Skocz do zawartości
berkut

!! Chłodzenie freonem !!

Rekomendowane odpowiedzi

mam takie glupie pytanie czy nie dalo by sie tego zrobic z lodowki? albo moze czy da sie zrobic z lodowki klimatyzator?

Poczatkowo Berkut mial na kompresorze od lodowki teraz ma kompresor od klimy :)

Berkut mam do ciebie male pytanko. Wczoraj wymontowalem ze starej lodowki kompresor no i dzisiaj go sprawdzilem. Kreci gdzies tak 2s a pozniej staje. Cewka jest zajebiscie goraca i jak ja rozkrecilem to w srodku sa poprzypalana styki. Czy silnik ma gdzies przebicia i jest zwarcie?? :cry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam takie glupie pytanie czy nie dalo by sie tego zrobic z lodowki? albo moze czy da sie zrobic z lodowki klimatyzator?

ja zrobilem z kompresora od lodowki, do chodzenia procka w zupelnosci styknie

 

a do klimy to chyba miminum 300W kompresor

ja sobie zrobilem z 80W ale to nic nie daje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam takie glupie pytanie czy nie dalo by sie tego zrobic z lodowki? albo moze czy da sie zrobic z lodowki klimatyzator?

jasne ze sie da mój sor kiedys liczył ile by mu to dalo i powiem ci że po kilku przeróbkachto calkiem całkiem by dzaiłało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam takie glupie pytanie czy nie dalo by sie tego zrobic z lodowki? albo moze czy da sie zrobic z lodowki klimatyzator?

Tak ... pytanie rzeczywiśnie nie jest zbyt mądre .... (tylko się nie obrażaj).

Zadaj sobie odrobinę trudu i przeczytaj cały topic a znajdziesz w nim odpowiedź na swoje pytanie. Chociaż możesz nie za bardzo zrozumieć o co chodzi.

Skoro zadałeś to pytanie, znaczy, że nie masz pojęcia na jakiej zasadzie działa system chłodzenia w lodówce/klimatyzacji - ogólnie oparty o przemiany fazowe ciecz-gaz i odwrotnie.

Oto krótkie wyjaśnienie (chyba było już kiedyś, opis w uproszczeniu):

Potrzebny jest: kompresor (sprężarka), skraplacz, parwinik i czynnik chłodniczy.

Kompresor spręża czynnik chłodniczy. Czynnik z postaci gazowej pod ciśnieniem zmienia się w ciecz w skraplaczu (oddaje ciepło do otoczenia). Następnie wędruje do parownika, gdzie rozpręża się i z postaci ciekłej zmienia się w gazową (odbiera przy tym ciepło z otoczenia).

 

A teraz bardziej konkretnie na towje pytanie - lodówka posiada kompresor, skraplacz i parownik - przystosowane i skonstuowane oczywiście z myślą o funkcji jaką mają pełnić będąc "elementami lodówki".

 

Ten sam skraplacz i parownik nie będą przydatne w klimatyzacji, a kompresor będzie miał za małą moc (chyba, że masz pokoik 2x2m szczelnie zamknięty :lol: ).

 

Jako elementy do chłodzenia komputera kompreosor się nada, parownik ni cholery (pomijam chłodzenie hybrydowe = chłodzenie cieczy parownikiem od lodówki), skraplacz też niezbyt (chociażby przez duże gabaryty).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie obrazam sie :lol: teraz juz bardziej rozumiem na czym to polega, a co do topica to przeczytalem tylko po czesci bo calosc to by mi niewiem ile czasu zajelo a pozatym jest to strasznie rozwleczone ale thx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wybaczcie mi moje glupie pytanie, ale zadaje je dlatego bo nieznam sie konpletnie naq fc, chcodzi oto ze mam w piwnicy stara loduwka, pomyslalem sobie ze ciekawe co by bylo jakbym wsadzil doniej calego kompa :lol: , zdalo by to egzamin czy nie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

berkut,strone wczesniej jak ogladalem fotki zauwazylem ze masz pokazna kolekcje Wentylatorkow Sunona dosyc pokaznych rozmiarow...Powiedz mi jakie sa ich parametry jakiej sa wielkosci i gdzie mozna dostac cos takiego...a moze Ty chcialbys sprzedac 2 sztuki...

