Skocz do zawartości
kenny-f

monitor... lcd czy crt?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam taki dylemat - kupic monitor LCD 17" czy CRT 19". Maksymalna cena jaką wydam na monitor to 2000zł, nie wiecej...

oglądałem pare monitorów w sklepach internetowych... dobry LCD 17" to wydatek około 1700zł, a bardzo dobry CRT 19" to max 1800zł

Ogolnie monitor bedzie wielofunkcyjny ;) Bedzie musiał dobrze sprawować się w wyswietlaniu grafiki (kolory, ostrosc, kontrast), filmów, gier i duzych ilości tekstu. Slyszałem ze monitory LCD z czasem reakcji 16ms tez smuza obraz, a wypalanie sie pixeli to czesta rzecz. Ale druga sprawa to to, ze CRT są o wiele większe.

Oczywiście duza rozdzielczość (1280x1024) tez wymagana, odswiezanie jak wiadomo w LCDkach to max 75Hz :/ a w monitorze CRT który znalazłem przy rozdziałce 1280x1024 to juz 112Hz...

Do tego ojciec woli dac mi pieniadze na LCD, bo bardziej mu sie podoba ;) ale wydaje mi sie ze CRT bedzie lepszym wyborem

aktualnie mam monitor do ktorego nigdzie nigdy nie znalazlem sterowników, przy 1280x1024 mam 60Hz odswiezania (tak, mam jeszcze oczy :) ), dlatego jest to dla mnie bardzo wazne, aby monit był bardzo dobry i wygodny dla oczu i dla mnie...

 

Jezeli moze mi ktos cos poradzic, to prosze pisac, bede wdzieczny za pomoc i rady :)

 

Pozdrawiam, kenny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim nie kieruj się odświezaniem w monitorach LCD, bo one działają zupełnie inaczej i odświeżanie 60Hz w LCD mniej męczy wzrok od odświeżania 100Hz w CRT. W monitorach LCD oczy mogą boleć przy za mocno ustawionej jasności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slyszałem ze monitory LCD z czasem reakcji 16ms tez smuza obraz, a wypalanie sie pixeli to czesta rzecz.

Moze sa takie, co smuza, ale moja iiyama z podpisu nie smuzy w ogole, podobnie Sony, a przedtem Nec kolegi. Przez dwa lata mialem juz dwa monitory LCD i jeszcze zadnego wypalonego pixela...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam to co mam (*opis)

kupujac wiedzialem ze mam 2wypalone na czerwono swiecace pixele, czemu zgodzilem sie przyniesc je do domu?

bo widze je tylko czasami ogladajac film na czarnym tle w panoramie widze je fakt faktem ze kupilem moniotor przez allegro z gwarancja ale taniej o 500pln niz rok temu byly wlasnie w sklepie po 2200

 

ale bez paniki, one nie sa tak drazniace i wcale nie pojawiaja sie lawinowo nastepne, jeszcze nie slyszalem by komus na nowym(rocznym) lcd pojawily sie nowe wypalone pixele

 

co do smuzania w grach, jak kupisz jakies dno no name to jasne ze bedziesz mogl dostrzec cos takiej w grach, ale w sredniej klasy monitorach lcd juz nie powinienes

 

za pare dni znajomemu skladam kompa i wybralem dla niego (tez chcial crt kupowac:D )

ten model: http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=13609

 

 

przeczytaj tez to:

http://www.tomshardware.pl/display/20040226/index.html

 

pamietaj wybrac model z dobrymi katami i zastanow sie czy potrzebne ci DVI, porownaj dwa modele z obrazem przez standardowy stary kabelek analogowy i przez nowy DVI - jak stwierdzisz ze wyraznie sie rozni obraz i stac cie na doplate - powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze ze tu ci daja porady sami fani LCD. Ja dla odmiany jestem przeciwnikiem tych monitorow. Wg mnie na razie maja one za duzo wad - wszystko jednak zalezy od zastosowan do jakich sie je(monitory) wykorzystuje. Jako zapalony gracz nie wyobrazam sobie grania w dynamiczne gry na LCD. Wolalbym o wiele bardziej dobry CRT 19' niz sredniej jakosci LCD za podobna cene. Po prostu jesli chodzi o gry (szczegolnie FPP i wyscigowe) to LCD jest do d...

