Skocz do zawartości
Yeti

Jaki język jako pierwszy?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Chciałbym rozwinać moje umiejętności w stronę programowania. Od jakiego języka polecacie mi zacząc? Który bedzie najprostrzy / bedzie dawal najlepsza podstawe do nauki innych?

Dzieki za ew odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, najlepiej zacząć od C++ stopniowo i powoli oczywiście. Jeśli jesteś maniakiem to możesz zacząć też od c a potem przejść na c++ , ale w sumie i tak będziesz tylko używać konstrukcji z c++ , które w porównaniu do c są łatwiejsze i skuteczniejsze.

Potem będziesz mógł spróbować coś z .NET powiedzmy c++ , java albo na c# ( bo w sumie będziesz już znać te języki z nauki c++ )

 

Polecam książki , na początek : Symfonia C++ , Thinking in C++ ,

potem dopiero Pasja C++ , i inne jakieś...

 

No to jest kilka ładnych lat nauki przed tobą... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam zaczynalem od visual basic. Pozniej przezucilem sie na c. W c pisze do teraz :) Jest bardzo podobne do php. Ogolnie polecam c.

 

nie zgodze sie ze nie warto pascala... jest w miare latwy, najczesciej w szkolach / na uczelniach uzywa sie pascala. A jesli masz ochote robic bardziej zlozone aplikacje mozesz przezucic sie na delphi ktore ma takie same mozliwosci jak c.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak wciagnie to  mozna zostac bieglym programista uz w pol roku ;)

Musiałby nic nie robić tylko czytać książki do programowania całymi dniami i nocami a i tak nie zostanie biegłym.

 

A dlaczego ??? Dlatego że biegły programista to właśnie taki co ma duże doświadczenie. Taki co nie ma doświadczenia nie jest biegły. Żeby być biegłym potrzeba wielu lat ciężkiej pracy na różnych projektach :P

 

Gdzieś słyszałem że programista w C++ po dwóch latach sądzi że wie wszystko po 4 latach sądzi że już nic nie wie a dopiero po 6 latach staje się prawdziwym programistą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hyhy mialem na mysli znajomosc jezyka:) algorytmika, rozwiazani podstawowych problemow itp gromadzi sie faktycznie latami. Szybkosc uczenia zalezy tez niestety od zdolnosci w tym kierunku, w grupie na uczelni mam kolesia ktory przed ucze;lnia nie programowal (moze troszke w pascalu) a teraz w ciagu 2 semestrow jest w stanie napisac praktycznie wszystko, a niemial nawet kompa w krakowie gdzie studiujemy :| pisal wszystko na kartkach i potem na zajeciach przepisywal do kompa - dzialalo <lol> :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hyhy mialem na mysli znajomosc jezyka:) algorytmika, rozwiazani podstawowych problemow itp gromadzi sie faktycznie latami. Szybkosc uczenia zalezy tez niestety od zdolnosci w tym kierunku, w grupie na uczelni mam kolesia ktory przed ucze;lnia nie programowal (moze troszke w pascalu) a teraz w ciagu 2 semestrow jest w stanie napisac praktycznie wszystko, a niemial nawet kompa w krakowie gdzie studiujemy :| pisal wszystko na kartkach i potem na zajeciach przepisywal do kompa - dzialalo <lol> :)

Ale takiego C++ nie nauczysz się w rok. Tak jak już to razor1 napisał, żeby nauczyć się C++ potrzeba 6 lat. Oczywiście jeżeli ktoś uczył się wcześniej innego języka ten okres będzie krótszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie - nie zostaje sie programista w czasie roku, ale mozna sie starac :) ogolnie to nie polecam brania sie za duze projekty na samym poczatku bo mozna sie zniechecic niepowodzeniami. pomalu i "w swoim tepie" dochodzi sie najlepiej do, nazwijmy to, bieglosci.

