Skocz do zawartości
berkut

!! Chłodzenie freonem !!

Rekomendowane odpowiedzi

Berkut co do tych przewodow stalowych o nazwie "Anaconda" to jest tak ze to nie jest z metra lecz na odcinki, bo to jest tzw. "Vibraflex" słuzy do tłumienia drgan w układach o duzych sprezarkach....aby ztlumic te drgania...

 

W Berlingu to Vibraflex, w Thermo Schiessel to anakonda...

 

Moje przeowdy kupuje sie na metry, nie sluza z zalozenia do chlodnictwa

Dobra to gdzie to kupic ...chociazby przez neta...... :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos widzial gdzies jakiegos arta o olejach ??

Jesli nie to czy ktos mogl by cos o tym napisac ??

Dzisiaj wylalem olej z jednego ze swoich slabiutkich kompresorow.

Przez przypadek wpadl mi tam kawaleczek miedzie nagle cos zaczelo sie wydzielac bo powstaly babelki.Gdy wrzucilem tam kawalek rurki miedzianej to olej zacza szalec.

Czy ktos wiec co sie wydzielilo ?

Czy przez dodanie miedzi mozna okreslic z jakim olejem mamy doczynienia ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie..

 

widocznie olej byl wciaz nasycony freonem, jest to niezwykle klopotliwe w malych systemach ktore sa niemal "idealnie" wykalibrowane - freon wsiaka w olej nasycajac go gazem niczym woda gazowana. W naszych malutkich systemikach kalibracja jest BARDZO dokladna tak ze minimlanie mniej freonu i jest zle, minimlanie wiecej i znowu zle. Freon wsiakajac w olej zmienia nam parametry systemu: bardzo dlugi rozruch (olej musi sie "odgazowac"), proby kalibracji systemu koncza sie fiaskiem przed rozgrzaniem sie kompresora (zawsze bedzie ostatecznie za duzo froenu). Rozwiazaniem jest uzycie albo IDEALNEJ kapilary ktora jest wiecznie "mokra" bardz tez uzycie leciutko zbyt duzej i zastosowanie akumulatora cieczy na stronie ssacej.

 

Jednakze wiaze sie to z pewnymi problemami (akumulator) mianowicie moze istniec sytuacja gdy caly freon zgromadzi sie w akumulatorze nie bedzie co plynac w ukladzie i uklad zacznie TRAGICZNIE oscylowac... zeby temu zaradzic trzeba podgrzewac akumulator cieczy a to komplikuje uklad.

 

Dlatego tez w ukladzie Szymka postanowilem dac po prostu odrobinke za duzo gazu (kalibracja ala prometeia) tak ze bedzie mial moze i 3-5C gorsze temp. niz moglby miec ale nie bedzie problemow a wieksza "pojemnosc cieplna" ukladu sprawia ze temp. sa stabilniejsze troche...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki berkut !

 

Moze ktos by jeszcze opisal rodzaje olejow i ich wlasciwosci, 

bo z tego co pamietam takich rzeczy jeszcze nie ma w topicku

Trochę wspomniano

 

Są takie oleje, estrowy, mineralny i POE (nie wiem do jakiej kategorii zalicza)

 

Znalazłem parę linków, może ci się przyda

 

http://www.elf.com.pl/elf-lub/html/artykul...smary/smary.htm

 

http://www.impexsaro.com.pl/elkalub.htm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sa:

 

POE

Akrylobenzene (AB)

Mineralny

 

Mineralny to po prostu olej mineralny, dobry do ok. -40C, AB nie znam dobrze i POE jest wlasnie estrowy (najlepsze wersje do -60C sa plynne).

 

AB uzywa sie zwykle z R22, mineralny z R12/R22, POE do kazdego nowszego.