Co do efektu smuzenie - niedawno jeden z producentow (nie pamietam jaka firma) zaprezentowal monitor z czasem reakcji matrycy 8 ms (wiekszosc dostepnych obecnie ma 16 ms) - dopiero teraz chwala sie ze zostanie wyeliminowany efekt smuzenia. Czyli przy 16ms efekt ten istnieje...

Co innego jesli chodzi o tekst czy strony www - tutaj rzeczywiscie LCD jest idealnym rozwiazaniem.

Teraz po prostu musisz pomyslec - czy wicej grasz i dalatego kupisz CRT czy moze wiecej kompa uzywasz do tekstu, multimediow i stron www - wtedy lepszym wyborem bedzie LCD.

 

I jeszcze jedno - cena.

Nie kupisz dobrego 17' monitora LCD za mniej niz 1500 zl a 19' CRT za ta kwote to naprawde dobry monitor sie znajdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do efektu smuzenie - niedawno jeden z producentow (nie pamietam jaka firma) zaprezentowal monitor z czasem reakcji matrycy 8 ms (wiekszosc dostepnych obecnie ma 16 ms) - dopiero teraz chwala sie ze zostanie wyeliminowany efekt smuzenia. Czyli przy 16ms efekt ten istnieje...

Uwierz na slowo, u mnie nie ma zadnego smuzenia. A gram w szybkie fpp, wiec wiem co mowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze ze tu ci daja porady sami fani LCD. Ja dla odmiany jestem przeciwnikiem tych monitorow. Wg mnie na razie maja one za duzo wad - wszystko jednak zalezy od zastosowan do jakich sie je(monitory) wykorzystuje. Jako zapalony gracz nie wyobrazam sobie grania w dynamiczne gry na LCD. Wolalbym o wiele bardziej dobry CRT 19' niz sredniej jakosci LCD za podobna cene. Po prostu jesli chodzi o gry (szczegolnie FPP i wyscigowe) to LCD jest do d...  

Co do efektu smuzenie - niedawno jeden z producentow (nie pamietam jaka firma) zaprezentowal monitor z czasem reakcji matrycy 8 ms (wiekszosc dostepnych obecnie ma 16 ms) - dopiero teraz chwala sie ze zostanie wyeliminowany efekt smuzenia. Czyli przy 16ms efekt ten istnieje...

Co innego jesli chodzi o tekst czy strony www - tutaj rzeczywiscie LCD jest idealnym rozwiazaniem.

Teraz po prostu musisz pomyslec - czy wicej grasz i dalatego kupisz CRT czy moze wiecej kompa uzywasz do tekstu, multimediow i stron www - wtedy lepszym wyborem bedzie LCD.

 

I jeszcze jedno - cena.  

Nie kupisz dobrego 17' monitora LCD za mniej niz 1500 zl a 19' CRT za ta kwote to naprawde dobry monitor sie znajdzie.

True

 

Uwierz na slowo, u mnie nie ma zadnego smuzenia. A gram w szybkie fpp, wiec wiem co mowie.

Fake

 

Chlopie, nie zapomnij isc do okulisty.

Nie ma, nie bylo, i w najblizszym czasie nie bedzie takiej technologii LCD(8ms wyjdzie za rok), aby te monitory _wcale nie smuzyly_. KAZDY LCD smuzy, przynajmniej minimalnie.

 

Niewiem moze sie myle ale czy efekt smuzenia niezalezy przypadkiem od rodzaju matrycy?

