Skocz do zawartości
xZdzislawx

Komputer nie uruchamia się za pierwszym razem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

problem taki jak w temacie. Po naciśnięciu przycisku uruchamiającego komputer jakby się włącza, wiatraki startują itp. Niestety na tym się kończy, obraz nie jest przesyłany na monitor. Żeby komputer się uruchomił "poprawnie", to po tym pierwszym etapie uruchamiania trzeba jeszcze wcisnąć przycisk restartu - żeby komputer "zaskoczył". Obojętne jest czy włączam komputer przyciskami na obudowie, czy tymi na płycie głównej.

Zauważyłem też, że wbudowany na płycie włącznik podświetlony jest na czerwono, a restart na zielono (czerwonego chyba nie powinno być). Niestety nie posiadam obecnie speaker-a. Płyta główna to Asus P6T.

Oczywiście BIOS resetowałem (zworka, bateria), ustawiałem Default Options, nic to nie dało.

 

 

Z góry dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OCZ SXS2 700W
Intel Xeon W3540
4GB RAM DDR3 DRAGON RAM
Asus P6T
HD 6870


@HeroMen

 

Pisząc "za pierwszym razem" miałem na myśli to, że komputer za każdym razem reaguje w ten sposób, i za każdym razem pierwsze włączenie muszę "poprawiać".

 

Bios mam najnowszy "1408". Płytę kupiłem jaką używaną - ze sklepu. (z tego sklepu) http://allegro.pl/asus-p6t-x58-ich10r-ddr3-oc-dts-i7-sklep-poznan-i3832558660.html

Edytowane przez xZdzislawx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up przeczytaj tytuł 

 

Chyba nie zrozumiałeś w czym problem. Chodzi o DUAL-BOOTY, które często występują na tej platformie i innych.

 

Autor:

Spróbuj pamięci manualnie na 1333 CL9. Pamięci włożone w odpowiednie sloty tzn. zgodnie z instrukcją?

Zobacz czy masz włączone oszczędzanie energii ErP - jeżeli tak to ono powoduje Dual-booty.

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia pamięci 1333 CL9 wziąłeś z taktowania fabrycznego mojego RAM-u? Moja wersja fabrycznie ma 1600MHz CL11 (bo są wersje 1333 CL9 i 1600 CL11).

Kość RAM-u włożyłem w pierwszy czerwony slot (tak jak w manualu rekomendują), a taktów jeszcze nie zmieniałem (bo nie modyfikowany Xeon W3540 obsługuje "DDR3-800/1066").

 

Co do ErP to takiej opcji w BIOS-ie nie znalazłem, może na ASUS P6T (American Megatrends) nazywa się to jakoś inaczej?


Dla pewności zakładka Power wygląda następująco:

 

http://zapodaj.net/a8a78b76d6186.jpg.html

 

http://zapodaj.net/6b495ab5b9735.jpg.html

Edytowane przez xZdzislawx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz OCZ SXS2 700W. W BIOS-ie napięcia z linii 3.3V, 5V i 12V nie mają dużych wychyleń. Po uruchomieniu komp działa normalnie, nie restartuje się w stresie, jedynie uruchamianie tak wygląda (za każdym razem).

To w ogóle nie wyklucza winy zasilacza. Przy starcie duże znaczenie ma m.in. linia +5Vsb. Najlepiej użyć innego zasilacza do testów.

 

Jeśli do obudzenia kompa trzeba dusić "restart", nie jest to dualboot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie zmieniałeś jeszcze taktów ramu to zrób to. Ustaw niższą częstotliwość dla testu - dlatego podałem 1333.

Fakt nie jest to typowy dual boot skoro trzeba wcisnąć 2 razy.

Co do biosu to ta płyta nie ma EPU/ERP więc nie tutaj jest problem.

 

Próbowałeś na pająka? Może jakieś zwarcie?

Można też podejrzewać zasilacz.

Wystartuj z minimalną liczbą podłączonych urządzeń.

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Klaus

Sprawdziłem na FEEL-u 400W. Podpiąłem tylko płytę główną, dodatkowe zasilanie cpu (4pin a miejsca jest na 8 i kartę graf, czyli bez dysków itp. Z FEEL-em komp też włącza się na "dwa razy". Ale ja bym tego 400W FEEL-a za wyrocznię nie brał Dołączona grafika

 

@jacekcz

Domyślnie przy auto RAM odpala się na 1066MHz, ale i tak zgodnie z Twoimi zaleceniami ustawiłem na 1333MHz (na lepsze się nie zmieniło, a przy pierwszym uruchomieniu było napisane coś w stylu "Overclocing failed", ale później normalnie przechodziło). Testowałem na 800MHz, 1066MHz, 1333MHz - brak poprawy (timingów nie ruszałem i raczej nie będę ruszał, bo to chyba nie to).

 

Zwierać pinów jeszcze nie próbowałem, może zrobię to wieczorem. Ale i tak mam przecież na płycie głównej przyciski "Włącz" i "Restart".

A co powiecie na to, że "Zauważyłem też, że wbudowany na płycie włącznik podświetlony jest na czerwono, a restart na zielono (czerwonego chyba nie powinno być)."

A jeśli winowajcą jest CPU Xeon W3540, może trzeba do niego jakiś zasilacz obsługujący pewne funkcje? (przypomnę, że płyta główna to ASUS P6T)

Edytowane przez xZdzislawx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Overclocking failed - czyli coś z ustawieniami mu nie pasuje.

Ustaw jednak te ramy na 1333 i 9-9-9-24-2T 1.65V - z zapasem dla testu.

Spróbuj Podnieść deko QPI/VTT Voltage = 1.25V

Spróbuj Vcore = fixed. Gdzieś musi być przyczyna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...