Skocz do zawartości
cl0

Co polecacie? Jak to "rozkręcić"?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Chciałbym podkręcić trochę swój sprzęt (ni to dla zabawy, ni to dla zabicia czasu, jednak czasem pogrywa się w różne FPP, renderuje 3Deki, Photoshop'uje, zrzuca z tunera TV/obrabia/kompresuje ;) ).

 

Zacznę od sprzętu jaki mam:

 

-- Athlon XP Barton 2600+ (AXDA2600DKV4D, AQXFA...), na BOX'owym radiatorze na którym zamontowałem wentylator 80x80x25mm + wentylator z tyłu obudowy wyciągający powietrze znad procesora (z regulatorem obrotów, w razie potrzeby - noc - LOW, FPP - HIGH).

 

W tej chwili ustawienia są następujące (Wg. CPU-Z 1.21):

- multiplier 11.5x (mnożnik jest chyba zablokowany :(, BTW w programie uAMD z nforcershq gdy ustawimy 'CPU type' na Barton multiplier ustawia się na 12.5x, dlaczego? są Bartony z mnożnikiem 12.5x?);

- FSB 185 MHz (mogę ustawiać co 1 MHz)

- Bus Speed 370.1 MHz

- Voltage: 1.664v - 1.648v (czyli napięć procesora nie ruszałem - innych zresztą też, a mam możliwość ich ustawienia w BIOS'ie - o ile dobrze pamiętam AGP, vcore, ram (?) etc...)

 

-- Soltek SL-75FRN2-RL rev. E - chłodzenie pasywne NB (BIOS 08/08/04, rev D2.0L)

 

-- Pamięci RAM (wg. AIDA32):

1. Kingston KVR400X64C3/512 512MB 400MHz DDR PC3200 DIMM CL3

CAS 3,0 (5.0ns @ 200MHz)

CAS 2,5 (6,0ns @ 166MHz)

 

2. Kingston KVR333X64C25/256 256MB 333Mhz DDR PC2700 DIMM CL2.5

CAS 2,5 (6.0ns @ 166MHz)

CAS 2,0 (7,5ns @ 133MHz)

 

W obecnym momencie ustawienia są następujące:

- Memory frequency 148MHz

- FSB:DRAM 5:4 (wyczytałem na forum aby ustawić 80% stosunek pamięci do procesora...)

- CAS# Ltency - 2.5 clocks

- RAS# to CAS# Delay - 3 clocks

- RAS# Precharege - 3 clocks

- Tras (Cycle Time) - 7 clocks

 

-- Zasilacz: MODECOM NO:ISO-450P (350Watt)

- [12v] - [11.7v]

- [-12v] - [-11.7v]

- [-5v] - [-4,9v -> -5,5v]

- [5v] - [4,9v -> 5.02v]

- CPU Voltage - [1.648v -> 1.666v]

 

 

Nie wiem czy to istotne, ale wymienię również resztę "bebechów":

 

-- Sapphire Atlantis Radeon 9600 PRO Ultimate Edition (128MB) pasywne chłodzenie a'la Zalman.

 

- Wg. RivaTuner:

Graphics core: RV350

Memory bus: 128-bit

Memory type: DDR SGRAM / SDRAM

Memory amount: 128MB

Core clock: 398.250MHz

Memory clock: 297.000MHz (594.000MHz effective)

Reference clock: 27.000MHz

 

-- WDC WD600BB-00CAA1 (Western Digital 60GB, UDMA5, 2MB Cache, ATA-100)

 

-- Lite-On LTR-40125S (40x12x48 CD-RW)

 

-- Samsung CDRW/DVD SM-332B (DVD:12x; CD:32x/10x/40x DVD-ROM/CD-RW)

 

-- PHILIPS 107P5 17"

 

Na USB (na osobnych śledziach):

-- Mysz A4Tech optyczna, radiowa RFSWOP-80 (na baterie + ładowarka w odbiorniku USB)

-- Modem Thomson SpeedTouch 330 ADSL na USB

 

Poza tym standardowe:

-- Klawiatura PS/2

-- Flopp

 

Temperatury:

 

--- Wg. "Soltek Hardware Monitor":

-> pod procesorem: 48*C;

-> "w procesorze" - 52*C;

-> systemowa 33*C

(pomiar w trakcie gdy piszę tego posta - kilka otwartych firefoxów, inne programy "hardwareowe", NAV, programiki od sprzętu (myszki, klawiatury, modemu).

 

W stresie, temperatura ABS (czyli ta bezpośrednio z procesora nie przekracza 59-60*C - np.podczas 2-3 godzinnego grania w Return to Castle Wolfenstein).

 

--- Wg.AIDA32 v3.92

-> pod procesorem - 46*C

-> "W procesorze" (CPU diode?) - 51*C

-> systemowa 34*C

 

"W drodze" Thermaltake X-blower Fan KIT (WST-024) a więc chłodzenie powinno się poprawić.

 

Obudowa to jakiś Codogen SuperPower (czarny ze zdejmowanymi bokami). Jest chyba dobrze chłodzona, bo temp. systemowa nie przekracza 30-36*C z wyciągającym wiatrakiem ustawionym na "ćwierć gwizdka" regulatorem obrotów. Cały czas zamknięta na cztery spusty (nic nie modyfikowałem, oprócz wycięcia kretyńskich osłonek na wentylatory i zastąpienia ich grill'ami). Kable spięte zwykłymi spinkami plastikowymi, taśmy standardowe, jednak ułożone tak, aby przepływ powietrza był jak najkorzystniajeszy. Żadnych fajerwerków.

