Skocz do zawartości
berkut

!! Chłodzenie freonem !!

Rekomendowane odpowiedzi

Udało mi się wlać nowy olej do kompresora bez włączania go "na sucho". Podgrzałem rurkę, którą lałem olej .... na gorąco spływał błyskawicznie. Po zmianie kompresor zaczął ciszej chodzi ... albo mi się tylko wydaje ...

 

Jak wylałem stary olej, to myślałem, że jest w miarę .... Ale jak zobaczyłem nowy - to stary przy nim to BRUDNY ŻUR !!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem (nie mam czasu cosik ostatnio) w trakcie robienia za jakies 2-4 tygodnie (szkoła i inne obowiązki, nie mam stałego łącza) składam już wszystko powoli do kupy, wszelkie cześci już mam oprócz płaskowników alumniowych na komore (termiczne zabezpiecznie proca), parownik jest wpołowie złożony do kupy, wymażona chłodniczka (skraplacz od Jelenia taka kiedyś była dostępna w DiscoTechu i u Mate'a z wiatrakiem 12x12cm), przewód elastyczny taki jak do napełniania freonu (rurka ssaca, mam nadzieje że wystarczy taki) oraz 2 m rurki kapilarnej miedzianej. oczywiście do tego zaworki (działaja jak wentylki w kole samochodwym) oraz nowituki filtr i starter do nowego Danfos'a TL4A (cicha jest ta sprężarka - ciższa niż wiatraki, nowiutki prawie dziewiczy olej:)) 2 wentylatory 12x12 cm - 1 na sprężarke oraz 2 na skraplacz, do obudowy jeszcze (do czesci górnej) 2 wentylatory 8x8 cm (na przód i tył). Byłem w OBI kupiłem kontowniki aluminowe bede robić nowy dół (stelarz, ale te kontowniki są drogie). Pozostało dokupić porządny termometr (na termistorze - mam zajebistą czujke z Solteka - akurat na proca, bardzo mała i cienka) oraz wspomniany płaskownik aluminowy, nie zaszkodziło by kupić taśme teflonową do połączeń skręcanych 9gwintowanych) i pianke do usczelniania i "odciągania" wilgoci. Reszte zespawa się palnikiem actylenowym u mego dziadka i połączy sie w całość. Wstepnie oceniam że wszystko pod obciązeniem proca będzie schładzać narazie od - 10C do max -20C, pozatym połączenia przewodowe bedą zaizolowane otuliną (taka do hydrauliki). Wszystko jest wstępnie zaprojektowane pod kątem płyty na Pentium 4 (prawdopodobnie 1,7 Ghz) Epox lub MSI może Solteka - za tydzień- góra 2, kupuje nowe czesci do kompa, może ktoś zasugeruje jaką kupić płyte główną pod Pentium 4... pod kontem podkręcania, chłodzenia FC i wogóle do 450zl. :? co myślicie o Sisie (chipset pod Pentium 4) 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupiles nowy kompresor ??

nie dostałem od dziadka ten odpoczątku już miałem, acha układ ma chodzić non stop tzn. na stałe (mam nadzieje, buduje cosik w stylu "ala Premeitea"). Układ będzie załaczany automatycznie podczas uruchomienia komputera... 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba na odwrot uklad bedzie zalaczal kompa po osiagnieciu okreslonej temperatury

 

kompresor musi wytworzyc odpowiednie cisinienie (odnizyc tem parownika) zeby nei spalic procka

 

P.S. Stuknelo w poscie 45k wyswietlen :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja zdobywam nową sprawność - elektronika. Muszę skombinować jeszcze jeden podzespół i będzie cool. Na razie nie ma go w moim mieście i będę go ściągał wysyłkowo - skończę to napiszę wam co i jak zrobiłem ... a na razie nie chcę zapeszać. Jak na informatyka przystało - FC będzie podłączony do kompa (przez COM albo USB) i monitorowany za pomocą specjalnego programu :lol: Temeraturę będę mierzył na razie w zakresie +125 do -55 stopni z dokładnością do 0.5 stopnia - myślę, że to rozsądne rozwiązanie. Tylko nie wiem gdzie montować czujki. Jedną na parownik, jedną na kompresor .... powiedzcie gdzie resztę ?? Urządzenie obecnie zmontowałem na COM-ie. W obecnej wersji mogę podłączyć max 6 czujników, a prawdziwy max to 200 urządzeń.

