Skocz do zawartości
Sathan

RAM'y na Solteku

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam z lekka juz postarzałą płytę główną Solteka SL-65DVB. Problem polega na tym że w slotach na razy mam dwie kości SDRAM 64MB oraz 256MB a są one wykrywane jako 196MB. Po wyjeciu z gniazda 64MB system widzi nieco ponad 128MB RAMu. Czym jest to spowodowane? W instrukcji płyty jest napisane że powinna ona wykrywać do 768MB i że nie powinna mieć problemu z 256 MB w gnieździe. Proszę o wyjaśnienie mi sprawy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne ta płyta jest na chipsecie bx, a pamięć 256MB ma kości po obu stronach (tzw dwustronna)? Nic na to nie poradzisz, bo chipsety bx poprawnie wykrywają tylko kości jednostronne. W przypadku dwustronnych dostępna jest jedynie połowa całkowitej pojemności, czyli tak jak piszesz - 128MB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest właśnie przeciwnie- 256MB ma kostki tylko z jednej strony natomiast 64 z obydwu. Nie znam się na chipsetach ale w instrukcji jest o nim napisane tak : VIA VT82C693A + VT82C686A with 133MHz FSB . Moze to cos pomoze w rozwiązaniu problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji do płyty powinieneś miec napisane jakie pamięci obsługuje płyta (jednostronne czy dwustronne, a może oba typy). Jeżeli obsługuje oba typy to powinno byc napisane które w jakich slotach. Ważne jest też czy płyta przyjmije kości pamięci powyżej 128MB, czy może jest to max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie - napisałem na odwrót, w tym wątku też:

http://forum.purepc.pl/viewtopic.php?t=99645

ale Nyny mnie skorygował.

Problemy występują na bx z jednostronnymi modułami, ale Ty masz płytę na chipsecie via.

@ Xavras Wyżryn - skoro tak mistrzu, to może dasz chociaż jakieś skrótowe wyjaśnienie sytuacji, żebym nie wprowadzał ludzi w błąd? Tego co napisałem nie wymyśliłem sam, tylko gdzieś wyczytałem (chociaż faktycznie pomyliłem się i napisałem na odwrót).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...