Skocz do zawartości
|Micro|

Thermalright Si-97

Rekomendowane odpowiedzi

Dostałem dziś rano to cudo :)

Jednak założyłem dopiero niedawno, na razie nie mam co się chwalić temperaturami bo nie testowałem.

 

Chłodzenie jest mniejsze niż się wydawało :) I jest rzeczywiście lekkie. Na styk wchodzi na moje DFI Infinity, jeszcze nie sprawdzałem czy w budzie również będzie dobrze, ale niedługo spróbuje, na Abicie siedzi świetnie.

To co mnie zdziwiło to baaardzo duża tuba bardzo rzadkiej pasty, z pierwszych dawek tej pasty to jakiś glut mi wyszedł ;)

Jest tego z 2x więcej niż w tubce Artic Cermique.

 

Po założeniu tego aluminiowego potwora musiałem zrezygnować z ramienia Zalmana na wentylatory, po prostu jest na tyle wysokie, ze z nim koliduje.

Odnośnie wysokości... To chłodzonko jest naprawde wysokie, więc nie zaszkodziło by było jeszcze ciut wyższe, w tedy z drugiej strony radiatora można by było zamontować drugi wentylator :D

A tak jak jest teraz to się nie mieści przez zapinke, a szkoda.

 

Jeszcze jedna uwaga - wbrew moim oczekiwanią - spadła mi temperatura chipsetu.

 

Ogólnie jestem zadowolony z tego SI-97. Mam tylko nadzieje, że nie będe miał później z nim takich problemów jak niektórzy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbys mogl to wez jeszcze tego QVC 120, ciekawe jak sie prezentuje na tle drozszych zawodnikow :)

Niestety nie mam skąd załatwić Pentagramów... Ale będe starał się rozszerzać list coolerów. Klimatyzacja jest, więc warunki będa stałe i powtarzalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylator to Sunon 92mm, puszczony na 7V, dokładniej KDE1209PTS1-6.

Kupiłem za 15zł/sztuka w sklepie na bazarku obok (wolumen) ;)

 

EDIT - Mam też Zalmana ZM-F2. Ale ten wentylator wyraźnie mniej "pompuje" powietrza niż Sunon, pozatym cieżko go podłączyć na 7V ;)

Dlatego Zalmanów używam na ścianach obudowy, gdzie ważne jest by nie generowały szumu przepływającym powietrzem, a Sunony w środku budy gdzie nie przepływające powietrze nie generuje szumów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WITAM PONOWNIE!!

 

Dzięki uprzejmości ZenFista mam nowy SI-97. Stary oddałem.

Prawdę mówiąc nadal nie wiem co było nie tak z poprzednią sztuką, choć wydaje mi się, że wiem o SI-97 już bardzo dużo.

Jedno wiem napewno: temperatury spadły do poziomu umiarkowanego.

 

Nowa sztuka spisuje się tak:

36-41`C w idle (zależnie od temp w pokoju - max 23`C)

53`C w stresie

CPU na 2,2GHz 1,65V

wiatrak: Y.S-TECH Ultra Silent 92mm

Nie jest najlepiej ... ale przy tak cichym wiatraku ... wystarczająco ... w każdym razie już nie tragicznie.

 

Gdybym miał wybierać jeszcze raz ... poważnie bym się zastanowił nad SP-97 albo Scythe Kamakiri.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz moje wrażenia ;)

A więc procek mi teraz działa na 2142mhz (9x238) na CHYBA 1,875V, może to i 1,85V, nie dam głowy bo czujniki zakłamują.

 

A więc po restarcie kompa miałem wg. MBM 5 40C na procku, odpaliłem Super PI i dałem test 16M, na chwile temp. jeszcze zdążyła spaść do 39 C a dalej długi czas nie przekraczała 40C, do końca testu nie przekroczyła 42C.

IMHO to nieźle, wachanie tylko 3C :D

Co lepsze - zaraz po przestaniu obciążania procka, dosłownie chwilkę, temperaura spadła spowrotem do 40C!

Później zdązyła zlecieć do 38C i już chyba niżej nie zejdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yelcyn - no juz duzo lepiej, ale sporą masz tą roznice temperatur - chyba Ci sie robi gorąco w budzie w stresie albo ten proc wydziela mase ciepla :cry:

 

Moje pomiary :

 

Barton 2200MHZ (11x200), 1.65V , temp otoczenia : 20C.

