Skocz do zawartości
ichipek

sigejt barracuda 120gb ata , co jest!??!!?

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

poczatek problemu w linku ( pomylilem działy ;-)

http://forum.purepc.pl/viewtopic.php?t=92640

a reszta tu ..

Gdzies po drodze na tematach zaczepilem o screena z hdtacha i poprostu go zalacze, teraz niech ktos zgadnie, moj to czerwony czy niebieski wykres? i co jest z tym dyskiem (toć nowka sztuka!)?!?!!?

Kroki z tamtego tematu robilem, ale w biosie mam tryb "PIO AVDENCED" : auto,0,1,2,3,4,5 jak zmienilem na auto (z domyslnie 4) to sie ikspekowa winda sypala, moze to cos z plyta nie tak ( ECS K7S5A - deko stara i bez bajerow)

Dołączona grafika

co sie tu rozpisywac... help!!!!!!

pozdr dzieki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie doszedlem do tego:

jak sie melduja w biosie (sprawdzone tez na stronece seagata ze obydwa sa ata100 ) rozpoznaje je jako ultra DMA mode 5, tryb pio jest 4. Ino w menadzerze zadan owe pomocnicze(secondary) ide -na ktorym mam ta 120gb- ma tryb PIO, ja wlaczylem opcje "uzywaj DMA jesli mozliwe" ino on tego nie uzywa.

I w tym momencie nie wiem, bo mam dwa dyski, oba ustawione tak samo ( ten drugi Seagate U6 (40gb) tez nie blyskawica ale ok 20mb/s ma), a ta nowka takie numery odstawia...., shit...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poustawiaj w biosie wszystkie kanały na "auto". Jeśli będą dalej szopki w Windowsie, to w menedżerze urządzeń, sekcji kontrolerów IDE, ustaw UDMA zamiast pio. Jeśli to nie pomoże, to poprostu odinstaluj kontrolery i zrób reboot, powinno pomóc. Aha i ustawianie obsługi DMA przy trybie pio w zasadzie niewiele da, bo dysk może wtedy pracować w multi word dma, a nie o to tu chodzi :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w biosie ustawilem na auto -efekt: bez zmian

w menadzerze usuwalem i przeinstalowalem - efekt: zwieszal sie ale jakos dziala teraz,

teraz postaram sie przeinstalowac system, zobaczymy czy na czysto pojdzie...ehh ma sie tego dosc... zobaczymy jak wroce z roboty...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w tej chwili jest tak:

+na xp, jako secondary ide master, tryb auto - w biosie, dma jesli mozliwe - w win, niestety pokazuje ze jest wymuszony na PIO i NIE MAM zielonego pojecia dlaczego. rowniutkie 4.8mb/s odczytu

 

+na 2003server ktore na nim postawilem (czysty system i HD Tach ;-) )gdy odlaczylem ten pierwszy dysk, tez tryb auto w biosie , dma w win, dziala w miare... tj uzyskuje polowe wynikow nominalnych (read sred 23mb/s) tia ....

 

ino czy to mnie zadowala? para stowek z portfela i nic lepiej? poki co winie plyte, deko zabytkowa a i tak mam zmieniac,

zasadnicze pytanie: na jaką!?!?!?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

primo-> jakie masz partycje na tym dysku, z tego co wyszytalem to obowiazkowo winxp +sp1, nie zapomnij o ntfs i sprobuj primary->single->master

 

PS. przy okazji podaj jaki masz bios plyty, choc ten akurat wydaje mi sie nie ma nic do tego, o ile masz zaktualizowany i nie wiem tak naprawde po co tam tyle razy zagladasz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie plyta ? szkoda ;-) (myslalem ze upgrade cos pomoze)...

a na primo:

nom mam partycje. nie wiem czy ich rozmiary maja znaczenia ale ok sa takie 20/40/60gb, ze ntsf to jasne, jest. Spack'a 1go tez mam.

