Skocz do zawartości
|Micro|

Thermalright Si-97

Rekomendowane odpowiedzi

Tez go juz mam :). Jest booski :)):).

Zamontowalem bez wyciągania plyty - fakt, troche sie pomeczylem :). Zapinka trzyma mocno.

A tempki ? :D:D:D - 34C/28C w idle, 39C w stresie (Prime 25min, wiatraki w budzie skrecone na 5V) 8O 8O 8O . Wentyl 1400 obr/min -zupelnie go nie slychac :D.

Na poprzednim SilentBreezie III z zalozonym wiatrakiem 80mm (2100 obrotow) mialem w identycznych warunkach 47C w idle :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[tab:7391c964a3]Po miesiącu głodówki wkońcu udało mi się kupić to cudo. :)

Trochę mnie to kosztowało, ale myślę, że było warto. Następnego dnia po zakupie zabrałem się za montaż.

 

[tab:7391c964a3]Do zamontowania tego modelu na płycie wykorzystuje się zapinkę, która jest niemal identyczna jak ta dołączona przez AMD do BOX`owego radiatora. Waga SI-97 to tylko 280g i zapinka spisuje się całkiem nieźle nawet po założeniu wiatraka i grilla. Jej zapięcie nie sprawiło mi większego problemu, mimo iż robiłem to po raz pierwszy.

[tab:7391c964a3]Powierzchnia styku z procesorem była faktycznie gładka. Choć w tej klasie cenowej spodziewałem się powierzchni wypolerowanej na lustro. (*)

[tab:7391c964a3]Mocując radiator na świeżo kupionej płycie głównej nie powinniśmy odczuć większego dyskomfortu. Jednak robiąc to na kompletnie złożonym komputerze, powinniśmy uzbroić się w znacznie więcej czasu. Moim zdaniem najlepiej montować SI-97 na wyciągniętej płycie. Wbrew pozorom nie jest łatwo umieścić go na procesorze tak aby podstawa była oparta równo na „gąbeczkach amortyzujących”. (*), (**)

[tab:7391c964a3]Radiator najlepiej nakładać z już zamontowanym wentylatorem. Sam montaż wentylatora i naciągnięcie na niego zapinek wymaga użycia siły i mogłoby spowodować uszkodzenie procesora. Jeśli jednak przeszkadza nam w tym rozmiar wiatraka, starajmy się naciągnąć na wentyl obie spinki naraz - dzięki temu siły działające na rdzeń, potencjalnie mogące go uszkodzić, będą równomiernie rozłożone. Mimo tych drobnostek nadal uważam, że te spinki to dobra rzecz.

[tab:7391c964a3]CooperShim, który znalazł się w zestawie SI-97 wyglądał dobrze. Niestety u mnie był zgięty w pół i próby wyprostowania go nie przyniosły zadowalającego efektu. Zdecydowałem się założyć stary Shim i ten sprawdził się znakomicie.

[tab:7391c964a3]Pasta termoprzewodząca z zestawu podobno jest całkiem niezła. Ja wolałem użyć pasty Arctic Silver 5.

[tab:7391c964a3]Bałem się, że dołączone gumowe paski pod wiatrak będą za wysokie. Ostatecznie zdecydowałem się jednak je przykleić, żeby mieć spokój z ewentualnymi wibracjami wentylatora.

[tab:7391c964a3]Na grill zdecydowałem się z powodu zamontowanej z boku obudowy tuby, która doprowadza chłodne powietrze bezpośrednio do wiatraka, i która mogłaby go uszkodzić przy zamykaniu obudowy. Możliwość założenia grilla na wiatrak jest według mnie dodatkową zaletą SI-97 rzadko spotykaną w przypadku innych radiatorów.

 

Szczegółowy opis montażu SI-97 znajduje się na stronie producenta:

http://www.thermalright.com/support_default.htm

a wiele dobrej jakości zdjęć i najnowsza recenzja: tutaj

 

[tab:7391c964a3]Oprócz SI-97 zamontowałem też radiator Zalman ZM-NB47J na chipset. Wbrew moim obawom pod SI-97 zmieścił się bez problemu (tzn odginania SI-97 do góry … (HeatPipe są w miarę na to podatne) … albo piłowania Zalmana). Oczywiście korzyści z chłodzenia pasywnego każdy zna – CISZA! 8)

 

Jak testowano?

[tab:7391c964a3]Oba radiatory testowałem na tej samej platformie sprzętowej, przy tych samych warunkach pomiaru. W pokoju w którym znajdował się komputer panowała temperatura 20st.C. Procesor z zamontowaną podkładką CooperShim ze starego zestawu.

