Skocz do zawartości
|Micro|

Thermalright Si-97

Rekomendowane odpowiedzi

wow, no to juz calkowita rewelacja.

 

maly OT :wink:

ZenFist jak glosne sa te radiatorki chipsetu(a dokladnie wentylki na nich) od TR?? Bo widze ze masz aktualnie zamontowanego.

Dzięki uprzejmości Thermalright w Polsce można kupić wersje pasywne. Bez tych wentylatorów, które uważam za bardzo głośne (jak na Delte przystało) Jadę na NB-1C bez wentyla i co tu dużo mówić, sprawuje się świetnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mysle, że to chłodzenie to ostre przegięcie. Za drogie, zero supportu dla innych podstawek, dobry cichy wiatrak to dodatkowe 80 zł( P92 mm Papst). No i tylko max 92 mm i brak chłodzenia innych elementów jak w Zalmanie ( przy mojej konfiguracji ma to spore znaczenie- karta gr. jest bardzo gorąca, a Zalman choć trochę na nią wieje). Nawet jak jest bardzo wydajne, to za rok czasu nie będzie komu odsprzedać, bo ci, co mogli to sie przesiadą na nowsze platformy :?

 

Poza tym wygląda jak mój Aerocool VM-101 na k. grafiki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się. Kupuję thermalright SI-97 we wtorek (tzn. 30.11.04 .. bo wtedy napewno bedzie juz w sklepach). Cena brutto 169zł.

Wszystko waży ok.390g .. czyli mniej od Pentagramów, Zalmanów itp. bez piłowania zapinek i kombinowania "jak koń pod górkę" :)

Konstrukcja wydaje się być rzeczywiście dopracowana i dobrze przemyślana. Ja przy wyborze kierowałem się głównie chęcią cichego schłodzenia mojego procka na przyzwoitym poziomie. Wydaje mi się, że z racji swojej konstrukcji SI-97 nie powinien generować dodatkowego szumu. Materiał z jakiego jest zrobiony pozwoli (tak mi się wydaje) szybciej oddać ciepło do obudowy bez potrzeby stosowania silniejszych wiatraków.

Długo myślałem o odpowiednio cichym wiatraku i wybrałem Y.S-TECH ULTRA SILENT 92mm | 18 dB | 28,8CFM. Zastanawiałem się czy nie opłaca się kupić wydajniejszego i go "wyciszyć" (np. TITAN TFD-9225M12S 92mm | 38.35 CFM | <25CFM ), ale nie jestem pewien jak to bedzie działało w praktyce. Z kolei Thermaltake Silent Cat 9 cm | 21 dBA | 52,24 CFM :!: wydał mi się mocno podejrzany. Z niego też zrezygnowałem.

No cóż! ... Mam nadzieję, że ten sprzęt bedzie wart swojej ceny.

Pozdrawiam!

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się. Kupuję thermalright SI-97 za tydzień (bo wtedy bedzie juz w sklepach). Długo myślałem o odpowiednio cichym wiatraku i wybrałem Y.S-TECH ULTRA SILENT 92mm. Mam nadzieję, że ten sprzęt bedzie wart swojej ceny.

Pozdrawiam!

Ja jeszcze kilka dni siedzę w Niemczech, ale już z końcem tygodnia wracam do Polski, gdzie czeka na mnie właśnie Y.S.Tech 92mm Ultra Silent jako nawiew boczny na kartę graficzną. Dam znać, czy jest wart tych ponad 50zł (głównie, czy naprawdę jest taki cichy). W przyszłości, jeżeli się sprawdzi, powędruje właśnie na TR SI-97, a wentyl zakupię jeszcze jeden.

 

Czekamy na relacje z użytkowania tego aluminiowego cacka. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się. Kupuję thermalright SI-97 za tydzień (bo wtedy bedzie juz w sklepach). Długo myślałem o odpowiednio cichym wiatraku i wybrałem Y.S-TECH ULTRA SILENT 92mm. Mam nadzieję, że ten sprzęt bedzie wart swojej ceny.

Pozdrawiam!

Ja jeszcze kilka dni siedzę w Niemczech, ale już z końcem tygodnia wracam do Polski, gdzie czeka na mnie właśnie Y.S.Tech 92mm Ultra Silent jako nawiew boczny na kartę graficzną. Dam znać, czy jest wart tych ponad 50zł (głównie, czy naprawdę jest taki cichy). W przyszłości, jeżeli się sprawdzi, powędruje właśnie na TR SI-97, a wentyl zakupię jeszcze jeden.

