Skocz do zawartości
fipa

peltier, fizyka, chłodzenie grafiki

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawa jest bardzo nietypowa. Na lekcji fizyki mielismy temat poniekąd zwiazany z peltierem. Ponieważ nie jestem zbyt dobry z przedmiotów ścisłych postanowiłem, że zaprezentuje właściwości ogniwa peltiera. Wybór padł na chłodzenie grafiki, ponieważ teraz jest tam oryginalny coolerek, ktory już mocno brzęczy i rownież dlatego, że na procka mi nie potrzeba peltiera (zbyt dużo by prądu komp pobierał, bo z tego co wiem, potrzebny byłby o większej mocy). Chciałbym, zebyście mi pomogli od pierwszego momentu, jakim jest wybór elementów. Zakładając WC również założylem taki temat i pomogliscie mi bardzo, więc teraz mam nadzieje nie bedzie gorzej.

 

Moje WC składa się z:

Uziel, MJ 1000, BIP (na niej wiatrak 120mm Crystal Fan), węże 12/16. Układ zamknięty, wszystko zamknięte w obudowie. Czy to dobra podstawa?

 

Bloczek jaki zamierzam kupić to: http://mcs.pc.pl/produkt257.html . Czy on wystarczy? Będzie odpowiedni pod peltiera? jeśli nie to jaki w podobnej cenie. Potrzebna będzie Coldplate ( http://www.4max.pl/default.asp?g=83&gg=61&produkt=229 ) ? Jakiej wielkości? O izolowaniu już sam sobie poszukam. Jakiej mocy peltier jest potrzebny na moją grafikę (GF4Ti)? Nie zamierzam mocno podkręcać. Czy jest cos jeszcze o czym powinienem wiedzieć?

Z góry dzięki! Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zamierzam mocno podkręcać

:lol: niechce się czepiać, ale... Peltier to raczej duże (przez duże "D" ) oc, a ty piszesz, że niechcesz mpcno podkręcać... :lol:

 

Jesli nie chcesz mocno podkręcać to kup abadona albo prisona i wyjdzie taniej... ;)

 

Jak już bierzesz pelta to wez coś koło 89W :twisted: i wez z tego rdzenia 400MHz wyciśnij :twisted: powodzenia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze doczytałeś o co mi tak naprawde chodzi. Chodzi mi o ocene z fizyki, a to ze bede podkrecał jest oczywiste. Może nie tak mocno, zeby wyciskac ostatnie soki z karty, lecz napewno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słodki temat. Na prawdę, nauczycielowi za motywację kupcie samochód :!:

A3->nie wiem czy dobrze, mi starcza G2MX400 z TV.

pelt 89W spoko starczy, a jeśli nie podkręcisz to na jakiegoś G4(chyba Ti) wsadziłem kumplowi 50W i jedzie z temperaturkę 8*C (według odczytu z karty). Podkręcony, ale nie wiem o ile (nie za mocno).

Wybór bloku bardzo dobry. Szczególnie pod peltierka.

Dobrze uszczelnij. Dobrze wentyluj. Szczególnie drugą stronę grafiki i pamiątki. Wsadź na nie jakieś radiatorki koniecznie. Wentyl ~92mm na 5V i jakiś tunelij z drewienek powinien dużo załatwić.

Ech, chyba czas tutor o peltach i chłodzeniu zrobić, tyle już płonących kompów widziałem...

Powodzenia Ambitny Człowieku!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radiatorki na pamięciach mam miedziane. Buda będzie wentylowana 2x80 mm i 1x92mm wszystkie na 5V lub 7V (zależy mi na ciszy więc potestuje sobie dokładnie). Czy ten ( http://allegro.pl/show_item.php?item=31757316 ) może być? Widzieliście może jakiś konkretny artykuł o izolowaniu ale nie na procku, tylko na grafice? Moze jakieś konkretne wskazówki?

@Ryba_8 A nauczyciel nie jest taki fajny jak ci się wydaje. A co do samochodu to chetnie by przyjął mysle, bo teraz jeździ Wartburgiem (czy jak to sie pisze).

 

Update. Przeszukałem forum i dowiedzialem się ze: A3 > A1 > A2 (steeping)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda nieźle.

Co do uczyciela, to raczej ironiczne stwierdzeie. Taki projekt na zaliczenie? To jest chore, chyba, że On stawia;)

O izolowaniu:

pianka neoprenowa, pianka polietylenowa, pianka lateksowa - wio rawno, byle ciepła nie przewodziło i dało się ciąć i dopasowywać. Polietylenowa ostatnio staniała i jest w małych opakowaiach (wlewna, z aktywizatorem). Przepis bedize u mnie na stronie, jak kasa przypłynie. Nie mam jak zdjąć zdjęć z aparatu, nie mam kasy na piankę... [szkoda mi kasy na to na razie]

KONIECZNIE izoluj rewers karty, bo bedziesz miał sople. ;)

Wentyli za dużo, jeden 92 na 5-6V starczy, pod warunkiem, że tunel zbudujesz, który sprawi, że powietrze nie popędzi na boki. A nawet jak Ci jakaś woda się pojawi, to tunel sprawi, że komponenty elektroniczne będą bezpieczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To gdzie mam ten tunel skierować? Z tymi wentylami chodzilo mi o przewiew w budzie.

Wiesz, bardzo chętnie zobaczylbym fotki tego wszystkiego (szczególnie dobrej izolacji bo nigdy nie widzialem na oczy jak to jest najczesciej robione).

 

A ten projekt nie jest na zaliczenie. Mam słabawe oceny, ale jesli widzi ze się staramy, interesujemy fizyką to jest u niego dużo latwiej. Ja upieke trzy pieczenie przy jednym ogniu, bo bede mial dobre chlodzenie, lepsze oceny z fizyki, i bede wiecej wiedzial w dziedzinie komputerów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tunel tak, coby wiało na całą grafę równo.

Jeden wolny wentyl

i spoko.

Jak bedize ciepło, to drugi, ale raczej nic złego dziać się nei powinno.

Pointeresuj się, dlaczego pelt chłodzi. Znaczy równania równowagowe pólprzewodników, o ile jesteś w stanie zrozumieć temat. A jesli nie, to polecam wykłady Feynmana, klasyka Fizyki, łatwo się czyta, da się czytać od dowolnego miejsca i jest mało matematyki w środku.

tunel tak, coby wiało na całą grafę równo.

Jeden wolny wentyl

i spoko.

Jak bedize ciepło, to drugi, ale raczej nic złego dziać się nei powinno.

Pointeresuj się, dlaczego pelt chłodzi. Znaczy równania równowagowe pólprzewodników, o ile jesteś w stanie zrozumieć temat. A jesli nie, to polecam wykłady Feynmana, klasyka Fizyki, łatwo się czyta, da się czytać od dowolnego miejsca i jest mało matematyki w środku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...