[tab:7391c964a3]W przypadku Thermalright SI-97 rdzeń procesora posmarowałem pastą termoprzewodzącą Arctic Silver 5. Wentylator Y.S-TECH Ultra Silent 92mm | 28,8CFM | 18dBA | dmuchał na procesor (w przypadku SI-97 możliwe jest jeszcze założenie wentyla tak aby wyciągał powietrze …. bez różnicy). Obudowa komputera była zamknięta. Obudowa wentylowana była dwoma wentylatorami 80x25mm (jeden z przodu i jeden z tyłu) oraz wentylatorem znajdującym się w zasilaczu.

[tab:7391c964a3]Pomiar temperatury przeprowadzałem przy dwóch stanach systemu. Podczas minimalnego obciążenia odczyt temperatury po 30 minutach po uruchomieniu systemu. Podczas maksymalnego obciążenia - 1 godzina działania Prime95. Na załączonych wykresach widać wzrost temperatury z min do max w czasie pierwszych 15min obciążenia procesora. Po tych 15min temperatury nie ulegały już zmianie.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

[tab:7391c964a3]Praca całego zestawu jest ELEGANCKO CICHA!! .. z tego jestem zadowolony najbardziej. Po raz pierwszy usłyszałem wiatrak zasilacza i monitor. Zwróćcie uwagę na obroty wentylatora! Temperatury sami oceńcie. :twisted:

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8O 8O 8O Super tescik - moje gratulacje :). Widze ze wyniki tego coolerka są powtarzalne (u mnie prawie identyczne po podkreceniu wentyli w obudowie na 12V - tj 31-32C(cpu) / 24-25 C (system) w spoczynku) ;).

Co do Y.S Techow - są 2 wersje tego wentylatora 92mm - Y.S Tech (2500 obrotow i ok 33db) i Y.S Tech Ultra Silent (1400 obr/min i ok 18db) :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ha, a ja chciałem dodać łyżkę dziegciu do tej ogólnej baczki miodu: wszystko jest ok KIEDY MAMY WENTYLOWANĄ OBUDOWĘ!!! Wyłączyłem wiatrak z tyłu i przodu obudowy i .... z 39 w primie zrobiło się .... 48 w primie. 9'C. A wiatraki to tylko AC kręcące się 1200-1300 obrotów....

Tak że: (tak jak w 99% wentyli) należy pamietać o dobrym wentylowaniu obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ha, a ja chciałem dodać łyżkę dziegciu do tej ogólnej baczki miodu: wszystko jest ok KIEDY MAMY WENTYLOWANĄ OBUDOWĘ!!! Wyłączyłem wiatrak z tyłu i przodu obudowy i .... z 39 w primie zrobiło się .... 48 w primie. 9'C. A wiatraki to tylko AC kręcące się 1200-1300 obrotów....

Tak że: (tak jak w 99% wentyli) należy pamietać o dobrym wentylowaniu obudowy.

Albo nie zakładaniu boku obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wentylowanie zamknietej obudowy to jest samobojstwo. najlepszy efekt daje jak pewnie wiece wentyl pod zasilka. ostatnio dodalem drugiego arctica tylko tym razem z przodu i temp na procu a ani temp hdd sie nei zmienily, zmianie ulegla tylko temp w samej budzie, ktora zamalala o 2-3st.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIezla mini-recenzja git, rozwiales moje wszelkie watpliwosci, chyba kupie taki sam wentylator. Bo nic innego (cichego) chyba nie znajde.

 

ps. 1400obr.min to jest standard w tym wentylatorze? :)

Jak napisał delfik; ja mam tylko do dodania moje własne doświadczenia z tym wentylem, ale jako nawiew boczny na kartę graficzną.

 

Powieszony zupełnie luzem na kabelku przy otwartej obudowie był z wysokości fotela do komputera jak dla mnie niesłyszalny - dopiero z z odległości może ok. 20cm słychać było szum powietrza a z kilku cm pracę silniczka (normalka). Temp. na Silencerze na low spadły wówczas o 10C (obudowa otwarta), nie wspominając o tym, że wentyl owiewał również trochę chipset, konkretnie NB.

 

Przy zamkniętej obudowie, mimo zastosowania sporych dystansów (dłuższych się nie dało, bo wentyl kolidowałby z kartą), słychać szum, ale to już tylko i wyłącznie wina kratki w ściance mojej obudowy (narazie nie będę ciął Chiefa). Ostatecznie podłączyłem go przez przejściówkę na molexa i puściłem na 7v (cisza absolutna, bez wielkiego OC wystarczy do grania nawet na zegarach 9800XT).

