Skocz do zawartości
maltana

Sempron: wady, zalety, podkręcanie

Rekomendowane odpowiedzi

Czytam sobie wasze post i tak sobie mysle że też mógłbym sobie pokręcić. Mój komp to Sempron 2500, Gigabyte 7N400 (nForce 2), 2x 512 Geil 400 cl 2.5, Tracer 400W. Mógłby mi ktoś powiedzedzieć na ile mógłbym sobie wykręcić mojego sempka bez żadnych zmian fizycznych, zmian biosu (jeżeli nie jest to konieczne) i bez przekraczania fsb 200. Procka mi chłodzi wentylek boxowy od athlona 1700. Generalnie chodzi mi o to żeby fsb proca było takie same jak pamięci. No i nie zamierzam nic wymieniać, dodam jeszcze że moja karta g. to R9600 pro. Prosze o pomoc i nie wyśmienia mnie, bo zabardzo się na tym nie znam. Z góry dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpal np. Super PI na 16mb i obserwuj temp. Stres sprawdzasz wtedy kiedy procek jest maxymalnie obciążony.

Za wysoką masz temp w spoczynku zmień chłodzenie na lepsze.

Edytowane przez qura16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a  i jeszcze dodam że temp. w spoczynku to około 55 stopni, i nie wiem jak sprawdzić w stresie (proszę się nie śmiać) może mi ktoś podpowie?

1730794[/snapback]

gigabyte mają tą wade ( zaletę ) że ciągną pomiar z diody procka dlatego te temp są takie wysokie.

 

Jeśli w idle masz 55* to w sumie możesz zapomnieć o podkręcaniu na tym chłodzeniu. :-|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wybaczcie że wtryniam się tu z takim pytaniem ale chciałbym się dowiedzieć czy Waszym zdaniem Sempron 2300+ @ 2000 MHz (z lepszym chłodzeniem możliwe że pójdzie "wyżej") będzie wydajniejszy (w grach ofkoz) od Athlona XP 1700+ @ 2600+?

Poczytałem dosyć dużo na temat Sempronów ale wolałbym się opewnić przed zakupem :/ jedyne co znalazłem to było coś w stylu ("niezły".. "wydajny do domu lub zastosowań biurowych".. ale nie wiem który z tych dwóch będzie "lepszy" tak więc pytam :/ )

Jeszcze raz sorki za wtrynienie się ale "musiałem" :/ napisałem także temat w dziale "Co kupić?" ale of koz nikt nie odpisał :(

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak.

Dowiedziałem się kilku szczegułów odnośnie tych dwóch procków + mobo, otóż

1. Athlon XP 1700+@2600+

- na 2400+ chodzi bez podnoszenia napięcia a na 2600+ jest ono podniesione z 1.6V na 1.625V

- temp. nie przekaracza 43stopniC w stresie

- FSB 166MHz, efektywne 333MHz (jeżeli dobrze go zrozumiałem..)

- zegar rzeczywisty 2.00 GHz

- mobo - MSI KT3 Ultra

2. SEMPRON 2300+

- obecnie chodzi na FSB 211Mhz (9,5*211=~2000Mhz), kiedyś żekomo ~2185MHz..

- mobo - EPOX 8RDA3I

- generalnie więcej szczegułów nie znam.. :/

 

Poprosiłem obie osoby o wyniki z 3D Maka 2001 SE, akurat w miare dobrze się złożyło że obie osoby miały takie same karty graficzne (ATI 9550XT) z tym że osoba od Semprona miała ją podkręconą..lecz osoba od Athlona XP ma 768 mb RAM'u a osoba od Semprona ma 512 mb RAM'u..

wynik osoby z Athlonem XP to coś koło 10630 marków a osoba z Sempronem przy taktowaniu go na 2GH miała ich 12516..

tak więc patrząc na wyniki 3D Mark'a widać że Sempron jest wydajniejszy.. ale czy to prawda?

Czy Waszym zdaniem bardziej opłaca się wziąć tego Semprona czy Athlona XP?

