Skocz do zawartości
kukifas

która dystrybucja - dylemat

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzio ciekawy tekst. Wniosek - kolejny chwyt marketingowy. Na poczatku za darmo a puzniej jak sie ludzie przyzwyczaja to za kase :-(.

Oczywiscie sam linux jest za darmo ale nie slyszalem zeby ktos mial zainstalowanego samego linuxa. czy mozna na czyms takim pracowac?

Prawde mowiac to nie kupilbym linuxa a zwlaszcza na stacje robocza za takie pieniadze jak chca np. za Mandrake.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeciez oni to chca za powerpacka (7 cd + dokumentacja + pomoc techniczna) a i tak zwyklego mandraka (3 cd bez pomocy technicznej) mozna sciagnac za darmo... i tak jest nie tylko w przypadku mandrake'a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie calkiem tak jest. zapraszam na strone:

http://www.mandrakesoft.com/products/range

na strone ta trafi kazdy kto bedzie chcial kupic/sciagnac linuxa. przy wszystkich produktach jest Buy. nie widze tu nigdzie darmowej wersji ;-)

Discovery 10.1 ma tylko 3 plyty a kosztuje 44.90 euro liczac na okraglo to jest ponad 200PLN! jest to wprawdzie 1/2 ceny najtanszego XP ale nie jest to za darmo.

Jak juz napisalem wyzej wiem ze mozna siciagnac wersje darmowa ale ciezko do niej dotrzec komus kto pierwszy raz styka sie z linuxem ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba nie potrafie przekazac tego o co mi chodzi :-( zeby pobrac z tej strony mamy do wyboru dwa przyciski:

Zgadzam się na wspieranie Linuksa Mandrake, prześlij mnie teraz do strony rejestracyjnej Klubu Użytkowników Linuksa Mandrake.

drugi

Jestem już członkiem Klubu lub planuję wkrótce zarejestrować się prześlij mnie teraz do strony pobierania

wg mnie wynika z tego ze trzeba byc czlonkiem klubu albo wyrazic chec zarejestrowania.

pobranie bez rejestracji nie jest OK?

Zwykły członek ($5 miesiąc/$60 rok lub 60 € rocznie)

czy to jest za darmo? to juz wole go kupic ;-)

moze wynika to z tego ze jestem dociekliwy ale jakos nie widze zeby tu bylo cos za darmo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby kolega szanowny nieco sie wglebil w lekture strony Mandrake, to by wiedzial, ze sa rozne wersje. Nie przesadzajmy z ta lopatologicznoscia na kazdym kroku, czasem warto umiec czytac (niekoniecznie tylko slowa free i buy). ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drivery do wiekszosci kart sa w prekompilowanych modulach do jadra dostarczonych razem z dystrybucja. Reszta jest osiagalna np. ze strony producenta (trzeba sciagnac i zainstalowac). Czasem wymaga to mniej lub wiecej gimnastyki. Warto poczytac artykuly o konfiguracji sieci i ew. opisac swoj problem ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby kolega szanowny nieco sie wglebil w lekture strony Mandrake, to by wiedzial, ze sa rozne wersje. Nie przesadzajmy z ta lopatologicznoscia na kazdym kroku, czasem warto umiec czytac (niekoniecznie tylko slowa free i buy).

gdyby szanowny kolega uwaznie przyczytal moje posty to wiedzalby o co mi chodzi ;-) moze to ja mam trudnosci z przekazaniem tego o co mi chodzi :-( wydaje mi sie ze kontynuowanie tej dyskusji nie ma sensu wiec zamykam ja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehhhh czytam ten post i czytam i niedoczytam do konca bo az sie nudzi po pierwszej stronie !!

Kazde distro jest dobre tylko trzeba 1 zecz ustalic !! czy cenisz stabilnosc... czy cenisz bezpieczenstwo... czy wydajnosc... czy wygode... a moze cenisz latfizne... ?