 

Znam więcej zadowolonych osób, więc polecam - zdecydowanie najcichsza 92mm jaką słyszałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

patrzac po roznicy miedzy si a sp i miedzy sp a slk to mozesz zyskac do 10st, ale tylko przy wolniutkich wentylach, bo przy potworach miedz bierze gore.

.... bierze góre :lol: .... o 1`C :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

patrzac po roznicy miedzy si a sp i miedzy sp a slk to mozesz zyskac do 10st, ale tylko przy wolniutkich wentylach, bo przy potworach miedz bierze gore.

.... bierze góre :lol: .... o 1`C :lol:

Dokladnie :)

Chyba jest nawet w linku twoim :)

http://www.insanetek.com/index.php?page=th...hermalrightsi97

 

Tylko szkoda, ze u nas kosztuje 159zl jak na zachodzie 100zl :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda to jest jak świnia w pyry wlezie :D

 

Boku obudowy ściągać nie będę, bo równie dobrze mógłbym ściągnąć górę i przód: po co to?? lepsze wentylowanie by było... Nie po to kupiłem ładną obudowę żeby taraz ją tak oszpecać...

 

Co do zamiany SLK na SI97: wg mnie nie ma sensu. Różnica nie jest aż tak duża. Natomiast jesli chcesz mieć cicho: no, to przy 45'C na SI możesz mieć zdecydowanie ciszej niż przy SLK. SI nie potrzebuje szybkoobrotowych wentyli do poprawnego działania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

patrzac po roznicy miedzy si a sp i miedzy sp a slk to mozesz zyskac do 10st, ale tylko przy wolniutkich wentylach, bo przy potworach miedz bierze gore.

no włąśnie mam wolno obrotowego ys techa i chyba się skuszę na nowe chłodzonko :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam na tym TT112 Cu  10x260 1.8V  maks. 55C  prime95  (2h)

jeden wentyl na nim 90mm i jest cisza

Blue a jakies inne temperatury jakie miales przed zmiana na tego potwora ...???

I jak z montazem plyta wygiela sie troche :) pod wplywem tego ciezaru ???

 

Bo z tego co widz chyba jednak SI-97 lepiej sobie radzi w boju ze zbijaniem temperatur 8O i to przy tak malej masie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak z montazem?? Bo troche ten cooler ma gramow  :roll:

280 to jak piórko :!:

To pytanie jest zadane do Blue Odnosnie Tt Slient Tower CU ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam papsta w ogole go nie slychac (90mm wentyl) mozliwosc zamontowania jeszcze jednego na tym radiatorze z drugiej strony co z pewnoscia obnizylo by jeszcze temp. o przynajmniej 5C .

proca mam puszczonego ostatecznie 10x250 (1.8V) temp. prime95 5h blend test 56C temp. mierzona przez płyte. Buda oczywiscie zamknięta!! Radiator specjalnie nie jest gorący....jest taki lekko ciepły :? ...niewiem czy temp. jest poprawna bo jakos na tej plycie(dfi lanparty) dziwnie mi napięcia skaczą....mam ANTECA 480W...wczesniej mialem abita an7 i napiecia marzenie a teraz....... sa bardzo dziwne i skacza co chwile :?

a wracajac do chlodzenia ja mam w budzie tylko ten jeden wentylator który jest na radiatorze wiec gdybym mial jeszcze jakies puszczone na 5V lub 7V temp. z pewnościa byla by troszkę niższa!! ale ogólnie jestem zadowolony, z montarzem nie bylo problemów...płytę trza bylo z kompa wyciagnac i zamontowac...

trwalo to ok. 15min...wyciagniecie i załozenie , a potem to tylko wsadzic do kompa i wsio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja sie troche zawiodłem na SI-97+ Y.S.tech 92 Ultra silent, temp mi spadła o 3 stopnie w idle i o 4 w stresie w porównaniu do zestawu radiator od Falconrocka II i wentyl od WhisperRocka.

Spodziewalem sie czegoś więcej. Do tego spód radiatora jest bardzo słabo wypolerowany.

Chyba że to wina tego że radiator źle dolega do procka, nigdy nie ufałem coopershimom, choć ten od TT wydawał sie prosty. Nie wiem czy to dobrze, ale heat pipy nie sa u mnie gorące, ciepłe tylko troche. W sumie wszystko zakładałem nie wyjmując niczego z budy (trochę się nagimnastykowalem) ale wydaje mi sie ze mniej wiecej rowno zalozylem radiator. Hmm moze sprobuje wyjac coopera, ale to chyba niezbyt bezpieczne przy tym radiatorze.

Eh trzeba bylo zdecydowac sie jednak na WC :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...