Skocz do zawartości
by -=Merlin=-

New Bios Mod 8RDA3+

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli jak na 8RDA3I nie chodzi to na 8RDA3G tez raczej nie ma co próbować ? :?

na stronie epoxa bios do 8rda3+ i 8rda3g jest ten sam,nawet odczyt w aidzie jest 8rda3+/8rda3g , więc może da rade

ja myśle że tak ,ale to twoja płyta i twoje ryzyko

http://www.epox.nl/english/support/bios/socketa.htm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wgrałem i jak narazie ok ale wzrostu OC pamieci duzego nie ma... 3MHz na FSB ale zaraz spróbuje może procek co nieco ruszy ;P

Kurde nie popatrzylem, a w 8RDA3 jest bios 256kB

 

Moze -=by Merlin=- cos napiszesz jeszcze dla 8RDA3/8RDAE/8RDAEI

hmmm ? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mardok : widzę, że mocno cię wciągnęło w ten nowy bios, więc mam pytanka (w tym momencie siedzę w Niemczech i wracam dopiero za miesiąc, inaczej sam bym sprawdził):

 

Podobno CPC off zmniejsza wydajność - please, nie wiesz, czy przy tych samych ustawieniach (np. 11x200) spadek jest duży? Masz możliwość porównania z poprzednim firmowym biosem? Jakieś syntetyki typu Sandra2004, testy pamięci z Aidy/Everesta, marki-smarki itp.

 

Pamiętam, jak przełączyłem CPU Interface z Aggressive na Optimal, to wydajność mi cholernie spadła - jak to jest w tym biosie?

 

Co z tym mnożnikiem? Kupiłem przez znajomego w Polsce mobilka, który chodził sprawnie na 12x200 na napięciu 1.65v, ale jak na FSB200 po soft L12 modzie zapoda mi domyślny mnożnik (ten z FSB133), to aż strach się bać. ;)

 

EDIT : znalazłem coś takiego :

 

Quote:

Originally Posted by sunsys100

Merlin - thanks for your work on this BIOS - I can now run at a higher FSB.

 

Yup, that's what the CPC setting allows, a higher FSB. Unfortunately, it also slows down the rate at which commands are sent to memory, resulting in a performance decrease. The question is: is the increase in FSB enough to make up for the performance loss? For most people it's a not-quite. For those few lucky people, it's a marginal yes.

 

EDIT2 : wg pana znanego modyfikowacza ;) TicTaca hard mod jest jednak lepszy ;)

 

http://forums.pcper.com/showthread.php?t=353552

 

a najlepiej połączyć obydwa, można :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MietmaN:

Jedyne co ci mogę dać to wyniki na tym biosie po prostu już nie chcę kombinować, szczerze nawet nie miałem wgrywać tego biosu bo płytkę sprzedaje 25 tego miesiąca. Więc jak chcesz jakieś wyniki na tym biosie to daj znać. Powiem ci jeszcze ze z procesorami i z ta płyta mam jakieś po prostu JAJA bo jakie mogę mieć szanse ze cztery różne procesory na trzech różnych jądrach będą się kręcić tyle samo i na tym samym napięciu ?! Maiłem TBB i max 2,4GHz (z małym przecinkiem tam 2400 do 2430 w zależności od FSB ale więcej już klapa) na 1,850v (w biosie ofkorz) tyle samo na Bartonie potem miałem Thortona i znowu teraz mam Bartona-M i sytuacja się powtarza. Dlatego też myślałem na początku ze to płyta nie wyrabia na 10x245MHz ale jak zmniejszyłem mnożnik na 9,5x to 3h w Prime95 to już nie był problem. Obecnie jadę na 10x240 (no żeby mieć już to 2,4 na Procku) i Tybingach 2,2,2,6 (OCZ daje radę :P).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MietmaN:

Jedyne co ci mogę dać to wyniki na tym biosie po prostu już nie chcę kombinować, szczerze nawet nie miałem wgrywać tego biosu bo płytkę sprzedaje 25 tego miesiąca. Więc jak chcesz jakieś wyniki na tym biosie to daj znać. Powiem ci jeszcze ze z procesorami i z ta płyta mam jakieś po prostu JAJA bo jakie mogę mieć szanse ze cztery różne procesory na trzech różnych jądrach będą się kręcić tyle samo i na tym samym napięciu ?! Maiłem TBB i max 2,4GHz (z małym przecinkiem tam 2400 do 2430 w zależności od FSB ale więcej już klapa) na 1,850v (w biosie ofkorz) tyle samo na Bartonie potem miałem Thortona i znowu teraz mam Bartona-M i sytuacja się powtarza. Dlatego też myślałem na początku ze to płyta nie wyrabia na 10x245MHz ale jak zmniejszyłem mnożnik na 9,5x to 3h w Prime95 to już nie był problem. Obecnie jadę na 10x240 (no żeby mieć już to 2,4 na Procku) i Tybingach 2,2,2,6 (OCZ daje radę :P).

Oka, kumam już zatem, co działo się u mnie : Barton 2500+, który chodził na 11x200 na 1.60v poszedł max 11x220 na 1.85v, ale nie był stabilny (max stabilności to FSB217, w realu było 218, co dawało bodajże 2398Mhz ;)). Następnie identyczny Barton jak obecnie w sigu (11x200, 1.55v) poszedł tak samo, jedynie FSB222 do smarków mi się raz udało wycisnąć.

 

Pamięci co prawda 2x512MB w dualu, ale gwarantowane do FSB250, więc obstawiałem albo procki albo mobo. Jednak dziwne było, że powyżej FSB210 musiałem cholernie skakać do góry z napięciem (ten obecny CPU chodził na 11x210 na 1.675v stabilnie, poprzedni bodajże na równe 1.70v). Wniosek : mobo nie wyrabiało, chociaż podnosiłem napięcie na chipsecie na 1.8v.

 

Nie muszę znać wyników (interesowały mnie porównawcze), sam sobie porównam w chacie, nie fatyguj się, ale dzięki ;) Ostatnie pytanie : Merlin lubiał wyłączać w biosie różne opcje, które były w firmowych dostępne, jak jest w tym przypadku? CPU Interface jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MietmaN:

Co do Procków to co powiem ze umie jest śmiesznie bo nie ważne jest FSB czy dam 12x200 czy 10x240 i tak leci na tym samym napięciu ale powyżej no powiedzmy 2430MHz już są jaja (jakie to już pisałem UP).

 

Co do opcji w biosie to nie pamiętam wszystkiego ale CPU Interface jest. No i niema opcji do hasła i jednej z tymi ustawieniami chyba z domyślnymi biosa ale głowy nie dam. Poza tym te zakładki te co zostały wydaja mi się jakieś mniejsze, czyli mniej opcji no ale kreci się nawet ładnie. Zaraz poszukam na forum wyników ludzi z ABITEM i DFI na podobnym FSB i zobaczę czy są duże różnice.

 

EDIT:

 

Widać ze w sandrze MHz for CPU maja też dość duże znaczenie nawet przy mierzeniu wydajności pamięci. Ale co ciekawe udało mi się uzyskać lepsze wyniki niż niektórzy na ABICIE (kierowałem się głownie: Ranking *Stabilnego* maksymalnego FSB - Athlon XP Power!!!) przy tym samym FSB i nawet większych MHz dla CPU.

