Skocz do zawartości
maltana

Sempron: wady, zalety, podkręcanie

Rekomendowane odpowiedzi

wzrost wydajnosci jest widoczny ale do ogromnego to jeszcze troche brakuje

 

te 3% to chyba pomyliły Ci sie z k7 bo tyle daje tam dodatkowy kanał. Na 939 skok wydajnosci jest o wiele wiekszy, ok 20%.

co do pierwszego w sumie masz rację, ale dorzucając możliwości kręcenia było to dla mnie b. dużo :P a te 3% różnicy między 754 i 939 to jest udokumentowane na tej stronce:

 

http://egielda.com.pl/?str=art&id=334

 

Nie mogliśmy zapomnieć jeszcze o jednej rzeczy. Jak zauważyliście socket 939 jest tylko nieznacznie szybszy od wersji z 754-nózkami. Drugi kanał DDR pozwala osiągnąć wyniki wyższe o średnio 5 – 7%.

trochę przesadziłem niemniej to nie uzasadnia wydatku rzędu kilkuset złotych różnicy tylko po to by mieć dual channel...

Edytowane przez `fdl`

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

czy ktos jest w stanie jednoznacznie odpowiedziec mi na pytanie:

czy da sie odblokowac cache w sempronach z jadrem bartona?

przeczytalem czesc tego watku(straszne flaki z olejem) i sa rozne opinie sprzeczne argumentacje,

ludzie pisza ze "nie" powolujac sie na athlony i durony wyprodukowane po 39 tyg. ,ktore maja wszystko poblokowane (niby łacznie z mozliwoscia odblokowania cache) tymczasem mozna znalezc procesory wyprod. pare tyg po 39 z odblokowanym fabrycznie mnoznikiem...

inni pisza ze semprony maja dwa poziomy blokad na desktop i mobile (to jak zrobie mobile to bede mogl odblokowac cache?? -jak na moj rozum - bez sensu)

jeszcze inni pisza ze przepalone mostki sa tylko dla picu(i tak nie da sie nic odblokowac - no procz mobile)

Z moich doswiadczen:

cos z tym stwierdzeniem o mostkach dla picu jest bo łączylem mostki odpowiedzialne za mnoznik i nie dalo to zadnego efektu!!! (DLACZEGO??) skoro np seprony z mnoznikiem 11 maja polaczone wszystkie mostki a na semp 2200 ma poprzecinane na 9x czyzby ta informacja jest ukryta gdzies glebiej a mostki sa przeciete dla picu

dodam jeszcze ze sie wkurzylem i przecielem wszystkie mostki i tez nie bylo zadnego efektu!! i nawet proc jeszcze dziala a rowy sa juz powaznie glebokie.

jak jest z tym cache -przeciez fizycznie on JEST to jakos musi dac sie go odblokowac!!! zdaje sie ze byly sempy z 512 (chyba 3000+)

- skoro semprony to athlony to dlaczego te wszystkie operacje nie daja efektu??

Na podsumowanie dodam ze meczylem 2 sempy 2200 jeden na rdzeniu 256kb drugi jak thorton obydwa bez problemow przerobilem na mobile ale w ŻADNYM nie udalo mi sie zmienic fizycznie mnoznika a w drogim nie moglem odblokowac cache

Czy ktos potrafi mi odpowiedziec w jaki sposob sa one blokowane??

prosze TYLKO o odpowiedzi wnoszace cos do dyskusji(nie opowiadac mi co jedliscie na sniadanie albo "zapytaj w AMD")

Bede bardzo wdzieczny za rzeczowe odpowiedzi zaglebionych w tym temacie "fanatyków"

zalozylem nowy temat:"Do umiejących rzeczowo odpowiedziec" - fajnie by bylo odpowiadac tam aby posty nie zginely w gąszczu tego wątku"

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jeszcze nie zaglądałeś na FAB51, to sugeruję to zrobić i dokładnie poczytać; nie tylko o Sempronach ale i o AXP/Duronach Applebred!