W pewnym sensie tak. Gdyz monitory oparte o matryce typu TN (krol grania - BOE Hydis) posiadaja znacznie mniejszy efekt smuzenia, niz te oparte o MVA/PVA/WVA. Jednakze kosztem pewnych niedociagniec, jak kąty patrzenia.

 

-

Zastanawiajace jest, ze tyle ludzi poleca LCD. Rozumiem, sa male i ladne, do biura/malutkiego pokoju w sam raz. Ale nagle wszystkim przestalo przeszkadzac wyswietlanie obrazu z mniejsza iloscia barw. I to jest intrygujace. Nie wspominajac juz o watpliwym kolorze "czarnym", a wlasciwie czarnawym-wyblaklym :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ej dobra, niech se kupi tego CRT, jak ktos uparty i nie chce sluchac to nie ma co zalowac takich pozniej.

kumpel podpisal dzis umowe w erze, ciach!owe na maksa warunki a mowie, idea 8ego wprowadza ciekawe oferty wiec era musi czyms przebic ich, a ten uparty pobiegl podpisal - nie zaluje sie takich ludzi. tak jak tych co twierdza ze ecs to dobra plyta i warto zaryzykowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwierz na slowo, u mnie nie ma zadnego smuzenia. A gram w szybkie fpp, wiec wiem co mowie.

Fake

 

Chlopie, nie zapomnij isc do okulisty.

Nie ma, nie bylo, i w najblizszym czasie nie bedzie takiej technologii LCD(8ms wyjdzie za rok), aby te monitory _wcale nie smuzyly_. KAZDY LCD smuzy, przynajmniej minimalnie.

 

U okulisty bywam regularnie i okularki mam pierwsza klasa ;). Byc moze to co widze (a raczej nie widze) to nie jest calkowity brak smuzenia, ale brak do tego stopnia zaawansowany, ze mozna go uznac umownie za calkowity brak smuzenia. A wierz mi, jestem na tym punkcie przeczulony, bo nierozwaznie kupilem swego czasu za grube pieniadze smuzacy monitor (dzieki bogu udalo sie zwrocic) i paranoicznie wrecz dokladnie sprawdzam, czy smuzenie jest, czy tez go nie ma.

 

Swoja droga, wlasnie przez klopoty z oczami m.in mam LCD, przy CRT ciagle lazilem z czerwonymi galami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byc moze to co widze (a raczej nie widze) to nie jest calkowity brak smuzenia, ale brak do tego stopnia zaawansowany, ze mozna go uznac umownie za calkowity brak smuzenia.

 

Swoja droga, wlasnie przez klopoty z oczami m.in mam LCD, przy CRT ciagle lazilem z czerwonymi galami...

Wiec lepiej powiedziec, ze smuzenie jest niskie na tyle, ze bardzo szybko mozna sie do tego przyzwyczaic, i nie zwracac juz na to uwagi w trakcie grania. Co jest znacznie blizsze prawdy niz Twoje sformułowanie :)

Bo przed przyzwyczajeniem oczu do LCD, kiedy wlasnie sie przesiadlo z CRT smugi widac nawet w wolniejszych grach jak EnemyTerritory.

 

 

A z moimi oczami jest odwrotnie. Kupilem LCD zapobiegawczo, i co sie okazalo? Po miesiacu (z hakiem) uzytkowania zaliczylem zapalenie spojowek...(!). Pierwszy raz w zyciu. Na CRT nigdy nie mialem problemow z oczami. I wcale nie mialem wysokiej jasnosci, bo monitor chodzi na minimum jasnosc i kontrast. Takze ja jednak wole patrzec w starego dobrego grubaska :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Byc moze to co widze (a raczej nie widze) to nie jest calkowity brak smuzenia, ale brak do tego stopnia zaawansowany, ze mozna go uznac umownie za calkowity brak smuzenia.  