2 wentyle w budzie na MINIMUM - 5V (Cooler Master , ok 1000 obr/min)

 

idle :36-37C,

stress (Prime ,30min) : 42C

 

i cisza :D

 

ps.

Nie sądze zeby SP-97 lepiej Ci sie spisywal na wolnoobrotowym wentylatorze - testy w sieci pokazują raczej cos odwrotnego :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm...jedna ciekawostka przyrodnicza ;)

Otóż teraz puściłem sobie tego Sunona 92mm na 12v i o dziwo - temp procka wzrosła o 1 C podobnie jak mobo :D

 

/EDIT - Kolejne temperatury!

Tym razem 2250mhz i 2V na rdzeniu...

Jak się sprawuje aluminiowy SI-97 w tych ekstramalnych warunkach? 45C w idlee :D

Obciążania robić nie będe ponieważ to tylko tak testowo, pzoatym nie mam na to czasu po nocy.

 

/EDIT 2 - Chwile pomeczyłem 3dmarkiem 2001 (nie dało rady przejść całego) na...troche ponad 2300mhz i 2,06V, idlee 46-47C, w 3d smarku procek osiągnoł max. 48C...

Na poprzednim coolerze nawet nie mogłem o tym marzyć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... jesli chodzi o test to bedzie to dosc rozbudowana tabela jesli zastosuje ZenFist tyle roznych wentyli.. ale jesli ma dostep i sie mu chce to zaden problem :)

Ja dla ulatwieniaq proponowalbym uzycie np delty 92mm (duze spektrum predkosci) i puszczenie jej na bardzo niskich obrotach (zeby ja porownac do cichych ale diabelnie wolnych wentyli) i na wiekszcyh predkosciach co by ew potwierdzilo niewielki wzrost skutecznosci w takiej sytuacji. Oczywiscie lepiej zastosowac wiecej wentyli ale to wymaga czasu i wysilku :)

 

EDIT: 2V ? :) ladnie... jak mozesz to pomecz troche proca, chce zobaczyc co sie bedzie dzialo... tylko uwazaj z przeklamaniami odczytu na sockecie, bo to juz niebezpieczne napiecie :) inna sprawa ze barton na tym napiecu grzalby sie bardziej (powierzchnia rdzenia).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doladnie mysle ze to jest rozwiazanie. Bo jesli SI-97 opiera swoja sile na szybkosci oddawania ciepla przez Alu, to moze wlasnie dlatego nic nie daje szybko puszczony wentyl, bo i tak alu w danych warunkach temp nie bedzie oddawac szybciej ciepla. Ale traktujac go zimniejszym (z tunelu) mozna uzyskac lepsze efekty i wcale nie jest wymagany silny jego strumien?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yelcyn - no juz duzo lepiej, ale sporą masz tą roznice temperatur - chyba Ci sie robi gorąco w budzie w stresie albo ten proc wydziela mase ciepla

To jakie mam temperatury tak naprawdę zależy od humoru mojego SI-97 :)

Temp 53`C to najgorsza temp jaką udało mi się osiągnąć w paru testach na Prime95 na przestrzeni paru dni. Zazwyczaj w stresie Nvidia pokazuje mi 44-46`C .. a więc nieźle.

 

Yelcyn masz otwarta obudowe czy zamknieta? a moze tunelik na przeciwko procka?

Obudowa jest oczywiście zamknięta. Tunel mam standardowo w obudowie LOGIC O11. Pokazałem go na str.6 tego tematu. Niestety musiałem go przypiłować o 1cm z powodu wysokości radiatora. Teraz odstęp między tunelem a wiatrakiem wynosi 5mm. Na wszelki wypadek na wiatrak założyłem jeszcze grill. Tunel i wiatrak pokrywają się niemal idealnie, więc całe powietrze jest wyciągane z zewnątrz obudowy. Na tunel założyłem prowizoryczny filtr antykurzowy w postaci gazy opatrunkowej (spisuje się świetnie)

 

Ja od poczatku zamierzalem zrobic tunelik, a wentyla dam chyba 120mm i puszcze na wolniejszych obrotach by byla cisza

Cisza jest przy Y.S-TECH Ultra Silent 92mm. Rozumiem, że chcesz założyć 120mm na SI-97? Moim zdaniem to kiepski pomysł .. ale życzę powodzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od poczatku zamierzalem zrobic tunelik, a wentyla dam chyba 120mm i puszcze na wolniejszych obrotach by byla cisza

