Skocz do zawartości
harry

Chca wprowadzic prawko od 16 lat!!!

Rekomendowane odpowiedzi

(...)Wymiana oleju, plynow, swiecy i filtra powietrza to wg MNIE podstawowe czynnosci ktore powinien znac kierowca. To moej zdanie i pozwol ze takei bede mogl miec. (...)

Ja jeżdżę od 9 lat, mam przejechane jakieś 300 tys. km a jakoś żadnej z tych czynności nigdy nie robiłem samemu i wcale nie czuję się "gorszym" kierowcą.

A porównanie do udzielania pierwszej pomocy to IMO mało trafione. TO jest raczej obowiązkowe, a umiejętność zrobienia czegoś przy samochodzie nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od 18...

 

Sam jak jeżdżę... Czasem delikatnie... A czasem mocno przyciskam... Po mieście bywało i 130... Ale muszą być warunki...

 

Jednak jestem zdania, że 18 to minimum... Zabijesz kogoś i co ?

 

Bo będąc za kółkiem... Nie odpowiadasz tylko za siebie i swoich pasażerów... Ale również za to, co możesz jadąc autem wyrządzić...

 

Wyobraźnia !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)Wymiana oleju, plynow, swiecy i filtra powietrza to wg MNIE podstawowe czynnosci ktore powinien znac kierowca. To moej zdanie i pozwol ze takei bede mogl miec. (...)

Ja jeżdżę od 9 lat, mam przejechane jakieś 300 tys. km a jakoś żadnej z tych czynności nigdy nie robiłem samemu i wcale nie czuję się "gorszym" kierowcą.

A porównanie do udzielania pierwszej pomocy to IMO mało trafione. TO jest raczej obowiązkowe, a umiejętność zrobienia czegoś przy samochodzie nie.

Udzielenie pierwszej pomocy jest obowiazkowe, ale UMIEJETNOSC juz nie jest obowiazkowa, a szkoda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udzielenie pierwszej pomocy jest obowiazkowe, ale UMIEJETNOSC juz nie jest obowiazkowa, a szkoda...

 

Zgadza się - szkoda. Dlatego też wcześniej pisałem o zmianie systemu egzaminowania. Pierwsza pomoc byłaby również na takim egzaminie.

 

 

http://info.onet.pl/985230,11,item.html - a tu przykład "dojrzałego" 19-latka... N/C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie, czlowiek w kazdym wieku [prawie] pod wplywem alkoholu moze takiego bolca odwalic. Nie ma to calkowicie znaczenia.

 

Tymi latami coraz bardziej mi oddalacie prawo jazdy. Jezdze [ po polnych drogach - wsiach, zawsze z rodzicami ] samochodem od 14 roku zycia - od recznej skrzyni do automatu - i wydaje mi sie ze bylbym gotowy to podjecia sie egzaminu w wieku 16-17 lat.

 

Co do tych swiec i inny czesci samochodowych. Od tego jest serwis, tam sa ludzie do tego przeznaczeni, ja moge jedynie wlac paliwo/plyn do spryskiwaczy. A nawet jesli ktos jest taki chetny do grzebania w samochodzie to zapraszam do Mercedesa i do wymiany w nim lampki w swiatlach przednich. Wiec 'wnetrze' samochodu zostawmy serwisowi do tego przeznaczonego.

 

Troche gorzej z ta odpowiedzialnoscia karna. Troche nie wporzadku byloby zamkniecie 16 latka w wiezieniu, a jeszcze bardziej nie w porzadku zeby ten kabat kogos zabil. i tu jest lekki dylemat ;]

 

Ale to juz nie mnie wybierac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie nie ma problemu w takich warunkach uczyc sie "placyku" (ktory bym wy***** w kosmos). Instruktor mowi "o miejsce, prosze zaparkowac". To nauczyloby wiele rzetelniejszej jazdy.

Oj nauczyło, a nawet mogłoby być bardzio kosztowne, jak taki kursant porozbijał by auta innym ucząc się parkować :P . Także nauka parkowania niech pozostanie między pachołkami ale zdecysowanie więcej jazdy w mieście i poza nim w miarę możliwości w różnych warunkach i z tego egzamin a placyk tylko uzupełniający (a nie najważniejszy jak teraz).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą odpowiedzialnością, to ma ten plus, że jakby starzy mieli odpowiadać za dzicko, któe spowodowało wypadek, to by go samego nie puścili samochodem wiedząc, że źle jeździ...

 

Mnie też od razu nie puścili, a pierwszą samodzielną jazdę miałem w zimie na śliskich drogach (bez śniegu, ale przymarzniętych) i na letnich oponach!! No i co - jechałem wolniutko prawym pasem i jakoś do liceum dojechałem. Wszystko zależy od człowieka...