 

Swoja droga, wlasnie przez klopoty z oczami m.in mam LCD, przy CRT ciagle lazilem z czerwonymi galami...

Wiec lepiej powiedziec, ze smuzenie jest niskie na tyle, ze bardzo szybko mozna sie do tego przyzwyczaic, i nie zwracac juz na to uwagi w trakcie grania. Co jest znacznie blizsze prawdy niz Twoje sformułowanie :)

Bo przed przyzwyczajeniem oczu do LCD, kiedy wlasnie sie przesiadlo z CRT smugi widac nawet w wolniejszych grach jak EnemyTerritory.

 

Dowcip polega na tym, ze do niczego przyzwyczajac sie nie musialem, bo smuzenia nie zauwazylem na tym modelu w ogole - wiec jak dla mnie go nie ma. Przyzwyczaic, o ile to w ogole byloby mozliwe, musialbym sie do tego szajsu od samsunga, co go oddalem do sklepu. Tam smuzenie bylo. Tu nie (przynajmniej nie zauwazalne). Domyslam sie, ze 16 ms tez sa rozne, podobnie jak 25 ms (czytalem kiedys test, w ktorym wyszlo, ze niektore modele opisane jako 25 ms maja w rzeczywistosci 40 ms, inne 20 ms). Po prostu trzeba sprzet przetestowac przed zakupem i tyle (ja zanioslem do sklepu mojego kompa i podlaczalem do niego rozne LCD, az w koncu jeden mi sie spobobal ;)).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie - kolega powyzej wsponial o bardzo waznej rzecz - KAZDY monitor nalezy sprawdzic w sklepie przed zakupem. Moze sie zdarzyc, ze ten sam model (!) moze inaczej wyswietlac obraz, miec jakas wade itp.

Warto jeszcze w sklepie sprawdzic czy nas zadowala dany egzemplarz, zeby pozniej nie bylo rozczarowania (jak w przypadku kolegi wczesniej ;) ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specem od monitorów ale uwazam że do gier najlepsze jednak sa poczciwe CRT

Podam przyklad może błędny ale od czego sa forumowicze ...najwyżej sprostuja :D

 

mamy lcd np 17 o rozdzielczości 1270x1024 chyba :? i sredniej jakosci sprze (kompa) i chcemy pograc w hl2 lub doom3 i co ...no w zwykłym CRT zmiejszamy rozdzielczośc do 640x480 :lol: i gramy troche płynniej a lcd mamy mniej klatek /s albo z innej strony mamy dosyć mocny sprzęt i hulamy w rozdziałce 1600x1200 lub wyżej a LCD niestety tylko jedna i [gluteus maximus]

 

No ale może mylę sie

PS.

Nie neguje zalet LCD ale jak na razie ma więcej wad z cena (bo nowośc i trzeba najpierw wydrenować kieszenie ) na pierwszym miejscu...ludzie nie wszystko co jest tak natrętnie reklamowane jest najlepsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

wlasnie dzisiaj kupilem pare nowych rzeczy do kompa :) abit nf7-s2, gigabyte radoen 9550 128bit 128mb (na pamieciach hynixa 4ns), 512mb ram pc400 (teraz bede mial 768 ;)) i zasilacz...

wiec w gierkach bede poki co wymagal troche wiecej, moze nawet w tych troche starszych.

dlatego trudno mi sie pogodzic z tym ze na LCDkach 17" jest tylko 1280x1024, a w tej samej cenie CRT 19" moze miec cos ponad 19-- x 14-- (nie pamietam dokladnie wiec nie bede pisal) i odswiezanie chyba 80hz, z tym ze obraz nie wyglada tak samo ;) mimo to pracowalbym na 1280x1024@100Hz lub 1600x1200@90Hz (lub cos kolo tego)

oczywiscie lubie szybkie gry (thug2, nfsu) i te mniej szybkie (call of duty, counter strike: source), a ze nie wiem jak wyglada smuzenie na monitorach lcd bo nie mialem okazji tego zobaczyc, obawiam sie troche jak to bedzie wygladac np. w nfsu :/

 

mysle ze jednak zdecyduje sie na 19" crt od iiyamy

mam mały pokój, ale 17" jakos zle w nim nie wyglada :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto jeszcze w sklepie sprawdzic czy nas zadowala dany egzemplarz, zeby pozniej nie bylo rozczarowania (jak w przypadku kolegi wczesniej ;) ).