 

Jest jeszcze tzw. PAG ale tego nie chcecie nawet tknac. (tylko R134A), zre sie z wszystkim, same problemy

 

Mineralny pasuje z R12/R22 (jest wiele wiecej ale nie chce mi sie wymieniac), propan, butan (weglowodory), R507 (z tego co wiem nie pasi mu R134A czyli R404A odpada)

 

Ab takze powyzsza lista

 

POE - kazdy czynnik

 

POE nie mozna mieszac z AB ani z M

AB mozna mieszac z M w proporcjach 4:1 albo 1:4

 

POE jest bardzo silnie higroskopijny, 15min na swierzym powietrzu dyskwalifikuje go, mokry olej zle zmaruje oraz zatyka uklad.

 

Nie mozna go przechowywac z plastikowych pojemnikach poniewaz jest TAK higroskopijny ze woda przez plastikowe scianki jest z otoczenia pobierana !!!! (w specyfikacjach napisane, nie moj pomysl)

 

Do domowych ukladow chcecie uzywac mineralny glownie, uzywajac np. R507 chcecie do ukladu dodac propanu by byl lepszy odplyw oleju.

 

Posluze sie przykladem: w ukladzie Szymka dodalem do R22 propanu, zaowocowalo to lepszym "plukaniem" parownika przez co roznica miedzy odparowaniem a temp. parownika wynosi 3-4C (przedtem kolo 10C)- olej pogarsza parametry techniczne parownika (film olejowy) a propan wymywa go, mimo ze z R22 to on ma mniejsza temp. wrzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maly upgrade apropo kaskady (niekonczacy sie cykl)...

 

 

czuje ze powoli juz zdrowieje, w ten weekend postaram sie skonczyc wszystko z wyjatkiem docelowego parownika (ewentualnosc) ale coraz blizszy jestem do tego by uzyc dokladna kopie tego ktory uzylem o Szymka poniewaz spisuje sie doskonale

 

Pierwsze testy na R290 beda niestety, moze R23 znowu wezme ale to pozniej, po tym jak przekonam sie ze uklad chodzi jak nalezy i nie cieknie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha i dla ciekawosci dodam jakie ja mam oleje i co lubie

 

 

moj ulubiony to mineralny, tani, smaruje ok, uklady cicho pracuja

 

 

taki uzywam w I stopniu kaskady i chodzi perfekcyjnie, po zmianie z starego, zasyfialego AB uklad chodzi bez drgan (bardzo malo drgan kompresor wytwarza) i elegancko cicho - bez metalicznych odglosow.

 

w II stopniu niestety musze uzywac POE bo mineralka za latwo zamarza ale kusi mnie do mineralki z podowdu lepszych separatorow oleju ktore konstruuje oraz kilku pomyslow ktore mam z R290+R23 / R22+R1150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie wiem :/

jak bym mial 2,5k zl to bym se qpil :)

ale obudowe i sterownik mam :D zostal mi: kompresor, rurki, skrplacz, parownik i takie duperele jak gaz zaworki itp....

kompresor i skraplacz bede mial za 2 tyg mniej wiecej :D ale jescze nie wiem jaki :/ (znajomy wujka mial kiedys zaklad z klimatyzacjami i pare "drobiazgow" mu jeszcze zostalo )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja wlasnie utargowaUem kompresor od klimy z azazem; mam juz skraplacz i zostaje mi teraz znalesc parownik ( bo ten z heh.pl jest raczej czerstwy). To bedzie moja klima bez zadnych sterownikow :) wszystko na max bedzie nastwaione :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a skraplacz to z czego masz?

a co do tego "maxa" to nie przesadzaj bo sie przeziebisz :idea:

imho polecalbym CI wziac jakis sterownik. Zaoszczedzisz qpe kasy za prad a zyskasz komfort :)

o np. ten http://www.allegro.pl/show_item.php?item=21670594 za 40zl elektorniczny.

koles mi napisal, ze moze ustawic dowolna histereze histereze wedlug zyczenia.