 

Ale nie o tym chciałem - u nas jest całą masa bezsensownych ogrqaniczeń na drogach, a prawda jest taka, że jak się jest młodym to się lubi szybko jeździć - a tu wszędzie 60, albo 50 - prosta droga, dwa pasy w jedną stronę... i dlatego ludzie olewają ograniczenia prędkości, bo jest ich tak dużo i w bezsensownych często miejscach.

 

Weźmy np. Warszawę - są drogi z ograniczeniem do 50-60 a i tak wszyscy jadą około 100 - i po cholere to ograniczenie. Ale z drugiej strony jest wąska droga osiedlowa, czy coś w tym stylu - i co - 60 dozwolone. Inną sprawą jest, gdy po robotach drogowych na ulicy zostaje ograniczenie do np. 40km/h bo ktoś zapomniał zdjąć...

 

Przyznaję od razu, że jeżdże szybko - ale tam, gdzie nie jest to niebezpieczne, gdizem wiem, ża jak ktoś mi wyskoczy, zajedzie drogę itp. to zdążę wychamować, albo gdzie piesi w ogóle się nie pojawiają. A na osiedlach, wąskich drogach pomiędzy blokami drastycznie zwalniam - i całe szczęście, bo gdyby nie to to już bym miał jednego debila na koncie (zdążyłem się zatrzymać, a on biegnąc wpadł mi z boku na maskę) - a było tam ograniczenie do 60.

 

I do tego zdążam i w sumie to jest dużą przeszkodą do tego, żeby młodsi też mogli prowadzić - jak się widzi bezsensowne ograniczenia, to potem zaczyna się je wszystkie olewać.

 

Ale osobiście nie wiedzę dużej różniczy pomiędzy 16 a 18 latkiem - łatwo mówić komuś, to ma 18 a ma prawko od 2 lat to jasne, że teraz już jest "dojżałym" kierowcą, ale jakby zdawał na prawko mając 18 to by jeździł dokłądnie tak samo jak by miał 16 - z wyjątkami oczywiście...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jestem na nie, 18 to minimalna "stawka", a do tego tak jak kolega wyżej napisał - potrojenie godzin nauki i zlikwidować te pseudo zabawy na placu manewrowym i liczenie każdego centymatra na egzaminie  :evil:

Nikt juz nie mniezy na placu centymetrów jak kiedys (wiem bo niedawno sam zdałem) i uwazam ze kiedys było lepiej od 17 bo z czasem niektórym "zwieksza sie cisnienie" na prowadzenie samochodu i to jest niedobre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna sie ta dyskusja troche bezsensowna robić. Znowu wniosek, że 16 lat to jeszcze w pieluchach chodzić. A ja jestem tego zdania, że jak ktoś jest nieodpowiedzialny to 24 miesiące go tej odpowiedzialności nie nauczą...

 

Mimo, że mam 16 lat to jednak jestem na nie, bo ten kraj jest taki a nie inny (nie krzyczcie za brak patriotyzmu, taka prawda) i rozsadny przepis by taka osoba przechodzila jakies testy na psyche, lub prowadzila pod opieką osoby odpowiedzialnej, byłby traktowany jak większość innych. I jak już wspomniałem włos mi sie jeży na głowie jak pomysle, że niektórzy moi koledzy mogliby prowadzic wóz 'pod opieką' starszych kolegow...

 

btw. I tak nasi kochani ustawodawcy zdecyduja za nas...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem na nie, sam czekałem do 18 i jakoś się doczekałem, 11.10.04 mam egzamin :D. Więc jak ktoś czekał 16lat to poczeka jeszcze te 2 lata przecież to nie tragedia, a jak większość 16laktów ma kolegów co mają już prawko to mogą z nimi jeżdzić jako pasażerowie :D.

Zresztą za prawde powiadam wam mieć prawko to nie taka frajda, bo jak jest impreza i się prowadzi to się nie pije ;(, każdy się fajnie bawi pije %, a Ty soczek :/. Wiadomo jaka jest impreza jak każdy w koło ma fajny humor, a Ty stoisz trzeźwy :/, pijany z z trzeźwym się nigdy nie dogada :D.