Jasne

Ale w sklepie nie da sie sprawdzic czy uzywajac danego monitora po miesiacu oczy siada :)

 

mysle ze jednak zdecyduje sie na 19" crt od iiyamy

Tylko nie kupuj Master Pro 454. Parametry sa tylko na papierze. W realu kiszka. Duzo uzytkownikow sie skarzy na bardzo kiepska ostrosc obrazu powyzej 80Hz, problemy z geometria, nie trzymanie ustawien,.. duzo zlych opinii sie naczytalem od posiadaczy :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Byc moze to co widze (a raczej nie widze) to nie jest calkowity brak smuzenia, ale brak do tego stopnia zaawansowany, ze mozna go uznac umownie za calkowity brak smuzenia.

 

Swoja droga, wlasnie przez klopoty z oczami m.in mam LCD, przy CRT ciagle lazilem z czerwonymi galami...

Wiec lepiej powiedziec, ze smuzenie jest niskie na tyle, ze bardzo szybko mozna sie do tego przyzwyczaic, i nie zwracac juz na to uwagi w trakcie grania. Co jest znacznie blizsze prawdy niz Twoje sformułowanie :)

Bo przed przyzwyczajeniem oczu do LCD, kiedy wlasnie sie przesiadlo z CRT smugi widac nawet w wolniejszych grach jak EnemyTerritory.

 

Dowcip polega na tym, ze do niczego przyzwyczajac sie nie musialem, bo smuzenia nie zauwazylem na tym modelu w ogole - wiec jak dla mnie go nie ma. Przyzwyczaic, o ile to w ogole byloby mozliwe, musialbym sie do tego szajsu od samsunga, co go oddalem do sklepu. Tam smuzenie bylo. Tu nie (przynajmniej nie zauwazalne). Domyslam sie, ze 16 ms tez sa rozne, podobnie jak 25 ms (czytalem kiedys test, w ktorym wyszlo, ze niektore modele opisane jako 25 ms maja w rzeczywistosci 40 ms, inne 20 ms). Po prostu trzeba sprzet przetestowac przed zakupem i tyle (ja zanioslem do sklepu mojego kompa i podlaczalem do niego rozne LCD, az w koncu jeden mi sie spobobal ;)).

Mam teraz akurat w domu 3szt LCD - 2szt 15'' Acer (35ms) i 19'' HP L1925 (20ms) - Acer odrobine smuzy przy Q3 Timedemo gdzie jest masa klatek - w normalnym graniu smuzenie nie stwierdzilem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam problem czy kupic monitor CRT czy LCD. Ale dowiedzialem sie nie dawno, ze w niedalekiej przyszlosci maja pojawic sie w sprzedazy monitory OLED. Ponoć tak dobre jak CRT a zajmuja tyle miejsca co LCD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiec jaką 19" wybrac? ogolnie iiyamy bardzo mi sie podobają (obudowa, kształt i w ogole ;)), ale nie wiem jak 'wyglądaja' w srodku

Proponuje porozgladac sie w sklepach i zobaczyc w akcji modele: 19'' Philips 109 P40 Brilliance, i Samsung 959NF.

 

ze w niedalekiej przyszlosci maja pojawic sie w sprzedazy monitory OLED.