Z tego co wyczytałem o tych Sempronach (a nie jest bardzo łatwo znaleść o nich pożądne informacje/testy w internecie... że Semprony są idealnym rozwiązaniem dla domu i biura (a mając na myśli biuro to mnie sie kojaży z mało wymagającymi aplikacjami biurowymi takimi jak np MS Exell..)

a i jeszcze kilka szczegułów przez które sam nie mogę się zdecydować na wybór:

- przy Sempronie jest (jak mi się zdaje) lepsza płyta główna

- przy Athlonie XP zaoszczędziłbym około 50 zł, które mógłbym przeznaczyć na lepsze chłodzenie i kto wie, może lepiej podkręciłbym procesor...

- na mobo MSI nie ma karty sieciowej więc jednak skutkuje to około - 10zł.. (karte muszę mieć :/ )

- a największym czynnikiem przez który nie mogę się zdecydować na wybór jest po prostu brak wiedzy na temat procesorów AMD.. na Intelach jeszcze sie "znam" [tam jest zresztą łatwo rozpoznać który jest bardziej wydajny od którego" a przynajmniej przy starszych ich wersjach..(moim zdaniem)].

Jeszcze raz sorki za to że pisze to w tym dziale i temacie.. ale sądze że przynajmniej w tym temacie (mam nadzieje) uzyskam odpowiedź na pytanie czy ten Sempron rzeczywiście jest wydajniejszy od tego Athlona XP.. w końcu Wy już "znacie" te Semprony... :/

Jeszcze raz sorki.

Z góry dziękuje za odpowiedzi i podpowiedzi.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Antek_pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich i prosze o pomoc.

 

Moj komp to:

MB - ASUS A7N8X-E Deluxe (z najnowszym oryginalnym biosem),

CPU - AMD Sempron 2800 (2GHz) szyna166x2

RAM - DDR 512MB 400MHz Kingston

Graf. - Radeon Gigabyte 9550 (nie podkręcony)

CD/DVD - Nagrywarka DV Nec

Zasilacz - Codegen 350W (niestety ale nawet jak na taki zasil. niezle trzyma napiecia)

 

A problem w tym ze gdy zmienie szynę na procku z 166 na 176 to po uruchomieniu kompa po jakims czasie zrobi się reset lub aplikacja sie zawiesi, probowałem zmieniac napiecie VCore o 0,05 0,10 i 0,15 ale dalej ten sam problem 3dmark sie wysypywał w demie 2001 SE, ram probowałem synchronicznie i tez nic

Pomóżcie czy zmiana biosu na Uber by pomogła, a jak tak to na jakiego najlepiej.

 

Timingów nie zmieniałem z tego co pamiętam to na początku jest 3-3-3-9 2T, próbowałem podnosić napięcia na pamięciach ale ten sam problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich i prosze o pomoc.

 

Moj komp to:

MB - ASUS A7N8X-E Deluxe (z najnowszym oryginalnym biosem),

CPU - AMD Sempron 2800 (2GHz) szyna166x2

RAM - DDR 512MB 400MHz Kingston

Graf. - Radeon Gigabyte 9550 (nie podkręcony)

CD/DVD - Nagrywarka DV Nec

Zasilacz - Codegen 350W (niestety ale nawet jak na taki zasil. niezle trzyma napiecia)

 

A problem w tym ze gdy zmienie szynę na procku z 166 na 176 to po uruchomieniu kompa po jakims czasie zrobi się reset lub aplikacja sie zawiesi, probowałem zmieniac napiecie VCore o 0,05 0,10 i 0,15 ale dalej ten sam problem 3dmark sie wysypywał w demie 2001 SE, ram probowałem synchronicznie i tez nic

Pomóżcie czy zmiana biosu na Uber by pomogła, a jak tak to na jakiego najlepiej.

 

Timingów nie zmieniałem z tego co pamiętam to na początku jest 3-3-3-9 2T, próbowałem podnosić napięcia na pamięciach ale ten sam problem.

