Skocz do zawartości
Veeking

Moje chlodzenie ;'] [ze zdjeciami]

Rekomendowane odpowiedzi

Chcialem sie pochwalic moim pierwszym zestawem:

 

http://www.mielonyonline.freshsite.pl/wc/wc.htm

 

Narazie nie jest to jeszcze dokonczone, z braku profesjonalnego rezerwuaru uzylem butelki po szamponie, ale niedlugo zamienie ja na cos innego. Weze troche wystaja z budy, ale upchne je do srodka bez problemu, wymaga to tylko odlaczenia ukladu na chwile. Musze tylko wykombinowac jakies lepsze miejsce na nagrzewnice i dorobic shrouda, ale poki co nie mam pomyslu. I to by bylo na tyle. :wink:

 

!UPDATE!

 

Stworzylem nowa wersje mojego WC, zapraszam do obejrzenia Veek's Water Cooling v2.0 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super jak na pierwszy raz :D też składam i się pochwale, jak to będzie wyglądać :D u i mam pytanko shroud dużo daje?? bo napoczątku chce powieśić na druty papsta 170mm :twisted: i niewiem czy będzie się opłacało robić shroud... Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duzo... Wiatrak wieje Ci przez cala chlodnice a nie tylko przez rejony, w ktorych sa lopaty. Ja mam tymczasowo wiatrak sznurkiem do chlodnicy przywiazany. A jak dalem shrouda z pudla po budach na chwile to temp. spadly o 2st srednio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie na budzie srednio moge, bo mam okragla gore (z takim uchwytem) i nic sie tam nie postawi. Do srodka tez nijak nie wejdzie. Niewiem gdzie indziej moja ja wepchnac  :?

A co za problem zrobic podstawke pod nagrzewnice dopasowana ksztaltem do dachu budy?

Zrob sobie taka podstaweczke albo nozki do nagrzewnicy (i tak powinna byc kilka cm na powierzchnia 'dachu') shrouda; na to wentyl, male porzadki z kablami i bedzie git :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troche lamerskie pytanie mam. wiatrak ma dmuchac w nagrzewnice czy wydmuchiwac ? Mam tak, ze nagrzewnica jest w 5,25" i narazie wentyl mam polozony na nagrzewnicy i wydmuciach!e chce przeczepic cooler do spodu obudowy i jakis shroud. W budzie dziura. Tylko czy wentyl ma dmuchac czy wydmuchiwac ? Wydaje mi sie ze wydmuchiwac cieple powietrze, bo dmychac nie ma gdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oprocz braku shrouda sa inne rownie powazne niedociagniecia. Po pierwsze po co masz dwa wyjscia z bloku na procu skoro potem laczysz je ponownie ograniczajac tym samym przeplyw ? Druga sprawa to kierunek przeplywu wody. Najpierw woda z pojeminka leci na procesor potem na grafike i dopiero na samym koncu na nagrzewnice. Powinno byc odwrotnie ... woda z pojemnika powinna leciec na nagrzewnice tam oddac cieplo i max schlodzona poplynac na bloki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oprocz braku shrouda sa inne rownie powazne niedociagniecia. Po pierwsze po co masz dwa wyjscia z bloku na procu skoro potem laczysz je ponownie ograniczajac tym samym przeplyw ? Druga sprawa to kierunek przeplywu wody. Najpierw woda z pojeminka leci na procesor potem na grafike i dopiero na samym koncu na nagrzewnice. Powinno byc odwrotnie ... woda z pojemnika powinna leciec na nagrzewnice tam oddac cieplo i max schlodzona poplynac na bloki.

Wiekszy przeplyw wcale nie znaczy lepszy i to juz chyba nawet bylo udowodnione pare razy. Co doi tego, ze woda z bloku idzie do chlodnicy, gdzie jest chlodzona to zadne niedociagniecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh, jak zamnkiesz petle to wyjdzie wlasnie ze woda z radiatora leci na procesor, co prawda przez zbiornik, ale IMO w pojemniku woda sie raczej nie ogrzeje.

Natomiast dobrze jest, ze chlodnica jest przed pompka.

A co do łączenia wylotów bloku cpu, to jest to najpopularniejsze i najprostsze rozwiazanie, zresztą trudności z układami równoległymi były już tu wielokrotnie omawiane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogolnie spoko , pozadek jak juz koledzy wspomnieli trzeba koniecznie zrobic, ale ciekawi mnie jedna rzecz z tego co mi sie wydaje a chyba dobrze mi sie wydaje wentyl na kadecie to tt thunderblade , jezeli tak to jak nie pusciles go na 7 albo 5 v to kompa slychac i to bardzo donosnie sam taki mialem i wiem ze jest on naprawde slyszalny i to bardzo dobrze , niezla szuszara jednym slowem .