Zacznijmy od 1 zeczy NIEMA SUPER DISTRO i wybijcie sobie to z glowek !! wiem wiem wiem teraz myslicie ( pewnie jakis newbie wszedl na forum i niewiezy w Debiana ) no coz debian super distro ?? przewaga Gentoo jest ogromna nad debianem i innymi distro !! stabilnosc i mozliwosc kompilacji kazdego pakieciku od podstaw make.conf itd... to czyni go o 50% szybszym w wyscigu !! a co go blokuje w wyscigu? po 1. Sposob instalacji dla newbie jest to granica nawet z opisem niedoprzeskoczenia no chyba ze mamy opis w 100% dzialajacy ale taki jest na oficjalnej stronie in english ( wiekrzosc go rozumi bo w naszym kraju ciezko znalesc mloda osobe nieznajaca chociaz troche angielskiego ) pozatym 2 zecz trzeba miec wmiare dobre lacze i sprzet chyba ze chcemy kompilowac 3-5 dni podstawowe paczki a po 3 to zeby sie polapac w tym to trzeba posiedziec troche na podobnym distro czyli np Slack !! teraz zatety Debiana, no coz debian jest bardzo dobra dystrybucja chociaz instalacja jest w trybie textowym nie tak jak rh w grafice to jest wmiare prosty a stabilnosc doza no i pakiety apt ktore sciagaja odrazu co chcemy ale w gentoo sa tez portages podobnie jak e BSD ale BSD to unix i niebede pisac... instalacja gentoo jest prosta wmiare i przy instalacji mozna wybrac ( znaczy sie przed instalacja ) czy chcemy jajko 2.2.x czy 2.4.x pozatym manager aptitude jest swietny ale Debian sie skompromitowal dzieki wlamaniu sie na ich cvs i wykorzystaniu do_brk() do przejscia na roota (superusera/administratora) wiec mi nieodpowiada kompromitacja... niewiem jak wam... pozatym jeszcze jest np Slackware potocznie zwany "slack" ktory ma swoje paczki o ile mozna nazwac to paczkami ale glownie polega natym co gentoo czyli mieleniu( kompilowaniu ) tylko ze jak instalujemy to niekompiluje podstawowych pakietow tylko odrazu juz je wgrywa a co chcemy to kompilujemy... szybki i stabilny taki jest slack ale jednak szybszy i stabilniejszy jest Gentoo... a pozatym jest wersja gentoo z podwyzszona stabilnoscia ale otym nie dzis... to juz high-end wsrod linuxow... RH hmm zajefajny system tylko ze niestac nas na Enterprise a wersja z netu za free niejest taka fajna !! no dla newbie bedzie git ale chcemy sie zaglebiac w system czy jechac na latfizne?? jak chcemy sie zaglebiac a mamy sentyment do rpm to polecam SuSe nawet darmowa wersja jest dobra, stabilna i szybka!! to jest cos dla osob o maja sentyment do rpm z 2 strony jezeli system ma byc do domu a nie na server to rozwiazaniem jest Debian poniewaz jak sie zagebicie w debiana to wszystko zrobicie na innych ditro chyba ze !! ze !! bedziemy robic z debiana kolejnego rh i wszystko sciagac na gotowe mam tu na mysli wzystko z serverow w postaci deb 0 kompilacji itd.. znam takich co nawet niekompiluja kernela tylko sciagaja gotowca... i trzeba uwazac aby niestac sie debianowcem bo wtedy moze i sie zaglebimy bedziemy wiedziec wiele ale debian 4 ever, a to niejest rozwiazanie trzeba sie rozwijac !! MDK niewspominam bo to niejest linux wg mnie tak samo jak aurox

z 2 strony trzeba wspierac polske wiec PLD jest na rpm jest swietne i na server i do domu !! tylko ze jak sie odpali KDE czy gnome czy inne rozwiniete srodowiska to pdadka mamy taka kobyle ktora chodzi beznadziejnie wiec PLD na KDE czy Gnome odpada xorg jeszcze ale nic co jest rozwinietym srodowiskiem graficznym nieto abym krytykowal ale sami zobaczcie !! na poczatek jednak slack ale tez oszczegam aby niezostac Slackwarowcem... bo to tez grozi brakiem rozwoju ale wiekrzosc userow slacka pozniej zmiania distro na gentoo... wiec powiem na poczatek poczytac How-To, Readme i jakies FAQ na temat slacka i rozwiazan a pozniej intalowac !! alemowie NIEMA SUPER DISTRO !! kazdy linux ma swoje wady i zalety sa Unixy idealne MacOS ( mimo iz tez ma wady i jest tylko na PPC ) czy SunOS ( ma luki ale malo ) i jest stabilny ale niestac mnie na takie wydatki wiec zostaje przy Debian/Slack ( do domu ) Gentoo/PLD ( na server ) to sa moje zastosowania tych distro, ale kazdy moze miec swoje zdanie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Solaris jest chyba teraz za Free.

 

Poza tym masz racje Mandrake i Aurox to nie sa linuksy, tak samo PLD, Gentoo, Debian .... to tez nie sa linuksy

 

MacOS to Unix ? O_o czy zle zrozumialem

 

Poza ty,m z tego co piszesz to wynika ze najlepsza dystrybujca jest gentoo ;] Aha co gdy sie staniesz czlowiekiem znajacym dobrze slackware i staniesz sie jak to mowisz: "slackwarowcem" ? powiedziec ci? Bedzie sobie doskonale radzil przy stawianiu serwerow oraz przy rozwiazniach biurkowych przy uzyciu tej dystrybucji.... Po ch.. mam zmieniac dystrybucje jak jedna mi pasuje ? tego nie zczaje. Wyprobowalem wieszkosc - wybralem jedna i git.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehhhh czytam ten post i czytam i niedoczytam do konca bo az sie nudzi po pierwszej stronie !!