Znajdziesz tam odpowiedź na większość twoich pytań - tego co tam nie znajdziesz, tego nikt nie wie (może poza panami z AMD).

Od siebie tylko dodam, że mnie nie udało się odblokować cache na moim Duronie z 0340 (czyli superlocked), choć próbowałem na rózne sposoby (co prawda to nie Sempron, ale filozofia jest ta sama). Choć gdzieś kiedyś widziałem, że ktoś się chwalił odblokowaniem cache na superlocked cpu... :?

Wogóle to nie ma żadnego "poziomu blokad na desktop i mobile" - nie wiem, skąd to wymyśliłeś?

Od stanu mostka L5[2] zależy na podstawie których mostków będzie ustawiany mnożnik.

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeczytalem powyzszy artykul - potwierdza, ze mnoznik jest "fixed" 'ustalony' a mostki L3 sa tylko "potwierdzajace" a w praktyce ich zmiana nie daje zadnego efektu

--->"Wogóle to nie ma żadnego "poziomu blokad na desktop i mobile" - nie wiem, skąd to wymyśliłeś?" --- ja tego nie wymyslilem, ktos tak napisal na forum (byc moze tak rozumie to, ze mozna zmieniac mnoznik po przerobieniu na mobile podczas gdy standardowo jest zablokowany)

no ale sprawa L3 i L5 to byla juz rozpracowana; w tym momencie chodzi o cache w sempronach SDC (czy podlega tej samej regole), jak i sposob tej glebszej blokady jak to zwa "super- blocked" podejrzewam, ze juz dawno by odkryto sposob na zlamanie jej gdyby byla to powierzchowna sprawa, ale fajnie byloby wiedziec jak to dziala;

chyba sempronow z serii SDC duzo nie bylo i podejrzewam, ze znakomita wiekszosc ich wlascicieli nie wie ze takowe posiada a tym bardziej nie probowali laczyc im mostkow :)... dlatego opisy wszelkich prob sa bardzo pozadane

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakie mas znapięcie na procu Soul_Train?

Jak wspominałem wcześniej jest to procek mobilny więc temperatury się nie boi za bardzo, więc testowałem go z wszystkimi dostępnymi napięciami. Nie pamiętam jakie było największe ale chyba powyżej 1,7V napewno.

Tak na marginesie czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak zmienić timingi RAM? Niestety nie robiłem tego nigdy i oznaczenia CAS RAS itp. są dla mnie tajemnicze. Przepraszam, że to pytanie nie na temat Sempronów ale wiąże się z moim problemem.

Edytowane przez Soul_Train

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję, to na tym ASUSie możesz zmieniać: CAS, tRCD, tRP, tRAS, Command Rate.

Pierwsza i ostatnia mają największy wpływ na wydajność. Najlepszą wydajność daje CAS=2 i Command Rate=1T.

tRCD i tRP już nie mają takiego znaczenia, choć najlepiej gdy pracują na 2.

tRAS~=CAS+tRCD+tRP.

Przykładowe timingi na VIA:

2-2-2-6-1T (najszybsze)

2-3-2-7-1T

2,5-3-3-1T

2,5-4-4-9-1T

3-4-4-9-2T (tragedia)

itp...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam taie pytanko. Podkrecilem troszke Sempa 2600+ chyba do +- 2000mhz na standardowym napięciu i temp proca w stresie to oolo 50st. C. No więc system zaczyna się wieszać i nie wiem przez co, czy za gorąco czy jak? Bo nieraz poprostu sie zawiesi,np. na pulpicie i nie moge nic zrobić a nieraz wyskakuje niebieski ekran z ble ble ble. NIebieski ekran wskazuje chyba na to ze za małe napięcie na procu? Mam zwiększyć napięcie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam taie pytanko. Podkrecilem troszke Sempa 2600+ chyba do +- 2000mhz na standardowym napięciu i temp proca w stresie to oolo 50st. C. No więc system zaczyna się wieszać i nie wiem przez co, czy za gorąco czy jak? Bo nieraz poprostu sie zawiesi,np. na pulpicie i nie moge nic zrobić a nieraz wyskakuje niebieski ekran z ble ble ble. NIebieski ekran wskazuje chyba na to ze za małe napięcie na procu? Mam zwiększyć napięcie?

