Skocz do zawartości
kukifas

która dystrybucja - dylemat

Rekomendowane odpowiedzi

niedługo zamierzam zainstalować sobie którąś z dystrybucji linuxa. podobno na początek najlepszy jest mdk. instalowałem go kiedyś (w wersji 9.1), lecz nie mogłem skonfigurować w nim neta. po dwóch dniach go wywaliłem...

 

cytat z oficjalnej polskiej www Auroksa

Najnowsza wersja Auroksa (10.0) już dostępna! Obrazy ISO można pobrać z serwerów FTP, których listę znajdziecie w dziale download. Zmiany w tej wersji to przede wszystkim nowy kernel oraz nowsze narzędzia do wykrywania i konfiguracji sprzętu

 

obecnie posiadam jedną z dystrybucji auroksa - 9.2. może to on był by dla mnie łatwiejszy i może w nim udałoby mi się poprawnie skonfigurować neta.

 

co w takiej sytuacji mi poradzicie bawić się z moim auroksem 9.2 czy może pobrać najnowszą wersje 10.0? a może ściągnąć najnowszą wersje mdk?

 

ps.w konfiguracji neta w mdk 9.1 najbardziej dobiło mnie to, że trzeba było podawać bardzo wiele parametrów dotyczących mojego połączenia np. brama, maska..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uuuu jak se z MDK nie radzisz to z Auroxem tez nie dasz rady, jeśli chcesz łatwego to naj łatwiejszy jedt MDK. Ale najlepiej nauczysz się linuxa zaczynając odrazu od czegoś trudniejszego np: Slack.

Nie wiem co ludzie widzą w Auroxie uważam że ten linux jest kiepski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie tyle co sobie nie radziłem, tyle że nie mogłem skonfigurować Neta. pewnie i bym sobie poradził, lecz po 2 dniach go wywaliłem.

 

a czy w mdk 10 rozwiązano problem, który występował w wersji 9.1 dotyczący konfigurowacji dźwięku przy zintegrowanych kartach muzycznych? ja miałem zintegrowaną i sobie poradziłem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zainstaluj sobie taką dystrybucję:

1. na której dobrze zna się jakiś twój kolega (często będziesz mu truł tyłek)

2. taką do której masz w miarę dobre podręczniki (np kup sobie podręcznik Fedora Core 2 - księga eksperta lub Fedora Core 2 - Biblia. Wydawnictwo Helion)

3. taką z którą będziesz miał na samym początku jak najmniej problemów - bo one ciebie mogą zrazić do Linuxa (Aurox odpada - ja polecam Fedora Core2 (czyli nowe wersje RedHata) lub Mandrake)

 

Jak już przejdziesz przez instalację i będziesz wiedział o co biega w takiej dystrybucji możesz przejść do ciut trudniejszych (np Suse) lub jeszcze trochę trudniejszych (debian) lub jeszcze ciut trudniejszych (Slackware).

 

Zaczynając np od Slackware - ta dystrybucja będzie dla ciebie najłatwiejsza (* wiesz czemu ta będzie najłatwiejsza?), a reszta ciut trudniejsza, ale slack ma to do siebie, że jak go umiesz poprawnie skonfigurować... to zaczynasz łapać o co w linuxie chodzi :D

 

 

 

* najłatwiejsza jest ta, którą znasz (nie dotyczy kobiet)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

więc zaczne na początku od mdk 10 :) potem coś trudniejszego

 

ps. na początek slackware?? znam ludzi co mają linuxa od dłuższego czasu, conajmniej roku. zaczynali od mdk, później pld a teraz gentoo. twierdzą, że slacware to jedna z najtrudniejszych dystrybucji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ps. na początek slackware?? znam ludzi co mają linuxa od dłuższego czasu, conajmniej roku. zaczynali od mdk, później pld a teraz gentoo. twierdzą, że slacware to jedna z najtrudniejszych dystrybucji :)

Nie taka straszna jak ja maluja... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli Aurox to nie Linux, to w takim razie czym to jest? Masz jakies sensowne wytlumaczenie?