PS.Przepraszam ze nie na temat FC...

Dylu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu 47 stron (nie wiem ile mito zajelo ale naprawde watro) postanowilem, ze tez sprobuje swoich sil z tym ze moze najpierw chlodzonko hybrydowe zaczne. No i napotkalem na pierwszy problem, a mianowicie zalatwilem sobie jakis kompresor od malej zamrazarki i nie wiem jak go uruchomic. Jest na nim napisane "dkk Scharfenstein GmbH" a model to: "KH 0,63 N 05-2". Jest on z malej zamrazarki i jeszcze nie wiem czy bede go uzywal bo w zapasie mam jeszcze kompresor gorenje, ktory pewnie jest mocniejszy. Ale do rzeczy, z kompresora (tzn z tej czarnej puszki) wychodza dwa kable: jeden wtyczka, a drugi jest krotszy i wychodza z niego cztery male kabelki do niczego podlaczone. Jak podlaczyc te kabelki i czy wogule mam je podlaczyc do czegos? :?

pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz czy kompresor ma jakis kondensator startowy a bedziemy mogli dalej pogadac ;]

 

Powiedz jeszcze jaki masz budrzet i czy bedziesz sie tym powazniej zajmowal puzniej (planujesz wieksze rzeczy czy to pojedynczy wyskok) bo jak planujesz powazniejsze rzeczy to lepiej teraz kupic pelen zestaw narzedzi + butle freonu i zrobic chwilowo slaby system, pouczyc sie, poeksperymentowac i potem zlozyc jakiegos powtora (jak ja kaskade skladam tera)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozkrcilem ta puszke (czy jak to tam sie nazywa) i w srodku jest biale cos z uzwojeniem i takie okragle czarne wys. 1cm srednica 2cm.

Co do budrzetu to nie mam zbyt wielkiego ale za to mam skad mniej wiecej narzedzia skombinowac. Tak jak juz mowiles nie bede na poczatku tworzyl potwora :wink: tylko cos o mniejszej mocy.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj stary powiedzial ze te cztery kabelki byly podlaczone do czegos w lodowce wiec mysle ze trzeba polaczyc ktorys z ktorym ale narazie nie podejme sie ryzyka. Aha kolorki sa takie niebieski i czerwony to pewnie + i - potem jest zielono-zolty to jest uziemienie ale jest jeszcze czarny i nie wiem do czego on jest. HELP....

BTW, jak wyglada kondensator startowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, wiem ja wyglada kondensator, a jak to ma byc duze to tego nie mam i chyba bede musial zrobic wycieczke do piwnicy i wymontowac z lodowki. Mam takie pytanie, jak chce wytargac kompresor z lodowki ktora jest napelniona freonem (R12) to jak ten freon wyleci to ja sie nie zatruje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poaczylem dwa druty i dziala tylko mam pytanie czy mozna ten kompresor miec tak podlaczony? bo jakby nie bylo zadnego kondensatora to tam nie ma i nie wiem czy takie polaczenie "na druty" jest bezpieczne. Sorki ze tyle postow :oops:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kable wywalilem ale dodatkowo zrobilem zobie podswietlany wylacznik. Wszystko dziala i kompresor jest prawie nieslyszalny. Olej sprawdzale i jest czysciutki. Tylko chyba bede mial ten sam problem co Berkut bo podczas sprawdzania kompresora przez rurke wydostalo sie troszke oleju... Teraz musze sobie tylko dokupic troszke stuffu, zaprojektowac parownik, skompletowac reszte czesci & let the fun begin (czy jakos tak :wink: )

pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...