Nie nieprzegrzewa sie!! poprostu masz zaniskie napięcie !! dźwignij napięci i sprawdź czy się dalej to robi!! napisz jaką masz płyt i pamiątki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIe jestem pewny co do podzespołów bo to nie moj komp, płyta asrock na kt400, pamiątki chyba goodramy albo elixir chyba 333mhz. Sprawdze dzis wieczorem i dam znać. Dzięki za odzew :)

Miałem tą płytke gł. oraz miałem pamięci good ram 333 kture bez problemów chodziły na 400 !!! ale skoro nie robią sie zrzuty pamięci to znaczy że pamięci nadają tylko napięcie sprawdź i odpisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc podniosłem napięcie o 5% i komp sie nie wiesza, poprobuje jeszcze coś podnisc Fsb i zobaczymy do jakiegfo wyniku dojde :) zostalo jeszcze podnisienie napięcia o 10%, a na razie mam 190x11 czli 2090mhz proc 2600+. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc podniosłem napięcie o 5% i komp sie nie wiesza, poprobuje jeszcze coś podnisc Fsb i zobaczymy do jakiegfo wyniku dojde :) zostalo jeszcze podnisienie napięcia o 10%, a na razie mam 190x11 czli 2090mhz proc 2600+. Pozdrawiam

Sprubuj dojechać do tego fsb 200 wtedy masz 3000+ !! ale sądzę żę bedziesz musiał dać te 10%+ !! a teraz takie pytanko jakie masz temperaturki teraz ?? norma i w stresie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeczytalem powyzszy artykul - potwierdza, ze mnoznik jest "fixed" 'ustalony' a mostki L3 sa tylko "potwierdzajace" a w praktyce ich zmiana nie daje zadnego efektu

--->"Wogóle to nie ma żadnego "poziomu blokad na desktop i mobile" - nie wiem, skąd to wymyśliłeś?" --- ja tego nie wymyslilem, ktos tak napisal na forum (byc moze tak rozumie to, ze mozna zmieniac mnoznik po przerobieniu na mobile podczas gdy standardowo jest zablokowany)

no ale sprawa L3 i L5 to byla juz rozpracowana; w tym momencie chodzi o cache w sempronach SDC (czy podlega tej samej regole), jak i sposob tej glebszej blokady jak to zwa "super- blocked" podejrzewam, ze juz dawno by odkryto sposob na zlamanie jej gdyby byla to powierzchowna sprawa, ale fajnie byloby wiedziec jak to dziala;

chyba sempronow z serii SDC duzo nie bylo i podejrzewam, ze znakomita wiekszosc ich wlascicieli nie wie ze takowe posiada a tym bardziej nie probowali laczyc im mostkow icon_smile3.gif... dlatego opisy wszelkich prob sa bardzo pozadane

pozdrawiam

Żadnego Semp-a z zablokowaną połową cachu nie odblokujesz, podobnie jest ze wszystkimi po 39 tyg 2003r. Mostki odpowiedzialne za sterowanie mnożnikiem i cache-m na procach super-locked nie zostały fizycznie połączone z rdzeniem proc-a, a sam proc ma fabrycznie ustawiony domyślny cache i mnożnik. Te przerwania są niewidoczne, i podejrzewam , że znajdują się tuż przy rdzeniu, ale ściągać tam laminat i łączyć to tragedia. Mam Thortona i w żaden sposób nie udało mi sie odblokować ani cachu ani mnożnika, ale nie ściągałem laminatu z całego proca w poszukiwaniu tych przerwanych, jedynie łączyłem lutownicą po odsłonięciu styków, by mieć pewność że połączyłem. Próbowałem wcześniej ołówkiem ale też nie dało rady. AMD naprawdę sie postarało żeby uniemożliwić odblokowanie tych proców i w 100% im sie to udało. Edytowane przez marotf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mój sprzęt

