Skocz do zawartości
kukifas

która dystrybucja - dylemat

Rekomendowane odpowiedzi

To moze zalezec od wielu rzeczy ale u mnie na przyklad wzrosla interaktywnosc maszyny po przejsciu na 2.6.x. Przy duzym obciazeniu np. kompilacjami caly czas da sie pracowac bez zauwazalnych zaciec. Dodam, ze "patche wywlaszczajace" zapodane na 2.4.x nie dawaly rady a konfiguracja jadra byla z grubsza ta sama.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już istnieje wątek to się podepne. Od roku używam Auroxa ale jajko 2.4 już "śmierdzi" starością, i trochę podzespołów w komputerze zmieniłem więc chce zainstalować coś od nowa. Kusi mnie bardzo aby nie instalować wszystko z rpm'ów tylko samemu skompilować. Więc jaką dystrybucje polecacie? Warunek jest jeden kernel 2.6. W Linuxie już się nie gubie, więc myśle aby to było coś trudniejszego. W gre wchodzi Shlack, debian, gentoo. No może Fedora bo jest dużo RPM'ów. Linuxa głównie używam do programowania, ale chciałbym też zrobić z niego użyteczny system, w którym mógłbym od czasu do czasu coś obejrzeć przez tuner tv i zapisać na dysk (myth tv - na Auroxie mi sie udało zainstalować :-) ) albo ściągnąć emulkiem czy nawet zagrać w natywne gry albo przez cedege. BTW Czy są jakieś programy pod Linuxa w stylu Everest, Sis Sandra, czy Riva Tuner??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

popieram... ja zaczynalem swoja zabawe z linuxami (taka powazniejsza) od gentoo i do teraz uwazam ta dystrybucje za jedna z lepszych (chwilowo nie mam mozliwosci uzywania lina - czekam na nowy hdd)...

swietne jest to, ze w sumie cala instalacje przeprowadzasz recznie i juz po takiej operacji masz juz pojecie o jako takiej strukturze systemu... no i masz pelna kontrole nad tym, co masz w systemie... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to niech będzie Gentoo. Przejrzałem proces instalacji stage1 i chce się zapytać jak wygląda partycjonowanie? Tam z lini komend wpisuje się np #mke2fs /dev/hda1

On się potem zapyta w której częsci dysku to zostanie stworzone i na ile MB może się roztapierzyć?, bo przy pierwszej instalacji Linuxa pozbyłem się Windowsów :-) (pingwin wie co robi) i nie chce aby to się powtórzyło.

 

Mam jeszcze takie pytanie. Gentoo ze Stage1 to tylko konsola? Bo mało miejsca zajmuje i nie wiem jak jest okrojona. Mam nadzieje, że g++ posiada ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fdiska wczoraj cholernie mi brakowało. Nie mogłem zrobić 38GB partycji na fat32. Musiałme niestety podzielić na 2 mniejsze. Może zronie partycje przez instalatora Auroxa, ale to rczej złe podejście skoro już na wstępie kombinuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to niech będzie Gentoo. Przejrzałem proces instalacji stage1 i chce się zapytać jak wygląda partycjonowanie? Tam z lini komend wpisuje się np #mke2fs /dev/hda1

On się potem zapyta w której częsci dysku to zostanie stworzone i na ile MB może się roztapierzyć?, bo przy pierwszej instalacji Linuxa pozbyłem się Windowsów :-) (pingwin wie co robi) i nie chce aby to się powtórzyło.

 

Mam jeszcze takie pytanie. Gentoo ze Stage1 to tylko konsola? Bo mało miejsca zajmuje i nie wiem jak jest okrojona. Mam nadzieje, że g++ posiada ;-)

Czytales handbooka Gentoo i dokumentacje na ich stronie? Jesli nie to przeczytaj. Sa tam odpoaiedzi na wszystkie Twoje pytania ;-)

 

Co do fs to polecam ext3 z opcja journal=data.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja reisera odradzam....miale z nim troche problemow..dane gdzies tam wsysalo i w ogole :)

dla osob, ktore chca sobie zainstalowac gentoo majac neostrade polecam to howto...wtedy niestety trzeba robic gentoo z 3-go stage, ale w sumie to tez jakos bardzo nie odstrasza..:)

 

:B is playin: Paktofonika - Chwile Ulotne [Kinematografia #08]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli jestes podlaczony do internetu to mozesz zaczac z livecd minimal a stage1 dociagniesz podczas instalacji... zreszta i tak w ktoryms momencie zrobisz emerge i bedziesz pobieral pakiety... a pozniej oczywiscie emerge -U world :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja reisera odradzam....miale z nim troche problemow..dane gdzies tam wsysalo i w ogole :)

