się pomyliłeś - nick - powinieneś mieć Mc'Gyver !! :) :) ;)

ps. podziwiam za pomysłowość i wytrwałość w dążeniu do celu (-oo)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yhh, minus piecdziesiat stopni :!: Niesamowite... 8O Berkut, wyrazy uznania, jestes po prostu niemozliwy! ;) Moze sprobuj uzyc freonu na Pentiumie II ;).

A ja, jak przystalo na studenta chemii ;), szukam rozwiazania alternatywnego, mianowicie chlodzenia przy przy pomocy... eeeee, a z reszta co bede mowil, jesli moja koncepcja okaze sie trafna (a zdaje mi sie ze nikt wczesniej tego nie robil) wole sam ja wykorzystac nizli dac pomysl zdolnym za friko, zeby potem w chwale oplywali :lol:.

 

Pozdr...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koszta to zalezy.. ja wszystko robie jak najbardziej ekonomicznie (kompresory z lodowek na smieciach, nie uzywam skraplacza normlanego tylko chlodzony woda..) to wyjdzie ci mniejwiecej tak: kompresor- free, skraplacz ok. 20zl jak robisz chlodzony woda, ok. 40 uzywany (jak Raf), rurki ok. 30zl i parownik ok. 30zl... zakladajac ze masz taki warsztat jak ja

 

z nowych czesci to ok. 500-700zl kosztuje (kompresor, skraplacz, filtr itd)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcesz zrobic takie chlodzenie jak ruscy zrobili z grzalka? :/ z tym chloranem amonu czy jak to sie zwie :/ nie oplaca sie moim zdaniem :/

Nie wiem jeszcze czy chodzi o chloran amonu, probuje narazie dobrac odpowiednie substraty, kwestie finansowe i ekologiczne rowniez biore pod uwage... :)

Ktos tam wczesniej proponowal chlodziarke dyfuzyjno-sublimacyjna, tak? No wlasnie, puki nowa to w porzadku, ale jakby montowac stare uzadzenia... niech no taki amoniak wycieknie, to w promieniu kilkunastu-kilkudziesieciu metrow wszystko co sie rusza i wszystko co zielone zdechloby marna smiercia... ;)

 

Pozdr...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Ktos tam wczesniej proponowal chlodziarke dyfuzyjno-sublimacyjna, tak? No wlasnie, puki nowa to w porzadku, ale jakby montowac stare uzadzenia... niech no taki amoniak wycieknie, to w promieniu kilkunastu-kilkudziesieciu metrow wszystko co sie rusza i wszystko co zielone zdechloby marna smiercia... ;)

Ja pisałem o tym. Generalnie właściwie taka chłodziarka ma spore zalety, ciszę i praktycznie bezawaryjność.

Wadą jest właśnie wspomniany amoniak który jest wysoce toksyczny, ble...

 

btw. jak ktoś chce krótki opisik to proszę http://fluid.itcmp.pwr.wroc.pl/~tematycz/pl_absor.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

...

Ktos tam wczesniej proponowal chlodziarke dyfuzyjno-sublimacyjna, tak? No wlasnie, puki nowa to w porzadku, ale jakby montowac stare uzadzenia... niech no taki amoniak wycieknie, to w promieniu kilkunastu-kilkudziesieciu metrow wszystko co sie rusza i wszystko co zielone zdechloby marna smiercia... ;)

Ja pisałem o tym. Generalnie właściwie taka chłodziarka ma spore zalety, ciszę i praktycznie bezawaryjność.

Wadą jest właśnie wspomniany amoniak który jest wysoce toksyczny, ble...

 

btw. jak ktoś chce krótki opisik to proszę http://fluid.itcmp.pwr.wroc.pl/~tematycz/pl_absor.html

Ta chłodziarka ma olbżymie zaqlety - może być napędzana ciepłą stroną peltiera np. ;-) Amoniaku w takiej instalcji bym się nie bał. Przecierz jest całkowicie szczelna i pozbawiona elementów mechanicznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koszta to zalezy.. ja wszystko robie jak najbardziej ekonomicznie (kompresory z lodowek na smieciach, nie uzywam skraplacza normlanego tylko chlodzony woda..) to wyjdzie ci mniejwiecej tak: kompresor- free, skraplacz ok. 20zl jak robisz chlodzony woda, ok. 40 uzywany (jak Raf), rurki ok. 30zl i parownik ok. 30zl... zakladajac ze masz taki warsztat jak ja

 

z nowych czesci to ok. 500-700zl kosztuje (kompresor, skraplacz, filtr itd)

ja dam moje koszty

20zl kompresor (narazie jeden mam nadzieje ze drugi wymontuje z jakiejs lodowki stojacej na ulicy)

9zl -3m rurki 6mm

skraplacz gratis :)

parownik ok 10 zl

 

aktualnie skladam stelaz (ok 30zl)

 

FC narazie wczesciach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

...

Ktos tam wczesniej proponowal chlodziarke dyfuzyjno-sublimacyjna, tak? No wlasnie, puki nowa to w porzadku, ale jakby montowac stare uzadzenia... niech no taki amoniak wycieknie, to w promieniu kilkunastu-kilkudziesieciu metrow wszystko co sie rusza i wszystko co zielone zdechloby marna smiercia... ;)

Ja pisałem o tym. Generalnie właściwie taka chłodziarka ma spore zalety, ciszę i praktycznie bezawaryjność.