 

Mam możliwość dołożenia jeszcze dwóch wiatraków - jednego na szczycie obudowy (podczas palenia papierosa zauważyłem, że przez tą dziurę na

szczycie dym jest zasysany, a więc nie sprawdza się reguła na którą natykałem się na wielu stronach hardwareowych, żeby na górze montować wiarak wyciągający), jednego pod włącznikiem, z przodu na dole. Jednak komputer włączony jest przeważnie również w nocy (ojciec kozysta z internetu a moj komputer pełni rolę rutera :( ) a mi - co chyba oczywiste - zależy na spokojnym śnie :).

 

System XP z wszystkimi łatkami oprócz samego SP2 (poczekamy aż się ustabilizuje).

 

-----------------------

 

Co radzicie? Jak kręcić? Co zmienić? Wyrzucić tą 256MB kość pamięci? A może zamienić te 512 PC3200 na 2x256 i puścić to w DUAL'u? Co z timingami, FSB, chłodzeniem, zasilaczem? Czym testować, mierzyć etc?

 

Dać chłodzenie z wiatrakiem na NB? Jeśli tak to jakie? Czy jakiś mały radiator na SB też by się przydał? Jakieś pomysły?

 

Zależy mi na ciszy, a na chłodzenie wodne póki co mnie nie stać więc chwytam się półśrodków :)

 

Z góry dziękuję za wszelką pomoc ze strony uczestników forum i przepraszam za tak dłuugaśny post. Mam nadzieje, że znajdzie się kilka chętnych osób aby pomóc laikowi ;)

 

 

Pozdrowienia,

cl0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze to dales sie oglupi przez programy ktore 'wiedza lepiej co masz w kompie' - wierzysz ze masz mnoznik 12.5? myslales o stracie wydajnosci przy puszczeniu pamieci asynchronicznie do FSB?

na chipsecie NF2 zmiana mnoznika jest niemozliwa.

aby zwiekszyc wydajnosc mozesz zrobic 2 rzeczy:

1. ustawic pamieci na 1:1 z FSB.

2. ustawic lepsze timingi dla pamieci (czyli mniejsze liczby - idealem jest 2-2-2-11). nie wiem czy masz CPU Interface na Aggresive - jesli nie, ustaw.

3. zwiekszac FSB - masz jeszcze spory zapas, chociaz pomyslalbym o lepszym chlodzeniu bo 52 stopnie to juz sporo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze to dales sie oglupi przez programy ktore 'wiedza lepiej co masz w kompie' - wierzysz ze masz mnoznik 12.5?

No właśnie sam się dziwiłem odczytami z uAMD

 

myslales o stracie wydajnosci przy puszczeniu pamieci asynchronicznie do FSB?

 

Nie myślałem - nie miałem pojęcia ;) OK. a czym najlepiej mierzyć tą wydajność? Mam PCMark 2002 ale on nie chce łączyć się z internetem aby "wysłać" swoje wyniki :(. Moża jakaś strona, o programach, benchmarkach etc?

 

na chipsecie NF2 zmiana mnoznika jest niemozliwa.  

Ale przezciez sa Athlony z odblokowanymi mnożnikami... a i w moim BIOS"ie jest widoczna funkcja zmiany 'multipliera'

 

aby zwiekszyc wydajnosc mozesz zrobic 2 rzeczy:

1. ustawic pamieci na 1:1 z FSB.

Czyli chodzi o ten procentowy sotsunek FSB:DRAM który mam ustawiony na 80% (5:4) ? Dać na 100% czy SPD?

 

2. ustawic lepsze timingi dla pamieci (czyli mniejsze liczby - idealem jest 2-2-2-11).

 

OK, ale któs mi mówil, że te 256 MB PC2700 tylko mnie w zasadzie "ograniczają", czy to prawda? Wyjąć je? W przypadku gdyt krozystam m.in. z Photoshopa, paru aplikacji Flash, Swifta, 3Ds'a i czasami gram w FPP? A może zamienić tą 512 PC3200 na 2x256? (gdzie _jasno_ opisane są poszczególne "pozycje timingów"?)

 

nie wiem czy masz CPU Interface na Aggresive - jesli nie, ustaw.

o ile dobrze pamiętam jest taka funkcja w BIOSie, co ona daje?

 

3. zwiekszac FSB - masz jeszcze spory zapas, chociaz pomyslalbym o lepszym chlodzeniu bo 52 stopnie to juz sporo.

tak, ale już przy 195 MHz komputer się nie podnosi (tzn. reset podczas uruchamiania windowsa XP). Zwiększyć napięcie? O ile?

 

Dzięki za odpowiedź i pozdrawiam ;)

 

cl0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na ile pozwoli Ci chlodznie to chyba logiczne nie przekraczaj 1.95 i temp najlepiej 45* dobrze <50* sprawdz stabilnosc system prime95 wszystki jest w faq'u a pamiec im szybsza tym lepsza to chyba tesz jest logiczne zostaw takie zeby uzyskac max fsb 512 to wystarczajaco do pracy w systemie :) na amd tylko synchro ;] ty masz nowy procek wiec mnoznik masz zablokowny i zmniana mnoznika skonczy sie odpowiednim postem biosu ;]

CPU Interface wieksza wydjanosc kosztem stabilnosci wystaraczy poczytac gumobo ;) powodznia zmien to chlodznie bo to jest tragedia no chyba ze szybko chcesz sie pozbyc proca albo mobo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...