Jako singla teoretycznie moglbym(sprobuje dzis o 17:30;-), tylko faktem jest ze sa 2 dyski, dvd i cdrw (czyli nic na singla w tej chwili), jednak w sumie ten pierwszy (40gb segate u6) mam do drugiego kompa przelozyc wiec 120 moge wrzucic pojedynczo,

jednak czy mozecie potwierdzic ze podlaczenie na jednej tasmie i odtwarzacza i nagrywarki troche je spowolni przy kopiowaniu?

a na ps:

to bodajze najnowszy bios honey x na wer 3.1mobo (bo na orginalu nie chcial ruszyc moj xp2000+ ), a zagladam bo nie wiem jak wlaczyc tam tryb dma skoro sa tylko PIO (chyba ze pio4 znaczy udma ;-)

pozdr, teraz jakies pomysly?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oka wedle zyczenia:

primo-> jakie masz partycje na tym dysku, z tego co wyszytalem to obowiazkowo winxp +sp1, nie zapomnij o ntfs i sprobuj primary->single->master

srednia wciaz 25mb/s

-przy nowiutkim czysciutkim 2003server standard editon (primary i singe bez zadnych innych napedpow- oprócz flopa ;-) ),

-to samo przy deko juz zasmieconym 2000professional u kumpla z jego cd i dyskiem - jak widac nie to jest wazne niewazne.

 

z gruntu tak:

pod moim xp ma wlaczony tryb pio

Dołączona grafika

(i raczej bez przeinstalowania nie sposob zmienic), jednak jak by nie bylo na nowo zainstalowanym systemie tez nie ma tego co powinien (czytaj: ok 45mb/s read)...

jutro ostatnia proba, u drugiego kolesia zobaczymy jak na jego cyberzylecie ;-).

jakby co Wam do glowy w miedzyczasie przyszlo to sie nie krepujcie ;-)

pozdro.

ja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o ja tez mialem takie problemy z tym systemem z moim dyskiem ale zrobilem tak podlaczylem na nowej szmacie pod IDE 1 tylko dysk a pod IDE2 podlaczylem cdrw i dvd i format windy czyli dysku c: zainstalowalem windowsa 2003 server i juz bylo okej od 3 tygodni mam dma 5 w ustawieniach na podstawowym kanale a na pomocniczym mam dma 2 bo tam sa tylko napedy pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest specjalny program/sterownik do IDE dla płyt SIS. Zainstalowałeś go ? SISide - u mnie na starej płycie rozwiązał podobny problem

hmm konkretnie takiego to nie pamietam, ale wszystkie nowe do tej plyty ze stronki ecs.tw to owszem, oka poszukam tego...

dzięki.

 

[...chwile pozniej...]

rzeczywiscie , znalazlo sie cos takiego u nich (sis) na stronie, efekty zobaczymy, jak zwykle, po 17:30 ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

usun oba kanaly ide , reset i zainstaluj je ponownie ... powinno pomoc

jezeli nie pomoze to zainstaluj to :

 

http://download.sis.com/download_step1.php...2&os=4&x=21&y=9

 

lub to :

http://www.asrock.com/support/Download/dl_k7s8x.htm

 

a jak to nie pomoże to trudno........ Panie Boże zlituj sie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym usuwaniem to juz probowalem, jak zerkniesz powyzej i zoabczysz moj menedzer urzadzen. Usunac z niego udalo mi sie tylko Kontroler SIS IDE a kanalów ni cholera... (a po restarcie i instalacji kontorlera tez mu cos sie rypalo - w sumie mam xp od poczatku roku , moze rzeczywiscie czas na przeinstalowanie ;-) )

 

oka paprubujem co sie da... dzięx

 

(potem to rzeczywiscie tylko modlitwa, moze i teraz by sie przydala ;-) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nowe sterowniki z sis.com, alez prosze:

pod xp:

Dołączona grafika

pod nowozainstalowanym 2003 serv standard:

Dołączona grafika

jesli ktos zapyta czy tylko dysk pod 2003 dziala inaczej to powiadam ze nie ( juz starczy zalaczania tych screenow)

jak nie pio4, no to DMA mode 2 , i badz tu madry... supported jedno - used inne...