Dystrybucją? ;]

Hehe, spytalem, gdyz po wczesniejszej odpowiedzi mozna bylo zrozumiec ze Aurox jest jakis strasznie paskudny i nie nalezy go zaliczac do systemow linuxowych :) Oczywiscie ze stwierdzeniem, ze jest to dystrybucja sie zgadzam.

 

slacware to jedna z najtrudniejszych dystrybucji

Slackware ma moim zdaniem jedna wade, domyslnie nie posiada zadnego systemu do instalacji i zarzadzania pakietow przez internet. Sa dodatkowe narzedzia jak swaret czy emerde, ale trzeba troche posiedziec nad konfiguracja, a i mimo tego potrafia czasami sprawic niemila niespodzianke.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

slacware to jedna z najtrudniejszych dystrybucji

Slackware ma moim zdaniem jedna wade, domyslnie nie posiada zadnego systemu do instalacji i zarzadzania pakietow przez internet. Sa dodatkowe narzedzia jak swaret czy emerde, ale trzeba troche posiedziec nad konfiguracja, a i mimo tego potrafia czasami sprawic niemila niespodzianke.
Przecie skonfigurowanie swareta to minutka roboty, a jak cos nie bedzie działac to zawsze można zainstalowac stare paczki. :o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

slacware to jedna z najtrudniejszych dystrybucji

Slackware ma moim zdaniem jedna wade, domyslnie nie posiada zadnego systemu do instalacji i zarzadzania pakietow przez internet. Sa dodatkowe narzedzia jak swaret czy emerde, ale trzeba troche posiedziec nad konfiguracja, a i mimo tego potrafia czasami sprawic niemila niespodzianke.
Przecie skonfigurowanie swareta to minutka roboty, a jak cos nie bedzie działac to zawsze można zainstalowac stare paczki. :o

Minutka czy nie, to jednak sa rozne problemy ze swaretem. Zdarza sie, ze cos pomiesza przy aktualizacji paczek, czasami oszukuja piszac ze sciaga, w efekcie nie robiac nic poza zjadaniem ramu. Nie raz juz ktos na to narzekal na #slackware.pl ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej nauczyc sie wszystko recznie konfigurowac i instalowac. W ten sposob w miare szybko sie wszystkiego nauczysz i zadna dystybucja nie bedzie dla ciebie problemem. Z kreatorami to jest tak, ze w jednym systemie jest taki kreator, w drugim jeszcze inny, a w trzecim nie ma wcale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja ,zeby nie zakladac specjalnie nowego tematu zapytam sie tutaj...

jaka dystrybucje wybrac? kiedys "bawilem sie" na fedorce 2.Niezle mi to wszystko szlo dopoki nie kupilem nagrywary..... i nie umialem jej "uruchomic" po 2 tyg. uzytkowania powiedzialem fedorce papa. teraz mam zamiar znow sie zabrac za linuxa...

Moze polecicie jakas dystrybucje? Sam zastanawiam sie nad mandrake lub nad powrotem do fc2....sam juz nie wiem :? :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponowal najpierw jakies distro do nauki, LiveCD - jest tego cala masa, chociazby Knoppix, albo SLAX. Nie beda wtedy padaly pytania "co to jest ALSA" itp. A potem, zlapac sie jednej dytrybucji i sie jej trzymac, uczyc pokonywac problemy, a nie zmieniac jak rekawiczki bo "to lub tamto nie dziala...." Nie ma dystrybucji idealnej a system operacyjny powinien sluzyc do pracy/zabawy a nie do walki z plikami konfiguracyjnymi. To sie powinno zrobic na poczatku, doprowadzic go do stanu idealnego i poprostu uzywac.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Umiesz Slacka, Gentoo itp. = Umiesz wsystkie dystrybucje.

Umiesz MDK, FC3 itp. = Nie umiesz nic poza tą dystrybucją.

 

Jeśli chcesz sie nauczyć odrazu zaczynaj od czegoś dobrego ,a nie od dystrybucji które chcą zostać Windowsami!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to chyba zdecyduje sie na cos trudniejszego i wezme sie za gentoo... :)

mam jeszcze jedno pytanie, czy gentoo jest tez w jezyku polskim? (nie, zeby angielski to byla jakas przeszkoda...ale zawsze to wygodniej czytac w jezyku ojczystym :wink: )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...