 

Czekamy na relacje z użytkowania tego aluminiowego cacka. ;)

Ten YSTech warty jest swojej ceny :) Mam go i jest zdecydowanie lepszy od zalmana 92x92 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tez sporo kosztuje w porownaniu do zalmana :)

Za 59zl w cooling.pl

 

A tutaj duzo zdjec z roznych pozycji tego radiatora

http://www.hartware.net/review_427_1.html

oraz troche temperaturek :)

 

oraz tutaj

http://www.systemcooling.com/thermalright_...t_si-97-01.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thermalright`a Si-97 mam od 3 dni :) ARCTIC SILVER 5 + Enermax 92x92x25 80 - 109 m³/h 28,0 - 34,3 dB(A)

 

zdazylem zrobic tylko kilka testow...

temp. pokoju 20 stopni CPU BURN do 37 stopni..

temp. pokoju 24 stopni CPU BURN do 40 stopni..

 

rano jak w pokoju jest zimno (do 20Stopni) po wlaczeniu Prime na 1 godzine. temp procka 37

wieczorem kiedy dwa komp. zdazyly nagrzac "pokoj" temp do 40stopni.

 

 

moj sprzet:

Abit NFS-7 rev.2 z czujnikiem zewnetrznym przyklejonym pod cpu.

CPU AMD 2200+ 133 x 13,5.

GeForce 4 Ti 4200

Dysk WD 80 GB

2 x 256Mb Ram

DVD

CD-RW

 

- jeden wielki minus= zapinka i ruszajacy sie Si-97 (niewiem czy ja cos zle zrobilem )

 

 

ocena ogolna -10/10

 

p.s.: w najbliszym czasie bede sprawdzal paste dolaczona do Si-97, zdiecia moge wrzucic na www..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie zmartwiła informacja o wadliwej zapince :(

Wyniki testu też nie są oszałamiające .. biorąc pod uwagę Twój procesor (AMD 2200+), tego "potwora" (o przepływie 64CFM) którego użyłeś, i eleganckiej pasty ARCTIC SILVER 5. Szczerze mówiąc spodziewałem się czegoś lepszego. :?

Mam nadzieję, że na moim sprzęcie sprawa będzie wyglądała nieco lepiej, i że jest to tylko kwestia właściwego montażu .. ale o tym przekonam się dopiero za tydzień.

Czy byłbyś taki uprzejmy i podał również temperatury Idle?

Z niecierpliwością czekam na zdjęcia i wszelkie przydatne informacje.

 

Co do dostępności SI-97 .. to mile mnie zaskoczył sklep Speed, który ma je na stanie już od trzech dni, w cenie 185zł. Na moją prośbę obiecali przetestować ten model co do wydajności i jakości montażu pod koniec tego tygodnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie biorę aparat do ręki ... chyba wiem na czym polegal moj blad w montowaniu , :oops:  

 

zaraz sprawdze, potestuje jeszcze troche i wieczorem sie odezwe

Testuj, testuj i dawaj znak :!: Też się napaliłem na to chłodzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiec..........

zdielem SI-97 z proca wyczyscilem z starej pasty (3 dni), nalozylem paste ktora otrzymalem w pakiecie z SI-97 (wodnista),( SI-97 nie rusza sie juz az tak strasznie, po poprawnym zamontowaiu )

komputer wlaczylem na 2:30 min. z wlaczonym Prime 95 brat wylaczyl swoj grzejnik i wygladalo to tak...

 

TEMPeratura w stresie po 2:30 min.

Procesaor 36-7 stopni z Enermaxem 92 i 94,5 m³/h i 31,15 dB(A) (wentylator wyciaga powietrze)

Temperatura chipsetu 23-4 stopnie ?!?!?!?

Temperatura dysku 28 stopni

 

Temperatura ktora mialem na starym dobrym arctic cooling 2 wynosila ok 51 stopni, a chipset plyty grzal sie do 30 stopni.

 

Test "dotykowy":

Zasilacz "letni"

Temp w obudowie "letnia"

Si-97 "letni" (na calej powierzchni ok taka sama temp.)

Chipset "letni"

Karta graficzna "poparzylem sie <---- zart" tez letnia

 

w obudowie 2 x Enermax 80 1 x Papst 80 1 x "tanizna" dwa z przodu i dwa z tylu.

 

w najblizszy weekend bede budowal wlasna "stacje" pomiarowal temp. (najprawdopodobniej) tylko zalezy czy dostane wszystkie czesci i czy beda chceci ... wtedy sprawdze dokladnie moje temp. wtedy sprawdze czy ta plyta mnie w.... robi, ale mysle ze nie. (sprawdzalem zewnetrznym czujnikiem ... ale moze i ten czujnik jest walniety).

 

Zdiecia

p.s.: podstawka jest "brudna" bo wlasnie wcieralem paste.