 

ja mam zawsze problem ze znalezieniem sobie tematu do oprogramowania - jakies ciekawe propozycje? poziom srednio/trudny bo to tak dla zabicia czasu :>

 

troche odeszlismy od tematu, wiec dopisze do niego ze trzeba spooooro przeczytac zeby sie nauczyc programowac, a do c/c++ jest wiele swietnych podrecznikow i tutoriali na necie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zacznij od czystego C

O Pascala nie dotykaj szkoda czasu

visual basic tylko ci pogmatwa.

 

 

Jak cie nie przestraszy czyste C i zaczniesz myśleć ze już potrafisz zajżyj do C++ a jak cie przestraszy to na jave możesz popatrzeć ... ale najpierw C

*czyste czyli mam namyśli nie podpierane c++

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zacznij od czystego C

O Pascala nie dotykaj szkoda czasu

visual basic tylko ci pogmatwa.

 

 

(...) a jak cie przestraszy to na jave możesz popatrzeć (...)

Do 1. czesci:

Rownie dobrze mozna zaczac od C++, co do pascala- nie wiem: u mnie przesiadka z pascala na C++ przeszla bezbolesnie. Popatrzylem na skladnie programow i "juz to gdzies widzialem".

 

Do 2. czesci.

Taaaaa... I moze niech zacznie od napisania klas do wpisywania danych z konsoli do programu.

jest co prawda System.out... , ale o System.in jakby zapomnieli :/

Poza tym- od razu na czysto obiektowe srodowisko sie rzucac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za info - chyba sie zabiore za C++ ;) Jako zródlo wiedzy uzyje informacji z neta + thinking in C++. Mialem ostra wymiane zdan z kumplem czy warto isc jego droga (zaczac od pascala) ale ze jestem uparty to nic z tego nie wyszlo :P anyway thx 4 all

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pascala faktycznie nie warto tykać - bo to strata czasu, mimo że większośc zarzutów stawianych temu językowi jest błędna- jest dobry multiplatformowy kompilator FPC, nie ma żadnych problemów z przesiadką na inne języki, i da sie zrobic dokladnie to samo co w jakim kolwiek jezyku - ale 99,5 procent dokumantacji do bibliotek/ API opiera sie na C/C++ - naprawde czasami jest problem przelozyc na pascala.

A najlepszym jezykiem dla poczatkujacego bedzie Python - uczy dobrych nawyków a z drugiej strony na poczatku nie trzeba zajmowac sie zadnymi duperelami jak w c :)

P.S. Nałatwiejszym/najprostszym jezykiem programowania jest asembler. I tylko to że napisanie jakiegoś bardziej skomplikowanego programu wymaga o wiele wiekszego nakladu pracy i czasu niz w jakimkolwiek innym jezyku, powoduje ze nikt nie poleca go do nauki :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich udzielajacych sie w tym temacie i proponuje aby umiescic go na stale na poczatku listy. Swoja prozbe uzasadnian tym ze wielu uzytkownikow komputera chce poznac tajniki programowania ale nie wie od jakiego zaczac. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ojjj zaraz jak Pit przyjdzie będziem bronić Delphi

Pita nie widac, ale ze ja tez cos tam robie w Delphi, wiec postanowilem bronic ten jezyk.

Jest to IMO jednen z lepszych jezykow do nauki i wogole na dluzsza mete. Mozliwosci ma ogromne a skladnia nie powoduje niestrawnosci, jak w przypadku C++.

Bez problemu mozna pisac w nim male programiki do zabawy, jak i powazne aplikacje - chociazby Total Commaner powstal wlasnie w Delphi i wiekszosc wtyczek do niego.

Z OpenGL, DX i API tez nie ma problemu. To samo tyczy sie wstawek ASM. Co wiecej, po powstaniu Kylixa nie powinno byc problemu z ograniczeniami do platformy Windows..

 

No a przypiecie tego topika, to calkiem niezly pomysl...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...