AMD Sempron 2400+

Gigabyte GA 7NF-RZ

1 GB Twinmos CL 2.5 dual channel

GF 2 MX/MX 400 64 MB (tymczasowa)

FEEL 350 W

 

Mam taki problem mój AMD Sempron 2400+ bardzo sie grzeje temperatura około 50*C w spoczynku.Kupiłem na allegro Pentagrama QV-100 AlCu+ w celu podkręcania i dalej to samo.Wiem że instalacja pentagrama jest wyjątkowa ale wydaje mi się że wszysko dobrze zrobiłem.Posmarowałem (wtarłem) paste na radiator pentagrama i na procesor umocowałem wentylator dokręcałem z jednej i drugiej strony.

Pyt.

Jak macie podobnego semprona jaką macie na nim temperature w spoczynku i jakie chłodzenie?

Słyszałem że ta temp jest normalna dla sempronów no ale po zakupie chłodzenia powinna spaść mam podkręcać z taką temp?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mój sprzęt

AMD Sempron 2400+

Gigabyte GA 7NF-RZ

1 GB Twinmos CL 2.5 dual channel

GF 2 MX/MX 400 64 MB (tymczasowa)

FEEL 350 W

 

Mam taki problem mój AMD Sempron 2400+ bardzo sie grzeje temperatura około 50*C w spoczynku.Kupiłem na allegro Pentagrama QV-100 AlCu+ w celu podkręcania i dalej to samo.Wiem że instalacja pentagrama jest wyjątkowa ale wydaje mi się że wszysko dobrze zrobiłem.Posmarowałem (wtarłem) paste na radiator pentagrama i na procesor umocowałem wentylator dokręcałem z jednej i drugiej strony.

Pyt.

Jak macie podobnego semprona jaką macie na nim temperature w spoczynku i jakie chłodzenie?

Słyszałem że ta temp jest normalna dla sempronów no ale po zakupie chłodzenia powinna spaść mam podkręcać z taką temp?

Witaj!! coś zrobiłeś źle !! ja mam chłoedzenie Arctic Cooling - Copper Silent 2 L i w spoczynku mam 32-33 stopnie a w stersie nie przekracza 40 stopni !! także coś zrobiłeś źle !! a teraz zrub taką żecz włącz kompa niech dostanie te 50 stopni otwurz bude i dotknij radiatora !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest żadną nowością, że płyty gigabyte zawyżają temperature. Dotknij radiotora czy faktycznie jest taki gorący. U mnie dużym spadkiem temp. było wywalenie podkładki coppershim. W stresie dochodziło mi do 60 *C teraz mam max 48*C. Może dałeś za dużo pasty albo krzywo leży chłodzenie na procku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasty napewno nie dałem za dużo (być może za mało) rozsmarowałem ją od spodu na radiatorze i na procesorze tak że jej prawie wogóle nie było widać

dzięki za rady jak bede miał troche czasu to spróbuje założyć go jeszcze raz

 

Dotykam radiatora pentagrama i wogóle nie jest gorący a tem. około 55*C i podkręć tu coś kiedyś na gorszym zasilaczu niż codegen podkręciłem do 2800+ na FEEL powinno pójśc na 3000+ chyba?

