Skocz do zawartości
paulo

Firefox

Rekomendowane odpowiedzi

MINI FAQ

 

Firefox jest przeglądarką mającą minimum funkcji. Funkcjonalność zwiększamy instalując rozszerzenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy ma możliwość stworzenia przeglądarki "idealnej".

Osobom, dla których takie rozwiązanie jest wadą, polecam Operę lub Mozillę Suite.

 

Firefoxa można ściągnąć stąd: pl-PL, en-US.

 

PROFIL

Swoje ustawienia FF przechowuje w profilu. Jeżeli zdarzy się nam coś "namieszać" - wystarczy usunąć profil.

Domyślna lokalizacja profilu:

- Windows 2000, XP, 2003 - C:\Documents and Settings\NazwaUżytkownika\Dane Aplikacji\Mozilla\Firefox\Profiles\ciąg_znaków.coś\

- Windows 95, 98, Me (jeden użytkownik) - C:\Windows\Dane Aplikacji\Mozilla\Firefox\Profiles\ciąg_znaków.coś\

- Windows 95, 98, Me (wielu użytkowników) C:\Windows\Profiles\NazwaUżytkownika\Dane Aplikacji\Mozilla\Profiles\Firefox\Profiles\ciąg_znaków.coś\

- Linux - ~/.mozilla/firefox/ciąg_znaków.coś/

 

ZAKŁADKI

Zakładki (w IE ulubione) FF przechowuje w profilu w pliku bookmarks.html

 

INSTALACJA ROZSZERZEŃ

Rozszerzenia można instalować na 2 sposoby:

- bezpośrednio z www - klikamy na link to rozszerzenia. Jeżeli strona, z której instalujemy rozszerzenie nie była dodana do listy stron, które mogą instalować rozszerzenia - pojawi się pasek informujący o tym.

Dołączona grafika

 

Wystarczy kliknąć 'zmień opcje' i dodać stronę do listy witryn mogących instalować oprogramowanie

Dołączona grafika

 

Po ponownym kliknięciu na link rozszerzenie zainstaluje się bez żadnych problemów.

Jeżeli dalej nie możesz instalować rozszerzeń bezpośrednio z www, to prawdopodobnie używasz Tabbrowser Extensions.

- z dysku - zapisz na dysku plik *.xpi, otwórz w FF okno rozszerzeń (narzędzia --> rozszerzenia ; tools --> extensions) i "wrzuć" plik *.xpi do tego okna.

 

! Rozszerzenia najbezpieczniej instalować w takiej wersji językowej jak przeglądarka.

Jeżeli po instalacji/uaktualnieniu jakiegoś rozszerzenie pojawi się taki pasek:

Dołączona grafika

 

to należy odinstalować to rozszerzenie i ściągnąć je w odpowiedniej wersji językowej.

 

KILKA PRZYDATNYCH ROZSZERZEŃ

Istnieje naprawdę wiele ciekawych rozszerzeń, ciężko je tu wszystkie opisać.

Przeglądanie w panelach (tabbed browsing)

- Tabbrowser Preferences - niewielka ilość funkcji, przydałoby się trochę więcej

- Tabbrowser Extensions - ogromna ilość funkcji, ale TBE jest przyczyną wielu problemów (JavaScript, instalacja rozszerzeń z www, szybkość działania FF) - odradzam

- Tab Mix - IMO optymalne rozwiązanie, sporo funkcji, a FF dalej zachowuje się tak jak powinien - polecam

Gesty myszy

Dla osób, które nie wiedzą co to są gesty myszy - szybki kurs.

- All-in-one Gestures

- Mouse Gestures

Współpraca z download managerami

- DownloadWith - umożliwia współpracę z prawie każdym dm

- FlashGot - większa ilość funkcji, ale współpracuje tylko z wybranymi dm (ta lista ciągle się powiększa)

Inne rozszerzenia

- SuperDragAndGo - umożliwia otwieranie linków w nowych panelach/oknach metodą drag & drop ("przeciągnij i upuść")

- Sage - świetny czytnik RSS

- FoxyTunes - umożliowia obsługę odtwarzacza np. Foobar, Winamp

- BBCode/BBCodeXtra - nazwa mówi wszystko

 

NIEOFICJALNE WYDANIA FIREFOXA

Polecam przetestowanie nieoficjalnych wydań Firefoxa. Zdecydowanie przyjemniej się na nich pracuje.

Najbardziej znanym jest Moox.

Ja polecam Stipe.

 

PRELOADER

Wadą Firefoxa jest dość długi czas potrzebny na uruchomienie przeglądarki. Można go zdecydowanie skrócić używając Preloadera.

 

LINKI

Tu są najważniejsze:

- rozszerzenia

http://www.extensionsmirror.nl/ - naaaajwiększa baza rozszerzeń do FF i TB

http://www.mozillapl.org/katalogi_i_bazy/baza_dodatkow - polska baza

https://addons.update.mozilla.org/

http://forums.mozillazine.org/viewforum.php?f=19

- pluginy

http://plugindoc.mozdev.org/ - na wszelkie problemy z Javą, Flashem, SVG i innymi

- skóry

http://forums.mozillazine.org/viewforum.php?f=18

- przydatne kanały RSS

extensions mirror - extensions - najnowsze rozszerzenia

mozillazine

mozilla.org

extensionsroom - nowe rozszerzenia

 

No i oczywiście www.google.com. :P

 

EDIT:

Dzięki za przyklejenie topicu. "Mini FAQ" jest narazie w wersji roboczej, na tyle miałem narazie czasu. Postaram się je dalej rozbudować.