 

Na razie podam same cyferki jak tylko admin skończy Server dopieszczać zapodam skriny :P

 

10x240 przy 2.5,3,3,9

+ SiSoftSandra 2003

3464 RAM Int

3111 RAM Float

 

10x240 przy 2,2,2,6

+ SiSoftSandra 2003

3574 RAM Int

3233 RAM Float

 

9.5x245 przy 2.5,3,3,9

+ SiSoftSandra 2003

3523 RAM Int

3153 RAM Float

 

9.5x245 przy 2,2,2,6

+ SiSoftSandra 2003

3552 RAM Int

3223 RAM Float

 

Wyniki pozostawiam bez komentarza…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MietmaN:

Co do Procków to co powiem ze umie jest śmiesznie bo nie ważne jest FSB czy dam 12x200 czy 10x240 i tak leci na tym samym napięciu ale powyżej no powiedzmy 2430MHz już są jaja (jakie to już pisałem UP).

Z tym drugim mnie pocieszyłeś tzn. czasem tak było, że na niższym FSB z wyższym mnożnikiem przy tej samej częstotliwości napięcie potrzebne do stabilności było niższe, niż na wyższym FSB z mniejszym mnożnikiem (a wszyscy przecież wiedzą, ze im wyższe FSB tym lepiej), np. w/w przez ciebie ustawienia potrzebne do 2,4GHz.

 

Rozumiem zatem, że u Ciebie wszystkie w/w procki powyżej 2,4Ghz traciły tudzież tracą "trajektorię lotu"? Z tym z kolei mnie zmartwileś w związku z moim mobilem. Na jakim napięciu pracuje twój na 10x240? Bez biosu Merlina chodził np. na 12x200 na podobnym napięciu? Bo ktoś się podniecał, że napięcia potrzebne do stabilnego OC spadły ;)

 

Co do opcji w biosie to nie pamiętam wszystkiego ale CPU Interface jest. No i niema opcji do hasła i jednej z tymi ustawieniami chyba z domyślnymi biosa ale głowy nie dam. Poza tym te zakładki te co zostały wydaja mi się jakieś mniejsze, czyli mniej opcji no ale kreci się nawet ładnie. Zaraz poszukam na forum wyników ludzi z ABITEM i DFI na podobnym FSB i zobaczę czy są duże różnice.

Tak jak myślałem, Pinky z tego forum gdzieś pisał, jak zedytować biosa, żeby właczyć opcje, które Merlin po prostu ukrył (nie dezaktywował/ wyłaczył).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MietmaN:

Bez nowego biosu leciałem na 11x220 przy Vcore = 1,850, VDD = 1,8, VDIM = 2,9 mogłem jeszcze ustawić 10x225 ale to już CPU było za wolne. Natomiast po zmianie biosa a by MERLIN i paru testach napięcia dalej są te same. Jak i przedtem jak i teraz lecę na tyminagch 2,2,2,6.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MietmaN:

Bez nowego biosu leciałem na 11x220 przy Vcore = 1,850, VDD = 1,8, VDIM = 2,9 mogłem jeszcze ustawić 10x225 ale to już CPU było za wolne. Natomiast po zmianie biosa a by MERLIN i paru testach napięcia dalej są te same. Jak i przedtem jak i teraz lecę na tyminagch 2,2,2,6.

Thanx za wszystko ;) W takim razie życzę lepszego OC na innym mobo,a ja wrzucę tutaj w odległej przyszłości (czyt. po powrocie) wyniki na moim mobilu zarówno na biosie firmowym (mam ten starszy z lutego, z tym nowszym były jakieś jaja), jak i na biosie Merlina. Oczywiście mam zamiar porównać też wydajność w zw. z CPC Off i On na identycznych ustawieniach, max. FSB, max. MHz. Testy to Sandra2004 SP1 (proc, pamięć), Everest (ex-Aida32 -oczywiście odczyt i zapis pamięci), smarki 2001, 2003, 2005 i Aquamark 3 na zegarach z 9800XT, kompresja WinRarem jakiegoś dużego pliku np. filmu w DivX albo xVid, może zainstaluję też SuperPi.