 

Co do ceny - to dotychczasowy koszt to 7.60zł 8) . Do tego potrzebne czujniki - dość drogie - 22netto + VAT + koszty wysyłki. Niemniej jednak myślę, że to i tak rozsądne rozwiązanie. A co wy myślicie ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jedak "hardwerowy" sprzet jest pewniejszy w tym przypadku wole termometr elektroniczny z tego powodu iz wiem "odrazu" , bez odpalania kompa jaką temperaturke mam i tak jak stwierdził RaF trzeba najpierw schłodzić cały układ (procesor) a nastepnie właczać kompa a tego twoj termometr nie zrobi (nie wiesz jaka jest temperaturka) ... :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten termometr będzie do testów!! Traktuję go jako urządzenie pomiarowe i to w wersji TESTOWEJ!!

 

Co do właczania kompa po osiągnięciu odpowiednij temperatury parownika, to proponuję zwykły termostat.

Analogicznie jak w chłodnicach samochodowych - dodatkowy wiatrak (sterowany termostatem) na chłodnicy włącza się np. po osiągnięciu prawie 100 C ... Trzeba tylko pomyślec nad zabezpieczeniem przed ponownym wyłaczeniem po ogrzniu się układu, żeby kompa nie wyłączało ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem na początu nie należy sobie tak komplikowac układu , bawić sie w termostaty i inne <span style="color:red;">[ciach!]</span>ły, pierwszym celem jaki należy sobie postawić to jest dobre zabezpieczenie termiczne całego układu (aby czegoś sobie nie uszkodzić) i zejście do niskich temperatur wg. własnych założeń, a potem kombinować w usprawnianie całego układu mając pewność że czegoś nie uszkodzimy. Ja myśle że na początku będe miał termometr wg. którego będe sam oddzielnie załaczał kompa tzn. osiągie odpowiednią temperaturke i potem włączenie komputera. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zamowiony waz elastyczny, teraz musze tylko cierpliwie czekac, zamowiony byl w czwartek, powiedzieli ze w ok. 4 dni sie wyrobia ale w praktyce nie licze wczensiej na niego niz w piatek w przyszlym tyg

 

Ma 2m, nie wiem jakiej srednicy wew. zamowil ojciec ale bedzie 9-12mm (w te czy w te jest dobrze), jak zrobie fc i ida mi sie 1 sztuczka to dam info..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ... 3 godziny spędzone w warsztacie brata i oto efekty:

Glejownie rurek (palnik - tlen + propan-butan):

Dołączona grafika

 

Przymiarki:

Dołączona grafika

 

Obcinaczka bezwiórowa:

Dołączona grafika

 

Efekt finalny:

Dołączona grafika

 

Manometry i zawory odcinające:

Dołączona grafika

 

Pospawane brązem:

Dołączona grafika

 

Manometr na wysokie ciśnienie:

Dołączona grafika

 

Manometr na niskie ciśnienie:

Dołączona grafika

 

A tu więcej jak chcecie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak możecie to zapodajcie zjęcia zaworów serwisowych ....Chciałbym e je z bliska obadać ...

W sumie mam "Standardowe" zawory zamontowane na akumulatorze i na kompresorze, ale Berkut, twierdzi (i pewnie ma rację), że trudno mi będzie ich używać.

Oto one:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

 

Pozostałe zdjęcia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej bedziesz musial skombinowac przejsciowke z tych zaworkow do serwisowych...

Mówiłeś, że serwisowe lutuje się na rurkę 6mm. Jak tak to no problem ... Mam taką rurkę. Przylutuję na jednym końcu, a rozkieli<span style="color:red;">[ciach!]</span>ę drugi i dokręcę do tych zaworów co są ...

 

Jak macie zdjęcia tych serwisowych to dajcie chociaż link.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czajcie na to Dołączona grafika

A ja myślałem że w Prometeia ma elastyczny przewód łączący a tu taki myk... :? jeżeli tak można to ja tez tak chce zrobić bo będzie łatwiej niż przewodami elastycznymi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

waz jest elastyczny pod ta izolacja, gdyby dali na calej dlugosci taka rure to by sie rozpadl procesor.....

 

czkeam z niecierpliwoscia do czwartu na ten waz, jutro jade po miedz na new parownik i rurke 3-4mm srednicy zew.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...