OLED ma super czadowo krotka zywotnosc :D Chyba ze ktos lubi kupic np. odtwarzacz mp3 iRiver'a za 1500zl, ktory mu padnie po 10.000h uzywania(zakladajac ustawienie jasnosci na polowe). Jezeli z tym cos nie zrobia, to taki LCD padl by po poltora roku uzywania, tak jak padnie np. ten iRiver :/ Najnowsza technologia pozwala juz na prace przez 20.000h. To juz cos. Wtedy padnie po ~3 latach uzywania :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam powoli zastanawiać się nad zmianą mojego lg flatron na nowy monitor. Przeglądając różne info na ten temat zauważyłem, że corar popularniejsze są lcd, m.in na tym forum.. Na początku skłaniałem się do zakupu właśnie lcd, jednak po przeczytaniu paru wypowiedzi na innym forum w stylu , że lcd to bajer i kupowany jest główniedla szpanu, a ich obecne możliwości nie są adekwatne do ich ceny. Znowu wiec ziarnko niepewności zostało zasiane. Mam kilka pytań, na które odpowiedź rzuciłą by mi trochę więcej światła na sprawę :)

 

- lcd mają stałą rozdzielczość 1280 x 1024 w większości wypadków taką. Trudno jest jednak, grąc np: w D3 w takiej rozdzielczości zeby się nie cioł. No chyba że się ma kartę graf za 3 tys :) Więc z reguły zmniejsza się szczegóły i rodzielczość do np 800x 600. Czy w takim wypadku na lcd nie będzie obraz dziwnie wyglądał. Sory za byc moze naiwne pytanie, ale nie znalazłem nigdzie na nie odpowiedzi, a ma dla mnie znaczenie.

-Lcd mają też różne rodzaje matryc. Ja głównie uzuwam kompa do gier i filmów (oczywiście przeglądam net, czy co jakiś czas worda, ale głównie do gier i filmów) Wyczytałem opinie , że dobrą matrycą do tych zastasowań jest TN, TN+, czy to prawda, lub czy są inne jeszcze dobre.

-nie chcę kupować monitora za 4 lub 5 tysięcy. Interesuje mnie przedział 1300-1500 max 1600. Czy w tej cenie są na tyle lepsze od crt w wyżej wymienionych zastosowań, zeby opłacało się kupić lcd.

-czy lcd aż tak dużo sa że tak to określę "zdrowsze" dla użtkownika? bo tu też spotkałem różne opinie, zeby opłacało się kupic ldc?

To tyle. Przepraszam za przesadnego posta i proszę o wyrozumiałośc i odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- lcd mają stałą rozdzielczość 1280 x 1024 w większości wypadków taką. [...] Więc z reguły zmniejsza się szczegóły i rodzielczość do np 800x 600. Czy w takim wypadku na lcd nie będzie obraz dziwnie wyglądał.[...]

W kazdej innej od natywnej rozdzielczosci na LCD czcionki beda rozmyte.

Dwa, w rozdzielczosci 800x600 obraz bedzie juz zbyt rozmyty, zeby to nie przeszkadzalo. Oko bedzie sie meczyc, starajac sie ustawic dobra ostrosc. Jednakze to w pewnej mierze bedzie zalezec od typu gry. W np. strategiach 800x600 bedzie IMO koszmarem gracza :). Rozdzialki 1024x768 i wieksze sa calkiem znosne. Do przyzwyczajenia i zapomnienia. W wielu grach mozna nawet nie zobaczyc roznicy miedzy np. 1280x1024 a 1280x960. Poza czcionka. Kwestia wyczulenia na takie rzeczy.

...Jednak... jezeli bys odpalil jakas gre na LCD i obok CRT -obraz w trybie klonowania, to.. -zakladajac ze na LCD z 1024x768/1280x960 uwazal bys ze obraz jest wporzo - wcale nie jestem taki pewien czy zmiana rozdzialki LCD z natywnej by ci juz nie przeszkadzala po porownaniu tego samego na obu monitorach :roll:

 

-Lcd mają też różne rodzaje matryc. Ja głównie uzuwam kompa do gier i filmów (oczywiście przeglądam net, czy co jakiś czas worda, ale głównie do gier i filmów) Wyczytałem opinie , że dobrą matrycą do tych zastasowań jest TN, TN+, czy to prawda, lub czy są inne jeszcze dobre.