 

ciag dalszy nastapi:

enermax dmuch na cpu/Arctic silver 5/maty/ i co mi wpadnie jeszcze do glowy

 

wlstepne testy:

temp proca przy 2200 Mhz 41 stopni, narazie nie mam czasu zeby sie wiecej "pobawic"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na udostępnionych zdjęciach (30-32) widać, że radiator znajduje sie nad wiatrakiem chipsetu. Czy jest tam wystarczająco dużo miejsca, żeby zamontować Zalmana ZM-NB47J :?: ......... Wymiary: 37 x 37 x 47 mm

Dołączona grafika

 

Co znaczy: "nie rusza sie juz az tak strasznie, po poprawnym zamontowaiu"?. Tzn rusza się, nie rusza, czy tylko trochę? :? Myślę,że to bardzo istotne.

 

Jak wyglądają temperatury bez obciążenia? Np w 1h po uruchomieniu Windows?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na udostępnionych zdjęciach (30-32) widać, że radiator znajduje sie nad wiatrakiem chipsetu. Czy jest tam wystarczająco dużo miejsca, żeby zamontować Zalmana ZM-NB47J  :?:  ......... Wymiary: 37 x 37 x 47 mm

Dołączona grafika

 

Co znaczy: "nie rusza sie juz az tak strasznie, po poprawnym zamontowaiu"?. Tzn rusza się, nie rusza, czy tylko trochę?  :?  Myślę,że to bardzo istotne.

 

Jak wyglądają temperatury bez obciążenia? Np w 1h po uruchomieniu Windows?

jest tam wystarczająco miejsca 4 cm (chyba) na Zalmana .. jak będę wymieniał u siebie to zmieże dokładnie.

SI-97 nie rusza się= jeżeli przez przypadek stukniesz w niego

SI-97 rusza się= jeżeli będziesz próbował

 

narazie nie miałem większych problemów z ściąganiem coolera, czy też montowaniem wiatraków mimo ograniczonego miejsca w obudowie wynikającego z "ściśle" przylegającego zasilacza. Montaż czy też demontaż coolera idzie naprawde szybko, bez problemów (dla kombinatorów: zapinka z mojego stareko coolera pasuje na nowy).

 

Temperatury po obruceniu wiatraczka są takie same ?!??! nie zauważyłem narazie żadnej różnicy, podam tez mała informacje, że wcześniej jeden dzień miałem enermaxa 80x80 i temp. były podobne, tzn. nie różniły się (prawie, niestety nie pamiętam dokładnie, wiem tylko że w stressie miałem 38 stopni).

 

Temperatury w IDLE = temp. pokoju około 20 stopni, (rano) komputer włączyłem na 30 min, i poszłem "sprątać", po powrocie temp. proca 30 stopni, temp w obudowie 20-24 stopni.

Później test Prime95 = 36 stopni następnie:

Włączyłem WinAmpa, Ventrio(teamspeak), i Firefox`a, godzine czasu słuchałem muzyki i serfowałem.

Temperatura CPU 35 stopni. Chipset=22 stopni.

Test dotykowy:

wzystko jest letnie ..

oprócz zasilacza i "Grafiki". które ku mojemu ździwienu nagrewają się mocniej.

 

NIe wiem czy dobrze myśle ale, temp. są ok. Temperatura CPU jest w IDLE ok, nie powinna niżej spadać niż ok 33-35 stopni, na zwykłym, w tym wypadku niezwykłym SI-97. Moim zdaniem jest to optymalna (najniższa) temperatura jaką mogłem uzyskać. Jeżeli ktoś chce zejść niżej, np. do 25 stopni niech otworzy ono zimą i otworzy obudowe :wink:

 

Maty wyciszające już się "produkują" (kumpel mi z pracy przyniesie coś co jego zdaniem powinno wyciszyć mi kompa).

Jeden wiatraczek 80 jeszcze dojdzie z przodu pod CD.

Jak macie jeszcze jakieś propozycje "testów" to dajcie znak, jeżeli będą się "mieściły" w granicach rozsądku to "przetestuje, sprawdze, itd.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem bez sensu jest wydawanie kasy na cichy wentylator do SI-97 i w ogóle sam radiator (który z założenia firmy Thermaltake ma być "Light`N`Easy") skoro nie można schłodzić cicho także chipsetu.

Obawiam się, że Zalman ZM-NB47J (o wys.47mm) jednak się tam nie zmieści. Drugą opcją byłoby kupno Zalmana ZM-NB32J (który jest 15mm niższy) ... i na niego chyba będę skazany :?

 

Zadanie testowe jest następujące:

"Co da się zamontować pod SI-97 na chipset" :?:

.... ile tam jest dokładnie miejsca? (mierząc od płyty do spodu radiatora)

.... i czy sposób montażu będzie miał na to jakiś wpływ?

