Skocz do zawartości
Sid

Kompilacja Programu Ze źródeł.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Dużo początkujących użytkowników ma z tym problem. A ja mam czas, więc pomogę. Opiszę ogólną procedurę instalacji na przykładzie programu irssi...

 

1. Ściągamy program

Tutaj dużo nie ma co pisać. W moim przypadku zassałem źródła z irssi.org. Dokładnie irssi-0.8.10a.tar.bz2.

 

2. Instalacja

Najpierw musimy rozpakować źródła. W zależności od rodzaju archiwum:

 

Archiwum .tar.gz

sid@localhost ~ $ tar -zxvf irssi-0.8.10a.tar.gz

Archiwum .tar.bz2

sid@localhost ~ $ tar -jxvf irssi-0.8.10a.tar.bz2

Następnie wchodzimy do katalogu, gdzie nam się to rozpakowało:

sid@localhost ~ $ cd irssi-0.8.10

Następnie musimy skonfigurować aplikację. Zobaczmy wynik działania:

sid@localhost ~/irssi-0.8.10 $ ./configure --help
Mamy tu zebrane wszystkie ficzersy. Domyślne ustawienia są dobre, ale gdybyśmy chcieli możemy dodać niektóre opcje. Ja na przykładzie pokażę jak zainstalować do innego katalogu niż domyślny(o tym będzie uwaga na końcu).

sid@localhost ~/irssi-0.8.10 $ ./configure --prefix="/opt/irssi"
Może się zdarzyć, że configure się wywali. Zasada numer jeden: czytać co pisze. Jeśli np. wywali błąd przy ncurses to logiczne że musimy to doinstalować ręcznie. Dopiero gdy komunikat błędu jest dla nas niezrozumiały radzę pytać ;)

 

Załóżmy że skonfigurowało się OK, nic nie wywaliło. Pora wydać magiczne:

sid@localhost ~/irssi-0.8.10 $ make
Lub, jeśli kompilujemy pod FreeBSD:

sid@localhost ~/irssi-0.8.10 $ gmake

W zależności od programu czekamy sobie ;] Gdy się skompiluje musimy przejść na konto roota:

sid@localhost ~/irssi-0.8.10 $ suHasło: localhost irssi-0.8.10 #
I teraz kończymy dzieło wpisując:

localhost irssi-0.8.10 # make install

I to wszystko. Program zostanie zainstalowany w /opt/irssi.

 

UWAGI

Osobiście jeśli czegoś nie kompiluje z portage w Gentoo to wrzucam wszystko do /opt... Dlaczego? Otóż problem z deinstalacją. Jeśli byśmy zainstalowali do domyślnych lokalizacji to aby usunąć w przyszłości program, musimy zostawić źródła. I gdy nam się program znudzi wklepać:

localhost irssi-0.8.10 # make uninstall
Z tym że oczywiście wszystkie biblioteki które kompilujemy powinniśmy do domyślnych lokalizacji kopiować, żeby potem się nie męczyć z dopisywaniem ścieżek itp...

 

Rozwiązanie

Ponieważ na Slackware nie ma portage, a ja nie chciałem trzymać źródeł żeby potem odinstalować wszystkiego(tzn. pliki Makefile są potrzebne tylko) to używałem magicznych skryptów: watchinstall & checkinstall. Procedura kompilacji wygląda wówczas tak samo, z jedną różnicą. Zamiast make install klepiemy wówczas checkinstall. Skrypt ładnie zapyta dla jakiego systemu chcemy zrobić paczkę, zapyta o opis programu i takie tam pie.rdoły. Po zakończeniu działania będziemy mieli paczuszkę z programem. Wtedy wystarczy ją dodać poleceniem zależnym od naszej dystrybucji. A po co to wszystko? Paczki można łatwo usuwać ;)

 

Uwagi 2

Przed każdą kompilacją radzę czytać README, czy też INSTALL. Zawierają one czasami ważne dla nas informacje. Bo na przykład konfigurowanie dodatków w kadu odbywa się poprzez plik .config itepe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...