(przy "mode 2" niewazne w ktorym systemie, transferek wynosi ok 20-25 MB/s)

 

dla mnie tu nie widac zeby przeinstalowanie pomoglo, moze macie jakies pomysly na nową (firma , chipset) plyte pod xp2000+ (no nie wiecej niz 250pln) , to bym jutro na gieldzie pokupil ;-)

dzieki i pozdro

ja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

człowieku, mennnnn litosci! o czym ty myslisz?? Nie wiesz ze jak na jednej tasmie sa urzadzenia pracujace jedno najwyzej z udma2, a drugie udma5 to calosc pracuje jak udma2

od kiedy to sie instaluje dysk-naped na jednej tasmie??? kto cie tego cie tego nauczyl? szybko mi to zmieniaj i juz nic nie pisz! ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm dobrze wiedziec.

oki , nikt mnie tego nie uczyl ani nie powiedzial, zawsze tak mialem, tylko nie przychodzi mi do glowy inny sposob na podlaczenie 2 dyskow i 2 cd (docelowo 1 go dysku wiec moge jako singiel) ino pisze ze nawet jak sam pracuje (tylko z flopem) to nic to nie zmienia, pozatym u kumpla chodzi wporzo a ma tak jak ja zrobione, wiec to nie to...

 

tak na marginesie , jak wygladaja Wasze tasmy do dysku czy maja po 40 przewodow czy wiecej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o cię w morde ichipku tylko nie mółw ze masz dyska podlaczonego w tasmie 40 pinowej :) ja akorat mam tasme 40 pinowa pod reka i to jest ata 33 pod cdromki dobra a nieche mi sie juz kompa rozkrecac bo jestem po 7 pwkach i krzywo widze ale cos mi sie wydaje ze tasma ata 133 jest owielegesciejsa w pinach i ma na moje oko 80 pinow czyli dwa razy wiecej kurde niech ktos napise ile szmata ata 133 ma zył bo napewno nie 40 a moze juz bredze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

człowieku, mennnnn litosci! o czym ty myslisz?? Nie wiesz ze jak na jednej tasmie sa urzadzenia pracujace jedno najwyzej z udma2, a drugie udma5 to calosc pracuje jak udma2

od kiedy to sie instaluje dysk-naped na jednej tasmie??? kto cie tego cie tego nauczyl? szybko mi to zmieniaj i juz nic nie pisz! ;)

A od kiedy to gdy jeden dysk pracuje w wolniejszym trybie to całośc tez tak pracuje? Nie wiem gdzie to przeczytałes ale tak nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siet soooooorrry ,

na niezlego lamera wyszedlem ( a pytalem na poczatku czy tasmy cos zmieniaja!?!?!? ).

oki zakupuje szmatki narazie , nie plyte ;-)

tenx. pozdr,

pojutrze zamelduje czy smigam F16 czy wciaz jezdze taczka

 

najprostsze rozwiazania sa najtrudniejsze do znalezienia :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm , 8zeta, kto by pomyslal ze tyle kosztuje rozwiazanie tego problemu... wstarczyla nowa, 80pinowa tasiemka...

zatem,

konfiguracja przedstwia sie tak (wedle zalecen, jednak jeszcze sprawdze czy udma5 nie pośmiga z udma2):

Dołączona grafika

a teścik wyszedł tak (niebiesta wzorzec, czerowna moje :-)))) :

Dołączona grafika

 

niestety obecna na "Channel 1" 40stka (jako master) wciaz nie osiaga tego co powinna (czy to ze jest zawalona pod sufit prawie wplywa na te parametry w hdtach'u? ).

aha i u jeszcze kogos znajomego dysk jest mocno ponizej normy (ale jest juz ustawiony udma5 i szmata jest 80pin ;-) wiec to nie to ), po formacie dopytam sie jeszcze w tym watku jak sie nie poprawi.

poki co dzieki za pomoc, to co chcialem - dziala,

forum rzadzi!!! :-)

pozdrawiam

ja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...