Skocz do zawartości
berkut

Polska Kaskada - Ogromne Zdjecia

Rekomendowane odpowiedzi

Dobrze a powiedz mi czy w zwiazku z tym nie pojawia sie problem z odpowiednio czulym omomierzem ?

 

Hehe, wystarczy podkrecic procka i problem z szronem znika :mrgreen:

 

aktualnie nawet niezle sie spisuje tymczasowa izolacja ale musze ja zmienic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Berkut pewnie widziałes juz to :P

Ale może jednak warto obejrzeć http://xtremesystems.org/forums/attachment...achmentid=18939 nie sądzisz ze taka izolacja jest lepsza wkońcu wytrzymała -113C

A oto link do całego Topicu http://xtremesystems.org/forums/showthread...85&page=1&pp=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, znam kaskade pcice'a

 

Mi sie nie podoba jego pomysl, wole swoje, dzialaja napewno. Jest za nimi 5 lat doswiadczenia wiec wiem jak izolowac... Zreszta on mial problemy z mocowaniem parownika ja nie ;P

 

no zobaczycie jak ja to zrobie i tyle :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze a powiedz mi czy w zwiazku z tym nie pojawia sie problem z odpowiednio czulym omomierzem ?

Można by ogólnie powiedzieć, że im dokładniej chcesz mierzyć temperaturę, tym lepszy musisz mieć omomierz. Poza tym dużo zależy jeszcze od rodzaju czujnika i zakresu temperatur. Z grubsza szacując myślę, że zwykły multimetr wystarczyłby, żeby zmierzyć temperaturę z dokładnością do 0.5 stopnia. Oczywiście po uwzględnieniu oporu przewodów, ale w sumie pytanie było przecież o tani, a nie prosty w użyciu, "niskotemperaturowy" termometr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marsjan - daj już spokój kłócisz się o termometr a wiadomo, że jeżeli chcesz udowodnić ze twoje auto po "tuningu" ma np. 150 km musisz jechać na hamownie żeby uwierzyli a jak berkut chce pokazać swoje temp to musi mieć taki a nie inny termometr by pokazywać nie tylko na tym forum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że są dość dokładne termometry elektronicznem, co jest w sumie fajną sprawą. Tylko podaj mi może jakieś oznaczenia na tyle małego i na tyle dokładnego (0,5stopnia) żeby go można tu zastosować, bo jakoś tak po katalogach znaleźć nie mogę ale może marnie szukam.

Co do mierzenia tego multimetrem: ok, proszę bardzo, tylko że obawiam się że na takim zwykłym multimetrze precyzja pomiaru będzie zatrważająca. Jeśli kilka metrów drutu miedzianego ma w porywach 1om, a opór wraz ze spadkiem temperatury maleje do max zera to pokaż mi taki multimetr który mierzy z dokładnością do 0,004oma, a zakładając że tego drutu ma tam być jakiś centymetr a nie kilka metrów to przydało by się 0,0001.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściągnołem filmik... ceciach!e go podobieństwo do filmików z THG... fajna muza :D

Tylko troche się zawiodłem, bo 40MB i tylko 3minuty pokazywania miernika... ;] Tylko jeden rzut na "platforme"... jak byś jakoś skompresował... i zrobił jakieś ujęcia kaskady... zdjęcia są... ale filmik też by był spoko... ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

THG uzywa tandetnego techno.

 

NIgdy nie kodowalem filmikow wiec mi wyszlo jak wyszlo.

 

Kaskade uwiecznie cala gdy tylko bedzie jakos sensownie jasno i ja skoncze, wlasnie zrobilem fragment izolacji I stopnia. I stopien juz niemal w 100% gotowy jest, prawie calusienka izolacja w idealnym stanie jest. II stopien nie ma Ubend i musze zrobic cale mocowanie parownika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że słucham techno... ;) ale nie tandetnego :P ... a tak z THG to było pierwsze skojarzenie... całkiem inna muza, ale muza... myślałem, że będzie pusto ;]

 

No i czekamy na uwiecznienie... no i rekordy w SuperPI :P Bo właśnie mnie strąciłeś z pierwszej 15-stki :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie: nie "kłócę się" tylko tłumaczę skąd wziąć tani termometr do niskich temperatur.

 

Co do mierzenia tego multimetrem [...]

Drutu miedzianego (cienkiego!) rzeczywiście musiałbyś nawinąć z metr albo i więcej. Możesz też użyć chipa platynowego PT1000 (do dostania np. TU) z oporem rzędu 1 kOhma. Wtedy zmiany powinny być rzędu 3 Ohmów na 1 C. Jeśli byłbyś zainteresowany to mogę popytać ludzi, którzy takich termometrów używają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak im tylko stronka wstanie (bo teraz niestety leży) to się temu przyjrzę, przyda się do układu monitorowania kompa o ile jest odpowiednio mały. Dorwę tylko dokumentację tego czujnika.

 

EDIT: Znalazłem opis. +3.85 Ohm/°C. Do tego 16bitowy przetworniczek A/C plus bardzo stabilne źródło prądowe i precyzja będzie jak najbardziej zadowalająca. Dla mnie oczywiście. Niestety z berkutem będzie problem bo z tego co znalazłem to chodzi w dół do zaledwie -40stopni, chociaż na innej stronie była tabelka do -100 więc nie wiem jak jest z liniowością pomiaru poniżej takich temperatur. Co ciekawe jest też wersja SMD którą można upchnąć niemal wszędzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety z berkutem będzie problem bo z tego co znalazłem to chodzi w dół do zaledwie -40stopni, chociaż na innej stronie była tabelka do -100 więc nie wiem jak jest z liniowością pomiaru poniżej takich temperatur.

PT1000 ma (prawie) liniową charakterystykę do około -240C i w tym zakresie używa się go bezproblemowo. Można i niżej, ale czułość się zmniejsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@berkut,

 

Zgłoś się proszę na PW będę chyba w dużym stopniu mógł ci pomóc w realizacji tego pięknego dzieła.

mam wiele do zaoferowania w dziedzinie niskich temp. i automatyki D....s

mam rónież pomysł na trochę prostrzy sposób być może dla innych również :)

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

berkut naprawde full respect za wiedze, umiejętności i chęci do pracy

 

mam tylko 2 pytanka

1. W czym lezy niebespieczenstwo tego urzadzonka??

2. Mozesz mniejwiecej powiedziec ile to zjada pradu na 1h??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...