Shroud podstawa pokombinuj z ustawieniem chlodnicy , kwestia kosmetycznych poprawek i bedzie git

 

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oprocz braku shrouda sa inne rownie powazne niedociagniecia. Po pierwsze po co masz dwa wyjscia z bloku na procu skoro potem laczysz je ponownie ograniczajac tym samym przeplyw ? Druga sprawa to kierunek przeplywu wody. Najpierw woda z pojeminka leci na procesor potem na grafike i dopiero na samym koncu na nagrzewnice. Powinno byc odwrotnie ... woda z pojemnika powinna leciec na nagrzewnice tam oddac cieplo i max schlodzona poplynac na bloki.

Wiekszy przeplyw wcale nie znaczy lepszy i to juz chyba nawet bylo udowodnione pare razy. Co doi tego, ze woda z bloku idzie do chlodnicy, gdzie jest chlodzona to zadne niedociagniecie.

Idac dalej byla tez mowa o tym iz konstrukcje z centralnym wlotem lubia duze przeplywy.

 

Co do sprawy nagrzewnicy to zasada jej umieszczenia nie powinna raczej budzic watpliwosci. Jesli nie zalezy nam na idealnej wydajnosci i 1 C w ta czy w tamta, rozne zasady (uklad nagrzewnicy za/przed pompa/blokami, shroud itp) mozna traktowac z przymrozeniem oka. Ale pomimo Waszych przypuszczen temperatura w zbiorniku wody potrafi miec wplyw na wyniki. Mozliwe ze roznice w tym akurat ukladzie beda niewielkie ale warto byloby to sprawdzic a nie apriorycznie twierdzic ze tak nie jest.

U mnie na bloku z centralnym wlotem zwiekszenie przeplywu poprawilo temp. Przy sporym zbiorniku widac bylo tez roznice w temp procesora w zaleznosci od miejsca wpiecia nagrzewnicy.

 

Ogolnie najwazniejsze zeby zadowolony byl wlasciciel chlodzenia. Jesli spelnilo jego wszystkie oczekiwania to nawet przekonujace dowody na mozliwosc ewentualnych innowacji moze olac i bedzie mial jak najbardziej racje :)

:) :) :) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bladzio - to jest tt thunderblade i dziala na 12v. W najblizszym czasie zainwestuje w jakis inny wiatrak, ale jak narazie ten mi bardzo nie przeszkadza. Wczesniej na procu mialem tt smartfan II ktory mial na pelnych obrotach 48 dB, wiec przyzwyczailem sie do halasu. Tak czy siak inny wiatrak jest na liscie przyszlych inwestycji 8)

 

@turtles5 - pompka stoi na takich piankowych.. hmm.. piankach, ktore sa czesto wkladane do przesylek, zeby sie zawartosc nie poobijala (stamtad tez je mam). Pochlaniaja one wszelkie drgania i pompka jest absolutnie bezglosna.

 

@McKane - mozesz mnie walnac kijem i wepchnac do klozetu, ale wydaje mi sie, ze maksymalny przeplyw w calym ukladzie bedzie taki sam jak w jego najciasniejszym punkcie, a skoro woda wplywa do bloczku wezem 12/16 to obojetnie czy bedzie wychodzila jednym, dwoma czy piecioma, suma przeplywu wszystkich wezy bedzie taka sama jak w na wejsciu (ew. w najciasniejszym punkcie bloku). Oczywiscie moge sie mylic :wink:

Co do ustawienia nagrzewnicy, to podlaczylem wszystko tak, jak bylo mi najwygodniej. Sadze, ze te 2-3* nie sa warte dodatkowego paprania sie z wezami. I tak teraz temp. cpu mam w granicach 37*, co, jak sadze, jest calkiem niezlym wynikiem.

 

@cvir - dobry pomysl :D musze sie tylko rozejrzec z czego by zrobic taka podstawke i kupic wiecej weza, bo juz mi sie skonczyl i wtedy pokombinuje. Ale narazie priorytetem jest zrobienie porzadnego rezerwuaru, bo mi woda paruje. :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja jasna cholera mojego Eheima nie moge wytlumic. Strasznie wibruje i troszke brzeczy. A jest przykrecony do obudowy i odizolowany 1cm warstwa gumy i wykladziny PCV.  Juz nie mam pomyslow :/

Je postawiłem na dole budy na macie i jest super cichy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompka nie zatapialna nie nagrzewa wody. Jest jeszcze jedna zleta ustawienia pompki za chłodnicą, a mianowicie trwałość pompki. Większość pompek akwariowych ma max temp pracy 30* i jak woda z przed chłodnicy wleci do niej to ma ona za zwyczaj ze 33-40* zależy od ilości bloków i ..... . Już nie raz czytłem o pompce, która po kilku dniach pracy zaczyna być głośna. Łącznie z moją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...