dla nie wiedzacych histereza to krytyczny zakres temperatur wł. i wył. urzadzenia (np. klima wlacza sie przy 20*C a wylacza przy 18*C i tak w kolko :roll: )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, wczoraj musialem niestety zdemontowac swoje FC, przyczyna bylo to ze po tygodniu pracy, poszlo zbyt duzo pradu, na tyle zeby mama mi zrobila wielka afere, w sumie niedziwie sie jej jesli w dzien w dzien komputer chodzil na kompresorze czasami ponad 10 godzin.... niesetty kiepsko jest finansowo w domciu, i nie ma nawet za co zaplacic za prad... echh.... ma to jednak swoje dobre skutki :wink: rozdemontowalem izolacje i parownik, moge stwierdzic ze izolacja dzialala wysmienicie, zadnych zaciekow ani korodujacych nozek, a podstawa parownika idealnia przylegala do procesora - zadnego ukruszenia ani innych problemow, jedyna wada to jest walka z pasta sylikonowa i plastelina.... dluggggggooo zmywalem ja z powierzchni plyty glownej, gniazda i procesora... Drugim plusem jest to ze dzisiaj pewnie zaniose na testy prozniowe i cisnieniowe (azot, detektory i inne sprawy) swoje cale FC i sprawdze gdzie jest wyciek gazu, podejrzewam ze to wina elastycznej rurki ssącej - przewodu do napelniania - to samo stwierdza Berkut i tej wersji sie w sumie trzymam, chcoiaz tam w serwisie twierdza co innego, ale to sie okaze.... co wyjdzie.... Co do wersji roboczej temperatura na R12 ustabilzowala sie do - 34 C na parowniku, a procesora - 21 C, moze nie czuje spadku cisnienia, gazu ani wydajnosci to jednak oddam uklad na te testy...

 

Berkut mam do ciebie bardzo wazna sprawe :!: .... w ten poniedzialek bede w Warszawie ok godziny 12 mam spotkanie w Muzeum Techniki, chcialbym sie z toba spotkac w celu zakupu tego weza stalowego, a ja kompletnie nie znam Warszawy, prosilbym cie abys mi pomogl gdyz od tego zalezy jak potocza sie losy, mojego FC, bo w tym Chelmie (zadupiu) i wogole to nic sie nie da kupic.... a chce wydac ostatnie pieniadze na szlachetny cel... waz elastyczny stalowy do rurki ssacej... :wink: Godziny spotkania to beda napewo po 15, prosze o wszelki kontakt, podaj numer na twoj telefon .... zalezy mi na tym....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dioda ten wąż jest na zamówienie. Nie można iści kupić tak po prostu. Zamów to ci wyślą kurierem

Dobra ale gdzie zamowic i zeby bylo tanio, bo na podanym linku www.tubes.com.pl, to nie ma ani zadnego cynnika, i tyko kontakt tlefoniczny i e-mailowy, no i to servisco......ech, poczekam co Berkut odpisze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.xtremesystems.org/forums/attachment.php?postid=183815

Barkut ktory palnik jest lepszy ??

Ten z lewej czy prawej ??

ten z prawej jest tanszy ale czy duzo gorszy ? Widzialem go w Obi.

Ten z lewej kosztuje jakies 160zl i byl w casotramie.

Ktory kupic i jakimi lutami bede mogl nimi spawac ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie to jak z tymi wezami stalowymi ? gdzie to kupic, boje sie z neta cos zamawiac.... ktos mi pomoze zamowic tego weza..... jesli to mozliwe to nawet 0,5 do 1 metra potrzeba mi tylko na czesc ktora wchodzi do obudowy...dalej w czesci kompresora bedzie rurka miedzana...... qurcze szkoda ze nie da sie ich kupic w Warszawie..... :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OBA SA NA MAPP

Wydaje mi sie ze nie bo pierwszy jest napewno na mapp (sam uzywam) a drugi jest na maxigass a to raczej nie to samo zwazywszy na to ze produkuje je inna firma. Dalej utrzymuje ze ten po lewej jest lepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...