Ale zjechałęm z tematu :D

 

Sorry :>

16 latkowie go home :D, czekać na swoją kolej:>.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiec tak dawno mnie tu nie bylo :D

 

Teraz to sie rozpisze :D

 

Wiec od samego poczatku wg. mnie to tak: chociaz sam mam 16 lat jestem w 10000% przeciwko wprowadzeniu prawka od 16 lat absolutne minimum to 17, ale lepiej by bylo dla nas wszystkich jezeli by zostalo tak jak jest teraz ehm. Jezeli wprowadza ten rewolucyjny przepis to bedzie on dotyczyl takze 18latkow, beda musieli jezdzic z osoba dorosla to nie jest przepis tylko dla tych z samego dolu progu wiekowego, wiec 2 lata jazdy w plecy, do tego nie tylko to, ze przyczepia ci rodzicow na przyczepke na jazde ale musisz miec przerobiony samochod - dodatkowy pedal sprzegla i hamulca u pasazera z boku, zapoznajcie sie dodatkowo z tymi ustawami bo to naprawde nie jest korzystne dla zadnej ze stron :/ ja wole poczekac 2 lata i miec normalne prawko a puki co jezdzic na nielegalu :D niz zrobic sobie "prawko" i ciagnac sie z rodzicami 30km/h przez miasto i 50km/h za miastem :/ pozatym ludzie w wieku 16lat maja za duzo ze tak powiem nawalone w glowie i wydaje im sie ze holowczyc jest nikim, nie wiem co bym zrobil gdybym zobaczyl 16sto latke jadaca samochodem po mojej ulicy chyba zabilbym sie dlugopisem, 16sto latka ma taki sam tok myslenia jak 13sto latka wiec lalki, domki, makijaze nie samochody, wiec pomyslcie o tym co tu napisalem bo sie rozpisalem no :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem na nie, sam czekałem do 18 i jakoś się doczekałem, 11.10.04 mam egzamin :D. Więc jak ktoś czekał 16lat to poczeka jeszcze te 2 lata przecież to nie tragedia, a jak większość 16laktów ma kolegów co mają już prawko to mogą z nimi jeżdzić jako pasażerowie :D.

Zresztą za prawde powiadam wam mieć prawko to nie taka frajda, bo jak jest impreza i się prowadzi to się nie pije ;(, każdy się fajnie bawi pije %, a Ty soczek :/. Wiadomo jaka jest impreza jak każdy w koło ma fajny humor, a Ty stoisz trzeźwy :/, pijany z z trzeźwym się nigdy nie dogada :D.

Ale zjechałęm z tematu :D

 

Sorry :>

16 latkowie go home :D, czekać na swoją kolej:>.

Hehe, a ja mam 15 października :D Powodzenia :D I tak za pierwszym razem nie zdasz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boze jakie wy pleceice glupoty o tych stanach...

W stanach prawo jest od 16 orku zycia i samochod mozan prowadzic do roku 18 TYLKo pod opkie doroslych. Wyjatkiem ejst dojezdzanie do szkoly i chyba na zakupy.

W USA nie ma czegos takieog jak kursy, tam dzieci razem z tatusiami jezdza po nocach i sie ucza SAME jazdy! @0 dol to oplata za test i przejzad z egzaminatorem - wlasnym samochodem ! To w poslce tka jest ze trzeba za wszystko placic. ;/

Co do prawaka od 16 latek. OK, tyle zeby lude to przestrzegali i niech nei jezdza sme malolaty po ulicach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do wymiany swiec i plynow itp

 

Panowie jesescie w koncu facetami no nie ??? Mnie pociaga mechanika i wiem gdzie jest wszystko i do czego sluży, remontowalem juz z kolega silnik - wprawdzie od kanciaka ale jednak - wymiana panewek, pierscieni :P - lubie lezec pod autem, wiem jak rozpoznac podstawowe objawy uszkodzenia silnika jak chocby stukajaca panewka, czy zuzyte pierścienie.

 

Moim zdaniem kazdy powinien znac chociaz podstawy - chocby prosty przyklad auto pali na 3 gary a ty jestes w srodku dlugiej trasy - co robisz ?? wzywasz lawete za kilkaset/kilka tysiecy zl czy sprawdzasz przewody wysokiego napiecia i wymieniasz lub ew wymieniasz swiece gdzie kosz za przewody to pewnie okolo 100 zl a za swiece 25 zl - a przeciez na dotyk poznasz ktory cylinder nie pracuje ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do wymiany swiec i plynow itp

 

Panowie jesescie w koncu facetami no nie ??? Mnie pociaga mechanika i wiem gdzie jest wszystko i do czego sluży, remontowalem juz z kolega silnik - wprawdzie od kanciaka ale jednak - wymiana panewek, pierscieni :P - lubie lezec pod autem, wiem jak rozpoznac podstawowe objawy uszkodzenia silnika jak chocby stukajaca panewka, czy zuzyte pierścienie.