Wadą jest właśnie wspomniany amoniak który jest wysoce toksyczny, ble...

 

btw. jak ktoś chce krótki opisik to proszę http://fluid.itcmp.pwr.wroc.pl/~tematycz/pl_absor.html

Ta chłodziarka ma olbżymie zaqlety - może być napędzana ciepłą stroną peltiera np. ;-) Amoniaku w takiej instalcji bym się nie bał. Przecierz jest całkowicie szczelna i pozbawiona elementów mechanicznych.

tylko ze ta instalacja musi stac pionowo :( i chyba ciezko takie cos polutowac

ale moze kiedys

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wiecie jaka moc grzewcza maja pompy ciepla (taki odwrocony uklad lodowki) ?

widzialem uklad o mocy 45KW to jest dopiero potwor. I pomyslec ze parownik tego jest "ogrzewany" woda z rurek zakopanych w ziemi(niezle musi byc schlodzona ta gleba :wink: ). A skraplacz jest "chlodzony" czyli faktycznie rozgrzewa wode w instalacji c.o.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

...

Ktos tam wczesniej proponowal chlodziarke dyfuzyjno-sublimacyjna, tak? No wlasnie, puki nowa to w porzadku, ale jakby montowac stare uzadzenia... niech no taki amoniak wycieknie, to w promieniu kilkunastu-kilkudziesieciu metrow wszystko co sie rusza i wszystko co zielone zdechloby marna smiercia... ;)

Ja pisałem o tym. Generalnie właściwie taka chłodziarka ma spore zalety, ciszę i praktycznie bezawaryjność.

Wadą jest właśnie wspomniany amoniak który jest wysoce toksyczny, ble...

 

btw. jak ktoś chce krótki opisik to proszę http://fluid.itcmp.pwr.wroc.pl/~tematycz/pl_absor.html

mam tylko pytanie- jak duzo ciepla moze odprowadzic taki uklad? w lodowce nie trzeba duzo ciepla zabierac po tym jak juz jest w niej chlodno

 

a procesor to jest ok. 70-100W nonstop obciazenie, sprezarka od lodowki ktora norlanie do 35C sie rozgrzewa miala po 70C...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie :twisted:

:!: ja zdecydowanie domagam sie zdjec :!:

 

temat zdecydowanie zajmujacy, rozwijajacy...etc. ale prosze o zilustrowanie tego wszystkiego.

 

to jest bardzo korzystne w stosunku wydajnosc/cena - a moze wrecz niepotrzebnie przerabiam swoj prymitywny WC. ja chce to zobaczyc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie :twisted:  

:!: ja zdecydowanie domagam sie zdjec :!:  

 

temat zdecydowanie zajmujacy, rozwijajacy...etc. ale prosze o zilustrowanie tego wszystkiego.

 

to jest bardzo korzystne w stosunku wydajnosc/cena - a moze wrecz niepotrzebnie przerabiam swoj prymitywny WC. ja chce to zobaczyc.

daj mi aparat cyfrowy :mrgreen: przydalby mi sie sponor :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

mam tylko pytanie- jak duzo ciepla moze odprowadzic taki uklad? w lodowce nie trzeba duzo ciepla zabierac po tym jak juz jest w niej chlodno

 

a procesor to jest ok. 70-100W nonstop obciazenie, sprezarka od lodowki ktora norlanie do 35C sie rozgrzewa miala po 70C...

Prawde mówiąc nie mam narazie zielonego pojęcia :wink: Oczywiście taka chłodziareczka nie może się właściwie równać z jakąś wypasioną :wink: sprężarkową, ale ma swoje zalety, ot choćby ciszę :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RaF- mudl sie zeby nie okazalo sie ze obudowa jest za mala, ze byles zbyt ambitny :)

Berkut spoko, wyszla akurat (no moze jedna rurka bedzie wystawac z 3mm moze ja jakos dogne ale ona bedzie odprowadzac freon ze skraplacza i nie fiem czy jak ja dogne to nie zmniejszy przeplywu) i nawej jest solidna, przymocowalem juz kompresor i skraplacz, wszystko ladnie sie trzyma i nawet jak wlanczam kompresor to nic nie lata i nie halasuje :) w piatek beda zdjecia

 

aa na obudowe poszlo 4m kontownika 20x20x2 mm i prawie 2m 40x20x2 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:twisted: http://www.octools.com/index.cgi?caller=su...submersion.html :twisted:

:!: ci goscie to sa dopiero zboczeni :!: NA PRAWDE :!:

:twisted: wymiekam :twisted: -190*C :twisted:

 

:wink: :wink: to ja moze zaczne od tego - ze przy -20*C na dworze (juz za calkiem niedlugo) wystawie swojego pc na balkon (zaczne juz robic przylacza dla kabli na scianie) - no co - tez chyba bedzie jakis efekt (tylko bede musial duzo borygo do wody zalac zeby mi nie zamarzla

:wink: :wink:

 

:twisted: http://www.octools.com/index.cgi?caller=ar...xperience1.html :twisted:

:wink: a tu jest jak wstawic kompa poprostu do lodowki - no co lodowke tez mam :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...