Zostaje ci wiec TN :( Inne matryce jeszcze nie potrafia byc tak szybkie. Jest jeszcze S-IPS, ale ona jest posrodku z wydajnoscia, w dodatku montuja ja tylko w 19'' (i moze wiekszych, nie wiem) = cena up. Ale to sie ma zmienic juz za jakis czas. Jeszcze troche i Eizo wprowadzi na rynek PVA z 12ms. Jak to prawda, to bedzie niezle cacko. Jednak trzeba poczekac na testy. Ale to pewno pod koniec 2005.

-nie chcę kupować monitora za 4 lub 5 tysięcy. Interesuje mnie przedział 1300-1500 max 1600. Czy w tej cenie są na tyle lepsze od crt w wyżej wymienionych zastosowań, zeby opłacało się kupić lcd.

W tym przedziale kupisz jeden z najlepszych 19'' CRT. Poza tym zaden LCD do grania na TN/TN+ nie bedzie lepszy od CRT, gdyz dla szybkosci poswiecono katy patrzenia, i jakies pol miliona kolorow mniej potrafia wyswietlic. Przy tapetce gdzie jakis kolor przechodzi od odcienia jasnego do ciemnego beda lekko widoczne schodki..

-czy lcd aż tak dużo sa że tak to określę "zdrowsze" dla użtkownika? .

Hmm, nie powiedzial bym ze sa az tak _duzo_ zdrowsze. Nie mrugaja, i OK. Ale - co zastanawiajace - spelniaja normy TCO99. Nie wiem czy wszystkie, ale.. czemu tylko TCO99 a nie 03, skoro w obiegowej opini sa calkiem nieszkodliwe? To pytanie pozostawiam bez odpowiedzi, bo jej nie znam. Mimo wszystko sa zdrowsze, ale nie wiadomo o ile.

 

 

Postanowilem (z mniejszym lub wiekszym skutkiem) jakos zademonstrowac wyglad interpolacji na swoim LCD z matryca TN - Hydis - najlepsza dla graczy wg THG. I taktez popstrykalem troche zdjec cyfrakiem z odleglosci gdzies pol metra w roznych rozdzielczosciach ekranu. Zaznaczam ze wszelkie rozmycia nie sa wynikiem kompresji, gdyz zdjcecia byly konwertowane z RAW, a pstrykane na statywie.

interpolacja w W3FT - 1,83MB

 

No to teraz sprawa "smuzenia" :P

Fotki pstrykane jak ostatnio, z tym ze migawka 1/100. Mniejsza o taka sobie jakosc i troszke mory ;)

Na pierwszy ogien fotka pstryknieta w momencie ruszania myszka o predkosci jakies ~10cm na sekunde. Czyli nic specjalnego.

EnemyTerritory - CRT&LCD rownoczesnie - 439KB

A teraz ruch myszka z predkoscia 20cm na sekunde. Czyli tak jak przez 60% czasu gry ET ustawiam celownik na przeciwniku biegajac/skaczac itp. kiedy strzelamy do siebie nawzajem wykonujac akrobacje :).

EnemyTerritory - CRT&LCD rownoczesnie - 199KB wycialem tu crt, bo i tak jak zwykle obraz byl OK. -zysk 200KB mniej sciagania.

 

Wyjasnienie screenow z ET:

Oczywiscie dla ludzkiego oka w trakcie gry to tak nie wyglada!. Jedynie dla aparatu. Jednak, gdyby LCD faktycznie nie smuzyly, jak czesc osob twierdzi, to by takich roznic w wyswietlaniu obrazu nie bylo, hm?