 

hmm .. jeśli trudności zaczną się nawarstwiać ... to zacznę się zastanawiać nad chłodzeniem wodnym :roll:

 

Temperatury po obruceniu wiatraczka są takie same ?!??! nie zauważyłem narazie żadnej różnicy, podam tez mała informacje, że wcześniej jeden dzień miałem enermaxa 80x80 i temp. były podobne, tzn. nie różniły się (prawie, niestety nie pamiętam dokładnie, wiem tylko że w stressie miałem 38 stopni).

To prawda! W przypadku tego radiatora, to czy wiatrak dmucha, czy wyciąga powietrze nie ma większego znaczenia. Na przykład na AMD Athlon XP2700+@2.1Ghz z rekomendowanym przez Thermaltake wiatrakiem Panaflo FBL09A12M 92x92 (48 CFM | 30dBA):

 

Dołączona grafika

Ładnie, graficznie przedstawia to wykres.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem bez sensu jest wydawanie kasy na cichy wentylator do SI-97 i w ogóle sam radiator (który z założenia firmy Thermaltake ma być "Light`N`Easy") skoro nie można schłodzić cicho także chipsetu.

Nie ThermalTake, tylko ThermalRight :wink: BTW - Bez problemu wchodzi, każdy pasywny cooler na chipset, w tym NB-47J

 

"Co da się zamontować pod SI-97 na chipset"

Thermalright NB-1 :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorki za przejęzyczenie ... racja ThermalRight :oops:

 

Bez problemu wchodzi, każdy pasywny cooler na chipset, w tym NB-47J

ZenFist .. a widziałeś zdjęcia? .. pamiętaj, że masz inną płytę :!:

Na jakiej podstawie tak twierdzisz? ... zmierzyłeś? ... masz SI-97?

Konkrety! .. konkrety! :wink:

 

Thermalright NB-1 ... :? ... przecież ten jest jeszcze wyższy :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przydałby się jakiś test bezpośrednio porównujący SI-97 do SP-97 na różnych coolerach, bo w końcu to niby jakiś tam mały "przełom" jest w chłodzeniu... Jestem na kupnie i nie wiem co wybrać, żebym mógł wycisnąc jak najwięcej z procka :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o teścik SI-97 i reszty wentylatorów ThermalRight, takich jak SP-97/ , Zalmany, TT i możę jeszcze inne pasywne i aktywne wentylatory to sprzęciki w nast. tygodniu będziemy mieli na testach dzięki ZenFistowi i uprzejmości Proline oraz innych, mam nadzieję dystrybutorów :)

 

Procedura jeżeli chodzi o pasywne jest już w zasadzie ustalona.

 

Testy na std. ustawieniach:

- pasywne układy bez wentylatora

- pasywne układy z wentylatorem 80x80mm

- pasywne układy z wentylatorem 92x92mm

- pasywne układy z wentylatorem 120x120mm (jeżeli wejdzie na dane radiatory).

- aktywne układy chłodzące

 

Testy na sprzecie podkręconym

- pasywne układy bez wentylatora

- pasywne układy z wentylatorem 80x80mm

- pasywne układy z wentylatorem 92x92mm

- pasywne układy z wentylatorem 120x120mm (jeżeli wejdzie na dane radiatory).

- aktywne układy chłodzące

 

Jeżeli macie jakieś propozycje procedury testowej, ewentualnie radiatorów do testów to piszcie. Będziemy wiedzieć czego oczekują użytkownicy, nie tylko po testach, ale przede wszystkim jakie modele wprowadzić do testów.

 

Test na platformie Socket A.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Allen3,

Czyli na wyniki trzebaby poczekać jeszcze ze 2 tygodnie? :( Bo aż mnie świeżbi, żeby pokręcić tego nowego procka a na Pentagramie po prostu mi się nie chce tego robić :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej publikacja nastąpiłaby po 2 tygodniach od dostarczenia radiatorów Recenzentowi (testy + fotki + tekst +złożenie wszystkiego w całość), ponieważ z tego co Mi ZenFist mówił to dostawa do Polski ma dojechać na Wtorek. Gdyby SI-97 był wczesniej to może i szybciej by się udało to załatwić. Jeszcze wszystko zależy od możliwości udostępnienia innych radiatorów, jednakże mam nadzieję, że to przejdzie sprawnie i szybko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Allen3,

To zdążę przepić dawno te pieniądze, które mam przeznaczone na chłodzenie :D

Co do testów to proponuję zastosowanie 2 rodzaji wentylatorów (jakiegoś Zalmana F2, który wieje jako tako mocno ew jakiegoś CoolerMastera i czegoś z "cichych), albo po prostu takiego zalmana z jakimś FanMate, bo raczej rzadko się spotka, żeby ktoś miał na komputerze do codziennego użytku jakieś 55-decybelowe Delty ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...