Edytowane przez Mafiozo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasty napewno nie dałem za dużo (być może za mało) rozsmarowałem ją od spodu na radiatorze i na procesorze tak że jej prawie wogóle nie było widać

dzięki za rady jak bede miał troche czasu to spróbuje założyć go jeszcze raz

 

Dotykam radiatora pentagrama i wogóle nie jest gorący a tem. około 55*C i podkręć tu coś kiedyś na gorszym zasilaczu niż codegen podkręciłem do 2800+ na FEEL powinno pójśc na 3000+ chyba?

masz najprawdo podobniej zamało pasty !!! ja w moim na początku miałem na odwrót bo maiłem zaduz !! temp. pokazywał np . 35 stopni a radiatora się dotknąc nie dało !!! sprubuj poprawić te chłodzenie i dodaj troche pasty !! acha w mopim poprzednim poście pisałem że :" ja mam chłoedzenie Arctic Cooling - Copper Silent 2 L i w spoczynku mam 32-33 stopnie a w stersie nie przekracza 40 stopni " i to przy fsb 400 (2800+) a też mam 2400+ wienc coś masz nie tak !! pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprubuj dojechać do tego fsb 200 wtedy masz 3000+ !! ale sądzę żę bedziesz musiał dać te 10%+ !! a teraz takie pytanko jakie masz temperaturki teraz ?? norma i w stresie

Okazalo się ze musialem podniesc napiecie do 10% na fsb190:/ pozniej juz wyzej nie probowalem z braku czasu, ale jeszcze cos zmajstruje kiedys;-) Temp w stresie nie przekracza 51 st. C :-) Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczyściłem go jeszcze raz porządnie dałem więcej pasty ale chyba dalej zamało :/ temp w spoczynku 44*C radiator zimny.(obudowa zamknięta) może mieć znaczenie?

 

Niema kontrolera obrotów do tego pentagrama nie miałem w pudełku w każdym powinien być kontroler? jak miałem temp. to obroty były około 3000RPM teraz jest 2766 RPM

Moge dokupić jakoś ten kontroler?

Jaka jest max predkosc dla QV-100 AlCu+

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczyściłem go jeszcze raz porządnie dałem więcej pasty ale chyba dalej zamało :/ temp w spoczynku 44*C radiator zimny.(obudowa zamknięta) może mieć znaczenie?

 

Niema kontrolera obrotów do tego pentagrama nie miałem w pudełku w każdym powinien być kontroler? jak miałem temp. to obroty były około 3000RPM teraz jest 2766 RPM

Moge dokupić jakoś ten kontroler?

Jaka jest max predkosc dla QV-100 AlCu+

Coś masz nie tak !! przy takim chłodzeniu to powinieneś mieć niższe temp i to bardziej conajmniej tak koło 36stopni !! cos masz nie tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie jakieś zdjęcia i opis jak powinno się DOKŁADNIE zakładać Pentagrama na Socket A szczególnie chodzi mi o ilość pasty.

Ps: To bez znaczenia czy rozprowadze ta paste czy zostawie na środku?

 

Paste mam zwykłą tą co była dołączona do pentagrama

Ta temp. może być przez obudowe?

Edytowane przez Mafiozo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysoka temperatura może być spowodowana zamkniętą i nieprzewiewną obudową (żadnych wentyli). Otwórz boczną ściankę i sprawdź. Poza tym jak pisano już wiele razy Gigabyte'y zawyżają temperaturę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój sempron 2500+ ma podobno 60 stopni bez szczególnego uzycia. chodzi tak od pól roku i nie ma zadnych problemów. Podkręcony do 2.1 Ghz.

mam "przewieweną" obudowa :) plyta gigabyte'a GA 7N400SL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte zawyzaja temperature o ladnych pare stopni. U mojego brata w kompie na plyce GA-600 Atnek 2000+ (nie krecony) osiaga temperature okolo 47-50 stpni, chociaz ma zalozone nowe dobre chlodzenie oraz przesmarowany jest pasta arcitca... ten sam procek na Epoxie z tym samym chlodzeniem grzeje sie do 38 stopni w stresie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No gigabajty to mają akurat kiczowe !! ja w sumie niewiem czy moja płyta zawyża temp. ale przy fsb 211 (211x10=2110) i napięciu 1,65 (+5%) mam max w stresie 50 stopni a jak nic ni robie to 38-39 stopni!! ale nie mam żadnego wentyla w budzie (oprucz zasilacz) co by powietrze wyciągał jak go wsadze to bedzie tak z 37 stopni max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...