 

Lista używanych przeze mnie rozszerzeń:

Adblock Plus - Filters ads from web-pages

All-in-One Gestures - This extension allows you to execute common commands using mouse gestures, rocker navigation, scroll wheel navigation and page scrolling.

BBCodeXtra - Adds BBCode/HTML/XHTML commands to the context menu

BugMeNot - Bypass compulsory web registration with the context menu via www.bugmenot.com

ChromEdit - A Simple User Profile File Editor

CookieCuller - Extended Cookie Manager--protect/unprotect selected cookies

DictionarySearch - Looks up selected word in an online dictionary

DownloadWith - DownloadWith is Mozilla/Firefox extension to download files with external programs like wget, prozilla, Downloader for X, Download Accelerator Plus and GetRight.

File Size - Right click on a link then select properties.

FoxyTunes - Control any media player from Firefox and more...

FoxyTunes Skin - cleanJR - Plain & simple media controls

FxIF - View EXIF data in image properities

Grease Monkey - A user script manager for Firefox

MediaPlayerConectivity - Open video stream directly in an external Video Player

Page Animation - Provides some control over animated page objects

QuickNote - A note taking extension with advanced features

Sage - A lightweight RSS and Atom feed aggregator.

Search Button - Adds a Search button for use with the Search Bar.

SpellBound - Adds spell checker support to web forms and extensions.

Super DragAndGo - Drag a link or anything like a uri (e.g. "abc.com" ), and throw it to anywhere blank on the webpage to open the it in a new tab.

Tab Mix Plus - Multi-functions for tabbed browsing.

User Agent Switcher - Adds a menu and a toolbar button to switch the user agent of the browser.

x - Adds a paranoia button to the toolbar

Zanim napiszesz o nowej wersji Firefoxa sprawdź TUTAJ czy taka w ogóle istnieje.

To co znajduje się w katalogu nightly to nie jest finalna wersja.

 

Dzięki.

NIGHTLY - prace nad kolejną wersją Firefoxa trwają kilka miesięcy. Codziennie efekty pracy programistów możemy "podziwiać" w formie nightly build'ów.

Nigtly służą głównie do testowania, dzięki temu możliwe jest wykrycie jak największej liczby błędów / niedoróbek przed wersją final.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym sie rozni nightly od tej co ma wyjsc?:)

Prace nad kolejną wersją Firefoxa trwają kilka miesięcy. Codziennie efekty pracy programistów możemy "podziwiać" w formie nightly build'ów.

Nigtly służą głównie do testowania, dzięki temu możliwe jest wykrycie jak największej liczby błędów / niedoróbek przed wersją final.

 

czekam na Super dragandgo dla ff 1.0 i bede sie cieszył jak mała dzidzia

Możesz zaczynać. :D

SuperDragAndGo-0.2.4.xpi - kompatybilny z 0.8-1.0+.

Świetne rozszerzenie, kiedyś Ty o nim napisałeś, zainstalowałem i używam do dziś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety instalowałem wersje 0.2.4 i 0.2.4 (dl) i mi nie śmiga wywala komunikat że jest niekomobatybilna :/

 

pa. anom chciałem upodopnić ff'a do myie2 i mi sie udało nie załuje ;]

 

upadte

wczoraj instaloałem nie chciało działać zaisntalowałem dzisiaj tą sama wersja z tej same strony i działa hura !!!!!!!!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sprawdzałem rano, to na serwerze była wesja 0.8-1.0+, teraz znowu jest 0.8-0.10. :?

Ściągnij na dysk plik SuperDragAndGo-0.2.4.xpi. Otwórz go winrarem. Plik install.rdf otwórz w notatniku.

Zmień: <em:maxVersion>0.10</em:maxVersion> na <em:maxVersion>1.0</em:maxVersion>. Zapisz i zainstaluj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opłaca się przesiadać z Mozilli 1.73 PL na Firefox'a :?:

Mozilla Suite i Firefox dość mocno się od siebie różnią - Suite to "kombajn", który po zainstalowaniu ma "wszystko"; Firefox po zainstalowaniu ma minimalne "wyposażenie", rozbudowujesz je instalując odpowiednie rozszerzenia.

Warto przetestować, a czy opłaca się przesiadać - ocenisz sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi o to ze jak wchodze na jakas stronke.To wyskakuje mi na gorze pasek

"Aby wyswietlic pelna zawartosc tej strony potrzebne sa dodatkowe wtyczki"

nastepnie klikam aby mi je znalazlo i zainstalowalo .gdy juz zostaly odnalezione Macromedia Flash Player 7.0 klikam aby zostaly zainstalowane.Potem juz tylko widze caly czas napis ze Program Firefox instaluje wtyczki...

I na tym koniec.Tak jakby nie mogl ich zainstalowac caly czas widac ten sam ekran

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem siostrze konto ograniczone.Uruchamiam Firefoxa a instaluje stamtad i o dziwo macromedia flash sie zainstalowal :blink: teraz mam problem z Java.sciagnelem (JAVE)stamtad co podales i nic. ten setup online cos kolo 200kb zajmowal uruchamiam to i nic zatrzymuje sie przy ok 25% instal i nic na siostry koncie to samo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, super te pluginy nie ktore :D

 

Mam zainstalowane:

 

Flash Got 0.5.5

Tabbrowser Preference PL 1.2.1

Powiadamiacz Gmail 0.4.1

BBCode 0.3.7

Crash Recovery 0.4.5

Extended Statusbar 1.1

ForecastFox 0.5.8

 

Coś jeszcze zassac fajnego :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...