Cisza jest przy Y.S-TECH Ultra Silent 92mm. Rozumiem, że chcesz założyć 120mm na SI-97? Moim zdaniem to kiepski pomysł .. ale życzę powodzenia :)

Nie na radiator tylko przykrecic do obudowy, przy okazji moglby mosfetki chlodzic :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witanko; miałem zamieścić wyniki moich testów, ale w drugi dzień świąt padł mi Abit NF7 - śmierć nagła, dziwna i jakby na to nie spojrzeć, jak każda, dołująca :( Surfowałem sobie na 11x200, przeglądając akurat forum Tweaka i zgon (buda dobrze wentylowana, radiatory na mosfetach i układach PLL).

Jednak udało mi się praktycznie wszystko skończyć, z wyjątkiem jedynie testu bardzo mocnego OC przy wentylu na wyższych obrotach. W międzyczasie (kilka dni bez kompa dobrze mi zrobiło) dostałem w ramach gwarancji nowego Epoxa 8RDA3+ PRO, co mnie cieszy niezmiernie, bo na gwarę poszła wersja bez "PRO" czyli z gorszym SB ;).

 

Wyniki dokładne (mam spore notatki ;))) podam później; teraz tylko napiszę, że w tym momencie testuję procka : 11.5x220 (2530Mhz) na napięciu wg biosu 1.75v i po ponad godzinie Prime95 Blend temp. wynosi 53C :D przy obrotach wentyla ok. 1500rpm. Jest cicho i jak na taką grzałkę wg mnie chłodno.

 

Trudno określić, czy to Abit tak zaniżał czy Epox tak zawyża (skłaniałbym się ku temu pierwszemu), ale do takiego ustawienia potrzebowałem wcześniej 1.825v wg biosu. Wskazaniami Winbonda w ogóle bym się nie sugerował (najlepszym dla mnie dowodem są moje pomiary miernikiem linii 5v i 12v z molexa oraz 3.3v z wtyczki SATA - znaczne różnice w stos. do Winbonda), aczkolwiek odczyty były znacznie niższe niż w/w wartość. Kiedyś raz zmierzyłem V-core (zanim założyłem radiatory na mosfety) i pamiętam jedynie, iż napięcie było wręcz drastycznie niższe (o 0.15v) od ustawionego w biosie. Im wyżej, tym z moich doświadczeń Abit gorzej trzymał V-core.

 

Dlaczego tyle chrzanię o napięciach? Bo to jest cholernie niewymierne : 2v na Abicie nigdy nie będą 2v w rzeczwistości (już prędzej na Asusie albo Epoxie). Po drugie napięcie to nie wszystko - podniesienie częstotliwości taktowania bez podnoszenia V-core również zwiększa wydzielanie ciepła.

 

.... wracam męczyć procka ;)

 

PS. Abity znane są z przekłamań (zaniżania) temp., aczkolwiek w identycznych warunkach i przy idenytcznych ustawieniach Epox 8RDA3+ rev.2.1 na Pentagramie QC 80 Cu przy 2100rpm pokazywał bardzo zbliżone wyniki do NF7, podobnie wypada porównanie NF7 i nowego Epoxa z SI-97 i Y.S. Techem 92mm przy 1500rpm.

 

@Hamil_Hamster :

3Dsmark to marne obciążenie - polecam Prime95 Blend, najlepiej Large FFTs albo Blend.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yelcyn - Coś marne masz te temperaturki...na pewno wszystko ząłozyłeś dobrze? A może ten wentyl taki cichy bo w cale nie działa?

ad pytanie1: .... odpowiedź: he he .. bez komentarza .. o zakładaniu i ściąganiu SI-97 mógłbym już pisać książki :)

ad pytanie2: .... rzeczywiście czasem mam wrażenie, że wiatrak nie działa .. ale to tylko złudzenie :)

 

Jeśli ktoś śledzi ten temat w miarę regularnie, to pamięta jak opowiadałem o gorących HeatPipe mojego radiatora. Dzisiaj sprawdziłem jak sprawa wygląda z nową sztuką którą dostałem od ZenFista. Bardzo się zdziwiłem dotykając HP ponieważ są ledwie ciepłe! Pamiętam, że HP poprzedniej sztuki "grzały się do czerwoności". Czy na tym właśnie polegała wada? Być może!