 

Moim zdaniem kazdy powinien znac chociaz podstawy - chocby prosty przyklad auto pali na 3 gary a ty jestes w srodku dlugiej trasy - co robisz ?? wzywasz lawete za kilkaset/kilka tysiecy zl czy sprawdzasz przewody wysokiego napiecia i wymieniasz lub ew wymieniasz swiece gdzie kosz za przewody to pewnie okolo 100 zl a za swiece 25 zl - a przeciez na dotyk poznasz ktory cylinder nie pracuje ...

Boże chociaż jeden normalny :D Pozdro stary bo juz myslalem, ze tacy wygineli :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do wymiany swiec i plynow itp

 

Panowie jesescie w koncu facetami no nie ??? Mnie pociaga mechanika i wiem gdzie jest wszystko i do czego sluży, remontowalem juz z kolega silnik - wprawdzie od kanciaka ale jednak - wymiana panewek, pierscieni :P - lubie lezec pod autem, wiem jak rozpoznac podstawowe objawy uszkodzenia silnika jak chocby stukajaca panewka, czy zuzyte pierścienie.

 

Moim zdaniem kazdy powinien znac chociaz podstawy - chocby prosty przyklad auto pali na 3 gary a ty jestes w srodku dlugiej trasy - co robisz ?? wzywasz lawete za kilkaset/kilka tysiecy zl czy sprawdzasz przewody wysokiego napiecia i wymieniasz lub ew wymieniasz swiece gdzie kosz za przewody to pewnie okolo 100 zl a za swiece 25 zl - a przeciez na dotyk poznasz ktory cylinder nie pracuje ...

Boże chociaż jeden normalny :D Pozdro stary bo juz myslalem, ze tacy wygineli :twisted:
Nie pękaj, ja też jeszcze żyję ;]. Ja nie mogę używać czegokolwiek i nie wiedzieć jak działa :D. A mechanikę bardzo lubię :].

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...]lubie lezec pod autem[...]

Popieram Cie w tym co wykasowałem z quote'a :>, ale zdecydowanie bardziej lubie leżeć na kobitce niż pod samochodem :DD.

Ps: Kwiecień to masz taki sam terminh jak mój kumpel :), troche się zdołowałem bo zapisywałem się na egzamin 6.09 i musze czekać ponad miesiąc :( :?. Jak nie zdam to raczej na jakichś ciach!łach na mieście, ale jestem dobrej myśli :D, zdam relacje już po ;].

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehhe.... to bylby mój triumf :D wysyłałem mase maili i listów do ministerstwa właśnie o takie coś.... Tylko jedna sugestai z mojej strony... mniej manewrów na placu, wiecej jazdy w terenie

 

A własnie... ograniczenia powinny byc z 2 stron bo ja normalnie wymiękam jak widze na drodze dziadzia jakies 75 na karku, zielone światło a staruszek stoi bo niezauważył.... ;[ wqwia mnie cos takiego..... Starsi ludzie nie maja juz predyspozycji do prowadzenia samochodu... Ani juz refleks nie ten, ani wzrok ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj dziadek jest egzaminatorem :>

co do mechaniki

to ja koledzy sie zgadazm w 100% z wami kazdy facet powinien znac podstawy powiedzmy ze np jedzoesz sobie z panna i smochodzik sie dusi(jesli sie bedzie dusil to cos z przewodami paliwowymi albo filtr zapchany zdaje sie) i stojimy :] to jak niewiesz co robic to nie dosc ze placisz za lawete to jeszcze (IMO) wstyd przed dziewczyna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj dziadek jest egzaminatorem :>  

co do mechaniki

to ja koledzy sie zgadazm w 100% z wami kazdy facet powinien znac podstawy powiedzmy ze np jedzoesz sobie z panna i smochodzik sie dusi(jesli sie bedzie dusil to cos z przewodami paliwowymi albo filtr zapchany zdaje sie) i stojimy :] to jak niewiesz co robic to nie dosc ze placisz za lawete to jeszcze (IMO) wstyd przed dziewczyna

Wstyd, że zabrało się ją niesprawnym samochodem :P .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chlopaki to mojego kolegi kolega zrobil na poczatku sierpnia prawko (odebral) i jak wjechal na stacje i mial zatankowac (sam by) on nie umial wiec zawowal obcego goscia co kolo niego tankkowal zeby mu zatankowal bo on nie umie. To trzeba byc oslem :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chlopaki to mojego kolegi kolega zrobil na poczatku sierpnia prawko (odebral) i jak wjechal na stacje i mial zatankowac (sam by) on nie umial wiec zawowal obcego goscia co kolo niego tankkowal zeby mu zatankowal bo on nie umie. To trzeba byc oslem :lol:

Dołączona grafika

 

że tak powiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...