Ja mialem podobne problemy z ext3. Przez pewien okres czasu dosc czesto mialem zaniki pradu i dane poprostu znikaly, po zmianie na reisera problem znikl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem Gentoo z stage3, kompilacja poszła ok, pierwszy problem był taki, że nie mogłem stworzyć dyskietki startowej, no trudno. Po restacie zaczynają się problemy. Może napisze najpierw jakie mam partycje:

hda1 nfts

hda2 reiser 3.6

hda3 reiser 3.6

hda5 swap

W grubie z linii komend pisze:

root (hd0,1)

kernel /boot/vmlinuz root=/dev/hda2

boot

 

fstab wygląda tak:

/dev/BOOT /boot ext2 noauto,noatime 1 1

/dev/ROOT / xfs noatime 0 0

/dev/hda2 / reiserfs noauto,noatime 1 1

/dev/hda3 /home reiserfs noauto,noatime 1 1

/dev/SWAP none swap sw 0 0

/dev/cdroms/cdrom0 /mnt/cdrom iso9660 noauto,ro 0 0

 

i podczas uruchamiania wywala taki błąd:

VDF -fs: No partition found (1)

kernel panic - not syncing: VFS: Unable to mount root fs on unknow-block(3,2)

 

Wydaje mi się, że w opcjach zaznaczyłem reiser file system, jednak jak moge sprawdzić czy rzeczywiście jest to zainstalowane? Może w fstabie jest błąd, albo źle w grubie pisze??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To też, ale okazało się, że reisera mam tylko na m. Teraz już działa. Jednak okienkowy Linux upośledza bo teraz za bardzo nie wiem co zrobić, aby dodać użytkownika, zainstalować sieć itp. Ale będe brną przez manuale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm...na dodawanie uzytkownika jest useradd...

co do twojego fstaba, to powinno raczej wygladac tak:

/dev/BOOT /boot ext2 noauto,noatime 1 1 //zamiast BOOT wstawiasz sciezke do urzadzenia dla partycji boot/dev/ROOT / xfs noatime 0 0 //zamiast ROOT wstawiasz sciezke do urzadzenia dla partycji / i oczywiscie jesli uzywasz inny system plikow niz xfs, podniemiasz to na nazwe przez ciebie uzywanego fs-a/dev/hda2 / reiserfs noauto,noatime 1 1/dev/hda3 /home reiserfs noauto,noatime 1 1/dev/SWAP none swap sw 0 0 //zamiast SWAP ma byc sciezka urzadzenia do swapu/dev/cdroms/cdrom0 /mnt/cdrom iso9660 noauto,ro 0 0
no i jeszcez oprocz tego, powinien byc mount /proc'a...

jesli chodzi o konfiguracje sieci, to wszytko ladnie wytlumaczone znajdziesz na http://www.gentoo.org/

 

[edit]

poprawki zasugerowane przez bigfan

[/edit]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darmowy LINUX ;-)

po paru latach przerwy postanowilem powrocic do LINUXa i jakie bylo moje zdziwienie gdy na stronach producentow dystrybucji nie znalazlem darmowych wersji :-( w koncu znalazlem ale nie bylo to takie latewe.

np na stronie mandrake nie ma linka do darmowej wersji przynajmniej ja go nie znalazlem.

czytajac strone http://mandrakelinux.com/pl/ftp.php3 tez mozna miec watpliwosci ze Linux jest darmowy.

Jak to teraz jest z Linuxem i dystrybucjami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest normalnie, czyli tak jak bylo. Mandrake juz od dawna prowadzi platny klub, dzieki ktoremu ma fundusze na rozwoj. Mozna do tego klubu sie zapisac lub nie i uzywac Mandrake za darmo. Musisz chyba jeszcze troche doczytac ;-)

Pozostale dystrybucje w sporej wiekszosci sa darmowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopacy doradźcie mi jakąs dystrybucję po polsku i naj przyjazną dla użytkownika.Tzn mam małe doswiadczenie z auroxem 9.1-ale chciałbym cos co by stwarzało minimum kłopotów tzn bez potrzeby montowania partycji i napędów.Miałem z tym problemy,tzn mimo że niby wiedziałem co gdzie wpisać to niezawsze to działało nawet fat32.Cos dla laika,przynajmniej na początek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darmowy LINUX ;-)

po paru latach przerwy postanowilem powrocic do LINUXa i jakie bylo moje zdziwienie gdy na stronach producentow dystrybucji nie znalazlem darmowych wersji :-( w koncu znalazlem ale nie bylo to takie latewe.

np na stronie mandrake nie ma linka do darmowej wersji przynajmniej ja go nie znalazlem.

czytajac strone http://mandrakelinux.com/pl/ftp.php3 tez mozna miec watpliwosci ze Linux jest darmowy.