Parę postów temu ZenFist pokazywał jaki wpływ na temperatury radiatora może mieć zasilacz (a raczej ciepło jakie on wydziela). Zauważyłem, że sposób wentylacji obszaru pod zasilaczem ma jednak znaczenie. Temperatury obniżyły się kiedy zamiast dwóch zwolnionych 80tek z tyłu obudowy podpiąłem jedną a porządną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ylecyn - i tak uważam, że masz zbyt wysokie temperatury, a przynajmniej (ponieważ każde mobo może czytać inaczej) zbyt wysoką deltę temperatur pomiędzy spoczynkiem i obciążeniem przy takim konfigu.

 

@all - machnąłem tą mini reckę, tzn. opisałem moje testy z okresu świątecznego i dodałem coś nowego a propos napięć i najnowszych osiągnięć ;)

 

http://forum.purepc.pl/viewtopic.php?p=1201281#1201281

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3Dsmark to marne obciążenie - polecam Prime95 Blend, najlepiej Large FFTs albo Blend.

Chyba masz racje.

Więc dziś zrobiłem sobie 6 godzin primem na Large FFTs.

9x238 (2146mhz) przy 1,85V. Temp. wzrosła do 48 C, już nie jest tak zachwycjająco ale i tak chyba dobrze.

 

 

Yelcyn - Z związku z powyższym, nie mam pojęcia jak robisz te 53 C na 2200mhz i 1,65V, na dodatek mając jeszcze 36 C w idle...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

3Dsmark to marne obciążenie - polecam Prime95 Blend, najlepiej Large FFTs albo Blend.

Chyba masz racje.

Więc dziś zrobiłem sobie 6 godzin primem na Large FFTs.

9x238 (2146mhz) przy 1,85V. Temp. wzrosła do 48 C, już nie jest tak zachwycjająco ale i tak chyba dobrze.

 

 

Yelcyn - Z związku z powyższym, nie mam pojęcia jak robisz te 53 C na 2200mhz i 1,65V, na dodatek mając jeszcze 36 C w idle...

Zobacz zasilacz a wszystko będzie jasne :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, Yelcyn - czyli poprzedni radiator byl walniety, a grzeje Ci sie chyba niezle zasilacz i dlatego w stresie robi sie taka roznica temperatur :D

Może i jestem upierdliwy ;) , ale nie wydaje mi się, żeby wina leżała tylko i wyłącznie po stronie zasilacza - miałem kiedyś Chiefteca/Sirteca 360-202 SF i nie grzał się aż tak koszmarnie, można go nawet porównać do moego obecnego BeQuieta z dwoma wiatrakami. Poza tym Yelcyn ma przecież tunel powietrzny doprowadzający chłodniejsze powietrze z zewnątrz bezpośrednio na SI-97 i założony wentyl. W dlaszym ciągu mi coś nie gra ....

 

Delfik czy ja mamy deltę przy 11x200 (u mnie na 1.5v) wynoszącą 5-6C pomiędzy pełnym spoczynkiem, a solidnym obciążeniem. A moja zasiłka należy do jednej z najcieplejszych, jakie zdarzyło mi się organoleptycznie badać :P Kruczę, u mnie przy 2.6GHz (12x218) na 1.85v różnica wynosi 10C, czyli radiator jeszcze wyrabia przy obrotach ok.1500-1550 na minutę!

 

@ZenFist - nie mogę doczekać się testu, szczególnie że będzie w jakimś szerszym spektrum porównawczym; jedynym naprawdę soildnym, jak do tej pory, był poniższy niemiecki :

 

http://www.hartware.de/review_427_1.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Athlona 2600+/ 2,3 Ghz ( 11,5 x 200 ) na 1,75v + Si97 a na nim Y.S-TECH Ultra Silent 92mm, obudowa chiefteca - dobrze chlodzona 3 x 92 wciagajace, 1 x 120 wyciagajacy, zasilacz Chieftec HPC-360-302-DF. Temperatury - w Idle ok 29 - 33 stopnie ( w zaleznoscio od temp w pokoju) - jednakze uzywam programu do schladzanie procka (nForce2 C1/C2/C3 Cooling Patch by The NGO Group ) - mysle ze daje to ok 8 stopni mniej. W stresie tzm "gierkowym" FarCry, Doom 3 max ok 44 stopni, w Prime 95 - 50 stopni. Wielkie znaczenie ma tez karta graficzna. Wczesniej mailem 9800Pro i mialem ok 5 stopni nizsza temp procka niz obecenie. Teraz mam x800 XT i temp wzrosla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...