 

obstawiam jednak zasilacz.

Sprawdzales napiecia miernikiem ???

Temp jaka ???

A te timingi ustaw na 2,5-4-4-11 . I napewno synchronicznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otóż problem z tym sempronem zaczyna się trochę wcześniej.

 

Wczesniej miałem ECS K7S5A na modbiosie i Athlona TBreda 1800 z pamięciami 266MHZ tez 512MB i tegoz atlona bez problemu przestawiałem z 133 szynę na 147 i działał.

 

Po zmianie płyty na ASUS A7N8X-E Deluxe i ramu na Kingston max szyne mogłem podnieść o 3 MHz!!! Więcej jak ustawiłem to krzaczył sie system lub wysypywał lub reset sie robił.

 

Niedawno spalił mi sie ten Athlon (mimo iz nic nie mialem podkrecone) i kupiłem Semprona 2800 BOX'a.

 

I z nim mam taki sam problem.

 

Spróbuję te pamięci tak ustawic ale na atlonie je tak probowałem czyli 2,5 -4-4-11 i tez nic nie pomagało.

 

Temp tego Seprona w spoczynku to ok 47-48 stopni na Box'owym coolerze zastanawiam sie na inwestycją w lepczy cooler i zasiłkę, lecz jeśli procek nie bedzie sie chciał podkręcić to nie chce niepotrzebnie wydawać kasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentyl raczej nie ma tu nic do rzeczy, spróbuj z innym zasilaczem...

 

Athlon mógł sobie pójść na 11,5x147=1690, a z Sempem 12x170=2040 to już może być problem - zasilka może być za słaba...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentyl raczej nie ma tu nic do rzeczy, spróbuj z innym zasilaczem...

 

Athlon mógł sobie pójść na 11,5x147=1690, a z Sempem 12x170=2040 to już może być problem - zasilka może być za słaba...

Witam otóż zrobiłem tak ustawiłem pamiątki na 2,5-4-4-11 i synchronicznie do procka szyne tj z 200MHZ na 166MHz i zacząłem podkręcać.

 

Na początek z 166 na 177 FSB i komp sie uruchomił i wszystko ok 3dMark2001 przeszedł cały kilka razy a wynik wzrósł w porównaniu do domyślnych ustawień o 300pkt czyli ok 8670pk.

 

Jednak Gdy szynę puściłem na 186 3dMark przeszedł poprawnie lecz zauważyłem spadek wydajności podczas testów co potwierdziło się wynikiem koncowym słabszym o ok 100pkt w stosunku do FSB 177 i spadek FPS o ok. 2klatki w każdym z testów.

 

Co to może być ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

186 na sempie 2800? :D 186x12=2232Mhz. Chciałbym takiego Sempa. Lepiej nie kręć na takim zasilaczu. Ja kreciłem AXP 1800+ JIXHB na Megabajt 350 (2175Mhz AC na 1,55V) i go ukręciłem. :(. Obecnie mam sempa 2500+ BCXJB i mam 2100Mhz na 1.85V :(. Lipne nowe Sempy na Sck.A. Niby ten sam rdzeń a OC dużo gorsze od starych AXP z 2003r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Semp jest na rdzeniu Thorton, to i 2,3-2,4GHz wyciśniesz przy 1,85V.

Tak ten Sempron jest na rdzeniu Thorton, pisze na forum co kilka dni z pracy bo w domu nie mam neta.

 

Ale jeśli byscie mi mogli polecic jakies chłodzenie na tego semprona bo mam bez podkrecenia po 3 godzinkach w PES5 lub GTA:SA 52 stopnie!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najtańszy sposób to odkręcenie bocznej ścianki :)

No ja mam coś takiego, tyle że skręcone na krótko (odcięty regulator obortów) http://www.ad.max.pl/admax/catalog/product...products_id=216

Całkiem cichy (nawet przy 3200obr/min).

Ewentualnie możesz zakupić jakiegoś taniego Pentagrama.

