Skocz do zawartości
MAYDAY.

Wydajność tej chłodnicy - opinie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chodzi mi o porównanie w stosunku do kadeta.

Czy da redę biernie wychłodzić układ?

 

Wiem że jest aluminiowa, więc proszę nie pisac na ten temat :)

 

 

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Wymiary powirzchni radiatora 46/65/3cm, wiatrak dla porównania wielkości to ... 120/120 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myslalem nad czyms takim, i zeby bylo wydajnie to jakies porządne wentylatory i na strych przerz sufit z tym (mam dziurę juz w suficie taką małą na kabel od anteny, więc leko ją powiekszyc to nie problem, jednak martwie się trzeba rzeczami:

mobilność kompa,

moc pompki potrzebnej to wtloczenia tego na gore

skraplanie się (zimą jest tam na minusie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompka konkretna musiała by być, od co. Układ bardzo szczelny i pewny ze względu na wysokość słupa wody ( około 3m ) czyli wysokie ciśnienie.

Skraplanie?? Przecie chłodnica byłaby cieplejsza od otoczenia.

Jesli zrobisz uklad zamkniety i szczelny, mozna troszke zniwelowac ta potrzebe mocnej pompy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiec ludzie co wy tu wygadujecie???

Po pierwsze do pasywu sie nie nada - mam podobna miedziana - nada sie jak zalozysz ja poziomo - aczkolwiek tez nie bedzie idealna bo ma za male odstepy pomiedzy blaszkami!!!!!

Wentylatory beda potrzebne.

 

Co do pompki to to ma mniejsze opory od black iCE!!!! przynajmniej moja....

 

Dalsze swoje przemyslenia opublikuje wieczorem :)

 

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@fireblade3

Ale tu nie chodzi o opory chłodnicy ale bardziej o grawitacje, bo trzeba się liczyć z trzy metrowym słupem wody a to już jest ciśnienie. Jest taki znany przykład: Pascal założył się że przy pomocy jakiejś niewielkiej ilości (nie pamiętam ile to było ale nie dużo) wody rozerwie beczke (wcześniej napełnioną). Wziął beczke, długą cienką rurke coś chyba około 10m i wlał do niej wode, słup wody tworzył tak duże ciśnienie że obręcze beczki nie wytrzymały. Co prawda w tym przypadku nie są aż tak duże ciśnienia ale trzy metry to już dużo, nie pamiętam czy jest jakaś pompka ( z tych małych do WC) o takich parametrach, mój ATMAN by tego nie dźwignął. 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki OGARNIJCIE SIĘ!!!

Nikt nie bedzie podnosić żadnego słupa wody!!! Przecież jest to obieg zamknięty. Z jednej strony podnosicie pewien ciężar wody, a z drugiej strony opada tyle samo wody o tym samym ciężąrze. Oznacza to że przy zamkniętym obiegu w pionie macie te same opory co przy zamkniętym obiegu w poziomie - opory ukladu.

Pomysł z tego typu chłodnicą jest nie zły i sam się zastanawiam nad zastosowaniem podobnej, nawet już ją mam. Szczerze mówiąc sam jestem ciekawy do jakiej temperatury jest w stanie pasywnie chlodzic. A konkretnie jaka bedzie różnica temperatur pomiędzy otaczającym chłodnicę powietrzem, a wodą przy powiedzmy 100 wattach ciepła z procka.

Obojętnie gdzie umieścisz chlodnicę pamiętaj że lepiej bedzie jak bedzie leżała w poziomie - ogrzane powietrze ( żadsze ) ma tendencje do unoszenia się, więc swobodnie będzie wydostawało się z pomiędzy żeberek.

Moim ideałem była by chłodnica, która była by o wymiarach ciut mniejszych niż rozmiary płyty ATX, badż nawet mniejsze, za to żeby chłodnica była grubsza niż 3cm.

Pozdrawiam.

 

Przepraszam za liczne z pewnością błędy, których nie widzę.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fireblade z tymi 3 matrami to chodzi o zamontowanie chłodnicy na strychu czyli od kompa do stropu około 3 m - pomysł kolegi fipa15.

 

Co do chłodnicy ta moja jest troszkę więkssza od twojej. Zastanawiam się na powiększeniem szczelin pomiędzy blaszkami jakimś przedmiotem np: gwoździem.