Oko lapie mniej klatek na sek. wiec:

- z niskim czasem reakcji matrycy smuzenia tak po prostu sie nie widzi, no moze poza FPS'ami.

- jezeli odpalisz ET, staniesz przed tym pociagiem, i patrzac tylko na niego zaczniesz ruszac celownikiem to

zobaczysz mniej wiecej.. - to jedno zdjecie bylo edytowane/poprawiane, wlasnie po to zeby pokazac jak to wyglada dla oczu.

Dyskwalifikujacym LCD problemem to _nie jest_. Jezeli grasz, i nie testujesz smuzenia na jednym miejscu, to nie zauwazysz/nie bedzie raczej przeszkadzalo. Lecz utrudnia celowanie w ciemnych miejscach.

 

Nic nie zastapi jednak ogladniecia monitora na wlasne oczy i przetestowania na grach przez samego zainteresowanego. Kazdy ma inna tolerancje na postrzegany obraz. Jednym cos przeszkadza, inni sie przyzwyczajaja a jeszcze inni nawet nie widza O_O. Jedno mozna powiedziec, LCD nie jest sprzetem dla wszechstronnych idealistow. O ile czas reakcji mozna dopracowac, to interpolacje juz nie bardzo.

 

To tyle jezeli chodzi o moje doswiadczenia. (przyznac sie, kto dotrwal do konca? ;))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

-czy lcd aż tak dużo sa że tak to określę "zdrowsze" dla użtkownika? .

Hmm, nie powiedzial bym ze sa az tak _duzo_ zdrowsze. Nie mrugaja, i OK. Ale - co zastanawiajace - spelniaja normy TCO99. Nie wiem czy wszystkie, ale.. czemu tylko TCO99 a nie 03, skoro w obiegowej opini sa calkiem nieszkodliwe? To pytanie pozostawiam bez odpowiedzi, bo jej nie znam. Mimo wszystko sa zdrowsze, ale nie wiadomo o ile.

A ja znam w zasadzie odpowiedz - po prostu monitory LCD o kolorze obudowy innym niz typowy komputerowy szary (chyba rowniez srebrny) nie spelniaja normy TCO 03, bo tylko szare moga ja spelnic. Dlaczego tak wlasnie jest, tego juz niestety nie wiem, w kazdym razie nie jest to sprawa matrycy, ale obudowy wlasnie. Czarny LCD moze spelniac tylko TCO99, a szary TCO03. Tutaj szczegoly (duzy pdf po angielsku).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daethar_Rumarth - dzięki za wyjaśnienia.

Jeszcze nie do końca zdecydowałem sie jaki monitor kupie, ale dzięki Twojej odpowiedzi sporo rzeczy stało sie jesniejszych. Ne tę chwilę moje preferencje to 60/40 na korzyść crt. Jeszcze jednak troszkę czasu zostało mi do zakupu. Z crt to pewnie kupię (jeżeli to będzie crt) jakąś 19' nec lub belinea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam LCD i powiem tyle... w życiu nigdy więcej CRT, zupełnie inna ostrość obrazu... oczywiście dopuki oglądasz go w rozdzielczości natywnej... odświeżnie dla LCD jest zawsze 60-75Hz bo służy ono tylko do synchronizacji monitora z karta graficzną... nie ma żadnego wpływu na wyświetlany obraz...

czas reakcji to ważna sprawa... 16 ms jets ok... nawet 25ms jest ok (trust me :) sprawdzone organoleptycznie)... ale dopuki moinitor jest oparty jest o matryce TN; 25 ms w matrycach MVA/PVA to zupelnie inna sprawa i te monitory naprawde smużą!; monitów na matrycach S-IPS jest jak na lekarstwo; dotego z regóły są to większe panele: 19-21"

co do teco03 to producenci już z twj chwili zmieniają normy poprzez zastosowanie w czarnym monicie srebrnej ramki wokół ekranu.. to wystarczy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...