Jeśli masz zamkniętą obudowę, to dobrze byłoby dorzucić jeszcze ze 2 witraki 80mm - jeden wydmuciach!ący powietrze, a drugi wdmuciach!ący.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam krotkie pytanko. Czy temperatura w stresie na sempie 1.5@1.8ghz rzedu 52-53 stopni to juz tragedia? tyle mam jak skrece cooler na minimum (1500rpm). Jak puszcze go na 2000rpm to mam 48 stopni? Warto sie za te 4 stopnie katowac wiekszym halasem? Wlasciwie to nie wiem jaka jest dopuszczalna temperatura semprona. Reszta sprzetu w sigu. Z gory dzieki za odpowiedz.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najtańszy sposób to odkręcenie bocznej ścianki :)

No ja mam coś takiego, tyle że skręcone na krótko (odcięty regulator obortów) http://www.ad.max.pl/admax/catalog/product...products_id=216

Całkiem cichy (nawet przy 3200obr/min).

Ewentualnie możesz zakupić jakiegoś taniego Pentagrama.

Jeśli masz zamkniętą obudowę, to dobrze byłoby dorzucić jeszcze ze 2 witraki 80mm - jeden wydmuciach!ący powietrze, a drugi wdmuciach!ący.

Mam 52 stopie po graniu w gierkach przy otwartej bocznej ściance, a jezeli ktoś ma Pentagrama 100Cu+ to niech mi powie lub jesli ktos wie jakiego moge sie spodziewac spadku temperatury.

Edytowane przez DarkShadowPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam Semptrona 2200+ wykreconego na 1800mhz 199x9, i jest taki problem ze nie moge podniesc FSB w biosie powyzej 199Mhz, w instrukcji plyty jest napisane ze plyta obsluguje FSB do 250Mhz.

Moja plyta to Abit kv7-v na kt600, pamieci ddr400, probowalem rozne biosy i nic to nie pomaga, obecnie jade na najnowszym, moze ktos zna jakies linki do nieoficjalnych biosow do tej mobo, bo juz nie wiem co robic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam sempa 3000+ no i poza tym co mam w opisie, to dzisiaj wyprobowalem ustawienie takie jak zmniejszenie napiecia i powiem krotko - przy 1,45 nadal sie uruchamia,prime95 przechodzi i superpi liczy bez problemu. ;) Przy 1,4 wywala sie czasami przy prime95. Inni tez maja takie "malopradozerne" procki?? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam Semptrona 2200+ wykreconego na 1800mhz 199x9, i jest taki problem ze nie moge podniesc FSB w biosie powyzej 199Mhz, w instrukcji plyty jest napisane ze plyta obsluguje FSB do 250Mhz.

Moja plyta to Abit kv7-v na kt600, pamieci ddr400, probowalem rozne biosy i nic to nie pomaga, obecnie jade na najnowszym, moze ktos zna jakies linki do nieoficjalnych biosow do tej mobo, bo juz nie wiem co robic?

 

Mam podobny problem, z tym, ze na Epoxie 8rda+ rev 2.2.

 

Zworka ustawiona na "133/166/200" maxymalnie moge ustawic fsb 198, powyżej wraca do 100.

Nie zabradzo rozpoznaje tez procka, raz jako Athlon, raz Semp a raz Uknow :|

 

Na zworce "100/133" moge dac powyzej tych 198, ale czesto nie wchodzi nawet do windy albo zawiesza sie biosie nawet na deflaucie.

 

Sprzęt to Epox 8rda+ rev. 2.2

Semp 2200+

256mb Twimmos cl. 2.5

Modecom 350gtf

 

HELP :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W "druga strone" to chodzi na 12x210 na 1,75 (ale zdarza mu sie jakas zwiecha w prime, wiec jak potrzebuje mocy to go wrzucam na 1,8 ) A max jaki wykrecilem to 12x221 przy 1.85 ale to tylko dla testow zrobilem - nie wiem jakby chodzil w takich ustawieniach na dluzsza mete. ;)

Edytowane przez DJPreZes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...