Kazde distro jest dobre tylko trzeba 1 zecz ustalic !! czy cenisz stabilnosc... czy cenisz bezpieczenstwo... czy wydajnosc... czy wygode... a moze cenisz latfizne... ?

Zacznijmy od 1 zeczy NIEMA SUPER DISTRO i wybijcie sobie to z glowek !! wiem wiem wiem teraz myslicie

Ja na przykład myślę, że dzisiejszy odcinek sponsorowały znaczki <shift>, <.> i słownik ortograficzny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za linki ale nie chodzilo mi o nie bo Mandrake 10.1 ma juz dawno zainstalowanego chodzilo mi o to czy mozna go uzywac za darmo czy nie.

Możesz przecież zostało to wytłumaczone kilka postów temu. -_-

po 1. Sposob instalacji dla newbie jest to granica nawet z opisem niedoprzeskoczenia no chyba ze mamy opis w 100% dzialajacy ale taki jest na oficjalnej stronie in english ( wiekrzosc go rozumi bo w naszym kraju ciezko znalesc mloda osobe nieznajaca chociaz troche angielskiego )

Widać, że nawet 14-latek ze srednia 4,2 go zainstalowal(choc z nosem w Gentoo Handbooku). Po za tym mozna tez skorzystac z opisu na www.gentoo.pl

pozatym 2 zecz trzeba miec wmiare dobre lacze i sprzet chyba ze chcemy kompilowac 3-5 dni podstawowe paczki

Mi samo doprowadzenie do stanu uzywalnosci zajelo kolo 4 dni

a po 3 to zeby sie polapac w tym to trzeba posiedziec troche na podobnym distro czyli np Slack !!

Madrze prawisz!! :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm Mac OS mozna to tak nazwac jest mutacja FreeBSD lecz wystarczy popatrzec na rozwiazania apple i mozna stwierdzic ze zawiele z BSD niema, co do instalacji przez 14latka Gentoo spox tylko ze wiesz sa 14 latkowie ktorzy umieja czytac faq i sa 25 latkowie ktorzy nieumieja w X'ach skonfigurowac neta na MDK, wiec wiek niegra roli... co do zostania na 1 distro hmm spox tylko co do definicji ze jak sie zna slacka sie zna wszystkie distro to nieprawda /etc/rc.d/init.d/ jakos tak zobaczysz niepamietam teraz zobaczysz ruznice w deamonach :D pomiedzy slackiem a other distro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczę. Naprawdę kup sobie słownik. Bo mnie już skręca jak czytam twoje błędy.

A co do slacka - to uczy on jednej podstawowej rzeczy która się przydaje w innych dystrybucjach - mianowicie czytania. I później niezależnie jakiej dystrybucji używasz radzisz sobie z nią bez większych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy madrze prawicie. Kwestia jednej tylko rzeczy. Trzeba umiec czytac, szukac, poznawac, eksperymentowac i zmieniac. Takie mozliwosci daja miedzy innymi dystrybucje Linuksa. Mozna ja dobrze poznac, zmienic wedlug wlasnych upodoban, cieszyc sie nia, uzywac i to wszystko za darmo. Wymaga to jednak od uzytkownika inteligencji i checi poznania. Obserwujac wiekszosc ludzi na forum, mozna odniesc wrazenie, ze oczekuja po systemie zachowan, do jakich przyzwyczail ich Windows. Nie wnikam juz, czy to dobrze czy zle. W kazdym razie trzeba sie umiec nastawic na cos innego, na inna filozofie. Z czasem daje ona radosc (choc w pewnych momentach wnerwia ;-)). I tak za chwile pojawi sie pewnie kolejny watek o jakims banale, o ktorym mowiono juz tysiac razy, ale jeszcze sobie ponarzekam przed koncem roku. Niezaleznie od tego, co wybierzemy/na co nas namowia, nie zwalnia nas to od obowiazku myslenia. Czlowiek zawsze chcial i bedzie chciec isc po najmniejszej linii oporu, ale systemy nazwijmy to unix-like oferuja te bardziej ciernista droge, w zamian dajac niespotykana konfigurowalnosc i funkcjonalnosc. Nie ma dla mnie wytlumaczenia, ze jestem nowy, zielony, ze nie znam angielskiego i tak dalej. Jest w tej chwili tak duzo opracowan nawet w jezyku polskim, ze naprawde trzeba byc leniem i polinteligentem, zeby nie znac pewnych podstaw. Nie uznaje siebie za eksperta, za malo bledow popelnilem ;-) Ja sie po prostu nauczylem, ze samemu najprosciej, najszybciej, najrzetelniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...