 

Ufff, już się nie mogę doczekać ;) :D

 

PS. Wszystko z równoczesnym klasycznym drut-modem w Socket. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

agresiv daje mniejsza stabilnac przy wyzszym fsb ale leprze wyniki

U mnie na tyle lepsze, że nie opłacało się włączać na optimal, ponieważ przyrost FSB przy CPU Interface Optimal był niewielki i wyniki były o niebo gorsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MietmaN:

Nie ma sprawy :D Jak masz jeszcze jakieś pytania do mnie to wal śmiało póki mam MoBo ;) Mogę ci jeszcze powiedzieć dokładne liczby czyli : FSB 240 (w biosie) 240,93 (Real) FSB 244 (w biosie) 245,01 (Real). Dodam jeszcze ze już na 245 (w biosie) czyli 246,23 (Real) bez problemu przechodziło 3DMarki ale już za Chiny nie mogłem sprawić aby Prime95 było stabilne, nie pomagało nawet VDD=2,0 ani zwiększenie V dla procka czy zmniejszenie mnożnika czy tez zmiana tymingów a V dla ramu już większego nie mam. No ale w końcu 245 jak dla Epoxa to całkiem sporo. Jedyne co mnie wkurza toto że Epox dostał „skrzydeł” dopiero na kilka dni przed jego sprzedażą. No ale zobaczymy czy to LanPary jest takie dobre jak mówią :D

 

EDIT:

 

Jak obiecałem, podajem skriny :

 

10x240 przy 2.5,3,3,9

10x240 przy 2,2,2,6

9,5x240 przy 2.5,3,3,9

9,5x240 przy 2,2,2,6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MietmaN:

Nie ma sprawy :D Jak masz jeszcze jakieś pytania do mnie to wal śmiało póki mam MoBo ;) Mogę ci jeszcze powiedzieć dokładne liczby czyli : FSB 240 (w biosie) 240,93 (Real) FSB 244 (w biosie) 245,01 (Real). Dodam jeszcze ze już na 245 (w biosie) czyli 246,23 (Real) bez problemu przechodziło 3DMarki ale już za Chiny nie mogłem sprawić aby Prime95 było stabilne, nie pomagało nawet VDD=2,0 ani zwiększenie V dla procka czy zmniejszenie mnożnika czy tez zmiana tymingów a V dla ramu już większego nie mam. No ale w końcu 245 jak dla Epoxa to całkiem sporo. Jedyne co mnie wkurza toto że Epox dostał „skrzydeł” dopiero na kilka dni przed jego sprzedażą. No ale zobaczymy czy to LanPary jest takie dobre jak mówią :D

Miałbym więcej pytań, gdybym teraz siedział w Polsce i bawil się mobilem i moim Epoxem na biosie Merlina ;) Do tego jednak jeszcze daleka i ciężka droga ;) Uważam, że strzeliłeś rekord jak na Epoxa, skoro jego max. to FSB250 :D

 

Rozumiem, że w dualu się nie dało, chociaż kości są jednostronne (2x256MB)? Czy też musiałbyś poluzować timingi? Na 10x240 2-2-2-6 są stabilne? Jezeli tak to gratuluję posiadania takich memek, bo moje mają gwarantowane FSB250 przy 2,5-4-4-8.

 

Tutaj o modyfikowaniu zmodyfikowanych biosów ;)

 

http://www.pcprojekt.pl/forum/viewtopic.php?t=5391 (wypowiedzi Pinky'ego)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wgrałem ten biosik, pierwsze co rzuciło mi się w oczy, to brak paru opcji w biosie. Spadła też przepustowość pamięci na tych samych ustawieniach (FSB 210x10, 1.72 V, 2-2-3-8 )

w Everest było:

Read 3100 -> jest 3000

Write 1200 -> jest 1030

Czas na plusy. Udało mi się w końcu uruchomić kompa z FSB 220x10, 1.77 V, 2-2-3-8 ale testu prime95 nie przeszedł, odrazu blue screen. dopiero przy FSB 220 przepustowość pamięci wróciłą do normy i poprawił się bardzo "czas oczekiwania pamięci"(Everest), wcześniej miałem 91.8 ns, a z nowym biosem (o/c j.w) 81.5 ns.