Jak to teraz jest z Linuxem i dystrybucjami?

 

Chciałem się zapytać o treść licencji na RH Enterprise Linux

(AS,ES,WS). Czy te linuxy oparte są na GPL czy może na innej

licencji ? Pytam ponieważ w jednej z rozmów ze znajomymi padło

stwierdzenie, iż jeśli RH Linux Enterprise jest na GPL, to mogę

sobie go legalnie skopiować i używać od kolegi, który kupił go u

państwa. Wydaje mi się, że tak nie jest, a taki działanie byłoby tak

samo wg mnie odbierane jak nielegalne kopiowanie Windowsów. Tak

więc proszę o odpowiedź jak to z tym RedHatem jest. Bardzo będę

wdzięczny

 

"Nasza firma otrzymuje liczne pytania dotyczące możliwości legalnego

kopiowania i dystrybucji oprogramowania Red Hat Linux.

 

W takich sytuacjach informujemy Klientów, że licencje programów Red Hat

Linux oraz Prawo Autorskie nie zezwalają na legalną dystrybucję kopii

oprogramowania pochodzących z nieautoryzowanych źródeł.

 

Skąd zatem bierze się opinia o darmowym linuksie?

 

Przyczyny tego są dwie. Pierwsza to niezrozumienie czym jest linux a czym

jest dystrybucja linuksa. Linux to bezpłatny system operacyjny. W praktyce

nikt nie korzysta z samego linuxa, a z tzw. dystrybucji linuxa. W ramach

dystrybucji linuxa mieści się jądro linuksa oraz z reguły kilka tysięcy

dodatkowych programów, które w sumie tworzą platformę biurową i/lub

platformę serwerową. Każdy może przygotować własną wersję dystrybucji i ją

sprzedawać na zasadach komercyjnych (np. Red Hat, SuSE, Mandrake) lub

dystrybuować za darmo (Fedora Core). Niezależnie czy korzystamy z wersji

komercyjnej czy darmowej to producent dystrybucji może zastrzec prawa jakie

przysługują użytkownikom, w tym możliwość kopiowania oprogramowania.

 

Druga przyczyna to brak znajomości tekstów licencji. Wiele osób powołuje się

na licencję GNU GPL, Niestety z naszych doświadczeń wynika, że mało osób tę

licencję czytało. A ci którzy ją czytali nie rozumie jej postanowień (albo

interpretuje ją w sposób dogodny dla siebie).

 

Już w preambule licencji możemy przeczytać "Mówiąc o wolnym

oprogramowaniu mamy na myśli swobodę, a nie cenę."

 

Licencja GNU GPL z której korzysta znakomita większość programów o otwartym

kodzie daje użytkownikowi dwie doskonałe możliwości nieznane przy innych

komercyjnych licencjach:

 

1. Gwarantuje dostęp do kodu źródłowego.

2. W oparciu o kod źródłowy można stworzyć (po spełnieniu odpowiednich

wymogów) własny komercyjny lub darmowy produkt. Tak właśnie powstał Aurox

bazujący na kodzie Red Hat, a obecnie na Fedora Core.

 

Czyli innymi słowy w oparciu o Red Hat Linux użytkownik może stworzyć

dystrybucję np.

Kowalski Linux, następnie sprzedawać ją i będzie to legalne.

 

Osobom kierującym do nas pytania stanowczo odradzamy kopiowanie i sprzedaż

czy używanie Red Hat z kopii zrobionych przez nieautoryzowane źródło, bo

może to spowodować przykre konsekwencje prawne i finansowe.

 

Na koniec zachęcamy wszystkich użytkowników do dokładnego czytania licencji

wszystkich programów które instalują, bo to one dokładnie określają na

jakich warunkach można instalować, używać i kopiować program. Obiegowe

opinie o darmowym użytkowaniu programów lub systemów dosyć często są mylne.

 

Teksty licencji GNU GPL i Red Hat są zamieszczone w linkach poniżej:

 

http://www.gnu.org.pl/text/licencja-gnu.html

http://www.redhat.com/licenses/

 

Jerzy Baranowski

B2B Sp. z o.o.

www.redhat.com.pl

www.fedora.pl "

pozdrawiam, Jerzy Baranowski

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...