Skocz do zawartości
Boxster

Padła grafika, jak (czym) ODKLEIĆ radiatory z BGA?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolega ma mały problem, bo padła mu grafika Radeon 9800SE@Pro (Omega). Karte oczywiście trzeba teraz oddać do sklepu, ale problem polega na tym że są na pamięciach BGA przyklejone aluminiowe radiatorki (z Allegro). Klej który kolega użył to dwuskładnikowy termoprzewodzący Zalman.

Czy ktoś ma pomysł jak można wygrać ta "walke"? Bydlaki siedzą strasznie mocno... :?

Z góry dzieki za wszelką pomoc i opinie.

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta,ale schlodzenie moze tez w biosie namieszac....

tak czy siak sugeruje szanownemu robic to bardzo ostroznie,podgrzać suszarka i kreci na boki, az pusci swinia.

Mimi to moze byc problem. Mozesz tez probowac jakiegos rozpuszczalnika,np acetonu (tym np. zmywa sie zwykla paste termoprzewodzaca) wstrzyknac cienka igła pod coolery.

Obawiam sie jednak ze moze byc ciezko.

Tak w ogole ja mu sie starsznie nei spieszy to neich wezmei stara karte, przykleji cos doniej na ten klej i zoabczy jak si esprawy maja:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle jednak (moze sie myle ...Doopan argumentuj) ze zchlodzenie

w karty niepowinno nic namieszac w biosie...bo niby czemu...

Jak wiadomo dla elektroniki im zimniej tym lepiej ..wiec bios raczej bespieczny :)...

Radze schlodzic jak cholera...klej powinien puscic...Qlerki sciagac wtedy prubujac je obracac na kostkach..nie odrywc bo mozna kosteczki wyrwac...ukrecenie powinno sie udac.Oczywiscie wszystko "z czuciem"

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta,ale schlodzenie moze tez w biosie namieszac....

Akcje z traceniem pamięci na zmrożonych układach elektronicznych miały miejsce raczej jak ktoś chciał rozkodować skradzione radio, a nie odkleić radiatory od grafiki

 

tak czy siak sugeruje szanownemu robic to bardzo ostroznie,podgrzać suszarka i kreci na boki, az pusci swinia.

Mimi to moze byc problem..

W tym kleju jest użyta żywica epoxydowa, podgrzewanie nic tu nie da, a kręceniem na boki to możesz co najwyżej wyrwać pamięci, a nie je odkleić

 

Mozesz tez probowac jakiegos rozpuszczalnika,np acetonu (tym np. zmywa sie zwykla paste termoprzewodzaca) wstrzyknac cienka igła pod coolery.

Aceton napewno tego nie rozpuści, co najwyżej zmiękczy, i to nie tak żeby dało się odkleić. Ale dobra, niech wsadzi igłe, porysuje pamięci i radiatory i jeszcze da do myślenia mamie jak zobaczy strzykawke z acetonem.

 

Obawiam sie jednak ze moze byc ciezko.

Tak w ogole ja mu sie starsznie nei spieszy to neich wezmei stara karte, przykleji cos doniej na ten klej i zoabczy jak si esprawy maja:)

Po to pisze na forum żeby nie eksperymentować, tylko dostać odpowiedź...

 

Ehh Doopan jak dla mnie to jesteś laik kompletny, nie masz pojęcia o czym piszesz, zaśmiecasz tylko forum i możesz niektórych narazić na straty (pomysł z igłą). Dam ci rade - najpierw naucz się sam, a dopiero potem innych.

 

A rozwiązanie jest już napisane w tym topicu. Zapakuj karte w siatke, włóż do lodówki na 20 min, po wyjęciu szybko oderwij radiatory i włóż spowrotem do siatki - po to by kropelki wody się na niej nie osadziły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A rozwiązanie jest już napisane w tym topicu. Zapakuj karte w siatke, włóż do lodówki na 20 min, po wyjęciu szybko oderwij radiatory i włóż spowrotem do siatki - po to by kropelki wody się na niej nie osadziły.

wszystko ok ..

zgadzam sie ...

 

z 2 ale:

 

1. lepiej do folii takiej jak pkyte gl daja w niej albo grafiki

2. te ostanio wlozenie spowrotem do siatki to wyklucza mozlisc jej ponownego montarzu ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jajo:

Starałem sie pomoc. A na tym forum to jest akurat tak,ze z reguly o pomoc trudno.

Ciesze sie,ze sie znalazl taki expert jak ty,ktoremu chcialo sie wypowiedziec.

No sorki, może troche za ostro napisałem. Ale te pomysły ze strzykawką czy podgrzewaniem byly naprawde kiepskie. Hmm, może z podgrzewaniem by zadziałał, ale przy temperaturze powyżej 150 stopni - ja zeskrobywałem tak resztki kleju z radiatorów, tzn. chwytałem radiator w kombinerki, trzymałem nad płomieniem i drewnianym patykiem zeskrobywałem.

 

Ja sie nei kloce. Ja snułem przypuszczenia a Jajo wie.

Teraz ja wiem i Jajo wie:)

Tylko niech Boxter da znać jak poszło.

@Jajo:

A nie lepiej do zamrażalki?

Pewnie że lepiej, im zimniej tym łatwiej schodzą.

 

PS. Bardzo ważne, przy odrywaniu z zimnej karty radiatorów, uwarzaj na zwojnice!! Pod wpływem zimna robią się bardzo kruche i ja na moim R9700 jedną złamałem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No sorki, może troche za ostro napisałem. Ale te pomysły ze strzykawką czy podgrzewaniem byly naprawde kiepskie. Hmm, może z podgrzewaniem by zadziałał, ale przy temperaturze powyżej 150 stopni - ja zeskrobywałem tak resztki kleju z radiatorów, tzn. chwytałem radiator w kombinerki, trzymałem nad płomieniem i drewnianym patykiem zeskrobywałem.

No ja odklejałem "na suszarkę" raditor na NB i pomogło.

Czy jak ty to tymi kombinerkami i patykiem, a tak ogolnie to w ogniu... brrr....

Układ działał po takim zabiegu? Oznaczenie na memkach zostaly? Bo to dosc wazne,jak karta idzie na gwarę...

PS. Bardzo ważne, przy odrywaniu z zimnej karty radiatorów, uwarzaj na zwojnice!! Pod wpływem zimna robią się bardzo kruche i ja na moim R9700 jedną złamałem...

I udało sie odratować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, może z podgrzewaniem by zadziałał, ale przy temperaturze powyżej 150 stopni - ja zeskrobywałem tak resztki kleju z radiatorów, tzn. chwytałem radiator w kombinerki, trzymałem nad płomieniem i drewnianym patykiem zeskrobywałem.

No ja odklejałem "na suszarkę" raditor na NB i pomogło.

Czy jak ty to tymi kombinerkami i patykiem, a tak ogolnie to w ogniu... brrr....

Układ działał po takim zabiegu? Oznaczenie na memkach zostaly? Bo to dosc wazne,jak karta idzie na gwarę...

 

O ile sie nie myle, to J-A-J-O mowi o zdejmowaniu RESZTEK kleju z SAMEGO radiatora - nie nalozonego na zadne uklady...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Boxter

 

udało ci sie ?

Bo coś cie nie widać to chyba nie koniec twoich pamięci na radku :D :) ?

Udało się! Zamrażareczka na 20 min. i zaraz kręcenie na boki... W pierwszej chwili troszke sie zgrzałem bo radiator nawet sie nie ruszył, po czym za chwile stzelił aż miło! :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...