 

update

powyższe wyniki Everest są z SP 1, a te poniżej z SP 2

sprawdziłem przepustowość pamięci na obu biosach z tymi samymi ustawieniami

oryginalny:

Read 3054

Write 1101

czas oczekiwania pamięci 91,7

by Merlin

Read 3030

Write 1095

czas oczekiwania pamięci 79,4 !!

Więc różnca nie jest wielka, ale teraz moge osiągnąćstabilne FSB 220 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MietmaN:

Jak już wcześniej pisałem wszystko chodzi stabilnie na 10x240 i 2,2,2,6 natomiast na 245 mogę sobie dać tymingi 2,2,2,6 wszystkie 3DMarki nawet SuperPI chodzi ale już Prime95 wywala najczęściej po 30min. W Dualu na 245 mam tylko posta a na 240 wiesza się przy ładowaniu windy. Poza tym miałem już kilka kości ramu Gile, Corsair i teraz OCZ i jakoś wszystkie miały problemy z chodzenie w dualu. Wiec powiem szczerze wole 240 w Single niż około 220 w Dual ;) To jest Epox nie wymagajcie od niego za wiele :P

 

Wracając do biosa dziwna sprawa wgrało go już zapewne kilka osób i jakoś nie osiągają dużego FSB (a może nie chcą się pochwalić :P) i do tego trzeba dodać ze mój Epox 8RDA3+ jest stary jak świat to jest pierwsza wersja płyty jaka wyszła, kupiona jeszcze w Niemczech jak jej w Polsce nie można było jej dostać wiec już ma nie mały „przebieg” ale się trzyma :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej wszystkim. Ja podziele się swoimi doświadczniami z płytą Epox 8RDA3I rev 2.x i byłem troche zawiedziony. Ale po ostatnim dniu jestem naprawde zadowolony. Zawsze uaktualniałem bios do najnowszego i pracowałem na biosie z 27 lipca 2004r. Maksymalna stabilna magistralą jaką osiągałem to 210 nieraz 215Mhz. Na 220Mhz windows po paru minutach sie restartował. Ale mialem slabe pamieci wiec mogla być to przyczyna ale wczoraj zmieniłem pamieci na Hynixy więc te powinny dużo wytrzymać wiec kręcilem ale żadnych rewelacji nie było ciagle tyle samo 210 czy 215Mhz. Mowie sobie moze wina proca wiec zrobiłem L12mod ale i to nie pomogło. Więc myśle sobie, że może bios ma jakieś ograniczenie wstawione przez producenta. Tak wiec ściagnąłem wszystkie biosy starsze do mojej płyty z netu. Podłączyłem kompa do ups`a i zacząłem zmieniać biosy od najstarszego. Najstarszy jaki znalazłem to z 8 maja 2003r. ale on był całkeim lichy nawet na magistrali 200Mhz sprzęt nie chciał chodzić. Aż dojechalem do biosu z 24 lipca 2003r. i on okazał sie rewelacyjny. Sprzęt chodzi teraz stabilnie na magistrali 240Mhz a wiec jest zajebiście. Chodzi również na magistrali 245Mhz ale prime wywala po 30 minutach a przy 250Mhz windows niechce sie załadować. Ale należy pamiętać że płyta nie jest przerabiana nawet chłodzenie na chipsecie jest standardowe bez wentylatora sam radiator więc sie troche obawiam ale temperatura wynosi 40stopni wiec nie jest źle.

Wgrywałem też nowsze biosy z listopada i grudnia 2003r ale one juz miały cos zablokowane bo sprzęt znów nie chcial chodzić na magistrali 220Mhz.

Tak wiec polecam bios z 24 lipca 2003r do plyty epox 8RDA3I bo jest rewelacyjny. Można na nim osiągnać maks na sprzęcie. Ale mam również zrobiony L12mod wiec on też mógł coś zmienić ale bios przede wszystkim.

 

Pozdr. Wojo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...