 

Zamontowałem krućce, może w tym tygodniu sprawdzę jak to chodzi, musze dokupić 2l borygo bo układ znacząco się powiększy :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u takie chłodzonko by było dobre :D jak na strychu minusowe temp w zime to by nieźle chłodziło... byś do tego dal pompke grund fosa (4000l/h jak się nie myle :twisted: ) Jak byś WC skończył to koniecznie fotki pokarz :) Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u takie chłodzonko by było dobre :D jak na strychu minusowe temp w zime to by nieźle chłodziło... byś do tego dal pompke grund fosa (4000l/h jak się nie myle :twisted: ) Jak byś WC skończył to koniecznie fotki pokarz :) Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"]

No wiec ludzie co wy tu wygadujecie???

Po pierwsze do pasywu sie nie nada - mam podobna miedziana

Wlasnie tu jest twoj problem. Aluminium, a miedz i chlodzenie pasywne to dwie rozne bajki.

Ok ale to nie ma tu zadnego znaczenia!!

Czy ty w ogole wiesz o czy mowisz.. Jest to chlodnica samochodowa ktora tak jak nagrzewnica wymaga przewiewu bo inaczej bedzie oddawac cieplo tylko powierzchnia zewnetrzna. (ktora nie jest ogromna - bez nawiewu ja uzyskuje okolo 60 stopni). Ogolnie to w tym wypadku miedz a aluminium sadze ze nie ma zadnego znaczenia.

 

Co do pompy to po 1 - w ukladzie zamknietym tak jak juz powiedziano nie ma tak duzych sil dzialajacych aby potrzebna byla tak mocna pompa. W przypadku mocowania blisko komputera i ukladzie zamknietym ta chlodnica ma mniejsze opory niz Black Ice Czy Kadet!!. Problem to nawiewy :)... U mnie wieja 2 wentyle 120mm i jest 35 stopni na procku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

quarantino wc to ja mam skończone:

http://members.lycos.co.uk/piotrzareba/photo.htm

tylko sobie experymentuje z różnymi takimi...

 

 

Zdjęcia na stronce są troszkę nieaktualne , teraz:

 

-pompa w obudowie in-line

-blok do hdd

-cichszy wentyl na kadecie

-wentyl 120 w chieftecu

-wentyl120 w boku budy

 

Fireblade czyli niewarto sobie głowy zawracać? Szkoda troszkę, zawsze to 1 wentyl mniej = ciszej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@fireblade3

 

jak masz 60 stopni przy wylaczonych wentylkach to lepiej sprawdz czy wszystko dobrze zlozyles :>

ja przy ladzie bez wentyla mam 38 stopni dla 1,45v i 46 stopni dla 1,85v na procku

 

-odczyt z płyty jest niewiarygodny

-fireblade może mieć bardziej skomplikowany układ (np blok gpu)

-lada ma chyba finy proste bez przetłoczeń zwiekszających powierzchnie i opór przepływającego powietrza

 

ja bez włączonego wentyla mam około 55 st na procu przy 4 blokach - w idle oczywiście

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- sprawdzam tez temp wody, nie przekracza 36 stopni w obydwu przypadkach ( ile ma dokladnie to nie wiem bo to cyfrowy term lekarski z dosc ograniczona skala ;) )

- fakt, mam tylko 2 bloki

 

temp podalem oczywiscie w stresie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ja posiadam chłodnicę od poloneza miedziana ktora leży horyzontalnie 10 nad ziemia akwarium 25l i pompke 1500l/h ktora sama w sobie wydziela sporo ciepła do tego chłodzi procka i nb po całej nocy przy włączonym sisoft sandra 04 burn rano jest 35Cw stresie a idle ok 30C na procku temp w pokoju18st jak włącze wiatrak(seryjny od poldka na 6V nic nie słychać) to w stresie26C idle 20C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uwe300 :arrow: "temp w pokoju18st" "idle 20C" 2C róznicy miedzy temp cpu i powietrza ?? Niewiem czemu ale niewierzę ...

 

Ja na swojej chłodnicy z 3 blokami (cpu 1.825V, gpu i NB) mam w stresie 56C bez wiatraków. Z wiatrakami (3, bardzo słabe, bez shrouda i oddalone na 10cm od chłodnicy) mam 44C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatura otoczenia 23 st, włączony prime(cpu,ram), burnin test(cpu,2d,3d), winamp, opera - przez 6godz. Vcore 1.65v, w układzie 4 bloki i sporo kolanek cu.

 

idle 39-40st, na kadecie z 120/120(Revoltec) 7v 44st

stress 46-47st, na kadecie z 120/120 7v 51 st

----------------, ------------ bez wiatraka po 30 min 55st i dłużej się bałem.

 

Piknie, tylko gdzie ja ją do budy wsadze? :roll: :oops: :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...