Skocz do zawartości
minimalny_zenon

Jaki serwer na novella?

Rekomendowane odpowiedzi

Jest sobie siec 22 stacje. Ma byc postawiona na Novell SBS 6.5. Czy postawic Netwara, Zenworksy, Groupwisa i BorderManagera na jednym serwerze czy Bordera postawic oddzielnie? Jaka konfiguracje proponujecie na te serwery? Maja byc firmowe (HP, IBM) czy lepiej skladac samemu? Dyski lepsze beda na ATA (raid1) czy na SCSI i jakiej wielkosci bylyby najlepsze? Czy te serwery (serwer?) moga byc postawione w ten sposob ( DSL --> border --> netware --> switch --> stacje) ?

Troche duzo tych pytan :wink: ale mam nadzieje, ze ktos mi doradzi.

Z gory dziekuje za pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do sprzetu to lepiej markowy kupic odrazu zlozony masz wtedy pewnosc ze bedzie wszystko stabilne do 22 stacji wystarcza dyski na ata/sata w raidzie ( oczywiscie mirroring wymagany)

 

w zasadzie mozesz wszystko na 1 servie postawic jesli bedzie on odpowiednio wydajny ( moze 2 procki ??:>) jest to poniekad mala siec ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zalezy od tego, co bedzie sie na tym serwerze dzialo i z jaka intensywnoscia. Dyski najpewniejsze to dyski SCSI, ich wielkosc zalezy od potrzeb i od rodzaju RAID (jesli go uzyjesz). Maszyna oczywiscie najlepiej "firmowa". Wszystko zalezy od funduszy. Byl tu juz jeden topic podobny do tego. Poszperalbym tez na jakichs forumach/listach dyskusyjnych poswieconych Novell'owi. Znajdzie sie tam na pewno wieksza liczba adminow Novella, ktorzy podziela sie swoimi doswiadczeniami i cos podpowiedza.

Niezaleznie od wszystkiego pamietaj o backupach ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Halo, halo, z tej strony admin sieci Netware :D

 

W zasadzie nie ma przeciwskazań do tego aby Border działał na tym samym serwerze. Mechanizmy Netware są na tyle skuteczne , że nie ma strachu o bezpieczeństwo danych na serwerze "za" Borderem. Tak więc wystarczy na jednym.

 

Co do sprzętu. Niby mówi się , ze markowy, a ja jakoś mam w firmie trzy serwy "składaki" i jakoś nic złego się nie dzieje. Podstawa to SCSI. Nie ma co sie pitolic z ATA/SATA, bo przy dużym obciążeniu niestety przydychają. Możesz pracować na jednym SCSI ( polecam kontrolery Adapteca). No chyba , że program pracujący w sieci jest tak "danożerny", że wymaga czegoś większego. Na serwerze danych u mnie podłączonych jest ponad 30 stacji , 20 godzin na dobę i utylizacja nie przekracza 20%. Nie wiem co planujesz robić z tym serwem. Ostrzegam lojalnie, że Netware nie przyjaźni się za bardzo z SQL :twisted: Za to jest świetny jako serwer plików i drukarek. IMHO nie ma pod tym względem lepszego systemu sieciowego.

 

Przed instalacją NetWare upewnij się czy masz najnowsze drivery do kontrolerów SCSI i kart sieciowych. Najlepiej "wyciąc" je z najnowszego support packa i przygotować na dyskietkach ( szczególnie gdy planujesz podpinać dyski Ultra320).

 

Jeśli chcesz robić backupy serwera to niestety tzreba się zaopatrzyć w streamer (napęd taśmowy), bo SBCON tylko takie cudo obsługuje. Backupy danych to można bez problemu robić "ze stacji" ( mam na myśli kopie baz danych/ plików progsów pracujących w sieci).

 

Jak będziesz miał problemy, pisz. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...